Objevila se jako zázrak, který sliboval rychlé a bezpracné zhubnutí. Její skutečné přednosti jsou ale trochu jiné.
Pokud jste se na vibrační plošinu už někdy postavili, pak vám možná spíš připomínala zábavnou atrakci. Pravidelné rychlé otřesy ale nejsou jen veselá zábava, probíhají v takové intenzitě, že skutečně mají určitý vliv na tělo. A ten může být prospěšný i negativní.
Rychlejší než chůze
Plošina vibruje ze strany na stranu, což připomíná naklánění lidského těla při chůzi. Jenže vibruje v takovém tempu, jaké je pro lidské tělo nedosažitelné. To je základem jejího účinku.
Když při chůzi přenášíme váhu z jedné nohy na druhou, udržujeme rovnováhu automaticky. Není to vrozená schopnost, všichni jsme se tomu museli v batolecím věku učit a trvalo nám to zhruba do tří let, než jsme se na chůzi mohli přestat soustředit.
Na vibrační plošině se jistým způsobem do dětství vracíme. Plošina vytváří ty samé výkyvy ze strany na stranu, ale za vysoké rychlosti, takže je musíme za zvýšeného soustředění vyrovnávat, abychom neztratili rovnováhu.
Svaly pracují
Vibrace spouštějí reflexy, které stahováním a povolováním svalů obnovují rovnováhu těla. Svaly tedy pracují, aniž bychom se viditelně hýbali, proto získala vibrační plošina pověst zázračného pomocníka při hubnutí.
Svaly se napínají velmi rychle, takže efekt připomíná aktivní cvičení. Proto svaly posilují a rostou, zlepšuje se prokrvení a zvětšuje se spalování energie.
Při pravidelném využívání vibrační plošiny můžete tedy skutečně dosáhnout zlepšení kondice a snížení váhy. Mnohem výraznější a užitečnější jsou ovšem zdravotní efekty vibrací.
Co vibrace dokážou
– Podporují koordinaci různých svalových skupin.
– Stimulují tvorbu tzv. myokinů ve svalových buňkách. To jsou látky podobné hormonům a mají víceré blahodárné účinky na zdraví. Pomáhají chránit před rozvojem cukrovky, příznivě ovlivňují srdce a cévy, mozek i cévní stěny. Zlepšují i využití tuků v těle.
– Posilují hluboký stabilizační systém, což je systém hluboko položených svalů, který pomáhá „nést“ tělo. Tyto svaly jinak vyžadují speciální trénink, aby neochabovaly.
– Zlepšují oběh lymfy, proto pomáhají při otocích. Ale pozor: Otoky mohou mít různé příčiny, takže vhodnost pobytu na vibrační plošině právě ve vašem případě nejprve zkonzultujte s lékařem.
Rehabilitace po mrtvici
Pravidelné používání vibrační plošiny zlepšuje udržování rovnováhy, které může být po mozkové mrtvici narušené. Pozitivní posun lze podle míry zatížení pozorovat už po několika týdnech, jindy jsou třeba i dva měsíce.
Obdobně dokážou vibrace postupně zlepšovat pohyblivost v končetinách, které po mrtvici jen neochotně poslouchají. Pobyt na pohybující se plošině totiž trénuje svaly, i když se mozek nechce do hry zapojit.
Výsledky jsou tedy slibné, ale nepouštějte se do rehabilitace na vlastní pěst, v každém případě se nejprve domluvte s ošetřujícím lékařem.
Zlepšení osteoporózy
Právě pro léčbu osteoporózy je vibrační plošina velmi dobrou pomůckou. Poskytuje přesně tu podporu, kterou kosti pro lepší růst potřebují. Oproti běžné představě jsou totiž kosti velmi živou tkání, která se neustále odbourává a znovu dostavuje.
Má to ale háček. Přibývání kostní hmoty řídí tělo podle toho, jak velké tělesné zátěži ho obvykle vystavujeme. K „měření“ zátěže slouží důmyslný mechanismus vyhodnocující signály přicházející z dlouhých kostí nohou.
Ty prozrazují, kolik aktivního pohybu podnikáme ve vzpřímené poloze, tedy ve stoje, v chůzi, běhu nebo třeba při tanci. Pokud se moc nehýbeme a trávíme čas spíše vsedě, signály ohlásí, že hustota kostní hmoty je zbytečně vysoká.
Organismus pak poleví v budování pevných kostí, protože se zdá, že vystačí se slabšími. K naší škodě to bývají signály mylné.
Vibrace místo běhu
Na aktivitu kostních buněk a rychlost, s jakou produkují novou kostní hmotu, má ovšem vliv nejen tělesná aktivita, ale také věk. Ve zralejším věku tento mechanismus začíná váznout.
Může za to měnící se hladina hormonů, neboť zdravou rovnováhu mezi tvorbou a odbouráváním kosti ovlivňuje estrogen. Pokud ho v organismu ubyde, zrychlí se činnost buněk likvidujících kostní hmotu. Právě proto je osteoporóza strašákem žen v přechodu.
Pobyt na vibrační plošině tak může být dobrou prevencí a doplňkem dalších opatření, jako je změna jídelníčku a aktivní pohyb ve vzpřímené poloze.
Je pohodlnou domácí alternativou za nepříznivého počasí, vibrace podpoří tvorbu kostí stejně jako jogging v přírodě. Řešením je i pro lidi trpící zhoršenou rovnováhou, u nichž při sportování venku hrozí zvýšené nebezpečí pádu a úrazu.
Kdy je vibrační plošina zcela nevhodná: Nebezpečný je tento trénink pro lidi s kloubními náhradami, s kardiostimulátorem, žilní trombózou, bolestmi bederní páteře, ale také při pokročilé osteoporóze, protože pak hrozí poškození kosti a zlomenina.
Vibrační plošina se nedoporučuje ani při onemocněních vnitřních orgánů, neboť se předpokládá, že i na ně mají otřesy vliv. Podrobně ale zatím prozkoumán nebyl. Rozhodně se jí ale vyhněte, pokud máte žlučové kameny, otřesy mohou vyvolat záchvat.
Jak na to správně
– Než zapnete plošinu, povolte napětí ve svalech, lehce pokrčte nohy v kolenou. To je velmi důležité, aby vibrace nepoškozovaly klouby. Totéž platí, pokud se o plošinu opřete pažemi.
– Tělesnou váhu se snažte rozložit na co největší plochu chodidel.
– Doba pro jeden cvik je 30 až 60 vteřin, nepřekračujte ji. Jinak můžete rychle zjistit, že se vám točí hlava.
Foto: Shutterstock, PX FUEL