Domů     Buďte zas krev a mlíko
Buďte zas krev a mlíko
22.6.2020

Špatně spí, motá se jim hlava, rychle se unaví, jsou bledí a často se zadýchají. To jsou nejčastější příznaky lidí trpících anémií, tedy chudokrevností. Problém může být vážný, ale někdy je na vině jen nevhodná strava.

Potíže může způsobit jak nevhodně sestavený jídelníček, ve kterém schází důležité látky, tak silné krvácení při menstruaci, časté infekce či léčba léky ovlivňujícími krvetvorbu, ale také onemocnění některým typem rakoviny.

Ve všech případech je problém stejný, ať už je příčina anémie jakákoliv. Nemocní mají méně červených krvinek (erytrocytů) a krevního barviva (hemoglobinu). Na ty se váže kyslík, který hemoglobin dopravuje k buňkám.

Nedostatek kyslíku se tělo snaží nahradit rychlejším tepem srdce i dýcháním. Ale anemické potíže nemusejí být pokaždé stejné.

Riziko nejen pro vegetariánky

Jednou z nejčastějších příčin chudokrevnosti je nevyvážená strava. To se týká především vegetariánství, při kterém vyznavači tohoto způsobu stravování nemají dostatečně vhodně sestavený jídelníček.

Nejvíc v něm chybí látky, které náš organismus potřebuje ke správnému vývoji červených krvinek i krevního barviva:

železo (Fe)

vitamin B12, spolu s vitaminy C a E

kyselina listová

Železo obsahuje maso (hovězí, jehněčí, plody moře), ale také játra a další vnitřnosti. V menším množství ho najdeme i v luštěninách, listové zelenině, houbách a sušeném ovoci (hrozinky, meruňky).

Dalšími zdroji jsou pivovarské kvasnice, hnědé mořské řasy, melasa a pšeničné otruby.

Tip Paní domu: Pokud jde o víno, červené na krev nepomáhá, je to jen mýtus (smysl má speciální přírodní sladové víno s vysokým obsahem železa). Ani ve špenátu není mnoho Fe, navíc je ve formě špatně využitelné pro lidský organismus.

Denní doporučená dávka: 12 mg – muži, 15 mg – ženy, 20 mg – těhotné a kojící ženy.

Vitamin B12 obsahují kromě masa (zejména červeného, jater a vnitřností) také ústřice, sardinky a další ryby. Podobně jako vejce, sýry nebo pivovarské kvasnice.

Odmítači živočišných potravin by si měli příjem této látky hlídat a v případě potíží vyzkoušet potravinové doplňky obsahující vitamin B12 nebo obohacené müsli.

Denní doporučená dávka: 3 μg – muži i ženy, 3,5–4 μg – těhotné a kojící ženy.

Kyselinu listovou můžeme získat z tmavě zelené listové zeleniny, jako jsou třeba saláty, brokolice, špenát, růžičková kapusta aj. Stejně jako sója, pšeničné klíčky, fazole nebo pomerančová šťáva.

Vhodným zdrojem kyseliny listové jsou i kvasnice či játra, nebo ořechy. Při vaření se jí však zničí až 95 %. Ti, kdo nejedí maso a živočišné produkty, by se měli obrátit na nutriční terapeutky, které jim poradí s vyrovnaným jídelníčkem.

Denní doporučená dávka: 400 μg – muži i ženy, 600 μg – těhotné a kojící ženy.

Ženské“ trápení

Někdy postihuje anémie také ženy, které dlouho a silně menstruují. U nich je příčinou potíží velká ztráta krve, kterou organismus nestačí nahradit. V jejich případě lze někdy problém vyřešit pomocí hormonální antikoncepce.

Pokud užívají klasické pilulky nepřetržitě, menstruaci obvykle upraví a s ní i problémy vyvolané přílišným krvácením. Podobný efekt má i nitroděložní tělísko s hormonem levonorgestrelem: uvolňuje se do dělohy průběžně v malých dávkách.

Významně snižuje výšku děložní sliznice. Tím brání uhnízdění vajíčka v děloze, a tedy otěhotnění, ale zároveň také menstruaci.

Pozor na rakovinu!

Anémii však může vyvolat i skryté krvácení do trávicího traktu (třeba žaludeční vředy) nebo do tlustého střeva. Signálem, že se něco uvnitř našich útrob děje, je obvykle tmavá barva stolice. Vyžaduje okamžité vyšetření.

Takové krvácení může být totiž signálem rakoviny. Například tlustého střeva.

Časté infekce

Anémie může mít ovšem řadu dalších příčin. Stručně je lze charakterizovat tak, že kostní dřeň nevytváří dostatek červených krvinek, nebo se tyto krvinky příliš často, případně příliš brzy, rozpadají.

Chudokrevnost se proto často objeví i při chronických zánětech, zvětšení sleziny, v důsledku onemocnění hemoroidy, ale i u alkoholiků a silných kuřáků. Proto je nutné co nejdřív vyhledat lékaře, který zjistí příčinu nemoci a začne ji léčit.

Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.
Další příznaky anémie: bolesti hlavy, hučení v uších a bušení srdce, dále motání hlavy, a pokud rychle vstaneme – i černo před očima. Chudokrevní lidé trpí i na opakované infekce a špatné hojení ran. Časté jsou podrážděné reakce či naopak opačné, apatie až lhostejnost. Varovné signály se mohou snadno stupňovat. A netýkají se jen zhoršení tělesné výkonnosti, ale třeba i známek srdečního selhávání. Pokud ani to nedožene nemocného k doktorovi, končí to někdy i bezvědomím či kolapsem.

Nestandardní projevy anémie: pálení jazyka a koutků úst, ale i naprosto bizarními projevy – nutkavým pojídáním hlíny, škrobu a papíru, popřípadě ledu. Není to běžné, ale je to možné.

Navíc tento fakt naznačuje, jak pestrý výčet příčin i projevů může tato nemoc mít. O důvod víc nečekat a zajít co nejdřív k praktikovi nebo hematologovi.

Na podporu krvetvorby

Bylinky z našich luhů a hájů – listí břízy a kopřivy, natě řebříčku a violky, celíku zlatobýlu, meduňky a přesličky, či kořen lopuchu. Dále pomáhají plody rakytníku a kustovnice čínská, guarana, pětilistý žen-šen a asijský pupečník.

Recepty pro bledulky

Špenát z kopřiv s cizrnou

Suroviny: 200 gramů cizrny v suchém stavu / 500 gramů uvařené cizrny•mísa čerstvě natrhaných kopřiv (čím více, tím lépe, kopřivy hodně ztratí na objemu)•2 polévkové lžíce oleje•1 větší cibule•1/2 čajové lžičky soli•4 stroužky česneku•1 polévková lžíce sojové omáčky Shoyu nebo Tamari

Pokud nemáte předvařenou cizrnu, přes noc ji namočte. Poté uvařte do měkka.

Čerstvě natrhané kopřivy propláchněte. Pozor, pálí! Spařte je vroucí vodou a nechte asi 5 minut louhovat. Poté sceďte a nechte okapat. Mezitím si nakrájejte cibuli na drobno.Olej rozehřejte na pánvi, přihoďte nakrájenou cibulku a chvíli restujte.

Kopřivy nakrájejte na širší nudličky a přihoďte na cibulku. Přidejte 2 rozmačkané stroužky česneku, sůl a restujte 10 minut. Podle potřeby můžete podlít trochou vody.

Po deseti minutách přidejte uvařenou cizrnu, promíchejte a nechte společně dvě minutky prohřát. Nakonec přidejte zbylé dva rozmačkané stroužky česneku, sojovou omáčku a pořádně promíchejte.

Tip Paní domu: Můžete servírovat s jáhlovou kaší nebo s jinou přílohou.

Jáhlová kaše se sušenými švestkami

Suroviny: cca 220–240 g jáhel•voda•mléko•skořice•rozinky•2 lžíce medu•hrst nasekaných vlašských ořechů•pár sušených švestek

Jáhly několikrát spařte horkou vodou, aby se zbavily hořkosti. Dejte vařit na 15 minut do nálevu z mléka a vody. Pokud je třeba, dolévejte vodou.

Asi v půlce vaření „pocukrujte“ skořicí a přidejte pár rozinek. Nakonec oslaďte medem a vmíchejte hrst vlašských oříšků. Kaši dozdobte sušenými švestkami.

Tip Paní domu: Do kaše vmíchejte 2 lžíce máku a podávejte s čerstvými horkými švestkami.

Carpaccio z červené řepy

Suroviny:

1–2 střední červené řepy•1 polévková lžíce ume octa•2 polévkové lžíce citronové šťávy•2 polévkové lžíce olivového oleje•1 polévková lžíce agáve sirupu•50 ml vody•1/2 čajové lžičky tymiánu•pár kapek vymačkané šťávy z nastrouhaného zázvoru (jen podle chuti)

Řepu oloupejte a ostrým nožem nakrájejte na tenké plátky. Dejte do mísy.

Marinádu si připravte smícháním všech ostatních ingrediencí. Nalijte ji na plátky řepy a promíchejte. Mísu zaklopte a nechte v lednici několik hodin (lépe však přes noc) uležet.

Poté plátky nechte okapat a naaranžujte na talíř.

Tip Paní domu: Podávejte jen tak samotné, výborná je však kombinace s vlašskými nebo pekanovými ořechy.

Hovězí žebra na víně

Suroviny: 2,5 kg hovězích žeber•400 ml červeného vína•400 ml hovězího vývaru•2 lžíce rajského protlaku•1 palička česneku•olivový olej•sůl•pepř•40 g másla•anglická slanina•žampiony

Troubu předehřejte na 170–180 °C. Omyjte maso a pořádně osušte papírovými utěrkami. Osolte a opepřete, vmasírujte do masa. Na plotně rozpalte hluboký plech nebo pekáč, nalijte olivový olej a opečte kusy masa ze všech stran do hněda.

Když je maso skoro opečené, dejte na plech (ne na maso) dvě pořádné lžíce rajského protlaku a osmahněte. Přidejte česnek, stačí palici rozříznout napůl (přes stroužky) a orestujte spolu s protlakem.

Zalijte červeným vínem a nechte z něj odpařit alkohol, svařte ho asi na polovinu, přilijte vývar, přiveďte k varu, zakryjte plech alobalem a dejte do trouby. Pečte 3–4 hodiny, dokud maso neodpadává od kosti.

Vyjměte maso a dejte do teplé trouby. Slijte šťávu přes cedník do pánve. Česnek propasírujte do pánve ke šťávě.

Zapněte pod pánví plotýnku na plný výkon a zredukujte šťávu, dokud není hustá tak, jak vám vyhovuje. Odstavte z tepla a přidejte na kostky nakrájené máslo. Vedle na pánvi osmažte slaninu a na ní poduste pokrájené žampiony a přeložte k masu do pekáče. Podávejte s chlebem nebo s bramborovou kaší.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
25.7.2024
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle nich chová podobně jako svaly - bez tréninku ochabuje. Z toho tedy vyplývá, že kondici mo
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
epochanacestach.cz
Rej nacistů pod šumavským Františkovem: Ukrývalo podzemí výrobu stíhaček?
Válku prostě musí Adolf Hitler (1889–1945) vyhrát. Pod rukama jeho pomocníčků vznikají po celé Evropě podzemní hnízda, kde se nepřetržitě pracuje na strojích, jež mají třetí říši přinést kýžený výsledek. Nejinak tomu je i na našem území. Spletité chodby ukrývající temná tajemství druhé světové války. Co pohltila země pod osadou zvanou Františkov? Na tlumené světlo
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan