Ať už nosíte čepice nebo se ve jménu parády raději obejdete bez ní, s vlasy budete mít tak jako potíže. Hlavním viníkem je totiž zimní počasí.
Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Pak jsou suché, elektrizují, nedají se učesat a mohou se začít lámat a štěpit. Suchý vzduch ve vytápěných místnost působí na vlasy obdobně.
Klesá i produkce mazu, kůže – a to nejen na hlavě – je suchá a tvoří se na ní lupy. Proto je hydratace vlastní příčinou potíží s vlasy v zimním obdobím a také jedinou možností pro zlepšení jejich vzhledu. Jak vrátit vlasům lepší kondici?
Šetrná péče
I když jsou suché, je třeba vlasy mýt, aby se na kůži nemnožily bakterie a kvasinky. Pokud máte potíže se suchou kůží, pak vyzkoušejte jemnější přírodní šampony a kondicionéry. Obsahují méně dráždivých látek a méně odmašťují.
Vyplatí se pořídit si vzorky těchto produktů a zkoušet, který z nich vám bude nejlépe vyhovovat. Pro velmi citlivou kůži se pak prodávají čistě rostlinné šampony, což je vlastně jen suchý jemně mletý prášek z rostlinných ingrediencí.
Při normální kůži lze použít běžné šampony, vybírejte přípravky, které slibují, že udrží ve vlasech ve vyšší míře hydrataci – například s obsahem mléčných složek nebo panthenolu.
Opatrně fénovat
S horkým vzduchem bere mnoho z hydratace dodané správnými přípravky opět za své. Proto je vhodnější nechat vlasy co nejdéle volně prosychat a pak jen dofénovat do žádoucího účesu.
Aby se dal lépe vytvarovat a pak i držel, k tomu pomůže objemová stylingová pěna.
Raději pudr než lak
Aby účes pod čepicí nezplihl, k tomu se dobře hodí objemový pudr. Má tu výhodu, že účes můžete prsty kdykoli opět dotvarovat, což by u nalakovaných vlasů nebylo možné. Lak na vlasy je obecně v zimě poněkud problematický, protože vede k dalšímu vysušování.
Maska 2x týdně
Maska podpoří účinek hydratačního kondicionéru a udrží vlasy hladké, lesklé a pružné. Lze použít masky z obchodu nebo si je vytvořit z domácích zdrojů.
Můžete zkusit
– Výborný hydratační účinek má směs rozmačkané dužiny z 1 avokáda se 2 lžícemi olivového oleje a pár kapkami citronové šťávy. Naneste vlasy, oviňte potravinářskou fólií a na nechte působit 15 minut. Poté masku spláchněte a zbytky z vlasů šetrně vymyjte trochou šamponu.
– Banánová maska prospívá suchým lámavým vlasů. Rozmačkejte 1 přezrálý banán a rozmíchejte s 3 kapkami mandlového olejem. Postup nanášení a smývání je obdobný jako u avokádové masky.
– Pro suché vlasy bez lesku smíchejte 2 lžíce rozehřátého medu s malým množstvím olivového oleje. Dobře vetřete do vlasů a nechte působit 30 minut. Poté dobře opláchněte a vymyjte zbytky medu šamponu.
Aby se nelámaly a nepoletovaly
Jednoduchým a účinným řešením pro tyto problémy jsou vlasové oleje. Pokud s nimi zatím nemáte zkušenost, nemusíte se obávat, že by vlasy zmastily. Jsou to tzv. suché oleje, takže vlasům dodají jen měkkost, poddajnost a lesk.
Mastný vzhled by vytvořily pouze při přehnané dávce. Při dodržení množství doporučovaného výrobcem nic takového nehrozí. Olej dobře rozetřete mezi dlaněmi a těmi pak naneste zlehka do vlasů. Někdy stačí na konečky, pokud se lámou nebo štěpí. Oleje chrání i před vysycháním vlasů při fénování.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL