Domů     Mononukleóza: Únava, která se nelepší
Mononukleóza: Únava, která se nelepší

Většinou jde o onemocnění tak nenápadné, že řada nakažených nemá žádné příznaky. Záludnost původce ale spočívá v tom, že v těle zůstává po celý život.

Pokud vám při laboratorním vyšetření zjistili EBV čili protilátky proti viru Epstein-Barrové, pak patříte ke zhruba 95 % populace, která se s touto infekcí někdy setkala.

Virus v našich podmínkách nejčastěji vyvolává infekční mononukleózu, které se také říkává nemoc z líbání. Je to tím, že se vir nejlépe přenáší tělesnými tekutinami, tedy i slinami při líbání.

V období puberty a ve věku do 30 let se tak s ním setká drtivá většina populace, pozdější infekce zatím nenakažených lidí jsou spíše vzácné.

Nemoc, o níž ani nevíte

Onemocnět mohou i děti, u těch bývá průběh nejlehčí a připomíná nachlazení. I u mládeže a dospělých může infekční mononukleóza proběhnout s tak nenápadnými projevy, že někteří vůbec nevědí, že nemoc prodělali.

Častější ovšem jsou nepříjemné příznaky, připomínající někdy nachlazení, jindy angínu s čepy na mandlích a bolestí v krku. Oproti nachlazení je ovšem pro mononukleózu typická značná únava.

EB viróza může zasáhnout i játra, což se při laboratorním vyšetření projeví změnami v hodnotách jaterních enzymů. Pokud k tomu dojde, pak je nezbytné játra chránit dietou.

Když nastanou komplikace

Asi u desetiny případů se k virové infekci přidá ještě bakteriální, což je problém hlavně kvůli léčbě.

Žádoucí je nasadit antibiotika, jenže ta mohou za přítomnosti Epstein-Barrové viru vyvolávat reakci, která se projeví nepříjemnou vyrážkou a svěděním po celém těle.

Jinou komplikací, kterou je nutné včas řešit, jsou výrazné otoky lymfatických žláz na krku, jež mohou být v nejvážnějších případech až životu nebezpečné. Proto je nutné včas nasadit účinné protizánětlivé léky.

Únava a zase únava

Příznaky zpravidla během pár týdnů vymizí a po dvou měsících je infekční mononukleóza zcela vyléčená. U dětí probíhá léčení ještě rychleji. Ovšem asi u desetiny nemocných se choroba protahuje a trvá dalších několik měsíců, než projevy nemoci konečně ustoupí.

Velmi nepříjemným průvodním příznakem je pak následné dlouhé období rekonvalescence se zvýšenou únavou i náchylností k jiným infekcím nebo k alergickým reakcím. Rekonvalescenci mohou kompllikovat i potíže s trávením při postižení jater.

Nakažlivost celý život

Ovšem i bez komplikací se s EBV spojují další záludné vlastnosti. I po vyléčení může být nemocný kdykoli v průběhu dalšího života zdrojem nemoci pro okolí, aniž by sám trpěl jejími příznaky.

EB virus má schopnost pravidelně se pomnožit a dostávat se pak do slin. Množení virů je jen lokální, šíření po těle brání imunitní systém. Infikovanému člověku tedy neublíží, přesto může ohrožovat okolí.

Nové vzplanutí

EBV zůstává podobně jako např. původce oparu nebo planých neštovic v těle celý život. Pak pochopitelně hrozí nové vzplanutí nemoci.

U původce planých neštovic je následnou nemocí pásový opar, u EBV speciální následná nemoc není, projevy připomínají nachlazení se zvýšenou teplotou, oteklými uzlinami, zánětem mandlí a obtěžující únavou.

Větší problém představuje nové vzplanutí především pro lidi se zhoršeným stavem imunitního systému. A to tím spíš, že EBV přímo napadá určité složky imunitního systému a mění jejich vlastnosti.

EBV a imunita

Dříve se předpokládalo, že EBV souvisí s propuknutím poruchy imunity, neboť se u těchto lidí laboratorně zjišťovaly vyšší hladiny protilátek.

Dnes se odborníci spíše přiklánějí k tomu, že EBV není příčinou, ale spíš následkem slabosti a přetížení imunitního systému.

Ten je totiž i u zdravých lidí trvale zaměstnaný tím, aby omezoval množení EBV. Imunitní systém stále odchytává infikované bílé krvinky a nedovolí jim, aby se šířily dále do těla.

Tato neustálá kontrola a ničení původců nemoci začne ale obranyschopnost nadměrně zatěžovat, když tělo současně bojuje s jinými obtížemi. A to jak krátkodobě, např. kvůli jiné viróze, nebo trvale, jak tomu bývá u starších lidí, nebo následkem některých léků. Obrana je pak oslabená a množství infikovaných buněk v krvi začne stoupat.

A zase únava

Toto nebezpečí rozšíření infekce vyvolá ráznou reakci imunity, která zatlačí vir do původní pozice, kdy se množí jen místně a omezeně. Ovšem pro postiženého to znamená období zvýšené únavy a vyčerpanosti bez zjevných známek choroby.

U člověka s imunitní poruchou je pak boj proti EBV ještě náročnější a vyžaduje delší čas, než se vir podaří dostat pod kontrolu.

Pozor na stres

Základem úspěšného doléčení infekční mononukleózy, ale i prevence proti pozdějšímu novému vzplanutí potíží je tedy důsledný odpočinek a nepřepínání sil. Bohužel častým a velmi přehlíženým zdrojem přetížení je stres.

Jako stresovou situaci vnímá tělo všechny stavy nepodlí psychického i fyzického. Je to pohyb v příliš hlučném nebo příliš horkém prostředí, stejně jako nedostatek spánku či bolest.

Příznivé podmínky pro aktivaci nemoci vytváří i napětí v rodinných vztazích nebo v zaměstnání. Ve vlastním zájmu bychom si tedy měli najít relaxační metodu, která stres a duševní napětí zmírňuje, ať to budou koupele v aromatických olejích nebo meditace.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované