…pak se pár nocí moc nevyspíte. Psí kašlání je mnohem hlučnější než lidské, navíc budete mít pocit, že psovi muselo něco uvíznout v krku a teď se to snaží vydávit.
Přes dramatický projev jde o poměrně běžnou a nijak nebezpečnou infekci horních cest dýchacích. Běžná je i z toho důvodu, že se mezi psy velmi lehce šíří, zvláště pokud se setkávají ve větší skupině, což může být na cvičáku i na výstavách.
Proto se této nemoci také říkává „psincový kašel“. Vykašláváním a frkáním z nosu se do vzduchu dostávají kapénky s vysoce nakažlivou směsí choroboplodných mikrobů.
Viry i bakterie
Psincový kašel je specifický tím, že nemívá jednoho původce. Sliznice horních cest dýchacích zpravidla oslabí útok vysoce infekčních kmenů psích virů – nepřenosných na člověka – a toho okamžitě využijí patogenní bakterie, často též víceré kmeny.
Na sliznici dýchacích cest pak vznikne otok a zánět, který reflexně dráždí ke kašli. Ke kašli se nejspíš přidá také výtok z očí a nosu. Podobnost s chřipkovým onemocněním u lidí je tedy značná.
A stejně jako u lidí bývají tato onemocnění sezonní a nejčastěji propukají na jaře a na podzim.
Propukne náhle
Co majitele překvapí, je především začátek onemocnění – dosud zdánlivě zdravý pes dostane náhle těžký záchvat kašle, připomínajícího dávení. Řada majitelů pak psa prohlíží, jestli mu něco neuvízlo v tlamě.
Nic neobjeví, zato po kratší pauze přijde další záchvat. To je typický obraz onemocnění, kdy se střídá klid s prudkým suchým kašlem. Kašel může skutečně někdy vést až k dávení, vyvolanému nervovým podrážděním.
Pes vykašlává obvykle čirý nebo bíle zpěněný hlen, který je třeba odstraňovat. V této etapě je nemoc prudce nakažlivá, takže je vhodné psa nepouštět k jiným psům a v případě více psů v domácnosti oddělit nemocného od zdravých jedinců.
Pozor: Kdyby šlo skutečně o cizí předmět, který by uvízl v krku, pes by se dusil a dávil nepřetržitě. V případě infekčního kašle jsou záchvaty jasně střídané obdobím klidu.
Dusícího se psa je okamžitě nutné odvést jako akutní případ na nejbližší veterinu, aby měl šanci přežít.
Nemoc může odeznít sama
Intenzita příznaků záleží na kombinaci a dávce mikrobů, které nemoc vyvolaly. V příznivých případech kašel samovolně odezní i bez léčení během několika dní a pes je zase zdravý.
Důležité je dopřát nemocnému psovi klid a odpočinek a nevystavovat ho námaze a stresu. Venčení omezíme jen na nezbytně nutnou dobu. Při dobré kondici zvládne imunitní systém zvířete infekci porazit už jen díky těmto opatřením.
Léky hlavně proti kašli
Při silnější infekci trvá nemoc asi dva týdny a bývá nutné podávat pro ztišení projevů léky proti kašli. Používají se i přípravky humánní medicíny, ale vždy by je měl určit veterinář, nedávejte psovi nic z domácí lékárny bez porady s odborníkem.
Antibiotika přicházejí na řadu až v případě, že se nemoc nelepší a příznaky neustupují, nebo jsou od počátku vážné, doprovázené horečkou.
Tady je dobré vědět, že standardní tělesná teplota u psa se pohybuje v rozmezí 37,5 až 39 °C. Veterináře je třeba tedy vyhledat, až když teploměr ukáže více než 39,5 °C.
Prospívají i byliny
Osvědčeným přípravkem proti kašli, doporučovaným i pro psy, je jitrocelový sirup. Jitrocel obsahuje látky, které rozpouštějí hlen, což je výhodné právě u suchého kašle. Vykašlávání je pak jednodušší.
Psovi lze připravit i lipový čaj s trochou medu a dávat mu ho vypít nebo po lžičkách do tlamy. Současně se tak doplní tekutiny, které potřebuje. Při silném dráždění ke kašli může zklidňovat meduňkový čaj, do nějž lze přidat rovněž malé množství medu. Na celkové posílení proti infekci se dá též použít echinaceový sirup pro děti.
Pozor: Zkontrolujte složení sirupu, aby neobsahoval umělá sladidla, ale pouze běžný cukr čili sacharózu, případně tzv. invertovanou sacharózu. Na umělá sladidla totiž organismus psa reaguje jinak než lidský a hrozí náhlá hypoglykémie až hypoglykemický šok.
Když nemoc neodchází
Těžší průběh mívá psincový kašel u starších a jinak nemocných psů, opatrně je ale třeba sledovat i štěňata.
Pokud se kašel ani přes intenzivní léčbu nelepší, pak bude nutné hledat příčinu za pomoci dalších vyšetření, především laboratorního rozboru krve a rtg hrudníku. V případě, že psa léčíte podomácku, pak ho při déletrvajících potížích raději vezměte na vyšetření.
Je to nutné už z toho důvodu, že kašlem se u psů mohou projevovat i srdeční onemocnění. Jeho charakter ale bývá odlišný.
Zatímco akutní zánět v krku, hrtanu a průduškách se projevuje suchým kašlem, na srdeční chorobu – či onemocnění plic – ukazuje spíš kašel vlhký a chrčivý.
Očkování může pomoci
Proti některým původcům psincového kašle můžete nechat psa očkovat, je to vhodné zejména u jedinců oslabených jinou nemocí. Je třeba ale počítat s tím, že spolehlivost ovlivňuje široká a proměnlivá paleta možných vyvolavatelů onemocnění. Očkování nechrání trvale, je třeba ho opakovat.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock