Domů     Posedlost zdravou stravou
Posedlost zdravou stravou
15.7.2020

Zdravě jíst, na tom není přece nic špatného, říkáte si možná, a máte (zčásti) pravdu. Někdo ale propadne zdravému životnímu stylu natolik, že se ocitne za hranicí mezi „normalitou“ a závislostí.

Stát se to může každému z nás a ani nepostřehneme, že jsme onu hranici překročili. Orthorexií, jak tuhle chorobnou závislost na zdravém jídle koncem minulého století pojmenoval jeden americký lékař, lidé neonemocní ze dne na den.

Rozvíjí se pomalu a nenápadně, stejně jako další poruchy příjmu potravy – anorexie a bulimie. Ten, kdo trpí orthorexií, si ale rozhodně nějak „divný“ nepřipadá, takže ani nemá chuť se svým problémem zabývat.

Jde o zdraví

Stejně jako u anorexie a bulimie i u orthorexie jde o nezdravý vztah k jídlu. Jenže zatímco anorektici a bulimici se v první řadě snaží hubnout a jsou nespokojení se svým tělem, a proto omezují množství jídla, které snědí, motivace orthorektika je jiná:

on se nesnaží zhubnout, ale chce být zdravý. Nejde mu o to nejíst nic, ale o to, aby jedl zdravě. Změna stravovacích návyků jde obvykle ruku v ruce se změnami životního stylu a životních priorit.

Nebezpečí hrozí všude

Šíření téhle zvláštní posedlosti nahrávají nejrůznější věci: třeba neustálá mediální masáž, týkající se zdravého životního stylu. Ze všech stran slyšíme dietní doporučení a informace o tom, co a proč nejíst nebo jíst.

Zároveň se na nás valí poplašné zprávy o skandálech spojených s výrobou potravin, o nezdravé chemii a nekvalitních surovinách. A svou trošku do mlýna přidávají i různí guruové z řad lékařů i léčitelů.

Člověk, který se rozhodne jíst zdravě a chce na to jít důkladně, může celkem snadno sklouznout k nějakým extrémům.

Myslíme to dobře

Na počátku bývají dobré a chvályhodné úmysly. Možná nějaká vážnější nemoc, zdravotní problémy, nebo prostě jen potřeba udělat něco se svým životem a začít žít zdravě. Začnete si víc hlídat, co jíte, kde nakupujete potraviny, jak jídlo připravujete.

Vyřadíte z jídelníčku to, co považujete za nezdravé, třeba polotovary a potraviny s nezdravými éčky. Stojí vás to přece jen nějaké přemáhání, zvlášť když jste byli zvyklí jíst opravdu nekvalitně.

Ale obvykle se to vyplatí a přichází zadostiučinění, dostaví se první výsledky a vy se často cítíte výrazně líp. Zdravotní potíže, které se daly ovlivnit zdravým jídlem, se zmenšují.

Čím dál zdravější

Kdyby u toho zůstalo, bude všechno v pořádku. Jenže postupem času už vám tohle opatření nestačí, a začnete vyřazovat další a další položky z jídelního lístku. Cukr, tuky, červené maso, všechno maso, potraviny s prodlouženou dobou trvanlivosti…

Americký lékař Steven Bratman, který tenhle novodobý problém popsal jako první a který má s orthorexií vlastní zkušenost, prý dokonce nejedl nic, co nebylo naprosto čerstvé – zeleninu nebo ovoce jen okamžitě po sklizni…. A to už jde opravdu do tuhého.

Dokázat se ovládat

Když se začnete vědomě v jídle omezovat a chcete dodržovat nějaký přesně daný jídelníček, vyžaduje to hlavně velké sebezapření a silnou vůli. Od dětství jsme zvyklí na určité chutě, máme nějaká svá oblíbená jídla – a najednou si to musíme odepřít.

Když ale vydržíte a nevzdáte to, odměnou vám bude dobrý pocit z toho, že jste něco dokázali, že jste to zvládli. A pocit, že jste schopní sebeovládání, že něco dokážete, to je jako droga. Podobně se cítí anorektička, která si dokáže silou vůle odepřít jídlo. Tenhle pocit kontroly je na celé věci to nejnebezpečnější.

Lepší než ostatní

S povznášejícím pocitem, že se člověk dokáže ovládat, se pojí i pocit, že jsme lepší než ostatní. Na ty, kdo na kvalitu jídla nehledí a jí nezdravě (nebo si to aspoň myslí), se začneme postupně dívat s nadřazeností, ne-li pohrdáním.

Když jsme to dokázali my, měli by dokázat změnit životní styl i ostatní. A kdo ne, je slaboch. To člověku trpícímu orthorexií ovšem na popularitě moc nepřidá.

Problémy mezi lidmi

Člověk, který je chorobně závislý na vyhraněném způsobu stravování, začne mít potíže v rodině i mezi přáteli.

Obyčejný oběd s rodinou je pro něj zdrojem velké úzkosti, protože buď bude muset sníst to, co ostatní (a to znamená porušit pravidla), anebo bude vyčnívat a kazit náladu.

Proto začne omezovat svoje styky s kamarády a rodinou, jídlo si nosí raději všude vlastní a nejezdí ani tam, kde si není jistý, že bude mít možnost jíst podle svého. Ztráta kontaktů s přáteli a sociální izolace je dalším z poznávacích znaků orthorexie.

Neustálé myšlenky na jídlo

Jídlo a jeho příprava jsou pro člověka s tímto problémem tak důležité, že jeho plánováním a vařením stráví nepřiměřeně moc času. Vlastně skoro ani na nic jiného nemyslí než na to, jak sestavit správný jídelníček na několik dní dopředu a kde potraviny získat.

Přestože mu v zásadě nejde o to, aby hubnul, ale o zdraví, může se dopracovat až k podvýživě. Třeba tehdy, když během dne nemá možnost jíst přesně to, co odpovídá jeho přesvědčení, a proto raději nejí nic a čeká až na večer.

Samozvaný mesiáš

Lidé trpící závislostí na zdravé stravě mají jednu protivnou vlastnost – snaží se bez ustání přesvědčovat ostatní o své pravdě a o tom, co by měli ve svém životě změnit.

Zdravé jídlo už není „jen“ způsobem obživy, ale stává se něčím, co dost silně připomíná náboženství. I samotný způsob jedení vypadá často jako malý rituál (jí se v tichu, soustředěně, do každého sousta se mnohokrát kousne atd.)

Uklouznutí se trestá

Jenže nikdo nedokáže dodržovat taková pravidla pořád a bez jediného „uklouznutí“.

Když se to nepovede a oběť zdravého stravování se neudrží a sní něco zakázaného (a je jedno, jestli to znamená, že vyluxuje ledničku nebo si dá jeden čokoládový bonbon), zřítí se ze svých výšin nemilosrdně dolů.

Je to, jako by spáchal velký hřích, a hned se objeví výčitky svědomí a pocit méněcennosti. Proto nastupuje s plnou parádou pokání – obvykle to znamená, že si nasadí ještě přísnější dietu anebo rovnou půst.

Bratmanův test orthorexie

Přemýšlíte denně víc než tři hodiny o jídle?

Plánujete svá jídla několik dní předem?

Je pro vás výživová hodnota jídla důležitější než požitek z toho, že ho jíte?

Vedlo zvýšení kvality potravin ke snížení kvality vašeho života?

Jste v poslední době k sobě přísnější?

Zvyšuje se díky zdravému stravování váš pocit sebehodnoty?

Přestali jste jíst potraviny, které jste dřív jedli rádi, abyste mohli jíst „správné“ potraviny?

Máte kvůli svým stravovacím návykům problémy si vyjít a distancujete se kvůli tomu od svých přátel a rodiny?

Cítíte se provinile, když se od své diety odchýlíte?

Cítíte se šťastný(á) a pod kontrolou, když se stravujete zdravě?

Kdo odpověděl kladně na 4 nebo 5 otázek, měl by se snažit o trochu uvolněnosti při svém stravování. Kdo odpověděl kladně na všechny otázky, je nejspíš už ve spárech posedlosti zdravým jídlem.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivý maják Syncline House
rezidenceonline.cz
Zářivý maják Syncline House
Maximálně průsvitné struktury, světlé a funkční materiály, efektivní technologie, ideální klima a komfort, dokonalý design. Jasně definovaný promyšlený projekt, nedávno dokončený týmem studia Omar Gandhi Architect ve složení Omar Gándhí, Peter Braithwaite, Elizabeth Powell, Devin Harper a Ozana Gherman, představuje ztělesnění veškerých požadavků na moderní soudobé bydlení. Pro rodinu movitého investora – pár se smíšenými
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
nasehvezdy.cz
Filip Rajmont v pasti intrik a nenávisti: Co se skrývá za oponou?
Herci Filipu Rajmontovi (47) už dochází trpělivost s tím, že existence jeho postavy v seriálu Ulice je závislá na herečce Lence Zahradnické (39), která je stále na mateřské. Pokusí se jí zbavit? Vy
Lehké cookies
nejsemsama.cz
Lehké cookies
Cookies jsou opravdu lahodné. Ty z našeho receptu jsou navíc lehké jako dech. Ingredience: ● 1 hrnek cukru ● 1 šálek tmavého třtinového cukru ● 1 malý hrnek pokrájeného změklého másla ● 2 vejce ● 1 lžička prášku do pečiva ● 1 vanilkový cukr ● 2 malé hrnky ovesných vloček ● 2 malé hrnky kukuřičných lupínků ● 2 malé hrnky celozrnné mouky ● 150 g čokolády (minimálně 70 %
Ztratila životní lásku i naději
skutecnepribehy.cz
Ztratila životní lásku i naději
Hana byla spořádaná žena a vzorná manželka. Celé městečko ji obdivovalo. Pak se však stalo něco, co ji vykolejilo a změnilo k horšímu. V našem městečku jsme se všichni znali. Prodávala jsem v místním lahůdkářství, a to víte, do lahůdkářství chodí každý. Hanu jsem znala, bydlela ve vilce u nádraží. Její manželství bylo přímo čítankové, občas jsem dávala Hanu a jejího muže za
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
epochanacestach.cz
Mauricius: Zelený klenot Indického oceánu
Je ideálním místem pro exotickou dovolenou. Na své si zde přijdou zamilované dvojice, rodiny s dětmi i vášniví golfisté. Dovolenou můžete strávit na jednom místě, nebo do ní zakomponovat sousední ostrov Reunion. Na Mauriciu se rozhodně nebudete nudit. V Indickém oceánu existuje ostrov, který vaše sny může změnit ve skutečnost. Po celý rok zde panují
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
21stoleti.cz
Mikroplasty pod lupou: Hrozba pro fotosyntézu a celý ekosystém
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
enigmaplus.cz
Výzkum UFO v Česku: Tisíce případů za 33 let!
Po pádu železné opony se u nás začaly rozvíjet různé oblasti bádání. Nechyběl ani zájem o věci nevysvětlitelné, nadpřirozené nebo alespoň nějakým způsobem tajemné. Hozené rukavice zkoumání fenoménu ne
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
historyplus.cz
Operace Příboj: Krotil Stalin Pobaltí deportacemi na Sibiř?
V Moskvě usoudili, že po dobrém to s litevskými, lotyšskými a estonskými rolníky nepůjde. Proto Stalin sáhne po osvědčené zbrani. Masovými deportacemi chce odpor obyvatel Pobaltí zlomit. Sověti zorganizují operaci Příboj, během níž pošlou do vyhnanství na 100 000 nežádoucích osob! Litva, Lotyšsko a Estonsko vyhlásí v roce 1918 nezávislost. To ale neznamená, že by
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý