Domů     Čistá voda nad zlato
Čistá voda nad zlato
29.9.2020

Voda je pro člověka tím nejpřirozenějším nápojem. Jakou vodu bychom měli pít, aby byla zároveň i nápojem nejzdravějším? Je lepší voda kohoutková, balená, nebo filtrovaná?

Voda z vodovodu

Pitná voda z vodovodu má u nás všeobecně velmi dobrou kvalitu. Musí být mikrobiálně nezávadná a neměla by způsobit žádné infekční onemocnění. Za její dodávku ručí provozovatel vodovodu.

Víte, že vám vodárny musí sdělit aktuální výsledky kvality vody i to, jaké látky k její úpravě používají? Sleduje se až 62 ukazatelů kvality pitné vody.

V případě havárie

V havarijních případech se mohou do vodovodního řádu dostat nežádoucí látky. Pokud je to v takovém množství, že používání vody může způsobit zdravotní potíže, jsou lidé, kteří mají znečištěný zdroj k dispozici, okamžitě upozorněni.

Rozhodně by se nemělo stát, že by vám z kohoutku tekla zdravotně závadná voda a vy jste o tom nevěděli.

Co se ještě může objevit?

Ve starších domech, které dosud mají staré olověné domovní rozvody (u nás je jich kolem 5 %), se může objevit zvýšený obsah olova. Je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém.

Nejjistější způsob, jak se tomuto riziku vyhnout, je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné.

Bod varu pomůže…

Možná jste zvyklí vodu z vodovodu před použitím převařit. Dělají to často třeba maminky pro přípravu jídel svých ratolesti.

Je to pro ně jakási pojistka a odborníci souhlasí, že se jedná o spolehlivý způsob dezinfekce vody při její bakteriální kontaminaci (i když je pravdou, že zabité bakterie v ní stejně zůstanou, ale již neškodí).

V našich podmínkách by pro likvidaci bakteriální, virové i parazitární kontaminace vody bez zákalu měl postačit 1 – 5minutový var.

Někdy ale uškodí!

U chemické kontaminace však – s výjimkou chloru a jiných těkavých látek, které se varem odstraňují – není převaření vody nic platné, protože varem se chemické složení vody nezmění, a pokud ano, tak spíše k horšímu:

odpařením části vody se přítomné látky (např. dusičnany) „zahustí“ a koncentrují!

Balené vody

Velkou oblibou se mezi spotřebiteli stala voda balená. Také ona musí pocházet ze schváleného zdroje a musí splňovat přísné požadavky na hygienu stanovené zákonem. Její kvalita je srovnatelná s vodou z kohoutku.

Ovšem za předpokladu, že se správně skladuje, tedy uchovává v chladu a chrání před přímým slunečním světlem. Právě to totiž způsobuje růst nežádoucích bakterií. Při nákupu si kromě skladování všímejte i data spotřeby (výroby) a kupujte vodu „co nejčerstvější“.

Nikdy nepijte vodu z lahve, která je otevřena déle než tři dny. Perlivé, i ty jemně perlivé, vody pijte jen v omezeném množství.

Která je nejlepší?

Koupit si můžete minerální, pramenitou, kojeneckou a balenou pitnou vodou, které se liší složením a podílem minerálů.

Označení balených vod, jejich vlastnosti a užití

Kojenecká voda je kvalitní voda z chráněného podzemního zdroje. Jak už název napovídá, hodí se pro přípravu kojenecké stravy. Používat ji může bez omezení naprosto každý. Celkový obsah minerálních látek smí být nejvýše 500 mg/l.

Protože je u této vody zakázána jakákoli úprava měnící její složení, je kojenecká voda jedinou balenou vodou, u níž je zaručeno původní přírodní složení.

Z kvalitní vody z chráněného podzemního zdroje, který je vhodný k trvalému přímému požívání dětmi i dospělými, je také pramenitá voda. Celkově může obsahovat nejvýše 1000 mg/l minerálních látek (tedy stejně jako voda pitná).

Může být upravována, ale jen předepsanými způsoby (například filtrací nebo tím, že se tekutina oddělí od usazeniny na dně). Do balené kojenecké ani pramenité vody nelze přidávat žádné látky s výjimkou oxidu uhličitého.

Chráněný podzemní zdroj přírodní minerální vody schválený ministerstvem zdravotnictví je zdrojem přírodní minerální vody. Lze ji upravovat stejně jako vodu pramenitou a ani do ní nelze přidávat jiné látky než oxid uhličitý.

Nově může být za (přírodní) minerální vodu prohlášena prakticky každá podzemní voda, která má „původní čistotu“, je stabilní a její zdroj je dobře chráněn. Bez ohledu na to, kolik má minerálních látek.

Pitná voda splňuje požadavky na pitnou vodu a nejčastěji je „vyráběna“ právě z vody z vodovodu. Je jediná, do níž lze uměle přidávat minerální látky. To ale musí být na etiketě vždy uvedeno.

Pozor na minerálky!

Ne každá přírodní minerální voda je určena ke každodennímu pití. Na obsahu minerálních látek záleží, jaké bude mít voda na člověka účinky a zda ji lze pít bez omezení množství nebo jen občas. Podle množství minerálů se tyto vody dělí takto:

Velmi slabě mineralizované vody jsou vhodné jen při krátkodobých dietách nebo léčebných kúrách.

Slabě mineralizované vody se hodí pro běžné pití, pokud neobsahují oxid uhličitý.

Středně mineralizované vody by měly být pouze doplňkem v nápojovém sortimentu, střídejte je a vypijte jen půl litrů za den.

Silně mineralizované vody konzumujte jen výjimečně a v omezeném množství, pro děti jde o vyloženě nevhodný nápoj.

Velmi silně mineralizované vody by se měly používat jen jako lék pod dohledem lékaře.

Voda ze studny

Možná patříte mezi 6 procent domácností, které u nás používají jako zdroj pitné vody studnu. Nebo vodu ze studny využíváte na chatě či chalupě jen o víkendech a v době dovolené.

V každém případě pro vás platí, že o kvalitu vody ze studny se musíte postarat sami. Vaší povinností je nejméně jednou ročně zajistit její rozbor. Bohužel „zdravotní stav“ studní u nás není příliš dobrý.

Ve více než 75 % voda z nich neodpovídá nejméně v jednom ukazateli hygienickým požadavkům. Vždy byste měli „svůj“ zdroj pitné vody ze studny řešit s příslušnou hygienickou stanicí.

Vodní filtry

Díky stále se zhoršujícímu životnímu prostředí se mohou i ve veřejných vodárenských sítích, byť ve stopovém množství, objevit škodlivé látky – například dusičnany, pesticidy, těžké kovy a další. Jsou samozřejmě stanoveny limity, které nesmějí být překročeny.

Kvalitu vody může znehodnotit i chlor užívaný k její dezinfekci. Proto k vylepšení vlastností pitné vody někteří spotřebitelé využívají vodní filtry.

Tato zařízení na doúpravu pitné vody slibují zlepšení chuti, vůně i vzhledu pitné vody z kohoutku, ze studny i vody balené. Vždy stačí upravovat jen tu vodu, která slouží k pití a vaření.

Čistota a funkčnost

Uvažujete o koupi filtru? Nejdříve si nechte provést rozbor své vody a pak vybírejte konkrétně podle jeho výsledků. Velmi důležitá je údržba zařízení, zejména je třeba dbát na pravidelnou výměnu filtrů. Jinak může více uškodit, než pomoci.

Filtry by se při používání neměly přetěžovat (vždy je uveden průtok vody v litrech, kterou je konkrétní zařízení schopno profiltrovat za 1 minutu). Možností filtrace je více. Používat lze např.:

aktivní uhlí, iontoměniče, membránovou filtraci, mechanické čištění a jiné. Často se využívá kombinace 2 – 3 způsobů.

K použití do kuchyně se většinou pořizuje

Typ zařízení*jak funguje*průtok (l/min)*pořizovací cena*

Filtrační konvice*2 nádoby nad sebou spojené přes filtrační vložku*cca 0,1*stovky až tisíce korun

Zařízení třetího kohoutku* umístěno na desce nebo pod kuchyňskou linkou, voda jím protéká pod tlakem*0,3 – 0,7*v řádu tisíců korun

Bateriový filtr* filtrační těleso je našroubováno na konec výtokového ramínka nad dřezem*0,1*v řádu tisíců korun

Domácí vodárna*přístroj se montuje na vodovodní potrubí na vstupu do objektu*desítky litrů*v řádu desetitisíců korun

Připravila: Dana Pešková, z podkladů MUDr. Františka Kožíška, SZÚ

Štítky:
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené