Grilovat se letos začne určitě dřív. Může za to počasí, kdy jsme na zimu a mírné jaro čekali marně. Pokud si i vy chcete pořídit gril na zahradu, nebo jen malý balkon, který pro vás bude nejvhodnější?
Grilománie zasáhla Českou republiku už před několika lety a její obliba neklesá. Každý typ grilu má své výhody i nevýhody. V podstatě je jedno, na čem budete grilovat, hotové jídlo bude nakonec chutnat stejně.
Řiďte se hlavně tím, jak často budete gril používat, zda budete topit dřevěným uhlím, briketami nebo plynem či elektřinou, a které druhy masa budete upravovat.
Barbecue, nebo grilování?
Barbecue = pochází z anglicko-španělského slova barbara. Používá se hlavně pro označení společenského shromáždění lidí, při němž se venku griluje maso.
Grill = znamená v překladu z angličtiny rožeň, takže je jedno, zda používáte označení grilování nebo barbecue.
Plyn „frčí“
Jestli si chcete koupit nový gril, nemůžete mít ten na dřevěné uhlí a váháte, jaký vybrat, vsaďte na jistotu. Zvolte si plynový. Prakticky všichni výrobci už upustili od systému lávových kamenů. Ostatní sázejí na systém takzvaných flavorizérů.
Plynový gril lze použít na chalupě, na zahradě, malý přenosný i při kempování. Plynové grily mají jednoduchou instalaci, do několika minut je připravíte k provozu a po zahřátí můžete hned začít.
Výhodou je bezpečný provoz, čistota a rychlost, pokrm se nepřipravuje nad přepáleným tukem, nevzniká dým, jako u grilů na dřevěné uhlí.
Flavorizéry jsou ocelové, nerezové či smaltované profily, které jsou umístěné přímo nad hořáky, čímž brání kapání tuku a šťáv do plamenů. Fungují i jako aromatizéry, které zajišťují, že i potraviny grilované na plynovém grilu voní typickou „grilovací“ vůní.
Rozdíl mezi lávovými kameny a flavorizérem je ten, že zatímco u lávových kamenů se plynem ohřál materiál kamene, který pak předával teplo masu na mřížce, u flavorizéru plamen hořáku rozpaluje ocelový profil a ten pak rozpálí maso na mřížce.
Jednoduchost, dostupnost
Důležitým kritériem pro jeho výběr je i snadná obsluha a údržba. Zapalují se stiskem tlačítka, teplotu pak regulujete otočným knoflíkem a na plotně téměř není rozdíl v teplotě plochy. Na trhu najdete levnější grily, které se prodávají v hobbycentrech.
Pro spokojenost na dlouhá léta ale vsaďte na kvalitu a ověřené značky. Podle renomé značky, velikosti a provedení počítejte s cenou, která u kvalitních produktů začíná někde okolo tří tisíc korun a končí na několika desítkách tisíc korun.
přímé – griluje se rovnou na roštu (rychlá příprava)
nepřímé – maso se umístí do grilovací komory (pomalé opékání)
Někomu víc vyhovuje mřížka, jinému tál. Ideální je, když má gril možnost desky kombinovat, (lze je dokupovat). Na tálu se bude líp připravovat například zelenina, na mřížce maso. Právě na pečení větších kusů by měl mít gril ve víku teploměr.
Na uhlí
Příprava pokrmů na dřevěném uhlí je poněkud zdlouhavější než u jiných grilů. I proto se stala oblíbenou společenskou záležitostí, kterou zvládnou i začátečníci. Gril na dřevěné uhlí by měl být ze žáruvzdorného smaltu a vnitřní rošty z nerezové oceli. Rošt musí být polohovatelný, což je důležité pro regulaci teploty při pečení.
Výhodou je možnost zjemnit a ovlivnit chuť připravovaného pokrmu. Na žhavé uhlíky vložíme předem namočené lupínky dřeva z jabloně, třešně nebo ořechu. Také stačí navlhčené větvičky rozmarýnu, tymiánu, nebo přidáme bobkový list či bobule jalovce.
Nevýhodou je odkapávání tuku do ohně (vznikají karcinogenní zplodiny), které mohou ulpět na pokrmu. Je proto lepší použít alobalové tácky nebo misky určené pro grilování.
Pokud uhlíky od tuku začnou hořet, lehce je uhasíte roztokem vody s octem v poměru 5:1, který si předem připravíme do rozprašovače.
Příprava na grilování
Začněte asi dvě hodiny předem. Pokud není – důkladně očistěte mřížku ocelovým kartáčem. Naštípejte třísky a pomocí papíru nebo podpalovače rozdělejte oheň. Jakmile se rozhoří, zasypte ho dřevěným uhlím tak, aby pokrývalo celou plochu grilu.
Uhlí nechte hořet tak dlouho, dokud se uhlíky nerozžhaví a nemají bělavé okraje. To trvá asi 35 minut. Mezitím nechte okapat maso od marinády.
Také si připravte veškeré nádobí a příbory, ubrousky, omáčky a dipy, pečivo a zeleninu, abyste mohli hotové pokrmy ihned servírovat. Maso se solí až když je upečené, nikdy ne syrové. Před položením masa na gril potřete rošt olejem.
Na elektřinu
Přestože jsou nejčastěji používány grily na dřevěné uhlí, zastánci zdravé výživy mění klasické grily za moderní grily elektrické, na kterých je příprava pokrmů podstatně zdravější a rychlejší.
Na elektrickém grilu se totiž opékané pokrmy hned tak nespálí (díky nepřilnavé opékací ploše) a co především, tuk z nich neodkapává do rozžhavených uhlíků.
Pokud elektrický gril správně rozžhavíte, bude opečené maso chutnat stejně skvěle jako to z grilu na uhlí a brikety. Elektrický gril může být i přiklápěcí (jako toustovač) – na něm je maso hotové ještě rychleji a zůstane šťavnatější.
Na sele
Fungují stejně jako běžné grily, ale jsou vybaveny elektromotorem pro otáčení rožně. Lze je zakrýt poklopem, aby se sele rychleji upeklo. Doporučuje se prasátko zabalit do alobalu a až asi hodinu před dokončením rožnění obal sejmout.
Srovnání cen
Grily na dřevěné uhlí jsou obvykle podstatně levnější a konstrukce moderních grilů už dosáhla dokonalosti. Jen je třeba si dát při koupi pozor na kvalitu materiálů, zvláště ti, kdo grilují často.
Lacinější gril za tisícovku se může brzy začít vlivem žáru bortit, kdežto „mercedesy“ značek jako Barbecook či Weber vám vydrží prakticky po celý život. Elektrické grily je možné použít i v interiéru, lze u nich lehce regulovat teplotu.
Ceny nejmenších grilů začínají někde kolem 600 korun. Nejdražší jsou grily na sele – jejich cena se pohybuje od cca 18 tisíc korun výš (do 30 tisíc), proto je dobré zvážit, jak často budete prasátko rožnit. Tyto grily si totiž můžete půjčit v půjčovně.
Důležitá je stabilita grilu
Ne každý má možnost postavit gril na stabilní místo, často je třeba s ním manipulovat, proto by měl mít alespoň dvě kolečka. V tom případě si zkontrolujte už v obchodě, zda ho budete mít za co chytit a odvézt na určené místo. A také vyzkoušejte jeho stabilitu.
Solidní prodejce by měl gril mít v prodejně sestavený tak, jak to bude stát i u vás.
Tip Paní domu: Ať už gril na uhlí, či na plyn, neměla by mu chybět horní odkládací mřížka.
Nejenže je občas třeba suroviny dohřívat, protože hosté ještě nedorazili, ale například u silných steaků je třeba před podáváním nechat maso odpočinout, mírné teplo je na to ideální. Potěší i další výbava:
přídavný hořák, kde můžete připravit omáčky či nasadit pánev wok, háčky na zavěšení grilovacího nářadí, či možnost připojit teplotní sondu pro velké kusy masa.
Více na: www.svetgrilu.cz
Text: Marie Šrámková. Foto: Shutterstock