Voda je pro člověka tím nejpřirozenějším nápojem. Jakou vodu bychom měli pít, aby byla zároveň i nápojem nejzdravějším? Je lepší voda kohoutková, balená, nebo filtrovaná?
Voda z vodovodu
Pitná voda z vodovodu má u nás všeobecně velmi dobrou kvalitu. Musí být mikrobiálně nezávadná a neměla by způsobit žádné infekční onemocnění. Za její dodávku ručí provozovatel vodovodu.
Víte, že vám vodárny musí sdělit aktuální výsledky kvality vody i to, jaké látky k její úpravě používají? Sleduje se až 62 ukazatelů kvality pitné vody.
V případě havárie
V havarijních případech se mohou do vodovodního řádu dostat nežádoucí látky. Pokud je to v takovém množství, že používání vody může způsobit zdravotní potíže, jsou lidé, kteří mají znečištěný zdroj k dispozici, okamžitě upozorněni.
Rozhodně by se nemělo stát, že by vám z kohoutku tekla zdravotně závadná voda a vy jste o tom nevěděli.
Co se ještě může objevit?
Ve starších domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody (u nás je jich kolem 5 %), se může objevit zvýšený obsah olova. Je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém.
Nejjistější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné.
Bod varu pomůže…
Možná jste zvyklí vodu z vodovodu před použitím převařit. Dělají to často třeba maminky pro přípravu jídel svých ratolesti.
Je to pro ně jakási pojistka a odborníci souhlasí, že se jedná o spolehlivý způsob dezinfekce vody při její bakteriální kontaminaci (i když je pravdou, že zabité bakterie v ní stejně zůstanou, ale již neškodí).
V našich podmínkách by pro likvidaci bakteriální, virové i parazitární kontaminace vody bez zákalu měl postačit 1 – 5minutový var.
Někdy ale uškodí!
U chemické kontaminace však – s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují – není převaření vody nic platné, protože varem se chemické složení vody nezmění, a pokud ano, tak spíše k horšímu:
odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) „zahustí“ a koncentrují!
Balené vody
Velkou oblibou se mezi spotřebiteli stala voda balená. Také ona musí pocházet ze schváleného zdroje a musí splňovat přísné požadavky na hygienu stanovené zákonem. Její kvalita je srovnatelná s vodou z kohoutku.
Ovšem za předpokladu, že se správně skladuje, tedy uchovává v chladu a chrání před přímým slunečním světlem. Právě to totiž způsobuje růst nežádoucích bakterií. Při nákupu si kromě skladování všímejte i data spotřeby (výroby) a kupujte vodu „co nejčerstvější“.
Nikdy nepijte vodu z lahve, která je otevřena déle než tři dny. Perlivé, i ty jemně perlivé, vody pijte jen v omezeném množství.
Která je nejlepší?
Koupit si můžete minerální, pramenitou, kojeneckou a balenou pitnou vodou, které se liší složením a podílem minerálů.
Označení balených vod, jejich vlastnosti a užití
Kojenecká voda je kvalitní voda z chráněného podzemního zdroje. Jak už název napovídá, hodí se pro přípravu kojenecké stravy. Používat ji může bez omezení naprosto každý. Celkový obsah minerálních látek smí být nejvýše 500 mg/l.
Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u níž je zaručeno původní přírodní složení.
Z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými, je také pramenitá voda. Celkově může obsahovat nejvýše 1000 mg/l minerálních látek (tedy stejně jako voda pitná).
Může být upravována, ale jen předepsanými způsoby (například filtrací nebo tím, že se tekutina oddělí od usazeniny na dně). Do balené kojenecké ani pramenité vody nelze přidávat žádné látky s výjimkou oxidu uhličitého.
Chráněný podzemní zdroj přírodní minerální vody schválený ministerstvem zdravotnictví je zdrojem přírodní minerální vody. Lze ji upravovat stejně jako vodu pramenitou a ani do ní nelze přidávat jiné látky než oxid uhličitý.
Nově může být za (přírodní) minerální vodu prohlášena prakticky každá podzemní voda, která má „původní čistotu“, je stabilní a její zdroj je dobře chráněn. Bez ohledu na to, kolik má minerálních látek.
Pitná voda splňuje požadavky na pitnou vodu a nejčastěji je „vyráběna“ právě z vody z vodovodu. Je jediná, do níž lze uměle přidávat minerální látky. To ale musí být na etiketě vždy uvedeno.
Pozor na minerálky!
Ne každá přírodní minerální voda je určena ke každodennímu pití. Na obsahu minerálních látek záleží, jaké bude mít voda na člověka účinky a zda ji lze pít bez omezení množství nebo jen občas. Podle množství minerálů se tyto vody dělí takto:
Velmi slabě mineralizované vody jsou vhodné jen při krátkodobých dietách nebo léčebných kúrách.
Slabě mineralizované vody se hodí pro běžné pití, pokud neobsahují oxid uhličitý.
Středně mineralizované vody by měly být pouze doplňkem v nápojovém sortimentu, střídejte je a vypijte jen půl litrů za den.
Silně mineralizované vody konzumujte jen výjimečně a v omezeném množství, pro děti jde o vyloženě nevhodný nápoj.
Velmi silně mineralizované vody by se měly používat jen jako lék pod dohledem lékaře.
Voda ze studny
Možná patříte mezi 6 procent domácností, které u nás používají jako zdroj pitné vody studnu. Nebo vodu ze studny využíváte na chatě či chalupě jen o víkendech a v době dovolené.
V každém případě pro vás platí, že o kvalitu vody ze studny se musíte postarat sami. Vaší povinností je nejméně jednou ročně zajistit její rozbor. Bohužel „zdravotní stav“ studní u nás není příliš dobrý.
Ve více než 75 % voda z nich neodpovídá nejméně v jednom ukazateli hygienickým požadavkům. Vždy byste měli „svůj“ zdroj pitné vody ze studny řešit s příslušnou hygienickou stanicí.
Vodní filtry
Díky stále se zhoršujícímu životnímu prostředí se mohou i ve veřejných vodárenských sítích, byť ve stopovém množství, objevit škodlivé látky – například dusičnany, pesticidy, těžké kovy a další. Jsou samozřejmě stanoveny limity, které nesmějí být překročeny.
Kvalitu vody může znehodnotit i chlor užívaný k její dezinfekci. Proto k vylepšení vlastností pitné vody někteří spotřebitelé využívají vodní filtry.
Tato zařízení na doúpravu pitné vody slibují zlepšení chuti, vůně i vzhledu pitné vody z kohoutku, ze studny i vody balené. Vždy stačí upravovat jen tu vodu, která slouží k pití a vaření.
Čistota a funkčnost
Uvažujete o koupi filtru? Nejdříve si nechte provést rozbor své vody a pak vybírejte konkrétně podle jeho výsledků. Velmi důležitá je údržba zařízení, zejména je třeba dbát na pravidelnou výměnu filtrů. Jinak může více uškodit, než pomoci.
Filtry by se při používání neměly přetěžovat (vždy je uveden průtok vody v litrech, kterou je konkrétní zařízení schopno profiltrovat za 1 minutu). Možností filtrace je více. Používat lze např.:
aktivní uhlí, iontoměniče, membránovou filtraci, mechanické čištění a jiné. Často se využívá kombinace 2 – 3 způsobů.
K použití do kuchyně se většinou pořizuje
Typ zařízení*jak funguje*průtok (l/min)*pořizovací cena*
Filtrační konvice*2 nádoby nad sebou spojené přes filtrační vložku*cca 0,1*stovky až tisíce korun
Zařízení třetího kohoutku* umístěno na desce nebo pod kuchyňskou linkou, voda jím protéká pod tlakem*0,3 – 0,7*v řádu tisíců korun
Bateriový filtr* filtrační těleso je našroubováno na konec výtokového ramínka nad dřezem*0,1*v řádu tisíců korun
Domácí vodárna*přístroj se montuje na vodovodní potrubí na vstupu do objektu*desítky litrů*v řádu desetitisíců korun
Připravila: Dana Pešková, z podkladů MUDr. Františka Kožíška, SZÚ