Jedním z možných způsobů, jak uchovat potraviny po pozdější konzumaci či přípravu jídla, je dát je zmrazit. Než to však uděláte, musíte je správně připravit, aby si uchovaly čerstvost a kvalitu.
Mražení potravin má svá pravidla. Před uložením do mrazáku je některé nutné naporcovat, jiné uvařit vhodnou technikou. Ideální pro mražení je maso, některá zelenina a ovoce a houby. Víte ale, co se nemá nikdy mrazit a jak dlouho můžete jídlo skladovat?
Hlavní zásady
•Potraviny zamrazujeme čerstvé. Nekvalitní nebo pomačkaná zelenina rozhodně do mrazáku nepatří, stejně tak maso těsně před vypršením trvanlivosti.
•Jednotlivé potraviny mrazíme vždy v oddělených boxech, jinak by přijímaly chuť okolních surovin. Používáme potravinářskou fólii, speciální uzavíratelné a mikrotenové sáčky či krabičky.
•Každý balíček opatříme štítkem s názvem potraviny a datem zamražení.
• Teplota v mrazáku musí dosahovat alespoň -18 °C. Ve chvíli, kdy je třeba, stačí potravinu vyndat a rozmrazit. Jednou rozmražené potraviny už nezamrazujeme.
MRAZICÍ TECHNIKY
Chlazení
Je to jedna z nejdůležitějších fází přípravy vařených jídel na zmrazení. Jídlo vkládané do mrazáku musí mít pokojovou teplotu, případně být ještě studenější – na chvíli ho můžete dát do chladničky.
Blanšírování
Tento postup je důležitý u mnoha druhů zeleniny, aby si během mražení uchovala kvalitu. Očištěnou zeleninu vložíte na 1–2 minuty do vařicí vody a poté ponoříte do studené, abyste zastavili vaření. Zelenina se pak nechá důkladně okapat a teprve potom se zmrazí.
Volné mražení
Některé potraviny, jako moučníky a dorty, dušené pokrmy, sladké pečivo a pěny, se mohou mrazit krátkou dobu nezabalené a zabalí se, až když ztuhnou. Tím se zajistí, že je obal při mražení nepoškodí.
Tímto způsobem můžete dát zmrazit třeba i borůvky, rakytník a další malé bobuloviny.
Tvarování
Tekutá jídla, jako jsou polévky, dušené pokrmy a vývary, nalijte do pevné nádoby vyložené igelitovým sáčkem a nechte je otevřené. Když zmrznou, jídlo se sáčkem vyjměte a uskladněte do mrazáku bez nádoby. Tak zaberou méně místa.
Dvojité balení
Potraviny se silnou vůní by se měly balit jako ty normální a pak ještě jednou do fólie či igelitu, aby jejich pachem nenasákly jiné potraviny.
MRAŽENÍ POTRAVIN
Maso
Obsahuje málo vody a tuku, a tak je možné ho skladovat až jeden rok. K zamrazení je vždy vhodnější maso libové než tučné.
Pokud chcete prodloužit dobu, po kterou můžete mít maso v ledničce, pak z něj odstraňte tukovou vrstvu a rozmražené maso ihned tepelně upravte.
Ryby
Všechny ryby by se měly mrazit čerstvé, a to ihned po zakoupení. Před zmražením odstraňte hlavu a ocas, rybu umyjte a důkladně osušte. Rozmrazovat je před pečením a smažením není potřeba.
Houby
K mražení jsou vhodné všechny lesní houby, které jsou pevné, mladé a nečervivé. Nejprve je řádně očistěte, dejte blanšírovat v osolené vodě a pak uvařte.
Bez této úpravy není jejich skladování zamrazením vhodné, protože v nich mohou zůstat zdraví škodlivé látky. Po uvaření je propláchněte, nechte vychladnout, naporcujte do sáčků a vložte do mrazáku.
Zelenina
Před zmrazením ji blanšírujte, neztratí tak chuť ani barvu. Tímto způsobem vydrží zmrazená až rok a ještě si zachová většinu vitaminů a nutričně cenných látek, u nepředvařené zeleniny je to jen 3-6 měsíců.
Nakrájenou zeleninu uložte do igelitových sáčků v takovém množství, které po vyjmutí z mrazničky zpracujete najednou. Jednou rozdělaný pytlík je totiž schopný nasát do sebe okolní pachy a výsledek pak není na talíři zrovna vábný.
Ovoce
Většina druhů vydrží v mrazáku 8–12 měsíců, citrusové plody 4–6. Aby za tu dobu nezhnědlo a zůstalo svěží, před zamrazením opláchněte každý kus pod tekoucí vodou a nakrájejte na menší kousky.
U třešní a jablek je při mrazení potřeba přidat kyselinu askorbovou, meruňky, broskve, nektarinky, jahody a ananas uskladněte v sirupu z 1 dílu cukru a 2 dílů vody.
Bylinky
Čerstvé bylinky je nejlepší nasekat na požadovanou velikost a uchovávat v alobalových vaničkách. Vyrobit si můžete také bylinkové kostky:
do tvořítka na led namačkejte co nejvíce nasekaných bylinek a zalijte vodou (ne až po okraj, voda při mrazení zvětšuje svůj objem). Hotovou kostku pak stačí vymáčknout a použít do polévky nebo omáčky.
Sýr, ořechy
Zmrazit lze i sýr, avšak po rozmražení je vhodný nikoliv k přímé konzumaci, ale spíše k vaření, na pizzu apod. Jádra oříšků nasypte do sáčku a uložte do mrazničky, kde vydrží až 4 měsíce, po rozmražení je použijte třeba do vánočního cukroví.
Co se nemá mrazit
Nikdy nemrazíme: vajíčka, veškeré ovoce s vysokým obsahem vody, syrové banány, avokádo,
syrový celer, listový salát, rajčata, okurku, jogurty, majonézy, vařené brambory (bramborová kaše však zmrzne bez problémů), nápoje s bublinkami (láhev může prasknout).
Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock