Jste pořád unavení? Kdo by nebyl, že. Přibýváte bez důvodu na váze? A kdo nepřibývá, že? Dva banální problémy, které má každý druhý. Jenže u nejméně u půl milionů lidí u nás za ně může porucha štítné žlázy. A potíže, které působí, tím nekončí.
Ačkoli je onemocnění štítné žlázy v naší zemi poměrně časté, jen zlomek postižených donutí k návštěvě lékaře. Je to dáno i tím, že porucha produkce hormonů, ať už je nadměrná, nebo naopak snížená, nepůsobí místní, ale celkové potíže.
Někdy si tak ani neuvědomujeme, že spolu souvisejí. Zamyslet by se nad tím měly zvláště ženy, výskyt těchto o nemocnění je totiž u nich 8x vyšší než u mužů. Navíc polovina postižených o své diagnóze neví.
Jde o energii i o srdce
Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních. S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.
Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.
Když se hormonů nedostává
To je častější typ onemocnění, u nás jím trpí asi půl milionů lidí, převážně žen. Výskyt stoupá s věkem. Nejčastějším důvodem, proč štítná žláza neprodukuje optimální množství hormonů, je chronický zánět.
Může ho způsobit chybná imunitní reakce, kdy imunitní buňky útočí na tkáň štítné žlázy a ničí ji. Obdobný efekt má zánět štítné žlázy vyvolaný virovou infekcí. Jak se snížená produkce hormonů – čili hypotereóza – projevuje?
V celém těle vázne využívání živin a energie a tělesné pochody se zpomalují. To vede k řadě rozmanitých potíží. Ženy si nejspíš všimnou, že jim řídnou vlasy. Příčinou je rovněž zpomalení, v tomto případě růstu nových vlasů.
Zpomaluje se i růst chloupů na těle a u mužů vousů. Řídnout a vypadávat může i obočí, které se pak zkracuje z vnějších stran. Totéž se děje s nehty, rostou mnohem pomaleji, přitom jsou nevzhlednější, silnější a štěpivější.
Další obvyklé potíže
trvalá únava a denní ospalost
zimomřivost, také kůže je chladná
svalová slabost a nevýkonnost
nižší duševní výkonnost, zhoršuje se především paměť
zpomalený pohyb střev, někdy chronická zácpa
suchá kůže se šupinkami
otoky, hlavně na obličeji, nohou a rukou
Zlobí i cyklus
Běžným důsledkem poruchy je následná rozladěnost ženských hormonů a poruchy menstruačního cyklu, který se prodlužuje, někdy menstruace úplně vymizí.
U žen, které doufají v potomka, je nedostatek hormonů štítné žlázy jedním z důvodů marného čekání a neplodnosti. Porucha ovšem ohrožuje i ty, které otěhotní, protože vede k potratům a poruchám při vývoji plodu, především u mozku dítěte.
Propojenost hormonálního rozladění je vzájemná, takže zpětně může porucha ženských hormonů působit i na štítnou žlázu.
Proto jsou ženy nejnáchylnější k propuknutí onemocnění štítné žlázy v období kolem první menstruace, v těhotenství, po porodu a pak v klimakteriu.
Potíže se srdcem
To je asi nejvážnější následek poruchy štítné žlázy. Když klesne produkce hormonů, srdeční tep se zpomaluje a ztrácí pravidelnost, dochází k tzv. chvění srdce kvůli chybějícím tepům nebo úderům navíc.
Arytmie pak vede ke zhoršenému zásobování tkání živinami a kyslíkem, při velkém výpadku srdečního pak může dojít k zástavě.
Jak se hypotyreóza léčí?
Porucha se celkem snadno vyrovnává podáváním chybějících hormonů, obtěžující a nebezpečné příznaky hypotyreózy tím ustoupí a nemoc nezanechá následky. Právě snadná léčba by měla přesvědčit ty, kdo s vyšetřením uvedených příznaků zatím váhají.
Zvláště doporučované je vyšetření pro cukrovkáře a lidi, kteří někdy prošli léčbou ozařováním nebo mají rodový sklon k poruše štítné žlázy.
Stejné rizikové faktory ovšem mohou vést i k opačné poruše zvané hypertyreóza, kdy v krvi koluje nadměrné množství hormonů štítné žlázy.
Když je hormonů nadbytek
V tomto případě bývá nemoc viditelná, protože se často na krku rýsuje znatelné zvětšení štítné žlázy čili struma. Příčinou nejčastěji, tedy asi v 95 % případů, Basedowova nemoc, což je vlastně útočná akce imunitního systému.
Imunita pak začne produkovat protilátky, která nutí štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Oproti snížení funkci štítné žlázy je toto onemocnění méně časté, trpí jím zhruba 100 tisíc lidí v ČR, opět převážně žen.
Pozor: O hyperfunkci štítné žlázy vždy informujte lékaře před vyšetřením na rentgenologickém pracovišti. Kontrastní látky obsahující jód potíže dramaticky zhorší. Naproti tomu konzumace mořských ryb vliv nemá.
Zrychlený metabolismus
V obecném povědomí je toto onemocnění spojeno s hubnutím. To je obvykle pravda, nadprodukce hormonů urychluje děje v těle včetně spotřeby energie. Daň za tuto štíhlost je ovšem vysoká.
Rychlejší spotřeba energie neznamená, že postižený má více sil, právě naopak. Porucha narušuje spánek a to vede k únavě.
Únavu ještě podtrhuje svalová slabost a bolestivost, zejména ve stehnech a lýtkách, takže může být problémem rychle se zvednout nebo stoupat po schodech. Ve svalech rukou se objevuje třes.
K tomu se přidávají velmi rychlé změny nálad od nadšení k plačtivosti nebo úzkosti, neklid a špatná schopnost se soustředit. Ženy trápí také potíže s nadměrným růstem chloupků, naproti tomu vlasy zvýšeně vypadávají, jsou jemnější než dřív a lámou se.
Bušení srdce
I nadprodukce hormonů ovlivňuje činnost srdce, zrychluje tep a způsobuje nepříjemné pocity bušení. V extrémních případech může docházet až k poruchám srdečního rytmu ohrožujících život.
Kromě srdeční akce má hypertyreóza nepříznivý vliv na krevní tlak který zvyšuje do nežádoucích hodnot.
Další obvyklé potíže:
nadměrné pocení
nesnášenlivost tepla
pochmury cyklu a neplodnost
průjem v důsledku zrychlených pohybů střev
Trápení s očima
Ty jsou pro Basedowovu nemoc příslovečným projevem, pro postiženého velmi nepříjemným. Oči bývají vypouklé a bolestivé, často s pocitem tlaku nebo cizího tělesa v oku. Současně se objevuje nadměrné slzení a pálení, spojivky jsou zarudlé, víčka oteklá.
Tyto potíže mohou doprovázet i poruchy zraku, nejčastěji do bývá dvojité vidění. Proto je součástí léčby i ošetření očí. Úlevu přináší celoroční nošení slunečních brýlí a kapky s umělými slzami. Při akutních zánětech se předepisují kortikoidové přípravky.
Pokud oteklá tkáň příliš tlačí na zrakový nerv, přináší úlevu operativní zákrok.
Léčba hypertyreózy
Řešit nadprodukci hormonů je pochopitelně obtížnější než léčba opačné poruchy, kdy stačí podávat umělé hormony. Nadbytek se snižuje léky, které mají tlumit aktivitu štítné žlázy, a nutné jsou i přípravky zklidňující srdeční činnost.
Někdy se skutečně tak podaří dosáhnout dlouhodobého zmírnění aktivity štítné žlázy, jen s občasným vzplanutím akutních potíží. V horším případě se léky nepodaří problém vyřešit, pak je obvykle nutné štítnou žlázu operativně zčásti nebo zcela odstranit.
Zatím okrajovou možností je podávání radioaktivního jódu, který cíleně ničí buňky způsobující nadprodukci hormonů. Léčba sama je pro nemocného bezpečná, ale pro podávání radioaktivních látek chybí dostatek specializovaných a patřičně vybavených zařízení.
Trocha prevence
Co můžeme pro zdraví své štítné žlázy udělat? Například si dát jednou nebo dvakrát týdně mořskou rybu jako přirozený zdroj jódu, ale také bílkovin, nezbytných pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Tím omezíte riziko růstu strumy Největší je u žen kolem padesátky.
Struma je pak jedním z faktorů, které mohou vést k rozvoji autoimunitní reakce ve štítné žláze. Vznik strumy také podporuje kouření.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock