Domů     Masáže trigger points uleví koleni i bez operace
Masáže trigger points uleví koleni i bez operace
3.9.2020

Artróza kolene je jedním z hlavních důvodů omezené pohyblivosti ve zralejším věku. Bolest donutí postiženého, aby se šetřil a koleno zatěžoval co nejméně. Zdálo by se, že jedinou vyhlídkou na zlepšení je operace, ale to je omyl.

Artróza kolenního kloubu výrazně souvisí s narůstajícím věkem. V kategorii nad 65 let už trápí asi dvě třetiny populace u nás.

Nadváha, po léta trvající vysoká zátěž kolene i špatné genetické předpoklady: To vše vede k tomu, že se chrupavka v koleni začne předčasně opotřebovávat a její vrstva je čím dál tenčí. Pro postižený kloub to znamená velmi citelné následky.

Bez chrupavky je bezbolestný pohyb nemyslitelný. Tato důmyslná tkáň je tvořena ze 70 % z vody a současně se plavně pohybuje v kloubní tekutině. To zaručuje měkkost vzájemného dotyku.

Vnitřní části kloubu vůči sobě posunují komfortně hladkým a klouzavým pohybem bez tření a bez bolesti. Přiměřený pohyb chrupavce neškodí, naopak ho potřebuje, protože podporuje tvorbu kloubní tekutiny. Ta chrupavku nejen chrání, ale také pomáhá vyživovat.

Střídáním zátěže a uvolnění zatěžováním se kloubní tekutina s živinami rovnoměrně dostává ke všem částem chrupavky. Dokud je chrupavka v pořádku, funguje tedy velmi dobře. A tak to zdánlivě pokračuje i při prvních známkách artrózy.

Trvá totiž roky, než se pomalu se rozvíjející nemoc začne hlásit nepříjemnými pocity.

Ranní ztuhlost

Právě bolest před začátkem pohybu či „ranní ztuhlost“ je jedním z prvních signálů úbytku chrupavky v koleni. Kloub se současně ozývá i zvukově – začne v něm „vrzat“.

Málokdo z postižených si v této situaci uvědomí, že by bylo vhodné fyzioterapeutické ošetření, které by snížilo bolestivost a zpomalilo degenerativní změny. Ty se netýkají jen chrupavky a kloubní tekutiny, ale také šlach a svalů.

Fyzioterapie a léčebné cvičení by prodloužily období dobré pohyblivosti, ale bohužel na ně dojde jen zřídka, takže chrupavky v koleni dále ubývá i tím se stupňují i nepříjemné pocity při chůzi. Jenže to není jen postižený kloub, co jim při pohybu působí bolest.

Co se v koleni děje pro rozvoji artrózy? Zaniká chrupavka jakožto polstrovací vrstva. Tření v kloubu se zvyšuje, pohyb je hrubší a narušuje okraje kostí. Tělo se snaží dopad úbytku chrupavky zmírnit tím, že podpoří růst obnažených konců kostí, aby se uhladily.

Spíše než k uhlazení nerovností to ale vede k deformaci kloubu a tvorbě výrůstků, což je příčina dalších bolestí.

Je dobré vědět: Pravděpodobnost rozvoje artrózy zyvšují prodělané úrazy a ortopedické vady. Dalším rizikovým faktorem je výrazná fyzická zátěž. V těchto případech je dobré se včas obrátit na ortopeda už při prvních známkách ztuhlosti kolene.

Nebolí jen koleno

Čím jsou bolesti v koleni intenzivnější, tím více se jim snaží postižený vyhnout hledáním úlevové polohy. To vede ke změnám ve fungování svalů, kdy se některé partie neobvyklou zátěží dostávají do stavu trvalého napětí a ztuhlosti.

V určitých místech se následkem přetížení svalová vlákna stáčejí, posouvají a zkracují. Někdy se dokonce mohou zauzlit. Tyto části svalů se už nemohou volně rozpínat a stahovat, proto vytvářejí zatvrdliny.

Vázne tu prokrvení, svalová vlákna jsou špatně zásobená kyslíkem a dráždí nervová vlákna, což vyvolává vyzařující bolest. Jsou to uzlíky zhruba velikosti hrášku a říká se jim myofasciální trigger points nebo česky spoušťové body.

Tvořit se mohou v jakékoli svalové partii v těle, která je vystavena neúměrnému zatížení. Snaha šetřit artritické koleno tak paradoxně časem vede k mnohem větším bolestem vycházejícím ze svalů.

Pravý původce

Ačkoli mohou svalové zatvrdliny působit jen jako přidružená nepříjemná okolnost degenerativních změn kolene, ve skutečnosti je to často naopak: Na celkové míře bolestivosti artrického kloubu se mohou podílet překvapivě vysokou částí.

Mohou tvořit 50 %, ale někdy až 80 % z celkového dojmu bolesti. Jejich ošetření může mít tedy podstatnější vliv na zmírnění potíží než operace kolenního kloubu. Oproti operaci jde navíc o ošetření šetrné a neinvazivní.

Záludné uzlíky

Zkušený fyzioterapeut objeví při prohmatávání stehna zatvrdliny nad postiženým kloubem. Leží především na přední straně nohy, často v pruhu vedoucím od středu kolene vzhůru, ale nejen tam. Už jejich stisk je velice bolestivý.

Schopnost vyzařovat bolest po nervových vláknech pak ještě situaci zhoršuje. Kvůli přetáčení nohy dochází k tvorbě svalových zatvrdlin i vysoko na stehně a odtud pak bolest vystřeluje zpět ke koleni.

Masáž přináší úlevu

Fyzioterapeut dokáže uzlíky masáží postupně rozpustit. Existuje několik metod, které se dají vzájemně také kombinovat.

Cílem je vždy silným tlakem, protahováním nebo pohybem svalů proti odporu docílit toho, aby se přetočená svalová vlákna vrátila do své původní polohy a aby se v nich zlepšilo prokrvení a zásobení kyslíkem.

Výsledkem je výrazná úleva, kdy se ukáže, že vlastní kolenní kloub je jen menšinovým zdrojem bolesti. Nejúčinnější je hloubková masáž, i když ošetření samo může být velice nepříjemné. Tlak na spoušťový bod se zkouší až na hranici snesitelnosti.

Pod tlakem ale postupně bolestivost klesá. Masáže je třeba opakovat, jediné ošetření k řešení tohoto problému nestačí.

Další možnosti fyzioterapie

Masáže je možné zkombinovat s dalšími metodami fyzioterapie, významnou úlevu přináší především aplikace tepla pomocí parafínu nebo bahna. Teplo zlepšuje prokrvení a fyzikálním působením svaly uvolňuje.

K prohřátí hlouběji položených uzlíků je pak vhodnější působení ultrazvuku. Další používanou metodou je elektroterapie, která působí analgeticky, uvolňuje i zahřívá.

Fyzioterapii by měl doplnit nácvik správných pohybů, které nahradí úlevové polohy a zabrání další tvorbě spouštěcích bodů.

Prospívají i lázně

Termální voda je výborným prostředkem pro hloubkové prohřátí těla. Ještě intenzivněji působí teplé rašelinné koupele. Mají protizánětlivé účinky, podporují prokrvení a uvolňují křečovitě stažené svaly.

Zlepšení stavu pak umožní začít s posilováním svalstva, což představuje důležitou oporu pro nemocný kloub. Ideální je cvičení ve vodě nebo strečink, neboť svaly bývají nejen stažené, ale i zkrácené.

V domácích podmínkách se doporučuje jízda na kole nebo rotopedu. Cvičení by mělo stát součástí denní rutiny, kromě zlepšení pohyblivosti přispívá i k žádoucímu snížení nadváhy.

3 cviky pro posílení kolenou

– Propínání nohy: Posadíme se na podlahu a koleno podložíme stočeným polštářkem tak, aby lýtko bylo volně ve vzduchu. Nohu narovnáme a stáhneme svaly. Držíme asi půl minuty, pak povolíme a po pauze opakujeme, celkem asi 20x.

– Zvedání v lehu na břiše: Hlavu necháme spočívat na podložce a jednu nohu pokrčíme v koleni a pomalu zvedáme do výše asi 20 cm. Stejně pomalu pokládáme. Nohy vyměníme a opakujeme. Celkem cvičíme s každou nohou asi 10x.

– Zvedání v sedu: Napnutou nohu pomalu zvedáme několik cm nad podložku. V této poloze vydržíme a opět pomalu pokládáme. Nohy vystřídáme a cvik s každou opakujeme asi 10x.

Pomáhá výživa?

Do léčení artrózy sice výživa zasahuje jen omezeně, ale jistý účinek vykazují rostlinné a rybí oleje, neboť obsahují látky s protizánětlivým účinkem.

Ty sice nevrátí chrupavku do původního stavu, ale pomáhají omezovat riziko, že se v postiženém kloubu následkem dlouhodobého dráždění obnažených kostí rozvine zánět.

Dostupným prostředkem s celkově prospěšným účinkem na zdraví je v tomto případě hlavně olej ze lněných semen, obsahující tuky odpovídající rybímu oleji.

Naopak ze živočišných tuků v mase a mléčných výrobcích si tělo tvoří kyselinu arachidonovou, která podporuje zánětlivé procesy v těle.

Pomoc z přírody

Pomocným prostředkem proti rozvoji zánětlivých procesů v kloubu je výtažek z rostliny boswellie – jde vlastně o kadidlo a jeho účinnost v tomto směru už byla vědecky prokázaná. Je k dostání ve formě doplňku stravy.

Z domácích zdrojů je možné vyzkoušet rovněž podobně účinnou směs jemně mletého koření – kmínu, koriandru a muškátu. Tři stejné díly všech uvedených druhů promíchejte a denně naberte 2x množství na špičku nože a zalijte horkou vodou a po vychladnutí vypijte.

Koření sice nedokáže obnovit chrupavku, takový přípravek ostatně neexistuje, ale podporuje prokrvení a dodávku živin do kloubu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale