Pískání, hučení, šumění, hvízdání a zvonění v uších, které nikdy nepřestává a zesiluje, když je kolem ticho? To nejsou halucinace, ale tinnitus, záhadný a stále častější problém, který nás zavede do lékařské ordinace.
Mechanismus, který se skrývá za vznikem protivného zvuku v našich uších, zatím nikdo pořádně nevysvětlil. Nejrozšířenější teorie, podle které tinnitus způsobuje porucha prokrvení ucha (lépe řečeno vnitřní části ucha), zdaleka neplatí pro všechny pacienty.
Pozornost lékařů se obrací k nervové dráze, která vede z našeho ucha do mozku. Zvuky našeho vlastního ucha mozek normálně odfiltruje, takže je vůbec nevnímáme, stejně jako nevnímáme třeba stálé hučení zapnutého počítače.
Někdy ale tenhle filtr přestane dělat svou práci tak, jak má, a nastane problém. Může se dokonce stát i to, že se náš mozek tenhle zvuk „naučí“ a bude nám tvrdit, že ho slyší, i když z ucha žádné podněty nepřicházejí.
Změřit se dá jen málokdy
Spíš jen výjimečně může zvuky, které slyší pacient, lékař doopravdy zvenčí zachytit mikrofonem a změřit. Takový „objektivní“ tinnitus způsobují například zvuky krve, která se musí s obtížemi prodírat zúženou cévou v uchu.
Test s mikrofonem by měl být součástí vyšetření u akutního, právě vzniklého tinnitu. Touto formou tinnitu ale trpí jen asi jeden člověk ze sta postižených, ti ostatní mají zdroj svých potíží kdesi ve vlastní hlavě. A to způsobuje potíže, dost často i v partnerských vztazích.
Slyšíme ho jen my
Protože nikdo jiný obvykle šumění, pískání a další podivnosti, odehrávající se v našich uších, slyšet nemůže, je těžké popsat, co se uvnitř děje.
Lidé často přirovnávají to, co slyší, ke známým zvukům z okolí – někdo má dojem, že mu v uchu otravně bzučí moucha, jiný to vnímá jako neodbytný zvuk odstřeďující pračky, další jako hučení větráčku u počítače.
Změřit se dá intenzita a výška takového zvuku, který vlastně neexistuje, jen jediným způsobem: u lékaře dostanete za úkol porovnat svého vnitřního trapiče s různě silnými a různě vysokými zvuky, které vám „naservíruje“.
Ticho k zbláznění
Na tinnitu je zajímavé to, že i když ho člověk vnímá někdy tak intenzivně, že nemá daleko k šílenství (bušení kladivem, vlak, projíždějící hlavou a podobně barvitá líčení nejsou výjimkou), když jeho hlasitost zjistíme právě porovnáním s jinými zvuky, jde vlastně o docela nevinný, tichý zvuk.
Zvuk sotva slyšitelný, jen asi jako sotva slyšitelné šumění listí na stromech, sotva nad prahem toho, co je naše ucho schopné zachytit (a práh slyšitelnosti je asi 5 – 15 dB.) Pro srovnání třeba zvuk polknutí je desetkrát hlasitější.
Jediný rozdíl, a to podstatný, je v tom, že takových zvuků našeho těla, které nás doprovázejí neustále, si prostě nevšímáme. Zato tinnitu ano.
Tinnitus a nedoslýchavost
Špatně slyšíte a jako bonus vám v uchu ještě píská nebo šumí? Bohužel nejste žádná výjimka. Hodně lidí, které trápí tinnitus, mají zároveň i nějakou formu nedoslýchavosti, většinou ve vyšších frekvencích.
Nicméně můžete mít uši jako rys, a přesto trpět tinnitem. Jestli ale nosíte sluchadlo, bude to mít vliv na váš tinnitus, takže neváhejte a navštivte ordinaci audiologa, který vám poradí, jak dál.
Příčiny jsou různé
Nepříjemné zvuky v uších se často objeví náhle, mizí a vracejí se v průběhu dne. Příčiny mohou být různé a často se na důvod ani nepřijde:
* Mazová zátka v uchu – obyčejně ucpaný vnější zvukovod je jednou z obvyklých příčin podivných šelestů. Někdo má bohužel sklony k přílišné tvorbě mazu, jiný si zase ucho ucpe sám, když se snaží vyčistit ho vatovou tyčinkou. Na ORL tenhle problém vyřeší.
* Různé záněty (středního ucha, vnitřního ucha, vnějšího zvukovodu, a to i chronické.
*Zranění hlavy a bubínku apod.
* Přílišný hluk, třeba hlasitá hudba (typický problém hudebníků a mládeže, následek exploze.
*Ve výjimečných případech obvykle nezhoubný nádor sluchového nervu.
*Podtlak ve středním uchu nebo přetlak v uchu vnitřním (následek úrazu při potápění).
* Problémy s krevním tlakem, anémie, potíže s krční páteří, cukrovka, potíže s čelistním kloubem.
*Tinnitus způsobují i některé léky.
*Doprovází i náhlou ztrátu sluchu, která se pojí s točivou závratí.
Co se dá dělat
Léčba tinnitu závisí samozřejmě v první řadě na jeho příčině. Každopádně byste neměli dlouho váhat a raději vyhledat lékaře do 24 hodin, aby se mohlo začít s včasnou léčbou. To platí zejména u poškození sluchu následkem exploze, výstřelu apod.
V akutní fázi, pokud lékař vyloučí všechny ostatní příčiny – zánět, poranění apod., půjde především o to, zlepšit prokrvení ucha. Obvykle dostanete léky nebo infuzi kortizonu (prednizolon). Tak se léčí i náhlá ztráta sluchu.
Souvisí-li potíže se zánětem, nasadí se antibiotika k léčbě zánětu. Jestliže potíže souvisí s poraněním po explozi, může být na místě operace.
Chronický tinnitus se léčí jinak
Když tinnitus nezmizí sám od sebe ani po léčbě, přechází do chronické fáze, a tady už se nasazují další prostředky, které život s trvalým šumem v uších usnadňují.
Relaxační metody, třeba jóga, pomáhají zvládat zátěž.
Přístroje, které maskují tinnitus: nosí se na uších jako sluchadlo aspoň 6 hodin denně a cílem je přehlušit tinnitus jinými zvuky. Existují i speciální nahrávky, které můžete poslouchat do sluchátek.
Tzv. noiser: noiser zvuky tinnitus nepřehluší jako masker, ale odvedou od něj pozornost tím, že vytvářejí stálý šum na pozadí. Mohou se kombinovat i se sluchadlem, pokud ho potřebujete.
Tip: Pozornost odvede například zapnutý větrák v místnosti, zurčící pokojová fontánka, tikající budík, tiše puštěné rádio.