Domů     Domácí wellness pro chodidla
Domácí wellness pro chodidla
15.6.2023

Je léto, čas sandálů, bosých nohou, pěších výletů a koupání. To vše našim nohám může udělat dobře, ale jen tehdy, když se o ně budeme dobře starat.

Ale ani to samo o sobě nestačí. I v této době nás mohou čekat různé nástrahy. V letní obuvi chodidla trpí žárem cest, suchostí, hrubnutím, odřeninami, puchýři. Chodíme hodně bosi, a tak se snadno spálí nárty. V uzavřených botách se zase nohy potí.

Ani na koupalištích nejsou naše nohy v bezpečí. Ne nechceme vás strašit, ale spíš jsme připravili pár rad, jak různé neduhy vyřešit, nebo jim předejít.

Koupel

V létě se sice koupeme často v rybnících či řekách, ale nohám, a zejména chodidlům, byste měli věnovat zvláštní lázeň alespoň jednou týdně. Kromě toho, že je příjemná, může cílit i na konkrétní problém.

Proti bolesti a únavě

Ponořte nohy do vody s teplotou 37–38 °C, ve které jste rozpustili epsomskou sůl, přidali pár kapek oblíbeného esenciálního olejíčku. Vhodná je třeba máta. Nohy nechte ponořené 10–15 minut a pak je opláchněte vlažnou vodou. Osušte a ošetřete krémem.

Proti pocení

Pokud vás trápí nadměrné pocení nohou, zkuste je třikrát týdně koupat v lázni s odvarem z přesličky nebo dubové kůry.

Z kůry

8 lžic kůry povařte 15–20 minut ve 2 l vody. Nechte odvar vychladnout na příjemnou teplotu 36 až 37 °C a ponořte do něj nohy. Koupel by měla trvat maximálně 15 minut. Poté nohy osušte a namažte krémem.

Z přesličky

100 g pokrájené natě (čerstvé nebo sušené) namočte do pěti litrů studené vody. Druhý den 15 minut povařte, přeceďte a nechte zchladnout. Nohy nechte namočené 20 minut. Poté je vyndejte, ale nesušte, nechte volně uschnout a poté namažte. Ideálně byste měli koupel provádět obden, vždy večer před spaním.

Náš tip: Nechcete-li sbírat přesličku, v lékárnách můžete zakoupit tinkturu.

Nohy jako struhadlo

Možná že o nohy poctivě pečujete, a přesto máte potíže se ztvrdlou kůží nejen na patách, ale i jinde na ploskách. Pak se vám možná hodí pár tipů.

Jedlá soda

Připravte si umyvadlo s teplou vodou a nasypte do ní tři polévkové lžíce jedlé sody. Nechte chodidla máčet asi 20 minut, poté je obruste pemzou a namažte vazelínou. Druhou možností je smíchat 4 šálky mléka a 3 lžíce prášku do pečiva.

Zahřejte a namočte nohy na 15 minut. Poté je opláchněte čistou teplou vodou, osušte ručníkem, obruste pemzou a namažte krémem.

Kokosový olej

Na umyté a osušené a pemzou ošetřené nohy udělejte zábal. Namažte nohy kokosovým olejem a vezměte si staré ponožky. Stejnou službu by vám mělo udělat i sádlo, jenže kokosový olej prostě líp voní.

Za jednu noc nemůžete samozřejmě čekat zázraky, ale když budete trpěliví, výsledek se dostaví.

Babské rady

– Ztvrdlou kůži na patách potírejte jelením lojem.

– Na chodidla naneste rozmačkaný banán, zabalte do igelitu a nechte působit aspoň 2 hodiny, ještě lépe přes noc.

– Smíchejte tvaroh s vazelínou nebo kokosovým olejem a trochou citronové šťávy a použijte ho jako v předchozím případě.

Když kůže praská

Ze začátku nenápadný problém se může stát hodně bolestivým. A léčba není jednoduchá, protože příčin je víc.

– Nedostatečná výživa vrchních vrstev kůže – tady pomáhá pečlivé promazávání vhodným krémem několikrát denně. Ideálně by měla předcházet pětiminutová koupel ve vlažné vodě a krém by se měl vtírat do vlhké pokožky.

– Nevhodná obuv – nejen sportovní a vycházkové boty vám musí dobře sedět, ale platí to i pro sandály. Pokud nemá noha dostatečnou a správnou oporu v botě, začne se pochopitelně bránit, a to i právě nevzhlednými a bolestivými prasklinami.

– Nadváha – častá příčina praskání kůže na patách. Pokud jí trpíte i vy, o to víc svá chodidla opečovávejte a samozřejmě zhubněte.

Když se spálí nárty

Sluneční paprsky dokáží spálit zejména ty části těla, kam běžně nedopadají. Takže když konečně odhodíme pevné boty a rozběhneme se bosky nebo v sandálech či žabkách, zasvítí nám na nárty.

Ty většinou také zapomeneme namazat vhodným krémem nebo jsme ho už dávno smyli vodou v rybníce a výsledkem je zarudlá, nebo dokonce spálená pokožka. Co s tím? Hlavní je ji okamžitě začít chránit před dalším spálením.

Máčet, nebo nemáčet?

Studená voda sice přinese na chvíli uklidnění, ale delší pobyt v ní může přispět ke vzniku puchýřků. Bez obav však můžete ke zklidnění použít obklady.

Jogurt

Už jen to, že je z lednice vychlazený, přinese velkou úlevu. Bílý jogurt nebo tvaroh naneste na nárty a nechte působit. Obojí kůži zklidní. Pak umyjte vlažnou či chladnou vodou a ošetřete krémem, nejlépe s panthenolem.

Aloe vera

Uříznutým listem potírejte postižené místo, nebo gel vymačkejte a naneste na zasažená místa.

Čaj

Kus látky namočte v silném zeleném čaji a udělejte obklad. Látky obsažené v čaji zklidňují a také pomáhají proti bolesti. Stejně dobře účinkuje i odvar z máty nebo z heřmánku.

Jablečný ocet

Malou lahvičku s rozprašovačem naplňte čistým octem a stříkejte ho na spáleniny tak často, jak je třeba. Můžete také vzít kousek vaty, namočit jí do octa a aplikovat na postižená místa.

Ovesná kaše

Ovesné vločky mají téměř zázračné účinky. Uvařte řídkou ovesnou kaši, nechte úplně vychladnout a naneste na spálenou kůži. Nemasírujte, ani nevtírejte. Nechte působit a následně opláchněte vlažnou vodou. Při opětovném použití si připravte vždy novou kaši.

Plíseň nejen z koupaliště

Samozřejmě tam, tedy většinou na dlaždičkách a ve společných prostorách, je přenos nejčastější, ale mykozám se může dařit i v neprodyšné obuvi nebo nosíte-li ponožky z umělých materiálů. V každém případě vstup infekce podpoří vlhká kůže. A léčení je svízelné.

Na internetu sice najdete různé rady, jak s plísní zatočit, třeba použít jablečný ocet, ústní vodu, česnek, ale tentokrát bychom vám doporučovali spíš prevenci.

– Noste vzdušnou obuv. Pokud už musíte mít uzavřenou, nenoste ji déle, než je nezbytně nutné, a kdykoliv je to možné, zujte se.

– Na koupalištích a u bazénů nikdy nechoďte bosi.

– Po vykoupání vždycky chodidlo usušte. Nezapomeňte na prostory mezi prsty.

– Mějte vždycky svůj ručník.

Tip Paní domu: Když už plíseň dostanete, neváhejte a jděte k lékaři. Čím dříve začnete s léčením, tím to bude snazší.

Puchýře dokážou potrápit

V létě v horku se nám udělají snáze a není to vždy jen nepadnoucími botami. Na vině může být i vedro, kdy se noha více potí, či nevhodné ponožky. Ale také je důležité, jak o nohy pečujete. Samozřejmě lepší je puchýřům předcházet.

– Snažte se, abyste neměli boty mokré. Pokud už k tomu dojde, vysušte je.

– Po každém nošení boty větrejte.

– Používejte jen ponožky, které dobře sedí a neshrnují se.

O tom, co dělat, když už se vám puchýře vytvoří, se vedou spory. Jedni radí nepropichovat, jiní propíchnout, ale opatrně. Pravda je někde uprostřed, vždycky záleží na velikosti puchýře, místě a budoucím zatížení.

Pokud už je propíchnete, použijte sterilní jehlu, místo vydezinfikujte a přikryjete nejlépe hydrokoloidní náplastí, která zajistí vlhké hojení.

Babské rady na urychlení hojení

– Pomáhá měsíčková mast.

– Na puchýř můžete přiložit rozdrcené jitrocelové listy, ovázat nebo zalepit a druhý den je místo suché.

– Dá se také použít i tinktura z jitrocele, ale její účinky jsou slabší než u listů.

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
30.11.2023
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů. Proto i ženy, které se v mládí trápily s čas
21.11.2023
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit čajové svíčky ve stejných barvách.
20.11.2023
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium není ani akvárium, ani terárium… Je to vlastně obojí. A každé palud
16.11.2023
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým „sestřihem“ na hlavě z oplodí jedlého kaštanu. Nahr
14.11.2023
Také se vám doma hromadí staré noviny, reklamní letáky i použité balicí papíry? Nejsou jen pro zlost, kdepak, papír se dá stočit do ruliček a ty lze pak splétat podobně jako proutí. Základní postup je zcela jednoduchý. Papír stačí nastříhat na pruhy a těsně navíjet na pletací jehlici nebo špejli. Pak jehlici vytáhněte a máte kousek „proutku“. Proutek se dá jednoduše prodloužit tím, že ruličky
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vážky, které vám neulétnou
Na podzim se z javoru snášejí k zemi křídlaté dvounažky, které si děti s oblibou dávají na nosy. Tato křidélka můžete využít ke tvoření. Proměňte je na romantické, něžné vážky… Při podzimní procházce si najděte javor a chvilku jej pozorujte. Možná spatříte, jak se jeho okřídlené plody jako andílci snášejí z koruny dolů, a přitom tančí, točí se a […]
Lodičky z kamínků
Tato romantická dekorace se hodí jako těžítko, které přichytí třeba ubrousky při venkovním grilování. Nebo si ji udělejte jen tak pro radost a jako vzpomínku na léto… Někdy je tvoření tak snadné, že je škoda si ho nevyzkoušet. Hlavní je nápad, a když už máte inspiraci, pusťte se do díla. Uvidíte, jakou radost vám udělá […]
Obraz potřebuje správný rám
Dostali jste obrázek nebo jste si udělali radost jeho koupí, ale chybí mu rám? Pak se nejspíš vydáte do rámařství. Jenže na tuhle návštěvu byste se měli trochu připravit, protože z možností, které se nabízejí, se vám může zamotat hlava a hrozí, že nevyberete dobře. Udělejte si představu Obraz, který potřebujete zarámovat, se vám určitě […]
Růže z listí
Podzim hraje tolika barvami, že je škoda je nevyužít. Natrhejte si listy a vytvořte si z nich krásnou kytici „růží“. Ozdobou bude i dlouho poté, co listí uschne.  Připravte si: větvičky nebo špejle * barevné podzimní listy * tavnou pistoli (drátek nebo režnou nit) * velké listy nebo kapradí na dozdobení * mašli na svázání […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte