Domů     Domácí wellness pro chodidla
Domácí wellness pro chodidla
15.6.2023

Je léto, čas sandálů, bosých nohou, pěších výletů a koupání. To vše našim nohám může udělat dobře, ale jen tehdy, když se o ně budeme dobře starat.

Ale ani to samo o sobě nestačí. I v této době nás mohou čekat různé nástrahy. V letní obuvi chodidla trpí žárem cest, suchostí, hrubnutím, odřeninami, puchýři. Chodíme hodně bosi, a tak se snadno spálí nárty. V uzavřených botách se zase nohy potí.

Ani na koupalištích nejsou naše nohy v bezpečí. Ne nechceme vás strašit, ale spíš jsme připravili pár rad, jak různé neduhy vyřešit, nebo jim předejít.

Koupel

V létě se sice koupeme často v rybnících či řekách, ale nohám, a zejména chodidlům, byste měli věnovat zvláštní lázeň alespoň jednou týdně. Kromě toho, že je příjemná, může cílit i na konkrétní problém.

Proti bolesti a únavě

Ponořte nohy do vody s teplotou 37–38 °C, ve které jste rozpustili epsomskou sůl, přidali pár kapek oblíbeného esenciálního olejíčku. Vhodná je třeba máta. Nohy nechte ponořené 10–15 minut a pak je opláchněte vlažnou vodou. Osušte a ošetřete krémem.

Proti pocení

Pokud vás trápí nadměrné pocení nohou, zkuste je třikrát týdně koupat v lázni s odvarem z přesličky nebo dubové kůry.

Z kůry

8 lžic kůry povařte 15–20 minut ve 2 l vody. Nechte odvar vychladnout na příjemnou teplotu 36 až 37 °C a ponořte do něj nohy. Koupel by měla trvat maximálně 15 minut. Poté nohy osušte a namažte krémem.

Z přesličky

100 g pokrájené natě (čerstvé nebo sušené) namočte do pěti litrů studené vody. Druhý den 15 minut povařte, přeceďte a nechte zchladnout. Nohy nechte namočené 20 minut. Poté je vyndejte, ale nesušte, nechte volně uschnout a poté namažte. Ideálně byste měli koupel provádět obden, vždy večer před spaním.

Náš tip: Nechcete-li sbírat přesličku, v lékárnách můžete zakoupit tinkturu.

Nohy jako struhadlo

Možná že o nohy poctivě pečujete, a přesto máte potíže se ztvrdlou kůží nejen na patách, ale i jinde na ploskách. Pak se vám možná hodí pár tipů.

Jedlá soda

Připravte si umyvadlo s teplou vodou a nasypte do ní tři polévkové lžíce jedlé sody. Nechte chodidla máčet asi 20 minut, poté je obruste pemzou a namažte vazelínou. Druhou možností je smíchat 4 šálky mléka a 3 lžíce prášku do pečiva.

Zahřejte a namočte nohy na 15 minut. Poté je opláchněte čistou teplou vodou, osušte ručníkem, obruste pemzou a namažte krémem.

Kokosový olej

Na umyté a osušené a pemzou ošetřené nohy udělejte zábal. Namažte nohy kokosovým olejem a vezměte si staré ponožky. Stejnou službu by vám mělo udělat i sádlo, jenže kokosový olej prostě líp voní.

Za jednu noc nemůžete samozřejmě čekat zázraky, ale když budete trpěliví, výsledek se dostaví.

Babské rady

– Ztvrdlou kůži na patách potírejte jelením lojem.

– Na chodidla naneste rozmačkaný banán, zabalte do igelitu a nechte působit aspoň 2 hodiny, ještě lépe přes noc.

– Smíchejte tvaroh s vazelínou nebo kokosovým olejem a trochou citronové šťávy a použijte ho jako v předchozím případě.

Když kůže praská

Ze začátku nenápadný problém se může stát hodně bolestivým. A léčba není jednoduchá, protože příčin je víc.

– Nedostatečná výživa vrchních vrstev kůže – tady pomáhá pečlivé promazávání vhodným krémem několikrát denně. Ideálně by měla předcházet pětiminutová koupel ve vlažné vodě a krém by se měl vtírat do vlhké pokožky.

– Nevhodná obuv – nejen sportovní a vycházkové boty vám musí dobře sedět, ale platí to i pro sandály. Pokud nemá noha dostatečnou a správnou oporu v botě, začne se pochopitelně bránit, a to i právě nevzhlednými a bolestivými prasklinami.

– Nadváha – častá příčina praskání kůže na patách. Pokud jí trpíte i vy, o to víc svá chodidla opečovávejte a samozřejmě zhubněte.

Když se spálí nárty

Sluneční paprsky dokáží spálit zejména ty části těla, kam běžně nedopadají. Takže když konečně odhodíme pevné boty a rozběhneme se bosky nebo v sandálech či žabkách, zasvítí nám na nárty.

Ty většinou také zapomeneme namazat vhodným krémem nebo jsme ho už dávno smyli vodou v rybníce a výsledkem je zarudlá, nebo dokonce spálená pokožka. Co s tím? Hlavní je ji okamžitě začít chránit před dalším spálením.

Máčet, nebo nemáčet?

Studená voda sice přinese na chvíli uklidnění, ale delší pobyt v ní může přispět ke vzniku puchýřků. Bez obav však můžete ke zklidnění použít obklady.

Jogurt

Už jen to, že je z lednice vychlazený, přinese velkou úlevu. Bílý jogurt nebo tvaroh naneste na nárty a nechte působit. Obojí kůži zklidní. Pak umyjte vlažnou či chladnou vodou a ošetřete krémem, nejlépe s panthenolem.

Aloe vera

Uříznutým listem potírejte postižené místo, nebo gel vymačkejte a naneste na zasažená místa.

Čaj

Kus látky namočte v silném zeleném čaji a udělejte obklad. Látky obsažené v čaji zklidňují a také pomáhají proti bolesti. Stejně dobře účinkuje i odvar z máty nebo z heřmánku.

Jablečný ocet

Malou lahvičku s rozprašovačem naplňte čistým octem a stříkejte ho na spáleniny tak často, jak je třeba. Můžete také vzít kousek vaty, namočit jí do octa a aplikovat na postižená místa.

Ovesná kaše

Ovesné vločky mají téměř zázračné účinky. Uvařte řídkou ovesnou kaši, nechte úplně vychladnout a naneste na spálenou kůži. Nemasírujte, ani nevtírejte. Nechte působit a následně opláchněte vlažnou vodou. Při opětovném použití si připravte vždy novou kaši.

Plíseň nejen z koupaliště

Samozřejmě tam, tedy většinou na dlaždičkách a ve společných prostorách, je přenos nejčastější, ale mykozám se může dařit i v neprodyšné obuvi nebo nosíte-li ponožky z umělých materiálů. V každém případě vstup infekce podpoří vlhká kůže. A léčení je svízelné.

Na internetu sice najdete různé rady, jak s plísní zatočit, třeba použít jablečný ocet, ústní vodu, česnek, ale tentokrát bychom vám doporučovali spíš prevenci.

– Noste vzdušnou obuv. Pokud už musíte mít uzavřenou, nenoste ji déle, než je nezbytně nutné, a kdykoliv je to možné, zujte se.

– Na koupalištích a u bazénů nikdy nechoďte bosi.

– Po vykoupání vždycky chodidlo usušte. Nezapomeňte na prostory mezi prsty.

– Mějte vždycky svůj ručník.

Tip Paní domu: Když už plíseň dostanete, neváhejte a jděte k lékaři. Čím dříve začnete s léčením, tím to bude snazší.

Puchýře dokážou potrápit

V létě v horku se nám udělají snáze a není to vždy jen nepadnoucími botami. Na vině může být i vedro, kdy se noha více potí, či nevhodné ponožky. Ale také je důležité, jak o nohy pečujete. Samozřejmě lepší je puchýřům předcházet.

– Snažte se, abyste neměli boty mokré. Pokud už k tomu dojde, vysušte je.

– Po každém nošení boty větrejte.

– Používejte jen ponožky, které dobře sedí a neshrnují se.

O tom, co dělat, když už se vám puchýře vytvoří, se vedou spory. Jedni radí nepropichovat, jiní propíchnout, ale opatrně. Pravda je někde uprostřed, vždycky záleží na velikosti puchýře, místě a budoucím zatížení.

Pokud už je propíchnete, použijte sterilní jehlu, místo vydezinfikujte a přikryjete nejlépe hydrokoloidní náplastí, která zajistí vlhké hojení.

Babské rady na urychlení hojení

– Pomáhá měsíčková mast.

– Na puchýř můžete přiložit rozdrcené jitrocelové listy, ovázat nebo zalepit a druhý den je místo suché.

– Dá se také použít i tinktura z jitrocele, ale její účinky jsou slabší než u listů.

Předchozí článek
Další článek
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje