Domů     9 mýtů o zdraví v zimě
9 mýtů o zdraví v zimě

O zimě a s ní spojených zdravotních problémech existuje spousta zaručených zpráv. Ne všechny však musí být pravda. A tak vám přinášíme malý přehled zdravotních mýtů spojených se zimou, které se nezakládají na pravdě.

Kromě mrazivého vzduchu, sněhu, lyžování, bruslení a sáňkování si zimní období spojujeme i s nachlazením a dalšími zdravotními komplikacemi. Tohle období ale za to většinou nemůže.

Mýtus 1.: Studený vzduch je příčinou nachlazení

Nevlídné zimní počasí s sebou nese i častý výskyt virových nákaz dýchacích cest s rýmou a kašlem, a protože je oproti předchozím měsícům poměrně chladno, často říkáme „tak jsem se zase nachladil“.

Pravda to ovšem není, vystavení chladu nemá nic společného s nachlazením, vždy jde o infekci. V zimních měsících je více respiračních nákaz proto, že se lidé za nepříznivého počasí shromažďují v uzavřených, špatně větraných prostorách, kde jsou v těsné blízkosti.

Naprostá většina infekcí dýchacích cest se šíří vzduchem drobnými kapénkami obsahujícími viry nebo mikroby, které vydechují nebo vykašlávají nemocní. Pohybujeme-li se v chladném počasí, v těle se zvyšuje počet buněk, které nám pomáhají s nachlazením či nemocí bojovat.

Mýtus 2.: Nachlazení zabrání vitamin C

Vitamin C je sice důležitý pro určité složky imunitního systému, není ale prostředkem, díky kterému se můžete nachlazení vyhnout, ani když ho pravidelně užíváte. Vědecké studie dokonce zatím nepotvrdily ani to, že by pomáhal zkrátit dobu trvání příznaků.

Vitamin C pomůže proti nachlazení v jediném případě, a to pokud jste zapojeni do extrémního fyzického cvičení nebo vystaveni extrémnímu fyzickému chladu.

Několik studií ukázalo, že vojáci, lyžaři a maratonci, kteří užívají denní dávku 200 mg vitaminu C, mají v těchto situacích riziko nachlazení sníženo o polovinu.

Mýtus 3.: V zimě venku nesportujte, nastydnete  

Jak už bylo výše řečeno, nachlazení se zimou nesouvisí. Naopak lékaři doporučují provozovat sport, např. běh, když jste na něj zvyklí, i když je venku chladněji, ale vyloženě nemrzne.

Podle výzkumu je takové cvičení naopak přínosnější, jelikož se při něm spaluje více kalorií a za kratší dobu. A také se tím posiluje odolnost organismu.

Mýtus 4.: Starší lidé trpí nachlazením častěji

Právě naopak, starší lidé se nakazí nachlazením o polovinu méně často než teenageři. Je to dáno tím, že byli v průběhu svého života infekci již několikrát vystaveni a vytvořili si dostatečné množství protilátek.

Mýtus 5.: Alergie v zimě nehrozí 

U tohoto tvrzení by si mnozí přáli, aby to byla pravda. Bohužel je ale fakt, že často za ucpaný nos nebo nepříjemné sucho v krku mohou i v tomto období alergie.

Mezi nejčastější příznaky patří otoky těch míst lidského těla, která nejsou zakryta oblečením, tedy obličeje a rukou. Dalším příznakem je zarudnutí a popraskání kůže a vznik kopřivky.

Můžete mít potíže při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu, příchodu z tepla do zimy nebo naopak. Říká se, že dnes už každý osmý člověk trpí alergií na výrazné přechody ze studeného do teplého prostředí, což v zimě představuje téměř každodenní problém.

Mýtus 6. : V zimě není potřeba krém s ochranným faktorem

V létě byste na slunce bez namazání krémem s vysokým faktorem nevyšli, ale v zimě je vám to jedno? Pak bohužel škodíte sami sobě. V zimě jsme vystaveni zákeřnějším slunečním paprskům, než je tomu v letních měsících.

Navíc sníh a led odrážejí více nebezpečného UV záření, a to až o 80 procent, takže naši kůži ohrožují zimní sluneční paprsky více. A také více hrozí i například rakovina kůže. I v zimních měsících proto mějte po ruce vhodný ochranný krém.

Mýtus 7.: Chladné počasí působí bolest kloubů

Tak úplná pravda to není, protože i lidé z teplých a suchých oblastí trpí bolestmi kloubů.

Jedna z teorií, proč zrovna chladné počasí působí na nemocné, je, že při poklesu tlaku vzduchu (často při chladném a deštivém počasí) mohou tkáně více otéct a tím i více bolet.

Další praví, že práh bolesti se snižuje při deštivém počasí, a tak stejný podnět působí větší pocit bolesti. Při nevlídném počasí se lidé také méně pohybují, což u artróz přispívá k větší bolestivosti.

Není tedy nic jednoduššího, než například procházku v době vám nepříjemného počasí nahradit cvičením ve vyhřáté tělocvičně nebo bazénu.

Mýtus 9.: V zimě nelze zhubnout

Otočte knoflíkem ústředního topení dolů a uvidíte, že to jde! Vědci totiž prokázali, že osoby, které se otužují a vystavují chladu, nepřetápějí si domácnost a zbytečně se neoblékají tepleji, jsou nejen zdravější, ale také štíhlejší.

Chladnější okolní prostředí totiž vyvolává aktivitu  zásob hnědého tělesného tuku, které dokážou vyvinout 300x více tepla, než kterýkoliv jiný orgán (jde o přirozený zdroj tepla).

Hnědý tuk, který je uložený výhradně v hrudníku, nás tedy zahřívá, čímž spaluje energii, a my ztrácíme váhu.

Text: Marie Skrčená, Foto: shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nebylo to silné kamarádství
skutecnepribehy.cz
Nebylo to silné kamarádství
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly,
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
21stoleti.cz
Sonda Juno navštívila nejbouřlivější těleso ve Sluneční soustavě
Americká sonda Juno zkoumá Jupiter už od roku 2016. Největší planeta Sluneční soustavy je bezesporu zajímavým tělesem, ale to samé platí i o jejích oběžnicích. Proto sonda čas od času zaměří svou pozo
Děsil Angličany Černý Douglas?
historyplus.cz
Děsil Angličany Černý Douglas?
Zjeví se jako duch, bleskově zaútočí a zmizí neznámo kam. Angličané z něj právem mají strach. James Douglas je nenechá vydechnout. Při vedení guerillové války neváhá vypálit i svá bývalá panství, jen aby je nepřítel nemohl používat jako opěrný bod. Angličané ke konci 13. století ovládnou Skotsko. William Douglas (1243–1298), jeden z tamních vlivných šlechticů,
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
epochanacestach.cz
Lázně Luhačovice navrátily Slunečním lázním původní lesk. Návštěvníci se mohou těšit na expozici Jurkoviče a Janáčka
Obnovený areál Slunečních lázní v Luhačovicích vznikl rekonstrukcí nevyužívaných lázeňských objektů a nyní slouží jako unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století. Ve zrekonstruovaných Slunečních lázních se snoubí luhačovická lázeňská tradice a typická Jurkovičova architektura s moderním pojetím trávení volného času. V celém areálu se zachovala jedinečná nálada z doby největšího rozkvětu lázní. „Jako akcionáři cítíme, že k vlastnictví
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
nejsemsama.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané
Smažené závitky s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Smažené závitky s vepřovým masem
Suroviny 300 g mletého vepřového masa kulatý rýžový papír (8–10 kusů) 75 g rýžových nudlí 2 stroužky česneku hrst hub – Jidášovo ucho 1 větší mrkev 1 cibule 1 malé vejce sůl, pepř Postup
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
iluxus.cz
Azizi Venice: Kde se městský ruch snoubí s klidem u vody
V srdci Dubai South se skví Azizi Venice, unikátní projekt, který přináší dokonalý soulad moderního městského života a idylického pobytu u vodní hladiny. Rezidenční komplex nabízí širokou škálu bytový
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
epochaplus.cz
Unesené dívky: Může si pro nás přijít!
Na svobodě je maniak, který ve svém provizorním vězení držel hned dvě dívky, které opakovaně znásilňoval. Jenom díky tomu, že obě mohou občas na procházku, se jim podaří zanechat vzkaz, vedoucí k jejich osvobození.   Teď se ale bojí, aby si pro ně jejich někdejší věznitel nepřišel a něco jim neprovedl.   Jekatěrina a Jelena:
Omrzelo Paulovou snad manželství?
nasehvezdy.cz
Omrzelo Paulovou snad manželství?
Jana Paulová (69) ze seriálu Jedna rodina nedávno říkala, že už ji herectví netěší a ráda by změnu. Mnozí si tak mysleli, že se přestěhuje za dcerou do zahraničí a bude si chvíli užívat klid a také v
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
enigmaplus.cz
Co zaznamenal genetický disk z Kolumbie?
V rychle se rozvíjejícím hlavním městě Kolumbie Bogotě se bagry zakusují do vrstvy zeminy. Staví se další z mnoha domů. Kolem staveniště se hemží hledači pokladů. Přece jen, památkami po starých civil