Patřil ke slavným českým zpěvákům, kteří začínalo v 60. letech. Karel Černoch (†64) si během svého života užil nejen úspěchy, ale i zákazy, tragickou nehodu a těžkou nemoc, která ho nakonec zabila.
Byl to zpěvák s opravdu velkým hlasovým rozsahem: tři a půl oktávy. V dětském sboru zpíval už od osmi let, na své hvězdné období si musel počkat do poloviny 60. let.
V té době už měl za sebou neúspěšný pokus studovat na střední výtvarné škole a právě tak neukončený učební obor klempíř v podniku Tatra Smíchov.
Raději šel pracovat do Filmového studia Barrandov jako rekvizitář. Tuhle profesi dělal celých deset let. Ještě později, když občas točil nějakou malou roli ve filmu, se mu stávalo, že na zvolání „Rekvizitář!“ se ozval režisérovi.
Vzal si ji měsíc po maturitě
V přestávkách mezi prací si sedl s ostatními kolegy, vzal kytaru a hrál a vymýšlel písničky. Všichni mu říkali, že by se hudbou měl živit. Zpíval nejprve amatérsky s různými kapelami a potom přišly jeho první velké hity, jako třeba Zrcadlo. Karel si odsloužil i vojnu.
Když byl v uniformě prvním rokem, seznámil se se svojí budoucí ženou Květoslavou. „Nebyla to láska na první pohled. Byl to takový frajírek, říkala jsem si, že to nemusím. Jenomže Karel se nedal, volal a volal, až jsme se začali scházet; nakonec z toho byla velká láska.
Když se potom vrátil do civilu, já jsem mezitím dodělávala školu a maturovala jsem v červnu 1966. A 1.července jsme se brali.“ O tři roky později se páru narodil syn Marek (51), dnešní poslanec.
To už se psal srpen 1969 a Karel Černoch se dostal do problémů kvůli některým svým písničkám. Toho roku sice vyhrál Bratislavskou lyru, ale Píseň o mé zemi byla později zakázaná a stejně tak nesměl zpívat ani on.
Těžké rozhodování srdce
Byly to hodně těžké roky. Rodina s malým dítětem se ocitla bez prostředků; naštěstí se našli lidé, kteří pomáhali, jako třeba zpěvačka Eva Olmerová (†59).
Znovu směl Karel Černoch začít zpívat až tehdy, kdy se veřejně omluvil a vrátil honorář za vítězství v Bratislavské lyře – to mu spousta lidí už nikdy neodpustila.
Jeho manželka už zůstala v domácnosti. „Říkala jsem si, že bych šla do práce taky, že to zkusím, jestli prorazím, ale Karel už nechtěl,“ potvrdila. „Jemu se líbilo, že jsem byla doma, že přišel domů a měl všechno hotový.“
Do zpěvákova života ale vstoupila další žena a on několik let řešil, zda se rozvede nebo ne. Nakonec to udělal a znovu se oženil. Druhá manželka Dagmar (68) je stále aktivní lékařkou, u které si svůj hlas dával do pořádku nejeden zpěvák.
Společně měli dceru Terezu (37), která po otci podědila talent ke zpívání – později se stala členkou dívčí skupiny Black Milk a pak se dala na samostatnou dráhu.
Bál se víc o rodinu než o sebe
V jednom rozhovoru Karel Černoch přiznal, že ze svých rokenrolových začátků si přinesl dvě neřesti: alkohol a nikotin. S alkoholem později přestal, zejména poté, když viděl, co pití udělalo s jeho kamarádem a jevištním parťákem Jiřím Wimmerem (†57).
K doktorům nerad chodil a když začal hubnout, myslel si, že se jedná o následky prodělané autonehody. Pravda byla ale daleko drsnější: v těle už mu pracovala zákeřná nemoc.
Poté, co lékaři odhalili pokročilou rakovinu tlustého střeva, řekli zpěvákově ženě, že prognóza je asi tak půl roku života.
Karel to zvládl ještě o rok déle. Bojoval vyrovnaně a s humorem, dokázal si dělat legraci i z toho, jak vypadá. Říkal: „Já jsem Karel Černoch, i když tak nevypadám.“
Více než bolesti se bál o to, co bude se ženou a s dětmi. Své ženě Dagmar zemřel doma v náručí. Rok po své smrti byl při udílení hudebních Cen Anděl uveden do Síně slávy. Každý nezaujatý milovník české hudby musí uznat, že zaslouženě!
Smrtelná havárie ho změnila
Jednu z nejtragičtějších chvil života prožil Karel Černoch při tragické autohavárii v říjnu roku 2004. Vracel se s dalšími lidmi z koncertu v Brně. Došlo ke střetu osobního auta s kamiónem. Karel nebyl připoutaný, což mu ale paradoxně zachránilo život.
Při nárazu se utrhly dveře, on vyletěl z auta a několik desítek metrů se kutálel po silnici. Při nehodě tehdy zahynul mladý zpěvák Patrik Stoklasa (†22). Karel, ač neřídil, si jeho smrt hodně vyčítal a od té doby se i změnil: z klidného člověka byl muž, který špatně spal a měl proměnlivé nálady.