Budíte se ráno s křečovitě staženou šíjí a k ranní kávě rovnou zakusujete prášek na bolest? Nebo patříte k těm nešťastníkům, kteří sedí celý den u stolu a záda je bolí tak, že na sebe místo make-upu mažou krémy na uvolnění svalů?
Když nás bolí za krkem, v naprosté většině případů za to může napětí, přesněji řečeno bolest způsobují křečovitě stažené a napjaté svaly krku. Proč nám to naše svaly dělají?
Přetížení krku a horní části zad si způsobujeme sami, typicky tím, že dennodenně vysedáváme v jedné a té samé poloze. Osm hodin u počítače a hlavou otočíme, jen když saháme po hrnku s čajem. Celý večer v jedné poloze v křesle.
Nepohodlná matrace nebo nevhodný tvar polštáře, a přitom v posteli trávíme denně tolik hodin. Svou daň si vybírá i práce trvale s rukama nad hlavou – věšení záclon, mytí oken.
A pak samozřejmě průvan – proud studeného vzduchu dráždí kůži a svaly pod ní se nerovnoměrně aktivují…
Stres a trápení
Za mnoha našimi zdravotními potížemi, a u bolesti zad tomu není jinak, je především naše psychika. Bolest šíje velmi často souvisí s tím, jak se cítíme.
Stres z práce, stres ze starostí, stres z nadměrné zátěže jako takové… Trvalé napětí se někde musí projevit, když se nenaučíme s ním zacházet a uvolnit se.
Nevědomky stahujeme krční svaly, zvedáme ramena, jako bychom se chtěli bránit, hlavu nakláníme dopředu, bradu k hrudníku a zatínáme zuby… Bolest šíje můžeme chápat i symbolicky: co nám brání v tom, abychom se rozhlédli kolem sebe?
Co nás nutí strnule hledět jedním směrem? Jaká trápení a neřešené starosti neseme na ramenou? Uvědomit si to může být první a nejdůležitějším krokem k tomu, abychom se cítili líp.
Někdy radši k lékaři
Méně často může být příčina naší bolesti jinde. Třeba zúžený páteřní kanálek (místo, kudy prochází páteří nervy) nám může pořádně zavařit. Nervy jsou k sobě natlačené, takže bolí, a bolí pořádně. Anebo vyhřezlá ploténka – na tu se nedá zapomenout.
Tyhle případy ale rozhodně patří do rukou lékařů, takže kdyby vás za krkem bolelo opravdu hodně a dlouho, nespoléhejte na léky proti bolesti a zajděte si k odborníkovi. Jen ve výjimečných případech se za bolestí krční páteře může skrývat opravdu vážná nemoc.
Jak si můžeme pomoci sami?
1. Základem je teplo. Svaly na krku a horní části zad uvolňujeme tím, že je prohřejeme. V lékárně nebo drogerii jsou k dostání nalepovací náplasti s obsahem kapsaicinu (ano, to je ta pálivá složka chillipapriček). Kapsaicin prokrví pokožku a svaly se uvolní. (Tohle řešení není pro lidi s citlivou pletí a už vůbec ne pro ekzematiky).
2. Na podobném principu fungují i zahřívací masti, třeba známý koňský balzám. Opatrně. Rozhodně si po namazání zad pořádně umyjte ruce, než se vám podaří sáhnout třeba do obličeje.
3. Funguje i prohřátí teplou vodou, fénem ( k tomu potřebujete mít někoho po ruce), nahřátým ručníkem nebo speciálním polštářkem plněným peckami. Anebo samozahřívací gelové polštáře a nákrčníky.
4. Naučte se snižovat napětí. Relaxace, jóga, klid. A upřímně se zamyslete nad tím, co vás trápí.
5. Při větších a déletrvajících obtížích je dobré mít po ruce i léky, tlumící bolest a zánět. Ale trvalé užívání škodí, takže pozor.
6. A kromě toho jsou tu cviky. Zvládnete je i na židli v kuchyni nebo u stolu v kanceláři.
Ruce, paže a prsty: protažení předloktí
Jednu paži natáhneme ve výši ramen před sebe, dlaní k zemi. Druhou rukou jemně tlačíme prsty dolů. Dlaň otočíme nahoru, druhou rukou opět jemně tlačíme prsty k zemi. Držíme vždy 20 vteřin, potom vystřídáme ruce.
Hrudník a šíje – protažení trupu
Posadíme se vzpřímeně na židli. Ruce za hlavu, dlaně přes sebe, opřeme o hlavu v týle. Lokty jemně tlačíme dozadu. Potom pomalu ohýbáme šíji směrem k bradě. Jednotlivé polohy držíme vždy 30 vteřin, zopakujeme pětkrát.
Šíje a krk – masáž šíje
Posadíme se ke stolu, opřeme se loktem levé ruky o stůl. Hlavu pohodlně položíme do dlaně opřené ruky. Pravou rukou masírujeme celou levou stranu šíje. Vydržíme aspoň minutu, potom vyměníme strany.
Hlava a záda – uvolníme páteř
Zpříma se posadíme na přední kraj židle. Trup pomalu, obratel po obratli, necháme klesnout dopředu dolů, až se rukama dotkneme podlahy. V této poloze vydržíme, dokud je nám to příjemné.
Ramenní pletenec: uvolnit ramena
Posadíme se zpříma, při nádechu pomalu zvedáme ramena směrem k uším. Při výdechu ramena pomalu tlačíme dozadu a dolů. Krajní polohy chvilku podržíme. Opakujeme pětkrát.