Je to vlastně skleník, ale v miniaturních rozměrech. Má vlastní mikroklima, takže se dá klidně postavit jako dekorace do obýváku, problém se suchým vzduchem rostliny mít nebudou.
Vytvořit minizahrádku ve skle je celkem jednoduché, zvládnete to asi během hodiny. Obtížnější už bude udržet ji při životě, rozhoduje o tom správný výběr rostlin i postup při vkládání substrátu s drenáží.
Pro úspěch je tedy rozhodující nebudovat zahrádku spontánně jen proto, že doma najdete prázdnou nádobu, ale důkladně si projekt předem naplánovat.
Problémy s vlhkostí
Hlavním rizikem skleněných nádob je zálivka, která nemůže odtékat a bude se hromadit u dna. To by samozřejmě rychle vedlo k zahnívání rostlin. Proto je nutné vytvořit dostatečně vysokou drenážní vrstvu, která vodu pojme a bude chránit kořeny. I dobře založenou zahrádku je ovšem třeba zalévat jen nepatrně, zato častěji.
Potřebujete 3 vrstvy
– Na dno dobře vymyté nádoby naskládáme rovněž důkladně omyté oblázky. Vrstva by měla tvořit třetinu i více zamýšleného objemu zeminy.
– U následující vrstvy máte na výběr ze dvou možností. Lze použít keramzit. Je velmi stabilní, nerozkládá se ani neplesniví. Naváže na drenážní vrstvu a bude svou schopností pojmout velké množství vody chránit rostliny přes suchem.
Keramzitové granule ve vodě nebobtnají, takže se nerozšiřují a ponechají kořínkům přístup ke vzduchu. Alternativou keramzitu je aktivní uhlí. Pohlcuje látky z okolí včetně plynných, takže bude bránit zahnívání a tvorbě zápachu. Jeho životnost je ale kratší než u keramzitu.
– Vrchní vrstvou bude substrát odpovídající požadavkům rostlin, které do sklenice zasadíme. Obvykle to jsou buď sukulenty a kaktusy, nebo pokojové rostliny původem z vlhkých tropů.
Po nasypání první dávky zeminu zvlhčete rosením, zlepší se tak průnik budoucí zálivky.
Suché, nebo vlhké tropy?
To je třeba předem rozhodnout a pak vybírat jen rostliny, který bude dané klima vyhovovat. Sukulenty a kaktusy potřebují vápenatý substrát a sporadickou zálivku, u rostlin původem z tropických pralesů použijeme zeminu bohatou na rašelinu.
Doporučuje se ovšem substrát prosít a odstranit kusy kůry, neboť ve vlhku z ní mohou lehce začít růst houby.
Drobné a pomalu rostoucí druhy
Do sukulentní zahrádky se hodí například drobné a velmi dekorativní druhy tlustice (Crassula marchandii, Crassula columella, Crassula barkly, Crassula luederitzii ap.) nebo podobně atraktivní rostliny rodu Adromischus.
Velmi malebně budou vypadat v kombinaci s drobnými kaktusy Mammillaria, Gymnocalycium, Rebutia nebo Astrophytum.
Pro vlhké prostředí se hodí řada běžných pokojovek, jen je třeba koupit malé sazeničky s perspektivou menšího růstu. Příliš se nedoporučují kvetoucí druhy, protože spadlé květy jsou náchylné k rychlému zahnívání a plesnivění.
Sázení vyžaduje šikovnost
A platí to i u sklenic se širokým hrdlem. Proto je nutné si předem vytvořit jasnou představu, co chcete zasadit a do jaké nádoby dokážete tyto rostliny reálně dostat.
Zahrádky ve sklenici s úzkým hrdlem jsou sice atraktivní, ale v amatérských podmínkách se dají jen stěží vytvořit a ošetřovat. Mnohem jednodušší práci budete mít s kulatými nádobami a velkými sklenicemi od zavařovaček.
I tak bude pro osázení zapotřebí šikovnosti a vynalézavosti. Sazeničky lze dovnitř nejlépe vložit velkou pinzetou – třeba improvizovaně připravenou ze silnějšího drátu. Pro úpravu zeminy se zase dá použít lžíce s rukojetí prodlouženou opět drátem.
Mech a dekorace
Po osázení můžete povrch zeminy pokrýt štěrkem nebo osázet mechem, který udržuje vlhkost. Tím možnosti úpravy ale nekončí, zahrádka má být koneckonců pro potěchu očí, takže ji lze vyzdobit drobnými dekoracemi podle vlastního vkusu.
Použít se dají zajímavé kameny, barevný písek, miniaturní sošky i plastová zvířátka.
Na světlo, nikoli na slunce
Hotové dílo můžeme postavit kdekoli v bytě, kam se dostává dostatek denního světla, ale vždy mimo přímý dopad slunečních paprsků. Slunce by velmi rychle rozehřálo prostor v lahvi do teplot, které rostliny nemohou přežít.
I krátký pobyt na slunci navíc může způsobit popálení listů. Proto by nádoba vždy měla být mimo dosah slunce. Je vhodné ji čas od času pootočit, aby se vyrovnávaly světelné podmínky pro různé rostliny.
Láhev se zátkou
Pokud chcete minizahrádku pěstovat jako uzavřený ekosystém v láhvi se zátkou, dopřejte rostlinám nejprve čas, aby si na stanovišti zvykly a dobře zakořenily. Pak teprve je vhodné začít s pokusy, jak bude vnitřní mikrosystém reagovat na uzavření láhve.
Pokud se sklo rychle orosí, je nutné ji otevřít a nechat dva a tři dny proschnout, neboť substrát obsahuje příliš mnoho vody. Naopak vadnutí rostlin ukáže, že v láhvi bylo vlhkosti málo.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, kresba WikiHow