Domů     Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
26.8.2020

Jste pořád unavení? Kdo by nebyl, že. Přibýváte bez důvodu na váze? A kdo nepřibývá, že? Dva banální problémy, které má každý druhý. Jenže u nejméně u půl milionů lidí u nás za ně může porucha štítné žlázy. A potíže, které působí, tím nekončí.

Ačkoli je onemocnění štítné žlázy v naší zemi poměrně časté, jen zlomek postižených donutí k návštěvě lékaře. Je to dáno i tím, že porucha produkce hormonů, ať už je nadměrná, nebo naopak snížená, nepůsobí místní, ale celkové potíže.

Někdy si tak ani neuvědomujeme, že spolu souvisejí. Zamyslet by se nad tím měly zvláště ženy, výskyt těchto o nemocnění je totiž u nich 8x vyšší než u mužů. Navíc polovina postižených o své diagnóze neví.

Jde o energii i o srdce

Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních. S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

Když se hormonů nedostává

To je častější typ onemocnění, u nás jím trpí asi půl milionů lidí, převážně žen. Výskyt stoupá s věkem. Nejčastějším důvodem, proč štítná žláza neprodukuje optimální množství hormonů, je chronický zánět.

Může ho způsobit chybná imunitní reakce, kdy imunitní buňky útočí na tkáň štítné žlázy a ničí ji. Obdobný efekt má zánět štítné žlázy vyvolaný virovou infekcí. Jak se snížená produkce hormonů – čili hypotereóza – projevuje?

V celém těle vázne využívání živin a energie a tělesné pochody se zpomalují. To vede k řadě rozmanitých potíží. Ženy si nejspíš všimnou, že jim řídnou vlasy. Příčinou je rovněž zpomalení, v tomto případě růstu nových vlasů.

Zpomaluje se i růst chloupů na těle a u mužů vousů. Řídnout a vypadávat může i obočí, které se pak zkracuje z vnějších stran. Totéž se děje s nehty, rostou mnohem pomaleji, přitom jsou nevzhlednější, silnější a štěpivější.

Další obvyklé potíže

trvalá únava a denní ospalost

zimomřivost, také kůže je chladná

svalová slabost a nevýkonnost

nižší duševní výkonnost, zhoršuje se především paměť

zpomalený pohyb střev, někdy chronická zácpa

suchá kůže se šupinkami

otoky, hlavně na obličeji, nohou a rukou

Zlobí i cyklus

Běžným důsledkem poruchy je následná rozladěnost ženských hormonů a poruchy menstruačního cyklu, který se prodlužuje, někdy menstruace úplně vymizí.

U žen, které doufají v potomka, je nedostatek hormonů štítné žlázy jedním z důvodů marného čekání a neplodnosti. Porucha ovšem ohrožuje i ty, které otěhotní, protože vede k potratům a poruchám při vývoji plodu, především u mozku dítěte.

Propojenost hormonálního rozladění je vzájemná, takže zpětně může porucha ženských hormonů působit i na štítnou žlázu.

Proto jsou ženy nejnáchylnější k propuknutí onemocnění štítné žlázy v období kolem první menstruace, v těhotenství, po porodu a pak v klimakteriu.

Potíže se srdcem

To je asi nejvážnější následek poruchy štítné žlázy. Když klesne produkce hormonů, srdeční tep se zpomaluje a ztrácí pravidelnost, dochází k tzv. chvění srdce kvůli chybějícím tepům nebo úderům navíc.

Arytmie pak vede ke zhoršenému zásobování tkání živinami a kyslíkem, při velkém výpadku srdečního pak může dojít k zástavě.

Jak se hypotyreóza léčí?

Porucha se celkem snadno vyrovnává podáváním chybějících hormonů, obtěžující a nebezpečné příznaky hypotyreózy tím ustoupí a nemoc nezanechá následky. Právě snadná léčba by měla přesvědčit ty, kdo s vyšetřením uvedených příznaků zatím váhají.

Zvláště doporučované je vyšetření pro cukrovkáře a lidi, kteří někdy prošli léčbou ozařováním nebo mají rodový sklon k poruše štítné žlázy.

Stejné rizikové faktory ovšem mohou vést i k opačné poruše zvané hypertyreóza, kdy v krvi koluje nadměrné množství hormonů štítné žlázy.

Když je hormonů nadbytek

V tomto případě bývá nemoc viditelná, protože se často na krku rýsuje znatelné zvětšení štítné žlázy čili struma. Příčinou nejčastěji, tedy asi v 95 % případů, Basedowova nemoc, což je vlastně útočná akce imunitního systému.

Imunita pak začne produkovat protilátky, která nutí štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Oproti snížení funkci štítné žlázy je toto onemocnění méně časté, trpí jím zhruba 100 tisíc lidí v ČR, opět převážně žen.

Pozor: O hyperfunkci štítné žlázy vždy informujte lékaře před vyšetřením na rentgenologickém pracovišti. Kontrastní látky obsahující jód potíže dramaticky zhorší. Naproti tomu konzumace mořských ryb vliv nemá.

Zrychlený metabolismus

V obecném povědomí je toto onemocnění spojeno s hubnutím. To je obvykle pravda, nadprodukce hormonů urychluje děje v těle včetně spotřeby energie. Daň za tuto štíhlost je ovšem vysoká.

Rychlejší spotřeba energie neznamená, že postižený má více sil, právě naopak. Porucha narušuje spánek a to vede k únavě.

Únavu ještě podtrhuje svalová slabost a bolestivost, zejména ve stehnech a lýtkách, takže může být problémem rychle se zvednout nebo stoupat po schodech. Ve svalech rukou se objevuje třes.

K tomu se přidávají velmi rychlé změny nálad od nadšení k plačtivosti nebo úzkosti, neklid a špatná schopnost se soustředit. Ženy trápí také potíže s nadměrným růstem chloupků, naproti tomu vlasy zvýšeně vypadávají, jsou jemnější než dřív a lámou se.

Bušení srdce

I nadprodukce hormonů ovlivňuje činnost srdce, zrychluje tep a způsobuje nepříjemné pocity bušení. V extrémních případech může docházet až k poruchám srdečního rytmu ohrožujících život.

Kromě srdeční akce má hypertyreóza nepříznivý vliv na krevní tlak který zvyšuje do nežádoucích hodnot.

Další obvyklé potíže:

nadměrné pocení

nesnášenlivost tepla

pochmury cyklu a neplodnost

průjem v důsledku zrychlených pohybů střev

Trápení s očima

Ty jsou pro Basedowovu nemoc příslovečným projevem, pro postiženého velmi nepříjemným. Oči bývají vypouklé a bolestivé, často s pocitem tlaku nebo cizího tělesa v oku. Současně se objevuje nadměrné slzení a pálení, spojivky jsou zarudlé, víčka oteklá.

Tyto potíže mohou doprovázet i poruchy zraku, nejčastěji do bývá dvojité vidění. Proto je součástí léčby i ošetření očí. Úlevu přináší celoroční nošení slunečních brýlí a kapky s umělými slzami. Při akutních zánětech se předepisují kortikoidové přípravky.

Pokud oteklá tkáň příliš tlačí na zrakový nerv, přináší úlevu operativní zákrok.

Léčba hypertyreózy

Řešit nadprodukci hormonů je pochopitelně obtížnější než léčba opačné poruchy, kdy stačí podávat umělé hormony. Nadbytek se snižuje léky, které mají tlumit aktivitu štítné žlázy, a nutné jsou i přípravky zklidňující srdeční činnost.

Někdy se skutečně tak podaří dosáhnout dlouhodobého zmírnění aktivity štítné žlázy, jen s občasným vzplanutím akutních potíží. V horším případě se léky nepodaří problém vyřešit, pak je obvykle nutné štítnou žlázu operativně zčásti nebo zcela odstranit.

Zatím okrajovou možností je podávání radioaktivního jódu, který cíleně ničí buňky způsobující nadprodukci hormonů. Léčba sama je pro nemocného bezpečná, ale pro podávání radioaktivních látek chybí dostatek specializovaných a patřičně vybavených zařízení.

Trocha prevence

Co můžeme pro zdraví své štítné žlázy udělat? Například si dát jednou nebo dvakrát týdně mořskou rybu jako přirozený zdroj jódu, ale také bílkovin, nezbytných pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Tím omezíte riziko růstu strumy Největší je u žen kolem padesátky.

Struma je pak jedním z faktorů, které mohou vést k rozvoji autoimunitní reakce ve štítné žláze. Vznik strumy také podporuje kouření.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
epochaplus.cz
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane