Představa, že na zahraniční dovolené budete mít úraz, nebo onemocníte a náklady na léčbu a ošetření dosáhnou statisícových či vyšších částek, není tak nereálná. Pomoci v těchto situacích může cestovní pojištění.
Každý, kdo jede na dovolenou do zahraničí, by si měl sjednat cestovní pojištění.
Na Evropský průkaz zdravotního pojištění se nedá spoléhat. Zdravotní péče, ke které průkaz opravňuje, nemusí být vždy dostatečná a zcela bezplatná, ve většině států se za lékařské ošetření platí minimálně spoluúčast.
Zato cestovní pojištění poskytuje komplexní ochranu při pobytu v zahraničí a vysoké náklady v případě problémů za nás uhradí pojišťovna. Zahrnuje několik druhů jednotlivých pojištění, ze kterých si můžeme vybrat podle účelu, délky a cíle cesty.
Jak se orientovat
Vždy u všech druhů cestovního pojištění je důležité sjednat si dostatečně vysokou pojistnou částku, to znamená horní hranici toho, co za nás pojišťovna zaplatí. Její výběr závisí na odhadnutých nákladech možných škod a na tom, kam jedeme a co tam chceme dělat.
Sportovní činnosti jsou rizikovější než dovolená u moře nebo prohlídka historických památek. Zhodnotit také musíme svůj zdravotní stav a podle toho si vybrat výši pojistné částky.
V závislosti na ní, stejně tak jako na možných rizikách, se pak stanoví výše pojistného. Samozřejmostí by mělo být předem si zjistit, na co se pojištění vztahuje a co je z něj vyloučeno.
Pojištění léčebných výloh
Při zahraničních cestách je ze všeho nejdůležitější sjednat si pojištění léčebných výloh. Pojišťovna za nás uhradí nezbytné náklady na léčbu náhlého onemocnění či ošetření úrazu.
Jelikož náklady na tyto zákroky mohou dosáhnout statisícových i vyšších částek, měl by si toto pojištění sjednat každý, kdo do zahraničí vyráží.
Z našeho zákonného zdravotního pojištění by totiž byly uhrazeny nezbytné náklady spojené s léčbou a ošetřením pouze do výše, kolik by činily v ČR.
Co zahrnuje: Pojišťovny hradí platby za nezbytná ošetření, léčbu, hospitalizaci, nutné ošetření u zubaře k zmírnění bolesti, léky, neodkladnou operaci, přepravu do nemocnice nebo zpátky domů.
V případě potřeby může být uhrazen také převoz nezletilých dětí zpět do místa bydliště nebo pojištění opatrovníka, tj. blízké osoby, která zůstane v zahraničí u hospitalizovaného pacienta, odvoz pojištěného do vlasti.
V případě smrti jsou uhrazeny náklady za převoz ostatků zpět do ČR. Je tedy nutné si předem zjistit, co je a co není pojištěno.
Co vylučuje: Z pojištění léčebných výloh jsou například vyloučeny léčba chronických onemocnění, duševní choroby, kosmetické úpravy u zahraničních specialistů, umělé přerušení těhotenství, pobyty v lázních, úrazy způsobené vlivem drog a alkoholu a další.
Pojistné částky jsou v řádu milionů, kolem 1–3 mil. Kč.
Pojištění odpovědnosti za škodu
Pokud pojištěný způsobí jiným osobám škody na zdraví, životě, anebo věcné škody na majetku, zaplatí za něj pojišťovna finanční náklady na úhradu těchto škod.
Připojištění může zahrnovat pojištění právní ochrany pojištěného, které má zabránit a chránit před neoprávněnými nároky poškozených osob na náhradu škody. Pojišťovna může uhradit i náklady spojené se soudním řízením, kterým se zjišťuje výše náhrady za škody.
Důležitá je výše pojistné částky, kolik pojišťovna maximálně uhradí a také rozsah výluk, na které se pojištění nevztahuje.
Pojistné částky jsou podobné výši limitů pojištění léčebných výloh, v řádu milionů.
Úrazové pojištění
Hrazeno je finanční odškodnění, pokud dojde k úrazu. Pojišťovna vyplatí postiženému sjednanou pojistnou částku nebo její část podle rozsahu poškození. Hradí se:
úmrtí následkem úrazu
trvalé následky úrazu, kdy pojišťovna vyplatí procentní část ze sjednané pojistné částky podle rozsahu tělesných poškození
může být vypláceno denní odškodné po dobu nezbytného léčení úrazu ve sjednané výši
Pojistné částky pojišťoven nebývají nijak závratné, kolem 100 000–200 000 Kč.
Několik rad na cestu
Po úrazu ihned volejte asistenční službu.
Mějte při sobě alespoň nějakou hotovost.
Nevydávejte cestovní doklady jako zástavu.
Vezměte si léky do rezervy.
Nezapomeňte nabíječku a adaptér k telefonu.
V případě výletu nahlaste, kam jedete.
Někdy stačí platební karta
Cestovní pojištění bývá též součástí služeb platební karty. Pokud však nemáte luxusnější variantu karty, nemusí být dostatečné.
Zjistěte si limity pojistného plnění a zvažte, zda stačí.
Zapište si číslo, kam telefonovat v případě nemoci či úrazu.
Využijte slevu
Mladí lidé do 26 let vlastnící mezinárodní slevovou kartu ISIC si mohou pořídit cestovní pojištění za 200–400 Kč ročně. Pojistná částka je přitom na léčebné výlohy až 4 miliony Kč.
Pojištění platí na jednotlivé cesty trvající až 45 dní po celém světě (pojistka až na dobu 16 měsíců).
Tip Paní domu: na stránkách www.finmarket.cz najdete přehledné porovnání nabídek cestovního pojištění. Pomocí on-line kalkulačky si snadno spočítáte cenu i sjednáte smlouvu.