Domů     Světlana Nálepková: „Prvního pejska jsem si pořídila tajně“
Světlana Nálepková: „Prvního pejska jsem si pořídila tajně“
22.7.2022

Po neutěšeném dětství se na umělecké škole zamilovala, pak vdala. Za čas dítě a pak rozvod. A potom řada mužů, které do svého života s láskou přijímala, aby je z něho za kratší či delší dobu se zklamáním vykazovala. Dnes je spokojená. I díky meditacím…

Jak už naznačeno, Světlana Nálepková nepatří k těm, kdo považují dětství za nejšťastnější část svého života. Její otec byl vysoce postavený důstojník Československé lidové armády, přesvědčený komunista, stalinovec.

Mimochodem, šlo o bratra hrdiny Sovětského svazu kapitána Jána Nálepky. Maminka byla učitelka, její předkové přišli do Čech z Ruska.

„Spojení mé mámy, intelektuálky, s otcem, který byl z východního Slovenska, vojákem z povolání, který navíc celý život dost pil, bylo naprosto nefunkční.“ Herečka mluvívá o otcově surovosti a o strachu o matku, která nenašla odvahu k rozvodu, protože se bála, že by o Světlanu a její sestru přišla… „U nás bylo domácí násilí na denním pořádku.“

K umění od kolébky

Maminka, která učila na AMU, si údajně už při Světlanině narození vysnila, že tahle její dcera bude zpěvačkou. A držela se toho, ve škole Světlanu přihlásila do každého kroužku, o němž se domnívala, že by ji mohl na uměleckou kariéru připravit.

A protože Světlana byla skutečně talentovaná, podařilo se – dostala se na hudebně-dramatický obor konzervatoře. Tam se seznámila se spolužákem Michalem Nesvadbou, synem herce Národního divadla a později známým mimem.

Jeden čas společně s Michalem úspěšně vystupovali coby Mimtrio (třetím do party by Václav Upír Krejčí). V roce1985 se vzali a narodila se jim dcera Josefina. Manželé ale byli jen pět let. Dnes už jsou díky Josefíně dvojnásobnými prarodiči.

Doma nad Berounkou

Do obce na Berounsku se z Prahy odstěhovala už před lety. Koupila tehdy stavení zralé na zásadní rekonstrukci.

Dnes je z něj velký útulný dům, jehož středobodem je světnice se „spací“ pecí, na zápraží pergola s posezením, letní kuchyně… „Nelituju, že jsem se z Prahy odstěhovala.

Když sem přijedu, je to vždycky pro mě úplná terapie a relax.“ V podkroví bydlí dcera Josefína s manželem, hercem Ondřejem Kavanem, a syny Michalem a Kristiánem. Jakmile se udělá hezky, tak žijeme venku.

Postavila jsem si ve vzdálenějším koutu zahrady i jakousi meditárnu, kde pravidelně cvičím.“ V poslední době přibyla vedle původního dobu ještě další stavba – v podkroví je ubytování pro hosty, tzv.

Výhledna (výhled odtud do údolí Berounky je vskutku úžasný), a v přízemí větší prostory vhodné pro pořádání seminářů, kurzů a podobně.

Pejsek z prasátka…

Jednou herečka v rozhovoru vyprávěla, že už od malička se sestrou Táňou „…přitáhly domů každou chvíli nějaké zvíře a pak jsme sváděly marný boj o jeho setrvání v naší domácnosti.“ Prvním psem, kterého se podařilo prosadit, byla fenka knírače Arlanda, kterou Světlana Nálepková tajně koupila z peněz našetřených do prasátka.

„Nejošklivější štěně z vrhu, které nikdo nechtěl, jsem koupila od chovatele a pár dnů ho doma schovávala. Pak všechno prasklo, neobešlo se to bez křiku, ale nakonec zůstala. Měli jsme ji 12 let.“ Psi patří do domácnosti Světlany Nálepkové dodnes. A nejen psi.

Na svět se dívá z koňského hřbetu

S jedním s minulých partnerů také chovala ovce. A hlavně se zamilovala do koní. Jako skoro všechno v mém životě, bylo to, že jsem začala jezdit na koni, náhoda. Jezdila jsem s dcerou do Orlických hor za kamarádkou, která měla dva koně.

Nejprve jsem jezdit nechtěla, ale kamarádka zavelela a už jsem byla v sedle. Po dvou týdnech jsem se toho naučila docela dost a po návratu jsemzjistila, že mi koně chybějí.

Tak jsem si v Davli zaplatila kurz a za půl roku jsem si pořídila prvního koně.“ To bylo před dvanácti lety.

Terapie, jóga i meditace

Dcera Josefína, ačkoli je absolventkou Akademii výtvarných umění, šla, co se koní týče, ještě dál. Odmala na koních závodila, v Texasu v USA dokonce absolvovala kurz pro ty, kdo se chtějí zabývat koněm aplikovanou psychoterapií.

Dnes má nedaleko domu stáj a pořádá jezdeckou školu, jezdecké či jezdecko-divadelní tábory pro děti, nabízí už zmíněnou terapii a další akce, na jejichž realizaci se více či méně podílejí i její muž a maminka Světlana.

Obě také pořádají duchovní semináře s jógou a úvodem do meditace. Světlana Nálepková jednou v rozhovoru popisovala své první setkání s meditací. Bylo to v indickém Ladaku. „Deset hodin o samotě ve stanu a pak sezení se zkříženýma nohama v meditárně.

To už je nejen psychický, ale fyzický problém! Já jsem si připadala jako v Artěku, pionýrském táboře, kam mě rodiče kdysi poslali! Ale doma, po několika měsících, se pak blahodárné účinky meditace projevily.“

V kuchyni vede Orient

Nejen duchovnem živ je člověk – co Světlana Nálepková a kuchyně? Prý si k ní našla cestu až poměrně pozdě, až když začala cestovat a poznávat cizí chutě. „Začalo to v Itálii, a troufám si říct, že tamní recepty zvládám skoro jak rodilá Italka.

Úplně jsem však propadla ostré orientální kuchyni.

Baví mě příprava thajských jídel, pákistánské, indické či malajské speciality.“ To lze ostatně doložit i menu, s nímž před časem vyhrála nad kolegyněmi ze světa celebrit známou „vařící“ soutěž na jedné z našich televizních stanic:

připravila Pad Thai, což jsou rýžové nudle s krevetami, pak rovněž podle thajské receptury krevety v kokosovém mléce, potom bombajské kuře s rýží a nakonec italský citronový sorbet s čerstvým ovocem!

Miluji ryby, ty máme tak třikrát do týdne. A suši, ale na to si, i když ho umím, radši zajdu do restaurace. Denně doma připravuji mísu salátu, mám ráda i polévky. Ryby zapíjím červeným vínem, jinak piju obyčejnou vodu. V létě si ráda dám pivečko. Nemám nic proti alkoholu a ani s ním nemám žádný problém.“

Dva na cestách…

Nynější partner Světlany Nálepkové, s nímž žije už několik let, pracuje pro zahraniční cestovní kancelář, a tak je často na cestách. V zálibě v poznávání světa na vlastní oči si notují: „Cestování máme oba opravdu rádi.

Dřív jsem bývala já ten plánovač, který projížděl internet, ale jeho to baví a umí se v tom opravdu orientovat. Takže plánuje a mně to tak vyhovuje.“

Co řekla o…:

… o sobě: „Žila v permanentním stresu, všechno jsem si moc brala, všechno mě ničilo. Za všechno jsem měla odpovědnost, nikdo mi nepomohl. Trpěla jsem také šílenou svazující trémou. Ale s věkem jsem se uklidnila.

Hodně jsem na sobě zapracovala a nastal zlom, duchovně jsem vyspěla, najednou jsem ty stresy pustila a ulevilo se mi.“

… o Michalu Nesvadbovi: „S Michalem jsme byli klasická studentská láska. Moje nejlepší kamarádka byla tehdy Markéta Fišerová, které právě v té době začala chodit s Markem Ebenem. Oni oba kluci byli z těch tzv.

dobrých rodin, museli být v osm doma na večeři, v neděli na společném obědě, měli řád a kázeň. Michal už dělal pantomimu, Marek už skládal muziku. Byli oba dobře vychovaní – a my s Markétou jsme byly ty poběhlice! A to se nám líbilo.“

… ještě o sobě: „Klamu tělem, protože v nitru jsem citlivá a jemná povaha, typický romantický Rak, takže se mi stává, že vzplanu a nevidím.

Po čase teprve zjistím, že dotyčný zdaleka nedosahuje takových kvalit, jak se na začátku zdálo.“

… o meditaci: „Napomáhá v sebevědomí, v trpělivosti, v sebekázni. Získáte nadhled a jednotu. Prožíváte hlubší pocit štěstí.“

… o společnosti: „Myslím, že my si žijeme v přebytku a blahobytu, a i když někdo prožívá finanční tíseň, tak ve srovnání s polovinou světa se máme dobře a pořád žijeme tak trochu v zaopatřovacím ústavu.

Když vyjedete ven, vidíte, co je opravdová bída.“

Související články
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
6.5.2025
Potřebujete si odpočinout? Zkuste vyrazit na Maltu, hlavní sezóna tu právě začíná, přitom tu ještě není tolik turistů, ale ani není ještě extrémní horko. A tak se dá vyrazit jak obdivovat památky, tak na túru na kole a dokonce si i zaplavat v neuvěřitelně čistém moři. Že je Marsaxlokk stále živým rybářským městečkem, o tom se můž
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní ptáčci z plsti
Také jste se tak těšili na začátek léta? S ptáčky v plstěných kabátcích bude tohle krásné období roku ještě veselejší. Budete potřebovat: ovčí rouno, polystyrenové šablony ptáčků (můžete je nahradit slepením polystyrenového vejce a kuličky, které jsou lépe k dostání), dřevěné kolíčky, nůž plsticí jehlu, tavnou pistoli, podložku na plstění (vyrobíte ji nalepením mycí houbičky […]
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Absolonová hledá bohatého sponzora, hlaste se!
nasehvezdy.cz
Absolonová hledá bohatého sponzora, hlaste se!
Na dovolenou u moře, na luxusní kabelky, šaty, nebo dokonce na nové auto musí Monika Absolonová (48) zatím zapomenout. Všechny její úspory se totiž rozkutálely. Nejen proto, že má zpěvačka po rozcho
Nový sedan Lexus ES pro novou éru
iluxus.cz
Nový sedan Lexus ES pro novou éru
Lexus představuje v evropské premiéře zcela nový model ES, nová technologie s vysokou úrovní pohodlí a bezpečností. Osmá generace tohoto globálního sedanu prémiové třídy přijde na trh počátkem příštíh
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
epochalnisvet.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory.   Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, pražská kunstkomora císaře Rudolfa II. (1552–1612) se
Změna ve fungování mitochondrií u laboratorně chovaného parazita
21stoleti.cz
Změna ve fungování mitochondrií u laboratorně chovaného parazita
Vědecký tým z Ostravské univerzity, Biologického centra Akademie věd ČR a dalších evropských a amerických institucí odhalil zásadní změnu v energetickém metabolismu parazita Vickermania ingenoplastis,
Jak černé skříňky odhalují příčiny katastrof?
epochaplus.cz
Jak černé skříňky odhalují příčiny katastrof?
Černé skříňky, ač oranžové, jsou klíčovými svědky leteckých neštěstí. Od pádu ruského Tu-154 v Černém moři až po jejich neuvěřitelnou odolnost v extrémních podmínkách – tato zařízení ukrývají odpovědi na otázky, co se pokazilo. Přečtěte si, jak fungují a proč jsou téměř nezničitelné. Slyšíme o nich ve zprávách v souvislosti s leteckými tragédiemi. Ale víte,
Udržitelnost pod značkou luxusu
rezidenceonline.cz
Udržitelnost pod značkou luxusu
Ještě stále panuje představa, že dům postavený na ekologických principech musí být výhradně minimalistický, až asketicky zařízený. Pokud se ovšem realizace ujmou zkušený architekt s nadanou designérkou, realita vypadá zcela jinak. Hlavním cílem tohoto projektu bylo minimalizovat dopad budovy a jejího provozu na životní prostředí. A protože dům si navrhovali sami majitelé, uznávaný indický architekt
Pochopila jsem, proč mi to místo tolik pomohlo
skutecnepribehy.cz
Pochopila jsem, proč mi to místo tolik pomohlo
Když jsem ztratila manžela, moc jsem se trápila. Netušila jsem, že existuje místo, které vdovám vrací radost a chuť do života. Pomohlo i mně. Můj Jindřich byl naprosto skvělý manžel. Znali jsme se z vysoké školy. Byla to láska na první pohled, zamilovala jsem se hned, jak jsme se potkali na první přednášce. Po škole jsme
Záhada tanečního moru: Proč se stovky lidí unavily k smrti?
historyplus.cz
Záhada tanečního moru: Proč se stovky lidí unavily k smrti?
Křivolakými uličkami Štrasburku se rozléhají divoké výkřiky. Stovky obyvatel města se do hudby extaticky zmítají, svíjejí a všelijak kroutí. Ve tvářích mají zcela mrtvolný výraz a viditelně jsou na konci svých sil. V poskakování ale neustávají, dokud vyčerpáním zcela nepadnou. Co bylo příčinou podivného „tanečního moru“, který v létě 1518 město zachvátil? Štrasburk platí
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Chcete jít vpřed? Hýbejte se
nejsemsama.cz
Chcete jít vpřed? Hýbejte se
Život je jako jízda na kole, a kdo chce udržet rovnováhu, musí se hýbat. Kila ani roky nejsou překážkou, jen výzvou. Co je nejvhodnější, když sedavý způsob života začíná ovlivňovat zdraví? Je to chůze – nejlepší pohyb venku, při kterém přirozeně posilujete celé tělo. Stačí alespoň třicet minut chůze obden a ve svižnějším tempu. Pokud máte
PETEXPERT DEN 2025
epochanacestach.cz
PETEXPERT DEN 2025
V sobotu 31. května 2025 se v pražském Pesoparku v Uhříněvsi uskuteční první ročník akce pro širokou veřejnost – PetExpert den. Tento celodenní zážitkový program je určen pro všechny milovníky psů, jejich psy i rodiny s dětmi. Akce je zdarma a nabídne praktické ukázky práce se psy, přednášky, odborné konzultace, soutěže, stánky se sortimentem pro
Záhada hromadných úmrtí ptáků: Neznámá síla zabíjí za letu celá hejna
enigmaplus.cz
Záhada hromadných úmrtí ptáků: Neznámá síla zabíjí za letu celá hejna
Je to děsivý pohled. Krajina, kam až oko dohlédne, je poseta těly mrtvých ptáků a z nebe s tupým žuchnutím padají na zem další a další. Jako by snad početné hejno za letu zemřelo ve stejný okamžik. Mn