Domů     Domácí wellness pro chodidla
Domácí wellness pro chodidla
15.6.2023

Je léto, čas sandálů, bosých nohou, pěších výletů a koupání. To vše našim nohám může udělat dobře, ale jen tehdy, když se o ně budeme dobře starat.

Ale ani to samo o sobě nestačí. I v této době nás mohou čekat různé nástrahy. V letní obuvi chodidla trpí žárem cest, suchostí, hrubnutím, odřeninami, puchýři. Chodíme hodně bosi, a tak se snadno spálí nárty. V uzavřených botách se zase nohy potí.

Ani na koupalištích nejsou naše nohy v bezpečí. Ne nechceme vás strašit, ale spíš jsme připravili pár rad, jak různé neduhy vyřešit, nebo jim předejít.

Koupel

V létě se sice koupeme často v rybnících či řekách, ale nohám, a zejména chodidlům, byste měli věnovat zvláštní lázeň alespoň jednou týdně. Kromě toho, že je příjemná, může cílit i na konkrétní problém.

Proti bolesti a únavě

Ponořte nohy do vody s teplotou 37–38 °C, ve které jste rozpustili epsomskou sůl, přidali pár kapek oblíbeného esenciálního olejíčku. Vhodná je třeba máta. Nohy nechte ponořené 10–15 minut a pak je opláchněte vlažnou vodou. Osušte a ošetřete krémem.

Proti pocení

Pokud vás trápí nadměrné pocení nohou, zkuste je třikrát týdně koupat v lázni s odvarem z přesličky nebo dubové kůry.

Z kůry

8 lžic kůry povařte 15–20 minut ve 2 l vody. Nechte odvar vychladnout na příjemnou teplotu 36 až 37 °C a ponořte do něj nohy. Koupel by měla trvat maximálně 15 minut. Poté nohy osušte a namažte krémem.

Z přesličky

100 g pokrájené natě (čerstvé nebo sušené) namočte do pěti litrů studené vody. Druhý den 15 minut povařte, přeceďte a nechte zchladnout. Nohy nechte namočené 20 minut. Poté je vyndejte, ale nesušte, nechte volně uschnout a poté namažte. Ideálně byste měli koupel provádět obden, vždy večer před spaním.

Náš tip: Nechcete-li sbírat přesličku, v lékárnách můžete zakoupit tinkturu.

Nohy jako struhadlo

Možná že o nohy poctivě pečujete, a přesto máte potíže se ztvrdlou kůží nejen na patách, ale i jinde na ploskách. Pak se vám možná hodí pár tipů.

Jedlá soda

Připravte si umyvadlo s teplou vodou a nasypte do ní tři polévkové lžíce jedlé sody. Nechte chodidla máčet asi 20 minut, poté je obruste pemzou a namažte vazelínou. Druhou možností je smíchat 4 šálky mléka a 3 lžíce prášku do pečiva.

Zahřejte a namočte nohy na 15 minut. Poté je opláchněte čistou teplou vodou, osušte ručníkem, obruste pemzou a namažte krémem.

Kokosový olej

Na umyté a osušené a pemzou ošetřené nohy udělejte zábal. Namažte nohy kokosovým olejem a vezměte si staré ponožky. Stejnou službu by vám mělo udělat i sádlo, jenže kokosový olej prostě líp voní.

Za jednu noc nemůžete samozřejmě čekat zázraky, ale když budete trpěliví, výsledek se dostaví.

Babské rady

– Ztvrdlou kůži na patách potírejte jelením lojem.

– Na chodidla naneste rozmačkaný banán, zabalte do igelitu a nechte působit aspoň 2 hodiny, ještě lépe přes noc.

– Smíchejte tvaroh s vazelínou nebo kokosovým olejem a trochou citronové šťávy a použijte ho jako v předchozím případě.

Když kůže praská

Ze začátku nenápadný problém se může stát hodně bolestivým. A léčba není jednoduchá, protože příčin je víc.

– Nedostatečná výživa vrchních vrstev kůže – tady pomáhá pečlivé promazávání vhodným krémem několikrát denně. Ideálně by měla předcházet pětiminutová koupel ve vlažné vodě a krém by se měl vtírat do vlhké pokožky.

– Nevhodná obuv – nejen sportovní a vycházkové boty vám musí dobře sedět, ale platí to i pro sandály. Pokud nemá noha dostatečnou a správnou oporu v botě, začne se pochopitelně bránit, a to i právě nevzhlednými a bolestivými prasklinami.

– Nadváha – častá příčina praskání kůže na patách. Pokud jí trpíte i vy, o to víc svá chodidla opečovávejte a samozřejmě zhubněte.

Když se spálí nárty

Sluneční paprsky dokáží spálit zejména ty části těla, kam běžně nedopadají. Takže když konečně odhodíme pevné boty a rozběhneme se bosky nebo v sandálech či žabkách, zasvítí nám na nárty.

Ty většinou také zapomeneme namazat vhodným krémem nebo jsme ho už dávno smyli vodou v rybníce a výsledkem je zarudlá, nebo dokonce spálená pokožka. Co s tím? Hlavní je ji okamžitě začít chránit před dalším spálením.

Máčet, nebo nemáčet?

Studená voda sice přinese na chvíli uklidnění, ale delší pobyt v ní může přispět ke vzniku puchýřků. Bez obav však můžete ke zklidnění použít obklady.

Jogurt

Už jen to, že je z lednice vychlazený, přinese velkou úlevu. Bílý jogurt nebo tvaroh naneste na nárty a nechte působit. Obojí kůži zklidní. Pak umyjte vlažnou či chladnou vodou a ošetřete krémem, nejlépe s panthenolem.

Aloe vera

Uříznutým listem potírejte postižené místo, nebo gel vymačkejte a naneste na zasažená místa.

Čaj

Kus látky namočte v silném zeleném čaji a udělejte obklad. Látky obsažené v čaji zklidňují a také pomáhají proti bolesti. Stejně dobře účinkuje i odvar z máty nebo z heřmánku.

Jablečný ocet

Malou lahvičku s rozprašovačem naplňte čistým octem a stříkejte ho na spáleniny tak často, jak je třeba. Můžete také vzít kousek vaty, namočit jí do octa a aplikovat na postižená místa.

Ovesná kaše

Ovesné vločky mají téměř zázračné účinky. Uvařte řídkou ovesnou kaši, nechte úplně vychladnout a naneste na spálenou kůži. Nemasírujte, ani nevtírejte. Nechte působit a následně opláchněte vlažnou vodou. Při opětovném použití si připravte vždy novou kaši.

Plíseň nejen z koupaliště

Samozřejmě tam, tedy většinou na dlaždičkách a ve společných prostorách, je přenos nejčastější, ale mykozám se může dařit i v neprodyšné obuvi nebo nosíte-li ponožky z umělých materiálů. V každém případě vstup infekce podpoří vlhká kůže. A léčení je svízelné.

Na internetu sice najdete různé rady, jak s plísní zatočit, třeba použít jablečný ocet, ústní vodu, česnek, ale tentokrát bychom vám doporučovali spíš prevenci.

– Noste vzdušnou obuv. Pokud už musíte mít uzavřenou, nenoste ji déle, než je nezbytně nutné, a kdykoliv je to možné, zujte se.

– Na koupalištích a u bazénů nikdy nechoďte bosi.

– Po vykoupání vždycky chodidlo usušte. Nezapomeňte na prostory mezi prsty.

– Mějte vždycky svůj ručník.

Tip Paní domu: Když už plíseň dostanete, neváhejte a jděte k lékaři. Čím dříve začnete s léčením, tím to bude snazší.

Puchýře dokážou potrápit

V létě v horku se nám udělají snáze a není to vždy jen nepadnoucími botami. Na vině může být i vedro, kdy se noha více potí, či nevhodné ponožky. Ale také je důležité, jak o nohy pečujete. Samozřejmě lepší je puchýřům předcházet.

– Snažte se, abyste neměli boty mokré. Pokud už k tomu dojde, vysušte je.

– Po každém nošení boty větrejte.

– Používejte jen ponožky, které dobře sedí a neshrnují se.

O tom, co dělat, když už se vám puchýře vytvoří, se vedou spory. Jedni radí nepropichovat, jiní propíchnout, ale opatrně. Pravda je někde uprostřed, vždycky záleží na velikosti puchýře, místě a budoucím zatížení.

Pokud už je propíchnete, použijte sterilní jehlu, místo vydezinfikujte a přikryjete nejlépe hydrokoloidní náplastí, která zajistí vlhké hojení.

Babské rady na urychlení hojení

– Pomáhá měsíčková mast.

– Na puchýř můžete přiložit rozdrcené jitrocelové listy, ovázat nebo zalepit a druhý den je místo suché.

– Dá se také použít i tinktura z jitrocele, ale její účinky jsou slabší než u listů.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.5.2024
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak
14.5.2024
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak střih obkreslete na běžný p
11.5.2024
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k tomu, aby se vytvořila plíseň. Ta je zdrojem nebezpečných mykotoxinů,
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,