Domů     Nepromaroďte dovolenou!
Nepromaroďte dovolenou!
22.6.2020

Jedním z nejčastějších problémů, který dokáže dovolenou pokazit, jsou zažívací potíže.

Mohou nastat už před cestou. Důležitou roli při vzniku zažívacích obtíží totiž hraje i stres z cestování.

Pokud se na dovolenou těšíme v podstatě celý rok, mohou být obavy, že se něco nevydaří, poměrně stresující, obzvláště u citlivějších jedinců nebo nezkušených cestovatelů.

Nedostatek pohybu

Při přesunech na dlouhé vzdálenosti, trávíme v dopravních prostředcích dlouhé hodiny v podstatě bez pohybu.

Přitom dochází ke zpomalení činnosti střev a následným problémům se zvýšenou plynatostí, obvykle doprovázenou nepříjemnými pocity tlaku v břiše, nebo dokonce křečemi.

Při cestování v letadle jsme navíc vystaveni snížení tlaku vzduchu, jeho nízké vlhkosti, někdy i turbulencím a v neposlední řadě psychickému stresu.

Změna stravy

Během dovolené dochází k zdravotním problémům zejména kvůli změně stravování. Cesta do exotických destinací je sice v dnešní době otázkou několika hodin, tělo se však nové skladbě potravy jednoduše nedokáže v tak krátkém čase přizpůsobit.

Ochutnáváme tamní speciality, exotická a kořeněná jídla, do jídelníčku bývá často zařazen větší podíl ovoce a zeleniny. K dovolené také patří alkohol, zmrzlina a sladké či přechlazené nápoje.

Zažívací potíže kromě složení stravy může způsobit i naše nestřídmost, zvláště při podávání jídel formou bufetu nebo při pobytu „all-inclusive“, kdy si dopřáváme větší porce jídla a pití, než jsme zvyklí.

Faraonova kletba

Jedním z nejčastějších problémů spojených s cestováním je průjem, často provázený bolestmi břicha, nadýmáním a zvracením. Může být nejen psychického, ale především bakteriálního nebo virového původu.

Říká se mu faraonova kletba, Montezumova pomsta, nemoc Zlatých písků – zkrátka podle toho, kde vás postihne.

Na rozdíl od místních obyvatel nemají turisté vytvořenou odpovídající enzymovou výbavu, která si dokáže s novými složkami potravy poradit a účelně je zpracovat.

Střeva mohou v novém prostředí osídlit zcela odlišné bakterie, které se běžně dostávají s potravou do trávicího traktu člověka a tvoří zde tzv. střevní mikroflóru. Narušená rovnováha těchto mikroorganizmů vede k zažívacím potížím.

Pozor na vodu!

Při cestování se organismus, a zejména pak trávicí systém, musí vyrovnat i s dalšími podněty, které jej oslabují. Zpravidla se přesouváme do výrazně teplejšího klimatu a kromě nezvyklých jídel může ovlivnit stav našeho trávicího ústrojí i místní voda.

Ta má obvykle jiné minerální složení než voda, kterou pijeme doma, navíc často pochází z neprověřených zdrojů.

I tyto faktory narušují rovnováhu střevní mikroflóry, což se může projevit střevními potížemi, nejčastěji plynatostí, průjmem, bolestmi žaludku nebo zácpou.

Častou příčinou zvýšené plynatosti a průjmů bývá také bakteriální či virová infekce nebo nakažení parazity.

Střevní obtíže

Začátek bývá náhlý – zvracení, horečka, průjem, bolesti břicha a křeče. Pokud je průběh silný nebo obtíže trvají i několik hodin, je na čase navštívit lékaře.

Příčinou totiž může být salmonelóza či listerióza, nemoci, se kterými si není radno zahrávat.

Pokud vás postihne průjmové onemocnění, zvyšte přísun tekutin a živin. Organismus je třeba důkladně zavodnit, v exotických destinacích balenou vodou nebo čajem. Vyvarujte se přeslazených ovocných šťáv a limonád.

Ideální stravou jsou masové vývary, banány, dušená mrkev a suchá rýže. Vyhněte se jídlům obsahujícím semínka či ořechy a slaným či tučným pokrmům.

Protože prevence je lepší než léčba, sbalte si s sebou léky, které vám pomohou střevní potíže zastavit. V cestovní lékárničce by nemělo chybět živočišné uhlí nebo jiné léky proti průjmu sloužící k střevní dezinfekci a platné cestovní pojištění.

Střeva zklidní máta

Při střevních potížích si můžeme pomoci éterickým olejem z máty peprné. Stačí vdechovat výpary z lahvičky nebo si pár kapek této silice aplikovat na kapesník či do příručního inhalátoru. Jestliže nemáme po ruce éterický olej, postačí nám i mátový čaj.

Mátový čaj – potřebujeme 1 lžičku máty, 0,2 l vroucí vody. Mátu přelijeme vodou a vše necháme 10 minut louhovat, pak přecedíme a popíjíme během dne.

Kmínový čaj proti nadýmání – potřebujeme 1 lžičku kmínu (nejlépe v bio kvalitě), 0,2 l vroucí vody. Kmín přelijeme vroucí vodou a vše necháme 10 minut louhovat, poté přecedíme a popíjíme během dne.

Tinktura z pelyňku – jednu lžíci pelyňku zalijeme 0,3 l 60% lihu. Vše necháme 14 dní na teplém místě louhovat. 2x denně protřepáváme. Poté přecedíme, nalijeme do tmavé sklenice. Při bolestech žaludku, nadýmání, průjmu užíváme 3x denně 20 kapek.

Pomůže jablko a lněné semeno – při průjmových onemocněních je výborným lékem nastrouhané jablko, které jíme po lžičkách během dne. Výbornou službu nám učiní i 1 lžíce lněného semínka, které zapijeme 0,1 l vlažné vody.

Lněné semínko v medu – cestování může provázet také zácpa. Proti ní nám výrazně pomůže lněné semínko. Potřebujeme 2 lžíce kvalitního medu a 3 lžíce lněného semene.

Semínka smícháme s medem, vzniklou směs užíváme 2x denně 1 lžičku a vše zapijeme 0,3 l vlažné vody.

Šejk z lněného semínka – potřebujeme 1 polévkovou lžíci lněných semínek, 0,2 l vody. Ráno semínko přelijeme 0,2 l studené vody a vše necháme do večera odpočívat. V podvečer celou sklenici vypijeme a ráno je úspěch zaručen.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Související články
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
reklama
Šikovné tipy
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p