Antibiotika zachraňují před bakteriálními nákazami všeho druhu již téměř 90 let. Mají však i svoje stinné stránky v podobě rezistence patogenních bakterií i nežádoucích vedlejších účinků.
Mnozí lidé žádají lékaře, aby jím předepsal antibiotika na virózu, ale v takových případech jsou často překvapeni tím, že jim lékař sdělí, že na viry antibiotika prostě nepůsobí.
Mnoho lidí také neví, že je nutné předepisovat takový druh antibiotik, na které je daná bakterie citlivá. Během léčby je nutné stálé udržování hladiny tohoto léku v krvi.
Odvrácená tvář antibiotik
Antibiotika sice pomáhají proti závažným bakteriálním infekcím, ale mají i své nepříznivé zdravotní důsledky. Jejich užívání vede ke snížení přirozené obranyschopnosti organismu.
Při závažnějších infekcích jsou předepisována tzv. širokospektrální antibiotika, která však také zničí, stejně tak jako i jiné druhy antibiotik, nám prospěšné bakterie – hlavně ve střevech.
Jaké negativní účinky mohou antibiotika mít ?
likvidují střevní mikroflóru důležitou pro imunitu
oslabují celkově imunitní systém
infekční onemocnění se nám častěji vrací
dochází k únavě
může dojít k zažívacím obtížím, až ke zvracení
mohou vvolávat bolesti hlavy
jako u každého léku může dojít k alergické reakci
v určitém míře se projevují se toxicky, a to hlavně pro ledviny, játra a nervový systém
u těhotných zvyšují riziko vzniku deformit plodu
vyhubením žádnoucí mikroflory v těle mohou způsobovat průjmy a gynekologické výtoky
Antibiotika a malé děti
Stejně tak jako u dospělých dochází při jejich užívání u dětí ke snižování obranyschopnosti, a to tím spíše, že velmi malé děti nemají ještě pevně vybudovaný imunitní systém.
Tato léčiva jim samozřejmě pomohou, ale stejně jako u dospělých, dochází i u dětí k poškození střevní mikroflóry, která je ke správné funkci našeho imunitního systému nezbytná. Nechte tedy rozhodnutí na lékaři, který vždy ví, kdy je nutné antibiotika nasadit.
Při kojení dětí se ale jejich střevní mikroflóra přirozenou cestou obnovuje, a to díky mléčnému cukru (laktóze) obsaženému v mateřském mléce.
Prebiotika, probiotika a postbiotika: Co jsou a jak působí?
Probiotika – jedná o bakterie, které vznikají při mléčném kvašení. Jako součást naší střevní mikroflóry mají výrazně pozitivní vliv na zdraví, především posilují obranyschopnost.
Najdeme je v kvašených mléčných výrobcích, například v jogurtu, kefíru nebo acidofilním mléku, jiným významným zdrojem je syrové kysané zelí nebo přirozeně kvašená zelenina.
Prebiotika – jsou výživou pro probiotické bakterie. Jedná se o typ rozpustné vlákniny a sacharidů, které naše tělo nedokáže strávit. Jsou obsaženy zejména v zelenině a ovoci.
Postbiotika – jsou látky, které prospěšné bakterie ve střevě produkují svým metabolismem.
Jejich výzkum se teprve rozvíjí, ale ukazuje se, že mají mnohostraně blahodárný vliv na zdraví, prospívají nejen obranyschopnosti těla, ale i například i při udržování hladiny cukru v krvi.
Nepodceňujte prospěšné potraviny
Příznivě působící bakterie ve střevě potřebují správnou výživu, aby se jejich populace udržela a neklesala.
Naštěstí jde o běžné a dobře dostupné potraviny, z nich bakterie využívají určité typy složených cukrů, odborně řečeno hlavně oligosacharidy, a také polysacharid inulin a vlákninu.
Tyto sacharidy jsou obsaženy např. v luštěninách, ze zeleniny hlavně v kořeni čekanky, v česneku, cibuli, v póru, ale i velmi zdravé chlorelle. Dále se doporučuje petrželová nať, růžičková kapusta nebo brokolice.
Posilují nejen imunitu, ale napomáhají i zesílení buněčných stěn sliznic, především v nose, která je první obranou těla před vniknutím infekce.
Tyto potraviny by tedy neměly na jídelníčku chybět, a to nejen během léčby antibiotiky, ale především jako každodenní rozumná prevence zaměřená na posílení imunity.
Je dobré vědět
– Lékaři a lékárníci vám při léčbě antibiotiky určitě doporučí probiotika i prebiotika při nebo po léčbě, konzumovat se dají i ve formě doplňků stravy.
– V průběhu onemocnění a po něm je nutný minimálně přísun vitamínu C. Avšak kombinace citrusů přímo s antibiotiky se naopak nedoporučuje, stejně tak jako s mléčnými výrobky.
Probitotika umí také
– snížení množství energie, kterou příjmeme z jídla
– zvětšit objemu stolice a potlačení zácpy
– předcházet vzniku střevních infekcí a snížit jejich intenzitu
– chránit před rozvojemy tlustého střeva a konečníku
– snižovat hladiny cholesterolu v krvi
– bránit rozvoji osteoporózy