Domů     Parkinson vyžaduje denní cvičení
Parkinson vyžaduje denní cvičení
11.11.2020

Ačkoli je Parkinsonova choroba stále ještě nevyléčitelná, podstatný vliv na její průběh má včasné nasazení léčby. Značnou pomocí je i cílené cvičení a fyzioterapie.

Parkinsonova nemoc vzniká jako následek změn v mozku, které vedou k silnému úbytku hormonu dopaminu. Tento hormon má zjednodušeně řečeno dva důležité úkoly: Zlepšuje náladu, protože vyvolává příjemné pocity jako potěšenost a radost. Kromě toho ale také řídí a programuje pohyb.

Deprese a problém s pohybem

Z toho je jasné, že největšími problémy parkinsoniků jsou deprese a ztížená schopnost se hýbat. Nemocný postupně ztrácí schopnost kontroly nad svými pohyby. To, že někdo má Parkinsonovu chorobu, ale neznamená, že nemůže nadále zůstat aktivní. Naopak.

Fyzické aktivity jako strečink, procvičování správného držení těla a cvičení by mělo být hlavní součástí jeho každodenního života.

Na začátku je to nejasné

Minimálně 10 let a mnohem víc. Tak dlouhou dobu aktivního, plnohodnotného života slibují lékaři lidem s Parkinsonovou nemocí, pokud po objevení příznaků a potvrzení diagnózy začnou systematicky a pravidelně cvičit.

Problém je ovšem v tom, že počáteční projevy mohou být netypické a nemoc lékař nezřídka potvrdí až po vyloučení jiných příčin onemocnění.

Objevit se mohou:

bolesti ramen a zad

poruchy čichu

pocity těžkých nohou

poruchy spánku

zvýšená únava

zácpa

deprese

Typické příznaky jsou čtyři

Může trvat řadu měsíců od vyskytnutí prvních nejistých známek nemoci, než propuknou projevy charakteristické pro Parkinsonovu chorobu. Ty už jsou varovným signálem a pobídkou neprodleně navštívit lékaře.

Jsou jimi třes, svalová ztuhlost, velmi zpomalené pohyby a problémy se stáním a chůzí.

Třes

Je asi nejznámějším projevem parkinsoniků. Objevuje se nejčastěji na rukou a nohou. Začíná obvykle na prstech rukou. Zajímavé je, že postihne nemocného, když je v klidu. Jakmile se začne aktivně hýbat, třes zmizí. Mizí i ve spánku. Výraznější je naopak při rozrušení, strachu, úzkosti, ale i radosti.

Jednoduché tipy, jak skrýt třes:

dát ruku do kapsy

zatížit paži druhou rukou

nohu v sedě zaklesnout za židli

Svalová ztuhlost

Nemocní ji těžko snášejí. Zprvu postihuje nejvíce ramena a záda. Ztuhlý sval klade při činnosti zvýšený odpor podobně, jako kdybyste byli po pás ve vodě.

Tipy na jednoduché cviky: Nacvičuje se otáčení na bok, sed na lůžku a vstávání z lůžka, sed na židli. Procvičují se svaly v obličeji, cvičení hlavy a krční páteře.

Zpomalenost a omezení rozsahu pohybů

Nemocný má potíže s chůzí, se vstáváním ze židle, jeho pohyby jsou zpomalené. To ho omezuje při běžných denních činnostech – při čištění zubů, při jídle, oblékání, zavazování tkaniček, zapínání knoflíků…

Zamrznutí pohybu

Je obrovským problémem. Nemocný při chůzi najednou není chvíli vůbec schopen pohybu. Nebo začne přešlapovat na místě. Často se to stává před nějakou překážkou. „Zamrznutí“ se projevuje i během spánku.

Nemocný se nemůže sám přetočit ze strany na stranu ani jinak změnit svou polohu. Těžce se s tím psychicky vyrovnává.

Tip Paní domu: Při zamrznutí pomůže například plácnout se do stehna nebo přenést váhu z jedné nohy na druhou.

Poruchy stoje a chůze

Charakteristické je sehnuté držení těla. Typická je i „šouravá chůze, kroky připomínají cupitání. V pokročilejší fázi dochází k poruše rovnováhy a častým hrozivě vypadajícím pádům.

Tip Paní domu: Při nacvičování chůze lze úspěšně využít rytmickou hudbu, při níž postižení pociťují zmenšení ztuhlosti, volnější pohyblivost a větší jistotu při chůzi.

Existuje spousta kurzů cvičení, bubnování nebo tanců, které vedou muzikoterapeuti zaměření speciálně na parkinsoniky.

Jiné příznaky

Dalšími příznaky Parkinsonovy nemoci jsou porucha řeči a zvýšená tvorba slin (pomůže logopedie), zhoršení písma, chudá mimika obličeje a další.

Co pomáhá

Nejlepšími aktivitami jsou ty, při kterých se musí parkinsonik soustředit. To je zejména tai-chi a golf. Doporučuje se také pravidelná chůze a každodenní procházky, plavání a cvičení ve vodě, jóga, tanec nebo míčové hry.

Výborný je pobyt v lázních, kde bývá více aktivit pohromadě včetně léčivých koupelí. Na plně hrazenou lázeňskou léčbu má však parkinsonik nárok jen jednou.

Tip Paní domu: Je vhodné posilovat také paměť, postřeh, tvořivost a pocit sounáležitosti (aby měl parkinsonik jistotu, že někam patří a něco umí).

Sociální kontakt

Protože lidé s Parkinsonovou nemocí mají sklon se nehýbat (nemohou se přinutit), je pro ně důležitý pravidelný kontakt s okolím. Potěší je společenské aktivity, setkávání, společné výlety a jiné akce.

Tip Paní domu: Kontraproduktivní je přehnaná pomoc rodiny, protože pacienta podporuje v pasivitě. Naopak by ho okolí „nemělo šetřit“, pohyb je pro něj od prvopočátku nutností a v pozdějších stadiích nemoci naprostou nezbytností.

Fáze nemoci

Parkinsonova choroba má pomalý vývoj. Nemocný prochází čtyřmi fázemi.

fáze zahrnuje první příznaky, oznámení diagnózy a první roky s nemocí. Je to fáze velmi emoční. Zánik buněk začíná dlouho před tím, než se objeví první příznaky.

Nemocný si začíná uvědomovat, že je více unavený, pracovní výkon se snižuje, je zpomalený… Také ho může začít bolet rameno nebo ruka a má v nich pocit tuhnutí, popř. se mu špatně chodí, zakopává….

Může se projevit nemotornost rukou, nejdou zapnout knoflíky nebo má potíže s psaním.

fáze připomíná klid po bouři. Život se díky léčbě vrací do dřívějších kolejí. Léky zmírnily příznaky, nemocný si na svou nemoc zvykl, postupně se s ní vyrovnává, oznámí to známým, přátelům i v zaměstnání. Běžný život nemusí být omezen, aktivity také ne, ani pracovní činnost.

fáze začíná ve chvíli, kdy se objeví problémy v pohybech. Léky přestávají účinkovat na 100 %. Do této doby bylo možné nemoc zahrnout do života a vyrovnat se s ní.

fáze již nemocnému značně komplikuje život. Nastupují poruchy, které mají značný vliv na každodenní život nemocného i na jeho okolí. Jeho závislost na vnější pomoci roste.

Cviky

Každý pacient by se měl obrátit na rehabilitační oddělení s požadavkem vyhledání nejvhodnějších cviků právě pro něj. Pro vyšší bezpečnost je také vhodné zvláště u cviků prováděných ve stoje mít zpočátku u sebe další osobu.

Existují tři různé druhy cvičení – protahování, posilování a aerobní trénink. Denní program by měl zahrnovat všechny tři.

Aerobní cvičení zvyšuje tepovou frekvenci a tím podporuje srdce. Z aktivit jsou vhodné chůze, běh, plavání nebo jízda na kole. Je prokázáno, že aerobní cvičení snižuje stres a únavu, zlepšuje náladu a „fyzičku“.

Posilovací cvičení hraje důležitou roli při aktivaci svalů, zejména je důležité se zaměřit na lýtka, stehna, hýždě, záda, horní část paží a zadní část krku.

Protahování se při denním cvičení zapojuje až poté, co jsou svaly dostatečně zahřáté (po aerobním cvičení nebo po teplé sprše). Při cvičení se sval vždy napne a následně povolí.

Každý cvik se provádí jen do polohy, při níž není cítit bolest, zde nastává 20 sekund výdrž (pozor, mnoho lidí končí dříve) a pak se povolí. Při cvičení je nutné pravidelně a zhluboka dýchat. Cvik se opakuje 5 – 6x.

Tip Paní domu: Existuje řada videokazet s doporučenými cviky pro parkinsoniky.

Co je důležité:

S ranním cvičením se začíná hned po probuzení. Vhodné je cvičit při hudbě a nastavit si časovač, který odměří správnou délku cvičení (je dobré si připravit všechno potřebné už večer k posteli, včetně lahve s pitím).

Polovinou úspěchu je motivace, je dobré si cvičení naplánovat do kalendáře. Doporučuje se cvičit každý den ve stejnou dobu, cvičení se stane zvykem.

V případě, že se cvik nedaří, nepokračovat v něm a zkusit jiný.

Počáteční cviky mají být zahřívací, např. kalanetika, strečink (protahování) by měl blok uzavírat.

Cvičit lze ráno vleže i vsedě. Odpoledne a večer to může být i ve stoje.

Při chůzi na běžícím páse je výbornou pomůckou promítání filmu s přírodou. Stimulujte to parkinsonika k lepšímu výkonu a víc ho cvičení baví.

Nejčastěji Parkinsonova nemoc propukne v 55 – 60 letech života, více u mužů. Zvláštní skupinu nemocných tvoří mladí lidé, kteří onemocněli mezi 30. – 40. rokem života.

Příznaky nemoci jsou u nich často zpomalenost a ztuhlost. Nemoc se u nich vyvíjí velmi pomalu, výborně reagují na léčbu, ale dochází u nich k předčasným výkyvům hybnosti a k nekontrolovatelným pohybům. Je to nežádoucí následek dlouhodobě užívaných léků.

Text: Dana Pešková, Zdroj: www.parkinson-help.cz, www.spolecnost-parkinson.cz, Tereza Kabelková, Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč