O zimě a s ní spojených zdravotních problémech existuje spousta zaručených zpráv. Ne všechny však musí být pravda. A tak vám přinášíme malý přehled zdravotních mýtů spojených se zimou, které se nezakládají na pravdě.
Kromě mrazivého vzduchu, sněhu, lyžování, bruslení a sáňkování si zimní období spojujeme i s nachlazením a dalšími zdravotními komplikacemi. Tohle období ale za to většinou nemůže.
Mýtus 1.: Studený vzduch je příčinou nachlazení
Nevlídné zimní počasí s sebou nese i častý výskyt virových nákaz dýchacích cest s rýmou a kašlem, a protože je oproti předchozím měsícům poměrně chladno, často říkáme „tak jsem se zase nachladil“.
Pravda to ovšem není, vystavení chladu nemá nic společného s nachlazením, vždy jde o infekci. V zimních měsících je více respiračních nákaz proto, že se lidé za nepříznivého počasí shromažďují v uzavřených, špatně větraných prostorách, kde jsou v těsné blízkosti.
Naprostá většina infekcí dýchacích cest se šíří vzduchem drobnými kapénkami obsahujícími viry nebo mikroby, které vydechují nebo vykašlávají nemocní. Pohybujeme-li se v chladném počasí, v těle se zvyšuje počet buněk, které nám pomáhají s nachlazením či nemocí bojovat.
Mýtus 2.: Nachlazení zabrání vitamin C
Vitamin C je sice důležitý pro určité složky imunitního systému, není ale prostředkem, díky kterému se můžete nachlazení vyhnout, ani když ho pravidelně užíváte. Vědecké studie dokonce zatím nepotvrdily ani to, že by pomáhal zkrátit dobu trvání příznaků.
Vitamin C pomůže proti nachlazení v jediném případě, a to pokud jste zapojeni do extrémního fyzického cvičení nebo vystaveni extrémnímu fyzickému chladu.
Několik studií ukázalo, že vojáci, lyžaři a maratonci, kteří užívají denní dávku 200 mg vitaminu C, mají v těchto situacích riziko nachlazení sníženo o polovinu.
Mýtus 3.: V zimě venku nesportujte, nastydnete
Jak už bylo výše řečeno, nachlazení se zimou nesouvisí. Naopak lékaři doporučují provozovat sport, např. běh, když jste na něj zvyklí, i když je venku chladněji, ale vyloženě nemrzne.
Podle výzkumu je takové cvičení naopak přínosnější, jelikož se při něm spaluje více kalorií a za kratší dobu. A také se tím posiluje odolnost organismu.
Mýtus 4.: Starší lidé trpí nachlazením častěji
Právě naopak, starší lidé se nakazí nachlazením o polovinu méně často než teenageři. Je to dáno tím, že byli v průběhu svého života infekci již několikrát vystaveni a vytvořili si dostatečné množství protilátek.
Mýtus 5.: Alergie v zimě nehrozí
U tohoto tvrzení by si mnozí přáli, aby to byla pravda. Bohužel je ale fakt, že často za ucpaný nos nebo nepříjemné sucho v krku mohou i v tomto období alergie.
Mezi nejčastější příznaky patří otoky těch míst lidského těla, která nejsou zakryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Dalším příznakem je zarudnutí a popraskání kůže a vznik kopřivky.
Můžete mít potíže při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu, příchodu z tepla do zimy nebo naopak. Říká se, že dnes už každý osmý člověk trpí alergií na výrazné přechody ze studeného do teplého prostředí, což v zimě představuje téměř každodenní problém.
Mýtus 6. : V zimě není potřeba krém s ochranným faktorem
V létě byste na slunce bez namazání krémem s vysokým faktorem nevyšli, ale v zimě je vám to jedno? Pak bohužel škodíte sami sobě. V zimě jsme vystaveni zákeřnějším slunečním paprskům, než je tomu v letních měsících.
Navíc sníh a led odrážejí více nebezpečného UV záření, a to až o 80 procent, takže naši kůži ohrožují zimní sluneční paprsky více. A také více hrozí i například rakovina kůže. I v zimních měsících proto mějte po ruce vhodný ochranný krém.
Mýtus 7.: Chladné počasí působí bolest kloubů
Tak úplná pravda to není, protože i lidé z teplých a suchých oblastí trpí bolestmi kloubů.
Jedna z teorií, proč zrovna chladné počasí působí na nemocné, je, že při poklesu tlaku vzduchu (často při chladném a deštivém počasí) mohou tkáně více otéct a tím i více bolet.
Další praví, že práh bolesti se snižuje při deštivém počasí, a tak stejný podnět působí větší pocit bolesti. Při nevlídném počasí se lidé také méně pohybují, což u artróz přispívá k větší bolestivosti.
Není tedy nic jednoduššího, než například procházku v době vám nepříjemného počasí nahradit cvičením ve vyhřáté tělocvičně nebo bazénu.
Mýtus 9.: V zimě nelze zhubnout
Otočte knoflíkem ústředního topení dolů a uvidíte, že to jde! Vědci totiž prokázali, že osoby, které se otužují a vystavují chladu, nepřetápějí si domácnost a zbytečně se neoblékají tepleji, jsou nejen zdravější, ale také štíhlejší.
Chladnější okolní prostředí totiž vyvolává aktivitu zásob hnědého tělesného tuku, které dokážou vyvinout 300x více tepla, než kterýkoliv jiný orgán (jde o přirozený zdroj tepla).
Hnědý tuk, který je uložený výhradně v hrudníku, nás tedy zahřívá, čímž spaluje energii, a my ztrácíme váhu.
Text: Marie Skrčená, Foto: shutterstock