Domů     Štítná žláza: Malá, ale důležitá
Štítná žláza: Malá, ale důležitá
21.1.2021

Možná se vám to děje právě teď. Necítíte úplně dobře, ale přitom na nemoc to taky nevypadá. Myslíte si, že je to únava, stres či příznak stárnutí a tak mávnete rukou.

Jenže to je právě ten okamžik, kdy by zejména ženy měly zbystřit a pomyslet, na svou štítnou žlázu a zajít k lékaři. Proč? Protože tato malá žláza v našem těle ovlivňuje téměř vše, a pokud by byla nemocná, je potřeba zahájit její léčbu včas.

Motýlek na krku

Právě tak tahle nevelká žláza s vnitřní sekrecí vypadá. Produkuje hormony štítné žlázy tyroxin a trijodotyronin, které mají řadu funkcí a ovlivňují prakticky všechny tkáně a orgány lidského těla, a to od nitroděložního vývoje až do konce života.

Co všechno ovlivňují

– centrální nervový systém

– metabolismus

– činnost srdce a svalstva

– dechové centrum

– tvorbu červených krvinek

– metabolismus kostí

Hormonů tak akorát

Když štítná žláza nepracuje správně, objeví se potíže. Ty, které souvisejí s nízkou činností (hypotyreóza), mohou být velmi nenápadné a, jak už jsme říkali, můžeme je přičítat třeba hektickému stylu života nebo momentální nenáladě.

Ale pozor, mohou se vyskytnout i deprese. Pokud je žláza naopak velmi aktivní, její zvýšená činnost vede ke stavu nazývanému hypertyreóza. Povíme si něco o obou případech.

Kdy zbystřit?

Při snížené funkci štítné žlázy, přicházejí příznaky pomalu a plíživě a potíže jsou jen málo charakteristické a do určité míry, jsou dány i vaším aktuálním zdravotním stavem a věkem. V tom je právě nebezpečí.

Protože ze začátku si prostě říkáte, už holt nejsem tak výkonná, asi stárnu, jsem unavená z práce… a navštívit lékaře vás ani nenapadne, což může znamenat do budoucna problém a delší léčení. Pokud je choroba plně rozvinutá, objeví se i další příznaky.

Nedostatek hormonů štítné žlázy, způsobuje sníženou spotřebu kyslíku, což má za následek i celkové zpomalení organismu. Nemocný je unavený, spavý, pohybuje se pomalu a rychle se vyčerpá.

Trpí zimomřivostí, často si stěžuje, že je mu chladno, chodí hodně oblečen a vyžaduje teplé prostředí.

Jím stejně a jsem tlustá

Zpomaluje se i metabolismus a peristaltika (pohyb) střev, mnohdy tedy bývá přítomna i zácpa a v těžších případech může dojít k neprůchodnosti střev.

Můžete přibírat na váze a to hlavně díky tomu, že organismus zadržuje tekutiny, které se hromadí, hlavně v dolní oblasti končetin a způsobují prosáknutí kůže. Tady ovšem pozor, každé tloustnutí nemusí znamenat právě nemoc štítné žlázy.

Zvýšení váhy by se totiž pohybovalo maximálně o 5 kg, pokud máte nadváhu větší, zamyslete se spíš nad svými stravovacími návyky.

Suchá pokožka

Hypotyreóza se projevuje i velmi suchou, olupující se pokožkou, která může mít i nažloutlý odstín. Nehty jsou roztřepené, ztluštělé, ale i přesto lomivé a rostou velmi pomalu, stejně jako vlasy, vousy a ochlupení.

Hlas jak po flámu

Možná si z vás přátelé začali dělat legraci, že mluvíte jak po flámu, nebo se vás ptají, kde jste nastydli. Při onemocnění totiž dochází k zhrubnutí hlasu a chrapotu. Jazyk bývá vyhlazený a zvětšený, což brání i správné výslovnosti.

Změny se bohužel projevují i na obličeji. Tvář je tuhá, odulá a nažloutlá. Oči mají prosáklá, až oteklá víčka

Srdce buší

Nemocní často pociťují silné, krátkodobé, ale opakované bušení srdce, mají výrazně pomalejší pulz a vysoký krevní tlak.

Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu – méně častá menstruace, vymizení menstruace, prodloužená a silná menstruace nebo cykly, v jejichž průběhu nedochází k uvolnění vajíčka. Bohužel ve vážnějších případech není žena schopna donosit a porodit zdravé dítě.

To všechno způsobí, že se začnou objevovat deprese a sebeobviňování.

Ve společnosti nastavené především na výkon se člověk, kterému z nějakého důvodu ubývají síly, cítí vyřazený, neschopný, má výčitky a začne se pohybovat v bludném kruhu, protože je pak na dně psychicky i fyzicky.

Proč právě já?

Podíváme-li se po příčinách onemocnění, zjistíme jich několik. Nejčastěji, je způsobeno zánětlivou poruchou, při níž dochází k tvorbě protilátek, které poškozují vlastní štítnou žlázu.

Dříve, byl hlavní příčinou hypotyreózy dlouhodobý nedostatek jódu, který se mohl projevit již na narozeném dítěti. V dnešní době, je ale ve většině států, tento problém na ústupu, díky přístupnosti mořských ryb, jodizaci soli, vody a zubních past.

Snížená činnost štítné žlázy můžeš být také vrozená, pokud se tedy někdo z vašich pokrevních příbuzných léčí, je riziko u vás větší. Je třeba si ale říci, to ještě vůbec neznamená, že se musí projevit.

Dalším rizikovým faktorem je autoimunitní onemocnění, třeba cukrovka, a některé genetické poruchy. Lidé z těchto skupin by měli onemocnění předpokládat a nechat se vyšetřit.

Spuštění nemoci se dá do určité míry předejít zdravým životním stylem, kvalitní stravou a dostatkem odpočinku. Rizikovými faktory jsou špatná životospráva, stres, radioaktivní záření a kouření.

Otestujte se

Abyste se mohli rozhodnout, jestli máte pomýšlet na vyšetření, máme pro vás malý test. Pokud odpovíte alespoň 5x ano, měli byste zamířit do ordinace.

Většinu času se cítím unavený/-á, mám málo energie a slabou výdrž.

Nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť.

Mám potíže s činností střev, často trpím zácpou.

Přibral/a jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pohyb).

Pokožku a vlasy mám suché, bledé a nezdravé, nehty se mi lámou.

Většinu času je mi zima, i když se ostatní lidé cítí pohodlně.

Často mám negativní myšlenky a trpím depresemi.

Moje reflexy a pohyby jsou zpomalené.

Zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep.

Zvýšila se mi hladina cholesterolu.

Mám sucho v krku a chraptím.

Často cítím mravenčení v končetinách.

Zhoršil se mi sluch.

Příliš aktivní štítná žláza

Hyperfunkce se na rozdíl od předchozího pozná brzy. Nejčastěji je zapříčiněna postižením samotné žlázy zánětlivým, autoimunitním či nádorovým procesem, vzácněji pak onemocněním podvěsku mozkového, který činnost štítnice ovlivňuje.

Příznaky jsou na rozdíl od snížené funkce výrazné, takže vás k lékaři totiž donutí zajít.

bušení srdce

pocení

třes rukou

nesnášenlivost tepla

nervozita

nespavost

únava

úbytek svalové hmoty a svalová slabost

jemná často teple opocená kůže

nekvalitní řídnoucí vlasy

U lékaře

Při podezření na onemocnění štítné žlázy vyhledejte lékaře. Stačí, když vám na obvodě cíleně odeberou krev. Pokud zjistí, že výsledek není v normě, budete odesláni na endokrinologii.

Při léčbě snížené funkce de dodává organismu chybějící hormon ve formě tablet. V 80 % případů to znamená jíst tablety celý život. Pokud se onemocnění odhalí včas, stav pacienta se upraví.

U neléčené hypotyreózy ale může dojít k vystupňování klinických příznaků a k závažnému poškození zdraví, v extrémních případech až ke kómatu, které už pacienta ohrožuje na životě.

Léčba hypertyreózy závisí na příčině a probíhá podáváním léků, které mají co nejrychleji dosáhnout normální funkce štítné žlázy. Pokud se štítná žláza nezklidní, nebo se opakovaně rozbouří, je vhodnější operace nebo léčba radiojódem.

Neléčená hypertyreóza totiž může ohrožovat život pacienta například výskytem poruch srdečního rytmu, ale také poškozováním jiných orgánů.

Mám uzlíky

Tenhle fakt obvykle zjistíte, když vás lékař poslal na sonografické vyšetření. Nebo tak, že větší uzlíky zapříčinily potíže s polykáním či dýcháním. Nemusíte se ale předem děsit. V populaci nad 50 let je procento výskytu 30–40 %.

Jen malé procento uzlíků má rakovinný původ. Ani to však nemusí být zlá zpráva, protože se často jedná o pomalu rostoucí nádory, které lze dobře léčit. Agresivní tumory štítné žlázy jsou spíše raritním nálezem.

Jiné uzlíky mohou být tvořeny nezhoubnou zmnoženou tkání, cystou obsahující tekutinu nebo tkání postiženou chronickým zánětem.

Co bude dál?

Pokud uzel štítné žlázy přesáhne 10 mm v nejdelším průměru, nebo pokud se vyšetřujícímu lékaři jeví jako podezřelý (např. rostoucí uzel, zvýšené prokrvení apod.), doporučí Vám tzv.

punkci tenkou jehlou s následným cytologickým vyšetřením nátěru na sklíčku (vyšetření pod mikroskopem). Jde o metodu s úspěchem používanou již 50 let, která se dnes provádí převážně pod kontrolou ultrazvukem. Cílem punkce je vyloučit zhoubnou povahu uzlu.

Vyšetření není sice příjemné, ale je celkem rychlé, dá se srovnat s větším krevním odběrem.

A naše rada na závěr? Máte-li sebemenší podezření na onemocnění štítné žlázy, nehledejte pomoc na internetu, ale u lékaře. Ušetříte si tak strach, nervy i zdraví.

Text: Eva Hořánková podle uLekare.cz

Foto: ARCHIV

Štítky:
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný