Domů     Domácí wellness pro chodidla
Domácí wellness pro chodidla
15.6.2023

Je léto, čas sandálů, bosých nohou, pěších výletů a koupání. To vše našim nohám může udělat dobře, ale jen tehdy, když se o ně budeme dobře starat.

Ale ani to samo o sobě nestačí. I v této době nás mohou čekat různé nástrahy. V letní obuvi chodidla trpí žárem cest, suchostí, hrubnutím, odřeninami, puchýři. Chodíme hodně bosi, a tak se snadno spálí nárty. V uzavřených botách se zase nohy potí.

Ani na koupalištích nejsou naše nohy v bezpečí. Ne nechceme vás strašit, ale spíš jsme připravili pár rad, jak různé neduhy vyřešit, nebo jim předejít.

Koupel

V létě se sice koupeme často v rybnících či řekách, ale nohám, a zejména chodidlům, byste měli věnovat zvláštní lázeň alespoň jednou týdně. Kromě toho, že je příjemná, může cílit i na konkrétní problém.

Proti bolesti a únavě

Ponořte nohy do vody s teplotou 37–38 °C, ve které jste rozpustili epsomskou sůl, přidali pár kapek oblíbeného esenciálního olejíčku. Vhodná je třeba máta. Nohy nechte ponořené 10–15 minut a pak je opláchněte vlažnou vodou. Osušte a ošetřete krémem.

Proti pocení

Pokud vás trápí nadměrné pocení nohou, zkuste je třikrát týdně koupat v lázni s odvarem z přesličky nebo dubové kůry.

Z kůry

8 lžic kůry povařte 15–20 minut ve 2 l vody. Nechte odvar vychladnout na příjemnou teplotu 36 až 37 °C a ponořte do něj nohy. Koupel by měla trvat maximálně 15 minut. Poté nohy osušte a namažte krémem.

Z přesličky

100 g pokrájené natě (čerstvé nebo sušené) namočte do pěti litrů studené vody. Druhý den 15 minut povařte, přeceďte a nechte zchladnout. Nohy nechte namočené 20 minut. Poté je vyndejte, ale nesušte, nechte volně uschnout a poté namažte. Ideálně byste měli koupel provádět obden, vždy večer před spaním.

Náš tip: Nechcete-li sbírat přesličku, v lékárnách můžete zakoupit tinkturu.

Nohy jako struhadlo

Možná že o nohy poctivě pečujete, a přesto máte potíže se ztvrdlou kůží nejen na patách, ale i jinde na ploskách. Pak se vám možná hodí pár tipů.

Jedlá soda

Připravte si umyvadlo s teplou vodou a nasypte do ní tři polévkové lžíce jedlé sody. Nechte chodidla máčet asi 20 minut, poté je obruste pemzou a namažte vazelínou. Druhou možností je smíchat 4 šálky mléka a 3 lžíce prášku do pečiva.

Zahřejte a namočte nohy na 15 minut. Poté je opláchněte čistou teplou vodou, osušte ručníkem, obruste pemzou a namažte krémem.

Kokosový olej

Na umyté a osušené a pemzou ošetřené nohy udělejte zábal. Namažte nohy kokosovým olejem a vezměte si staré ponožky. Stejnou službu by vám mělo udělat i sádlo, jenže kokosový olej prostě líp voní.

Za jednu noc nemůžete samozřejmě čekat zázraky, ale když budete trpěliví, výsledek se dostaví.

Babské rady

– Ztvrdlou kůži na patách potírejte jelením lojem.

– Na chodidla naneste rozmačkaný banán, zabalte do igelitu a nechte působit aspoň 2 hodiny, ještě lépe přes noc.

– Smíchejte tvaroh s vazelínou nebo kokosovým olejem a trochou citronové šťávy a použijte ho jako v předchozím případě.

Když kůže praská

Ze začátku nenápadný problém se může stát hodně bolestivým. A léčba není jednoduchá, protože příčin je víc.

– Nedostatečná výživa vrchních vrstev kůže – tady pomáhá pečlivé promazávání vhodným krémem několikrát denně. Ideálně by měla předcházet pětiminutová koupel ve vlažné vodě a krém by se měl vtírat do vlhké pokožky.

– Nevhodná obuv – nejen sportovní a vycházkové boty vám musí dobře sedět, ale platí to i pro sandály. Pokud nemá noha dostatečnou a správnou oporu v botě, začne se pochopitelně bránit, a to i právě nevzhlednými a bolestivými prasklinami.

– Nadváha – častá příčina praskání kůže na patách. Pokud jí trpíte i vy, o to víc svá chodidla opečovávejte a samozřejmě zhubněte.

Když se spálí nárty

Sluneční paprsky dokáží spálit zejména ty části těla, kam běžně nedopadají. Takže když konečně odhodíme pevné boty a rozběhneme se bosky nebo v sandálech či žabkách, zasvítí nám na nárty.

Ty většinou také zapomeneme namazat vhodným krémem nebo jsme ho už dávno smyli vodou v rybníce a výsledkem je zarudlá, nebo dokonce spálená pokožka. Co s tím? Hlavní je ji okamžitě začít chránit před dalším spálením.

Máčet, nebo nemáčet?

Studená voda sice přinese na chvíli uklidnění, ale delší pobyt v ní může přispět ke vzniku puchýřků. Bez obav však můžete ke zklidnění použít obklady.

Jogurt

Už jen to, že je z lednice vychlazený, přinese velkou úlevu. Bílý jogurt nebo tvaroh naneste na nárty a nechte působit. Obojí kůži zklidní. Pak umyjte vlažnou či chladnou vodou a ošetřete krémem, nejlépe s panthenolem.

Aloe vera

Uříznutým listem potírejte postižené místo, nebo gel vymačkejte a naneste na zasažená místa.

Čaj

Kus látky namočte v silném zeleném čaji a udělejte obklad. Látky obsažené v čaji zklidňují a také pomáhají proti bolesti. Stejně dobře účinkuje i odvar z máty nebo z heřmánku.

Jablečný ocet

Malou lahvičku s rozprašovačem naplňte čistým octem a stříkejte ho na spáleniny tak často, jak je třeba. Můžete také vzít kousek vaty, namočit jí do octa a aplikovat na postižená místa.

Ovesná kaše

Ovesné vločky mají téměř zázračné účinky. Uvařte řídkou ovesnou kaši, nechte úplně vychladnout a naneste na spálenou kůži. Nemasírujte, ani nevtírejte. Nechte působit a následně opláchněte vlažnou vodou. Při opětovném použití si připravte vždy novou kaši.

Plíseň nejen z koupaliště

Samozřejmě tam, tedy většinou na dlaždičkách a ve společných prostorách, je přenos nejčastější, ale mykozám se může dařit i v neprodyšné obuvi nebo nosíte-li ponožky z umělých materiálů. V každém případě vstup infekce podpoří vlhká kůže. A léčení je svízelné.

Na internetu sice najdete různé rady, jak s plísní zatočit, třeba použít jablečný ocet, ústní vodu, česnek, ale tentokrát bychom vám doporučovali spíš prevenci.

– Noste vzdušnou obuv. Pokud už musíte mít uzavřenou, nenoste ji déle, než je nezbytně nutné, a kdykoliv je to možné, zujte se.

– Na koupalištích a u bazénů nikdy nechoďte bosi.

– Po vykoupání vždycky chodidlo usušte. Nezapomeňte na prostory mezi prsty.

– Mějte vždycky svůj ručník.

Tip Paní domu: Když už plíseň dostanete, neváhejte a jděte k lékaři. Čím dříve začnete s léčením, tím to bude snazší.

Puchýře dokážou potrápit

V létě v horku se nám udělají snáze a není to vždy jen nepadnoucími botami. Na vině může být i vedro, kdy se noha více potí, či nevhodné ponožky. Ale také je důležité, jak o nohy pečujete. Samozřejmě lepší je puchýřům předcházet.

– Snažte se, abyste neměli boty mokré. Pokud už k tomu dojde, vysušte je.

– Po každém nošení boty větrejte.

– Používejte jen ponožky, které dobře sedí a neshrnují se.

O tom, co dělat, když už se vám puchýře vytvoří, se vedou spory. Jedni radí nepropichovat, jiní propíchnout, ale opatrně. Pravda je někde uprostřed, vždycky záleží na velikosti puchýře, místě a budoucím zatížení.

Pokud už je propíchnete, použijte sterilní jehlu, místo vydezinfikujte a přikryjete nejlépe hydrokoloidní náplastí, která zajistí vlhké hojení.

Babské rady na urychlení hojení

– Pomáhá měsíčková mast.

– Na puchýř můžete přiložit rozdrcené jitrocelové listy, ovázat nebo zalepit a druhý den je místo suché.

– Dá se také použít i tinktura z jitrocele, ale její účinky jsou slabší než u listů.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan