Domů     Mražení podle pravidel
Mražení podle pravidel
21.9.2020

Jedním z možných způsobů, jak uchovat potraviny po pozdější konzumaci či přípravu jídla, je dát je zmrazit. Než to však uděláte, musíte je správně připravit, aby si uchovaly čerstvost a kvalitu.

Mražení potravin má svá pravidla. Před uložením do mrazáku je některé nutné naporcovat, jiné uvařit vhodnou technikou. Ideální pro mražení je maso, některá zelenina a ovoce a houby. Víte ale, co se nemá nikdy mrazit a jak dlouho můžete jídlo skladovat?

Hlavní zásady

•Potraviny zamrazujeme čerstvé. Nekvalitní nebo pomačkaná zelenina rozhodně do mrazáku nepatří, stejně tak maso těsně před vypršením trvanlivosti.

•Jednotlivé potraviny mrazíme vždy v oddělených boxech, jinak by přijímaly chuť okolních surovin. Používáme potravinářskou fólii, speciální uzavíratelné a mikrotenové sáčky či krabičky.

•Každý balíček opatříme štítkem s názvem potraviny a datem zamražení.

• Teplota v mrazáku musí dosahovat alespoň -18 °C. Ve chvíli, kdy je třeba, stačí potravinu vyndat a rozmrazit. Jednou rozmražené potraviny už nezamrazujeme.

MRAZICÍ TECHNIKY

Chlazení

Je to jedna z nejdůležitějších fází přípravy vařených jídel na zmrazení. Jídlo vkládané do mrazáku musí mít pokojovou teplotu, případně být ještě studenější – na chvíli ho můžete dát do chladničky.

Blanšírování

Tento postup je důležitý u mnoha druhů zeleniny, aby si během mražení uchovala kvalitu. Očištěnou zeleninu vložíte na 1–2 minuty do vařicí vody a poté ponoříte do studené, abyste zastavili vaření. Zelenina se pak nechá důkladně okapat a teprve potom se zmrazí.

Volné mražení

Některé potraviny, jako moučníky a dorty, dušené pokrmy, sladké pečivo a pěny, se mohou mrazit krátkou dobu nezabalené a zabalí se, až když ztuhnou. Tím se zajistí, že je obal při mražení nepoškodí.

Tímto způsobem můžete dát zmrazit třeba i borůvky, rakytník a další malé bobuloviny.

Tvarování

Tekutá jídla, jako jsou polévky, dušené pokrmy a vývary, nalijte do pevné nádoby vyložené igelitovým sáčkem a nechte je otevřené. Když zmrznou, jídlo se sáčkem vyjměte a uskladněte do mrazáku bez nádoby. Tak zaberou méně místa.

Dvojité balení

Potraviny se silnou vůní by se měly balit jako ty normální a pak ještě jednou do fólie či igelitu, aby jejich pachem nenasákly jiné potraviny.

MRAŽENÍ POTRAVIN

Maso

Obsahuje málo vody a tuku, a tak je možné ho skladovat až jeden rok. K zamrazení je vždy vhodnější maso libové než tučné.

Pokud chcete prodloužit dobu, po kterou můžete mít maso v ledničce, pak z něj odstraňte tukovou vrstvu a rozmražené maso ihned tepelně upravte.

Ryby

Všechny ryby by se měly mrazit čerstvé, a to ihned po zakoupení. Před zmražením odstraňte hlavu a ocas, rybu umyjte a důkladně osušte. Rozmrazovat je před pečením a smažením není potřeba.

Houby

K mražení jsou vhodné všechny lesní houby, které jsou pevné, mladé a nečervivé. Nejprve je řádně očistěte, dejte blanšírovat v osolené vodě a pak uvařte.

Bez této úpravy není jejich skladování zamrazením vhodné, protože v nich mohou zůstat zdraví škodlivé látky. Po uvaření je propláchněte, nechte vychladnout, naporcujte do sáčků a vložte do mrazáku.

Zelenina

Před zmrazením ji blanšírujte, neztratí tak chuť ani barvu. Tímto způsobem vydrží zmrazená až rok a ještě si zachová většinu vitaminů a nutričně cenných látek, u nepředvařené zeleniny je to jen 3-6 měsíců.

Nakrájenou zeleninu uložte do igelitových sáčků v takovém množství, které po vyjmutí z mrazničky zpracujete najednou. Jednou rozdělaný pytlík je totiž schopný nasát do sebe okolní pachy a výsledek pak není na talíři zrovna vábný.

Ovoce

Většina druhů vydrží v mrazáku 8–12 měsíců, citrusové plody 4–6. Aby za tu dobu nezhnědlo a zůstalo svěží, před zamrazením opláchněte každý kus pod tekoucí vodou a nakrájejte na menší kousky.

U třešní a jablek je při mrazení potřeba přidat kyselinu askorbovou, meruňky, broskve, nektarinky, jahody a ananas uskladněte v sirupu z 1 dílu cukru a 2 dílů vody.

Bylinky

Čerstvé bylinky je nejlepší nasekat na požadovanou velikost a uchovávat v alobalových vaničkách. Vyrobit si můžete také bylinkové kostky:

do tvořítka na led namačkejte co nejvíce nasekaných bylinek a zalijte vodou (ne až po okraj, voda při mrazení zvětšuje svůj objem). Hotovou kostku pak stačí vymáčknout a použít do polévky nebo omáčky.

Sýr, ořechy

Zmrazit lze i sýr, avšak po rozmražení je vhodný nikoliv k přímé konzumaci, ale spíše k vaření, na pizzu apod. Jádra oříšků nasypte do sáčku a uložte do mrazničky, kde vydrží až 4 měsíce, po rozmražení je použijte třeba do vánočního cukroví.

Co se nemá mrazit

Nikdy nemrazíme: vajíčka, veškeré ovoce s vysokým obsahem vody, syrové banány, avokádo,

syrový celer, listový salát, rajčata, okurku, jogurty, majonézy, vařené brambory (bramborová kaše však zmrzne bez problémů), nápoje s bublinkami (láhev může prasknout).

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

 

reklama
Související články
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru