Víte, že na chodidlech má své místo každý orgán našeho těla? Pokud nedostatečně pracuje, nebo dokonce bolí, lze ho reflexní masáží příslušné plošky posílit či uklidnit.
Umění reflexní masáže spočívá v přesném vyhmátnutí každého místečka. Školení fyzioterapeuti vědí, jak na to, ale reflexní masáž si můžete dělat i vy sami. Naše obrázky vám napovědí, kde se který orgán nachází.
V úvahu ale musíte vzít, že jejich umístění se lehce mění podle velikosti člověka a stavby jeho kostry. Dobrý výsledek pak záleží také na technice a intenzitě masáže. Proto zvažte, není-li lepší použít služeb terapeutů.
Jak na to
Stále hovoříme o masáži, ale reflexní terapie není klasická masáž. Spočívá ve vyvíjení tlaku na reflexní plošky. Stlačováním jednotlivých bodů se pak působí na odpovídající vnitřní orgány.
V místě stlačování se zvyšuje prokrvení, což podporuje odplavení škodlivých a přísun obranných látek. Pokud při kompresi bodu zaznamenáte zvýšenou bolest, pravděpodobně jste našli příčinu vašeho trápení.
Další správnou stimulací tohoto bodu se bolest zmírňuje, až vymizí úplně. Ale pozor, bolest nikdy násilím nepřekonávejte. Pokud je nesnesitelná, mohli byste i omdlít, proto kritický bod jen jemně vyhlazujte, aniž byte vyvíjeli nějaký větší tlak.
I tak lze případný zánět utlumit. Reflexní plošky je vhodné mačkat několikrát denně asi 20krát za sebou. Počet lze postupně zvyšovat a masáž se stane docela příjemnou. Masáž reflexních bodů a plošek se provádí nasucho, tj. bez použití olejů či esencí.
Je tedy vhodná i pro ty, kteří trpí alergiemi či nesnášenlivostí vůči prostředkům, používaným při klasické masáži.
Účinky
Provádí-li se reflexní terapie preventivně, dokáže předejít některým nemocem a posílit obranné síly organismu. Dále působí proti zánětům, mírní bolest, zlepšuje funkci srdce a krevního oběhu, léčí poruchy trávení, bolesti zad a harmonizuje činnost žláz.
Umí i odbourávat stres, a tak zvyšuje duševní pohodu, zahání únavu a vyčerpanost a co je důležité, má schopnost optimálně povzbuzovat vylučování jedů z celého organismu.
Čeho se vyvarovat
Reflexní terapie je obvykle bezpečná pro všechny věkové skupiny. Masírovat můžete malé děti, stejně jako staré lidi. Jen zvolíte menší přítlak, nebo uděláte přestávky.
Není však vhodná, pokud máte na nohou otevřené ranky, vyrážku, plíseň nebo jiné známky infekce či zánětu, trpíte-li vysokým krevním tlakem (přes 160/95), zánětem žil nebo když máte křečové žíly. Rozhodně se nesmí provádět po transplantaci orgánů.
Mohla by svým působením aktivovat imunitní reakce organismu, které by zkomplikovaly přijetí transplantovaného orgánu.
Dříve než se sami pokusíte pomocí reflexní terapie ovlivnit fyzické příznaky, jejichž příčina není jasná, nechte se prohlédnout lékařem, aby určil diagnózu.
Co je dobré vědět
Pravá strana těla se zrcadlí na pravém chodidle, levá strana těla na levém chodidle, vnější strany chodidel odpovídají vnějším okrajům těla, vnitřní strany středovým orgánům a části těla, palce a prsty jsou krk a hlava, nárty hrudník a břicho a paty odpovídají pánvi.
Musíte si ale uvědomit, že jde o obě chodidla, takže některé orgány najdeme jen na jedné z nohou. Srdce je tedy na levé, játra naopak jen na pravé. Místa na tělní ose jako nos nebo ústa mají body na obou stranách.
Vypadá to komicky, ale třeba pravou nosní dírku pročistíte třením vnitřní strany pravého palce a levou levého.
3 x palec
Když už je řeč o palci, v reflexní terapii hraje tato část nohy významnou úlohu. Palec zastupuje oblast hlavy a šíje. Najdeme na něm body prakticky všech orgánů hlavy, a co není na palci, je v oblasti ostatních prstů.
Díky masáži příslušných plošek si dokážete zklidnit psychiku, uvolnit napětí kolem krku a dostat se zpět do duševní rovnováhy a harmonie.
• Zkuste tento prst nejdříve pár minut ohýbat v prvním článku od nehtu, a pak s ním kroutit a ohýbat i druhý článek (kloub) blíže k chodidlu. Někteří lidé toto cvičení provádějí, když cítí, že u nich začíná rýma a nachlazení.
Nejprve se zaměřte na pravý palec a pak na levý. To proto, že pravá polovina těla se připisuje „akutním chorobám“ a levá „chronickým“. Proto není nic výjimečného, když vás při reflexní masáži bolí jen jedno chodidlo a druhé ani moc ne.
• Palce u nohy jsou také důležitým signálem jaterních nemocí. Meridián (energetická dráha, po které proudí životní energie) jater má zakončení právě u palce.
Máte-li například v tomto prstě snížený cit, na nehtu se vytváří plíseň či na kůži mozoly, otlaky, pokožka se jinak zabarvuje, je to pro vás signál – pozor na játra! Tyto příznaky někdy doprovázejí i silné bolesti hlavy, které se časem mohou změnit v migrény. Praktikování reflexní terapie v příslušných bodech vám pomůžou játra ozdravět.
•Palce uleví i při bolesti krční páteře. K tomu, abyste ji uvolnili, zkuste točit nejdřív pravým a potom levým palcem.
I když si můžete hodně pomoci reflexní masáží, neměli byste zapomínat, že máte-li dlouhodobé bolesti (hlavně ty úporné), je lepší nejdřív navštívit lékaře.
•Lehkým tlakem na spodní oblast palce se dají uvolnit ztuhlá ramena. Masáží těsně pod palcem se zklidní hyperaktivní štítná žláza.
Obnova vnitřní rovnováhy
Všeobecně velmi citlivým místem na ploskách nohou bývá tzv. solar plexus. Nachází se zhruba v jedné třetině chodidla, uprostřed pod ohybem kloubů prstů.
Ohnete-li všechny prsty nejprve směrem k nártu a hned poté směrem k patě, měli byste ve středu nahmatat malý ďolíček. Toto místo bývá velmi citlivé, hlavně když jste ve velkém stresu. Budete-li bod solaru plexu několik sekund mačkat, bolest by měla ustoupit.
Je-li hodně citlivý, masírujte jej nejprve jemně a až později přitlačte. Toto cvičení slouží k obnově vnitřní rovnováhy a pomáhá „upustit“ přebytečnou energii z těla. Měli byste se cítit uvolněněji.
Kde to ještě zabírá?
Z našich obrázků obou chodidel je zřejmé, která místa stlačovat při bolestech žaludku, žlučníku, hlavy atd. Tady je navíc pár zajímavostí:
– Jestli častěji trpíte na chřipkové infekce, měli byste si pravidelně masírovat spodní stranu bříšek prstů u nohou a místo pod čtvrtým prstem.
Tím posílíte činnost imunitního systému.
– Pokud vás bolí záda, pomůže masáž vnitřní klenby chodidla.
– Na vnitřní straně nožní klenby je zóna ledvin. Když bolí a ještě se k tomu se přidají oteklé kotníky, bývá to upozornění na oslabenou funkci ledvin. Pro zlepšení stavu pomůže opatrná, jemná masáž přímo uprostřed chodidel.
Vliv obuvi
Chodidlo má svůj tvar a je stavěné tak, aby pružně nosilo naši váhu a aby jeho těžiště reagovalo na změny polohy těla. Proto by obuv, kterou nosíte, měla tuto skutečnost respektovat.
Správná bota by měla kopírovat tvar plosky chodidla – měla by být vzadu úzká a vpředu rozšířená. Bohužel módní návrháři to mnohdy neberou v potaz, a tak si často kupujeme boty s úzkou špičkou, které tísní prsty. Díky tomu bývají narušené tyto reflexní zóny:
nos, spánky (bolest hlavy), oblast šíje, čelní dutiny, oči, uši, ramena, rovnováha, prsa, štítná žláza i plíce.
Aby došlo k jejich správnému obnovení, je třeba pořizovat si dostatečně široké boty – nejlepší je kůže a plátno, protože pokožka musí dýchat, nenosit vysoké podpatky a také ne dřeváky nebo jiné druhy tzv. volné obuvi.
Takové boty se musí přidržovat prsty, důsledkem jsou tzv. kladivové palce. Veškeré polštářky, výstelky a vložky do bot by se měly používat jen dočasně. Místo toho raději choďte bosky po nerovném terénu nebo v tzv. šlapací bedně.
To je dřevěná krabice s oblázky, v níž po nich šlapete, a tím provádí masáž chodidel.
Text: Marie Skrčená, Zdroj: vitalion.cz, ordinace.cz, bradavice.org, J. Janča, Reflexní terapie (nakl. Grada), Foto: Shutterstock