Domů     Bydlení v kůži
Bydlení v kůži
16.7.2020

Obliba nábytku a sedacích souprav z klasické kůže i přes vyšší cenu neklesá, spíš naopak – získává na oblibě. Umíme se však o kožené polstrování a čalouny dobře starat?

V případě, že si pořizujete kožený nábytek na dlouho, sáhněte po osvědčené černé, hnědé či tmavobéžové barvě. Obecně platí, že tmavé odstíny lépe skryjí špínu a škrábance.

Takzvaná anilinová kůže je dražší a nestejnoměrně zbarvená – ale právě to je na ní originální! Kožený nábytek je oblíbený kvůli své dlouhověkosti, díky níž – za předpokladu, že je kvalitní – získává na kráse.

Jeho kladem je i relativně snadná údržba, kde je základem omývání a čas od času navoskování. Kůži ocení i alergici, kterých stále přibývá. Kůže má totiž kromě omyvatelnosti i další žádoucí vlastnost – neusazuje se na ní prach.

Charakteristika kůže

Kvalitní kůže má zrnitý povrch, je hebká na dotek a charakteristicky voní. Čas jí na kráse neubere, naopak patina je žádoucí a získává se buď za použití speciálních přípravků, nebo přirozenou cestou – s věkem.

Přírodní kůže je z vrstev zvířecích usní, hovězím skotem počínaje, ovcemi a osly konče. Cena závisí spíš na originalitě zpracování než na tom, ze kterého zvířete kůže pochází. Každá z kůží má svá pro a proti.

Třeba teletina je tenčí, měkčí a jemnější než býčí kůže, ale zase méně vydrží. Každá kůže je i jinak náročná na údržbu.

Snadná údržba

Stejně jako naší kůži i té na nábytku svědčí pečlivá, pravidelná péče. Kožený nábytek nevystavujte slunci a nedávejte ho těsně vedle radiátorů, aby kůže nevysychala a nepraskala. Jako bezpečná se uvádí vzdálenost aspoň 20–30 cm od zdroje tepla.

Nesedávejte pořád na jednom místě, pot na kůži totiž zanechává skvrny. Na povrchu sedačky se někdy usazuje vosk z čisticích prostředků. O odstranění následků a správném ošetřování se podle druhu kůže informujte u prodejce či výrobce.

Kůži čistěte vlhkým hadrem nebo jemným kartáčem. Skvrny odstraníte speciálními přípravky, zhruba čtyřikrát ročně byste měli kůži ošetřit krémovým voskem, který ji znovu oživí. Čas od času se vyplatí objednat si na čištění odborníky.

Časem kožený nábytek vysychá a praská, proto každý čtvrtrok natírejte nábytek speciálním ošetřujícím prostředkem na kůži. Cenově výhodnější alternativou je obyčejný hydratační krém nebo pleťové mléko. Vyzkoušejte je nejdříve na místě, které není moc vidět.

Prach a mastnota

Každý týden je dobré z kůže setřít prach měkkým hadříkem bez jakéhokoli přípravku. Jednou měsíčně pak otřete sedačku hadříkem navlhčeným jemným vlažným roztokem z neutrálního mýdla, nechte uschnout a vyleštěte obyčejným kuchyňským olejem.

Toho ale naneste na flanelovou utěrku jen malé množství (zhruba kávovou lžičku), aby nebyl nábytek jen mastný. Pro tmavší barvy kůže se hodí dražší ořechový olej.

Po této údržbě si ale na sedačku sedněte nejdříve tak za 6 hodin, kdy se vstřebá všechen olej, jinak hrozí mastný flek na oblečení. Hlubší ošetření koženého čalounění provádíme jednou za půl roku. Přípravek aplikujeme hlavně na zatěžovaná místa:

oblíbené sedáky, opěrky rukou, hlavy a zad. Přípravky na kůži koupíme u specializovaných firem s koženým nábytkem, jejich cena se pohybuje od 300 Kč.

Jak udržovat kůži

Výrobky z kůže ošetřete přípravky k impregnaci ještě před tím, než je začnete používat – prostředky obsahují kvalitní promašťovadla, oleje a vosky.

Alespoň jednou týdně pohovku či křeslo vysajte a přetřete vlhkým bavlněným hadříkem.

Kůže se nesmí promáčet, je-li vlhká, musí schnout pomalu a za pokojové teploty.

Pozor dejte i na vlhké stěny, nebo kůže zplesniví.

Kožený nábytek neumisťujte příliš blízko k radiátoru či jinému zdroji tepla, ideální vlhkost vzduchu je 40–70 % a teplota vzduchu 15–30 °C.

Kožené pohovky a křesla chraňte před přímým slunečním světlem, aby neztratily původní barevný odstín.

Při čištění a ošetřování kůže používejte čisticí prostředky určené výhradně na kůži.

Skvrny odstraňte okamžitě po jejich vzniku, avšak kůži nikdy nedrhněte silou, čistá mastnota by neměla vadit, skvrna se vstřebá a vymizí.

Kůži čistíme vlhkým hadříkem s mýdlem, na hladkou kůži se k údržbě většinou používají tekuté přípravky, pasty nebo krémy, vhodné jsou speciální vlhčené utěrky, pro broušenou kůži existují přípravky ve spreji.

Na kožené podlahy užijete speciální vosky, které je ve všech směrech ochrání.

Výrobky z kůže chraňte před fixy, lihovými tužkami a lepidly, které z materiálu nelze odstranit, na skvrny z kuličkových tužek existují výkonné čističe.

Používejte jen výrobci doporučené prostředky na čištění kůže, nikdy nepoužívejte odlakovač, čpavek, toluen ani přípravky na čalouněný nábytek, čistidlo nejdřív vyzkoušejte na vzorku.

Ke kompletnímu čištění svěřte kožený nábytek profesionálům alespoň čtyřikrát ročně.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
18.4.2024
Dřevo je nesmírně příjemný a oblíbený materiál, přitom jeho krásu někdy zbytečně zakrýváme. Zde je pět inspirací, jak ji naopak co nejvíce ukázat. Ze starých dřevěných rámů se dá vytvořit jednoduchá konstrukce, která se báječně hodí jako opora pro kytice ze suchých rostlin. Suché traviny (a právě tak suché květy) v ní dokonce vypadají lépe než ve váze. Sdílejí totiž se dřevem nostalgickou krá
9.4.2024
Máme pro starší osoby upravit byt, nebo ne? Vždyť to doteď stačilo. Odpověď zní ano. Už proto, aby byl bezpečný. Většinou člověk žije v bytě léta a vyhovuje mu. Jenže pak přijde třeba snížení pohyblivosti nebo nemoc a všechno je jinak. Své o tom vědí i daleko mladší ročníky, než jsou ti, kteří se počítají k seniorům. Takže až budete upravovat byt pro rodiče, myslete i na ten svůj. Někdy stačí mal
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř