Pokud jste ho ještě nejedli, nebo k němu nemáte důvěru, čtěte dál, třeba změníte názor. Humus se totiž dá připravit tak, aby odpovídal právě vašim chuťovým preferencím.
Cizrna, sezam, citron a česnek.
Čtyři levné a obyčejné suroviny stačí na vykouzlení malého zázraku – chutné, zdravé pomazánky, kterou si po Středním a Blízkém východě (humus najdete v receptech libanonské kuchyně, turecké a řecké kuchyně, ale také třeba marocké) oblíbil celý svět.
Pokrm má tisíciletou historii a v různých zemích se nazývá a píše různě. Například turecky humus podle arabského hummus odvozeného z himmas, což znamená cizrna. A právě ta je hlavní součástí lahodného pokrmu.
Proč ochutnat?
Humus je skvělým zdrojem železa, vitaminů řady B, obsahuje proteiny a vlákninu. Snižuje v těle cholesterol a je tak dobrou prevencí kardiovaskulárních chorob. Dámy bude určitě zajímat, že jeho prospěšné vlastnosti se projevují i navenek.
Zlepšuje třeba pleť a kvalitu vlasů. Chcete-li humus jen vyzkoušet, můžete si ho koupit, ať už v supermarketech nebo v prodejnách se zdravou výživou, ale pokud vám zachutná, naučte se ho dělat doma.
Je to jednoduché a ušetříte nejen peníze, ale snížíte i obsah tuku. A navíc si k základnímu humusu můžete přidat ingredience, které máte rádi.
Humus ozvláštní červená řepa, česnek, limetka, červená nakládaná paprika, různá koření (pepř, červená paprika, kayenský pepř, římský kmín) či bylinky (jarní cibulka, petrželka, pažitka, medvědí česnek).
Někteří kuchaři přidávají do humusu i sušená rajčata či rajčatovou pastu, skořici, curry nebo také jogurt. Existuje i lehká verze, která se připravuje s vařeným květákem místo části cizrny.
Jak se jí?
Cizrnový humus se dá konzumovat jako pomazánka na pečivo nebo jako kaše, ke které přikusujete pita chleba, placky, krekry či jiné pečivo, nebo jako „pasta“, do které si namáčíte nakrájené kousky čerstvé zeleniny – tyčinky z čerstvé mrkve, okurky, papriky, řapíkatého celeru atd.
Humus můžete použít i jako náplň do čerstvých plněných rajčat, paprik či za studena marinovaných žampionů. Různých chuťových variací se dá docílit i přidáním různých druhů panenských olejů (olivový, slunečnicový, dýňový, sezamový).
Než se pustíte do díla, několik dobrých rad.
Cizrna z konzervy je pohodlná, ale pokud koupíte „sypanou“ v sáčku a uvaříte, bude to vždycky lepší. Suchá cizrna se ale musí máčet (ideálně přes noc) a pak vařit alespoň hodinu.
Pokud cizrnu vaříte, vodu z hrnce nevylévejte – může se vám hodit v případě, že budete chtít humus trochu zředit, aby byl hladší.
Vždy používejte čerstvé ingredience – čerstvý citron, čerstvý česnek. Jedině tak docílíte opravdové chuti.
Nešetřete na skutečně kvalitním oleji – má humusu dodat chuť, ne ji pokazit.
Humus se tradičně podává teplý, s čerstvě upečenou pitou. Studený ale vůbec není špatný – zkuste obojí.
Experimentujte – humus je jednoduché jídlo, které si říká o dochucení podle vlastních preferencí – zkuste pálivou omáčku, orientální koření, nebo jen posypat pálivou paprikou či nasekanými černými olivami.
Hummus – základní recept
200 g cizrny, 3–4 stroužky česneku, 2–3 lžíce tahini pasty, citronová šťáva, olivový olej, sůl, pepř, paprika
1) Cizrnu nechte přes noc namočenou ve vodě. Druhý den ji uvařte v té samé vodě doměkka, trvá to asi 40 minut.
2) Cizrnu přeceďte a rozmixujte spolu s pár stroužky česneku, solí a pepřem. Vznikne hrubá pasta, do které v této chvíli přidejte pastu tahini, citronovou šťávu a podle potřeby trochu cizrnového vývaru. Pasta musí být krásně hladká.
3) Naservírujte ji na talíř, vytvořte žlábek, do kterého nalijte olivový olej. Podávejte s pita chlebem.
S červenou řepou
400 g vařené bio cizrny, 200 g červené řepy, 1 citron, 3 stroužky česneku, 50 g sezamové pasty tahini, 1 lžíce olivového oleje, 1 lžíce římského kmínu, špetka soli, špetka pepře
1) Dáme si předehřát troubu na 200 °C a mezitím omyjeme červenou řepu. Potřeme ji olivovým olejem, osolíme, zabalíme do alobalu a dáme péct zhruba na hodinu, dokud není měkká.
2) Vařenou cizrnu opláchneme a dáme do mixéru, kam přidáme na menší kousky nakrájenou červenou řepu společně s římským kmínem, citronovou šťávou a kůrou z jednoho citronu, česnekem, olivovým olejem a sezamovou pastou tahini.
3) Velmi jemně opepříme a osolíme a vše pečlivě mixujeme, dokud nedostaneme hladkou směs.
4) Necháme odležet na hodinu v lednici.
TIP: Podáváme s čerstvým pečivem či zeleninou. Pro výraznější chuť můžeme ozdobit koriandrem.
S rukolou a mandlemi
200 g cizrny v suchém stavu, 2 lžíce tahini pasty, 1–2 stroužky česneku, větší hrst rukoly,
3 lžíce olivového oleje, 2 lžíce citronové šťávy, mořská sůl a pepř dle chuti, hrst spařených mandlí
1) Propláchněte cizrnu a přes noc ji namočte do dvojnásobného množství vody.
2) Další den vodu slijte, cizrnu opět propláchněte a vařte doměkka cca 2 hodiny.
3) Uvařenou cizrnu sceďte. Vývar nevylévejte! Později ho využijete.
4) Vařenou cizrnu nasypte do mixéru, přilijte trochu cizrnového vývaru, rukolu, citronovou šťávu, olej, sezamovou pastu, 2 stroužky česneku a sůl. Vše rozmixujte na kaši.
5) Kaši podle potřeby zřeďte ještě trochou zbylého cizrnového vývaru. Dochuťte solí, případně i citronovou šťávou.
Tip: Můžete podávat ozdobené nasekanými mandlemi.
Se sušenými rajčaty
Plechovka cizrny (cca 265 g uvařené cizrny), 1/3 hrnku sušených rajčat, 2 lžíce olivového oleje ze sušených rajčat, 3 lžíce čerstvé citronové šťávy, 2 lžíce tahini pasty, 1 stroužek česneku, 1/2 lžičky soli, 2 lžíce bazalky
1) Cizrnu společně se sušenými rajčaty, olivovým olejem, citronovou šťávou, tahini pastou, česnekem a solí rozmixujeme na zcela hladkou pastu.
2) Přidáme nasekanou bazalku a ještě chvíli mixujeme.
3) Můžeme ozdobit kousky sušených či čerstvých rajčat. Podáváme s pita chlebem
Tip: Humus si můžete připravit jako chutnou svačinku či lehký oběd.
Avokádový
3 lžíce olivového oleje, 1,5 lžíce tahini, 3 lžíce limetkové šťávy, plechovka cizrny, 2 avokáda, 1 stroužek česneku, sůl, kmín podle chuti a lístky koriandru na posyp, vločky červené papriky, 1–2 ??? koriandru
1) Cizrnu z plechovky scedíme a dáme do mixéru, přidáme olej a všechno koření a mixujeme dohladka.
2) Nakonec přidáme avokáda a opět mixujeme.
Podáváme pokapané olivovým olejem s červenou paprikou a koriandrem s chipsy nebo chlebem pita.
S kurkumou
2 plechovky cizrny, zvlášť ponechat ½ šálku nálevu, ½ šálku olivového oleje, 1 čajová lžička sezamového oleje, 1/3 šálku citronové šťávy, 4 lžičky utřeného česneku, 2 lžičky papriky, 2 lžičky kurkumy, ¾ lžičky soli, ¼ lžičky pepře
1) Všechny suroviny a k tomu asi ¼ šálku nálevu z konzervy mixujeme asi 1 minutu.
2) Zkontrolujeme konzistenci a podle potřeby přidáme nálev. Podáváme s pitou, tousty či nakrájenou zeleninou
Čokoládový
1,5 šálku cizrny, 1/4 šálku oříškového másla (nejlépe domácího mandlového), 1/4 šálku javorového sirupu, 3 lžíce neslazeného mandlového mléka, 2 lžíce kakaa prášku, špetka vanilky.
1) Všechny ingredience rozmixujeme v kuchyňském robotu dohladka.
2) Necháme 1–2 hodiny odležet v ledničce, aby se chutě propojily, a poté servírujeme.
Tip: K čokoládovému humusu se hodí jakékoliv ovoce, krekry, datlové sušenky i piškoty.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock, tescorecepty