Je tu ten čas, kdy cítíme omamnou vůni královen květin. Pokud i vy milujete růže, zkuste to s nimi i v kuchyni. Uvidíte, že překvapíte rodinu i hosty.
Voňavý čaj
Jeho výroba je prostá. Jednu vrchovatou lžičku podrcených růžových okvětních plátků louhujte čtvrt hodiny v horké vodě, která už prošla varem. V létě připravujte čaj z lístků právě utržených, na zimu si nasušte do zásoby.
Tip: Pomáhá při různých zánětech a bolestech, včetně bolestí v kříži, které trápí téměř každého. Oceníte ho při žaludečních vředech. Jedinečná vůně celkově harmonizuje psychiku.
Růžové s růží
Voda na výrobu ledu, jedlé okvětní lístky růžové růže, jakostní růžové víno, jemně perlivá minerální voda, větvičky levandule (na ozdobu), čiré píšťalové koktejlové skleničky, forma na výrobu ledu
1) Naplníme formu na led vodou a do každé přihrádky vložíme okvětní lístek růže. Necháme zamrazit.
2) Když jsou kostky ledu zmrzlé, vyklepneme je a vyskládáme na dno vyšší koktejlové sklenky.
3) Poté zalijeme vychlazeným růžovým vínem a doplníme po okraj perlivou minerální vodou v poměru 2:1. Ozdobíme větvičkou čerstvé levandule.
Džem z okvětních lístků
200 g okvětních lístků růže (pokud možno neošetřené chemicky a co nejvoňavější; čím budou mít květy tmavší barvu, tím lépe bude vypadat i džem), 600 ml vody, 600 g cukru krupice, šťáva z jednoho citronu, 1 sáček přípravku s pektinem (Pektogel, Gelfix atd.)
1) Okvětní lístky opatrně odtrhneme od květu, odstraníme poškozené a odstřihneme bílou špičku lístků (tato část je trochu trpká, bez ní bude chuť džemu jemnější). Po úpravě lístky zvážíme; potřebných 200 g je poměrně slušná hromádka.
2) Lístky nasypeme do větší mísy, propláchneme je a necháme okapat.
3) Lístky zalijeme šťávou z citronu a posypeme několika lžícemi cukru, které odebereme z navážených 600 g. Lístky pomalu a velmi opatrně promačkáváme a hněteme, aby se příliš nepotrhaly, ale změkly a uvolnily silice a barvu.
4) Po zhruba 10 minutách se hromada lístků zmenší na méně než polovinu. Zalijeme je vodou a necháme asi hodinu macerovat. Občas promícháme. Už v této fázi můžeme vidět, jak se voda postupně zbarvuje do karmínova a přitom už nádherně voní.
5) Lístky i s vodou přelijeme do hrnce a přivedeme do varu. Krátce povaříme, až lístky začnou ztrácet barvu a zprůsvitní. V tuto chvíli se musíme rozhodnout, zda chceme hustší džem s lístky, nebo jemnější průsvitné želé.
Pokud zvolíme želé (rosol), vybereme cedníkem lístky, pořádně je vymačkáme a vyhodíme. V hrnci jich můžeme nechat jen pár pro ozdobu, ve sklenici pak průsvitné lístky vypadají efektně.
6) Do směsi pak přidáme pektin a znovu ji asi 1 minutu povaříme. Poté přisypeme zbytek cukru a džem vaříme dalších 5–10 minut. Vyzkoušíme, jak želíruje, a pokud se mu nechce, přidáme půl lžičky kyseliny citronové. Horký džem plníme do sklenic, které po naplnění hned otočíme.
Neodolatelný sirup
100 g cukru krystal, 1/2 litru vody, kyselina citronová, lístky růže
1) Vodu s cukrem vaříme asi 5 minut.
2) Do odměrky namačkáme okvětní plátky tolika růží, aby jich bylo asi 1/4 litru.
3) Růže zalijeme horkým cukerným roztokem, přidáme na špičku nože kyselinu citronovou a vše necháme 2 dny louhovat.
4) Potom scedíme a uložíme v chladnu, kde vydrží několik dní.
5) Pokud chceme sirup uchovat, sterilizujeme ho 20 min na 80 °C, nebo si ho ve tvořítkách zamrazíme a použijeme na dochucení a ochlazení nápoje (např. minerálky). Sirup bude mít barvu růží, ze které byl připravován, a bude po nich i vonět.
Tip: Zkuste jej jako přeliv na zmrzlinu.
Koktejl Forbidden Flowers
½ lžičky květů levandule, ½ lžičky (2 g) vanilkového cukru, 10 ml růžového sirupu, 15 ml citronové šťávy, 40 ml mrkvové šťávy, 10 sedmikrásek, 100 ml perlivé vody na dolití
Na ozdobu: 1 lístek růže, svazeček 3 sedmikrásek, kornout z novin, do kterého se zabalí sklenice
1) Sedmikrásky a levanduli společně s cukrem promačkáme přímo v šejkru. Přilijeme všechny ingredience, kromě perlivé vody, a s ledem dobře prošejkrujeme.
2) Přelijeme do sklenic 0,3 l s ledem a dolijeme vodou.
3) Ozdobíme jedním lístkem růže a svazečkem tří sedmikrásek. Sklenici zabalíme do kornoutu z novin, které jsou symbolické k názvu koktejlu.
S tímto nápojem získal Achim Šipl na Mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů. 1. místo.
Květinová Pavlova
(Na jeden veliký dort nebo 6–8 košíčků)
4 bílky, 1 polévková lžíce jablečného octa, špetka soli, 100 g krystalového cukru, 100 g moučkového cukru, 1 polévková lžíce kukuřičného škrobu, 500 ml šlehačky, 500 g čerstvých jahod, svazeček máty, hrst růžových květů podle dostupnosti
1) Oddělte bílky od žloutků a nechte je alespoň hodinu stát v teple, aby získaly pokojovou teplotu. Začněte předehřívat troubu na 130 °C.
2) Ušlehejte bílky s octem a špetkou soli dotuha. Sníh by měl tvořit pevné špičky a na řezu držet tvar. Přisypte krystalový cukr a dále šlehejte, až bude sníh hladký, vláčný a pevný (na metličce bude tvořit znatelnou dlouhou špičku).
Kukuřičný škrob promíchejte s práškovým cukrem a stěrkou opatrně spojte se sněhem.
3) Plech vyložte pečicím papírem. Cukrářským sáčkem na něj nastříkejte košíčky nebo jeden velký dort. Nejdřív vytvořte na papíru základní kolo a pak přidejte zvýšený okraj, aby se dortíčky dobře plnily šlehačkou.
4) Pečte půl hodiny ve vyhřáté troubě, pak stáhněte teplotu na 90 °C a dosoušejte další hodinu. Povrch těsta by měl zrůžovět, vnitřek košíčku přitom zůstane vláčný.
5) Košíčky můžete péct s předstihem až tří dnů. V takovém případě je skladujte na suchém místě.
6) Těsně před podáváním ušlehejte šlehačku, jahody nakrájejte na kousky, lístky máty natrhejte nadrobno. V misce smíchejte jahody s mátou.
7) Plňte košíčky šlehačkou, na ni aranžujte jahody s lístky máty a nakonec zdobte okvětními plátky růží.
Tip: Cukrářský sáček není nezbytný, dvěma polévkovými lžícemi vytvarujete elegantně roztančená hnízda. Letní nabídka ovoce a květů skýtá prakticky nekonečné možnosti zdobení a kombinování.
Text: Eva Hořánková, recept na Pavlovu je z Květinové kuchařky Jany Vlkové nakladatelství Smart Press
Foto: David Turecký Smart Press, templarske-sklepy.cz, mattoni.cz