Domů     Promazejte závity!
Promazejte závity!
9.6.2020

Skutečně, když se budete pídit po tom, co jíst pro bystřejší mozek, zjistíte, že nejdůležitější jsou tuky. Samozřejmě, že ne všechny, mozek je velmi vybíravý. Ale pojďme se na výživu pro šedou kůru mozkovou podívat zblízka.

Jídelníček pro bystřejší mozek se vyplatí v každém věku, prospívá malým dětem stejně jako seniorům. Právě pro ty dříve narozené je podstatné, že pozitivní změny jsou dlouhodobé, duševní kondice a schopnosti mozku se zlepší a udrží se v tomto stavu. Máte chuť? Tak pojďte, budeme krmit mozek vtipnou kaší.

Ořechy pro chytrost

Traduje se to o nich: Vlašské ořechy jsou dobré pro mozek, protože se mu tvarem podobají. A je to pravda, žádný mýtus, jako by nám příroda sama ukazovala, po čem sáhnout. Vlašské ořechy skutečně patří k významným zdrojům zdravých tuků.

Těm, které jsou známé jako omega-3 (nenasycené mastné kyseliny). Právě ty tělo potřebuje pro výstavbu mozkové hmoty. Pokud jíme hlavně vepřové a máslo, pak má organismus vhodných tuků nedostatek a mozková tkáň nedosahuje té kvality, kterou by měla mít.

A nejde jen o stavbu mozku. Zdravé tuky využívá nervový systém také k přenosu signálů. Když je jich nedostatek, přenosy neprobíhají správným způsobem, což vede ke snížení duševní výkonnosti a na druhé straně i k hyperaktivitě a podrážděnosti.

Pro maminky: Zatímco u dospělých tyto tuky udržují mozek v dobré kondici, u nejmenších dětí jsou základním předpokladem pro zdravý růst mozku. Jen si to představte: Tři pětiny hmoty mozku tvoří právě tuky, a to ne ledajaké, nýbrž specifického složení.

Jejich dostatečný přísun může v raném věku až o 10 % zlepšit nácvik koordinace pohybů i poznávací schopnosti dítěte, současně chrání před rozvojem hyperaktivity.

Příroda to kojeným dětem zařídila tak, že potřebné tuky dostávají s mateřským mlékem, i kdyby na to měla matka doplatit. Což se může stát, pokud má sama na jídelníčku zdravých tuků málo.

Nesmírně důležitý tuk DHA, jeden z omega-3, který tvoří největší část tukové hmoty mozku, organismus odebírá z mozkové tkáně matky, neboť dítě ho potřebuje víc. V tu dobu mu překotně roste mozek.

Úbytek nezbytných tuků v mozku matky má pak vliv na spuštění psychických potíží jako poporodní deprese a laktační psychóza.

Kde brát tuky pro mozek:

mořské ryby jsou zdrojem nejdůležitějšího tuku pro stavbu mozku, označovaného DHA, nejvyšší obsah má losos, sardinky, sardele, makrely, sledi

lněné semeno (má až 70% obsah omega-3-nenasycených mastných kyselin)

oleje z řepky, sóji a vlašských ořechů

Pro zachování duševní čilosti

Uvedené tuky jsou nejlepší prevencí proti úbytku duševních schopností ve vyšším věku, protože zajišťuje zdravou obnovu mozkových buněk. Nečekejte zázrak, rozumný přísun těchto tuků je nutné zabudovat dlouhodobě do rodinného jídelníčku.

V praxi to představuje pamatovat na rybí jídla a hlavně výběr tuků pro studenou kuchyni. Ale pozor: Do obecného povědomí pronikl hlavně olivový olej, ten však tyto tuky nedodává.

Tip: Jednoduchým způsobem, jak obohatit jídelníček o omega-3 nenasycené mastné kyseliny, je postavit na stůl dózu s opraženým lněným semínkem.

Připravíme ho tak, že semena na sucho krátce prohřejeme na pánvi, hlídáme, aby se nezačala pálit, k tomu může rychle dojít pro vysoký obsah tuku. Opražený len nasypeme do talíře a necháme vychladnout.

Pak na hrubo pomeleme nebo rozmixujeme a promícháme s malou špetkou soli. Sypání je hotovo. Je příjemně pražené chuti a hodí se na posypání téměř každého jídla.

Energie: Cukr!

Myšlení sice nebolí, ale namáhá, mozek spálí asi pětinu z celkové denní spotřeby energie těla. Překvapeni? To je také důvod, proč studium a duševní práce vyčerpává, ačkoli sedíme na židli. Na tělo pak zbyde méně energie.

Přitom je důležité vědět, že mozek jede na glukózu. To je jednoduchý cukr, který si tělo vytváří nejčastěji rozkládáním cukrů složitějších, běžným zdrojem je řepný cukr, stejný je i třtinový.

Ale pozor: Pokud se snažíte žít zdravě a místo obvyklého druhu cukru používáte ovocný cukr čili fruktózu, mozku energii nedodáváte. Neobsahuje totiž glukózu, takže není okamžitým přísunem energie.

V těle prochází přeměnou v játrech a ta mají omezenou kapacitu, jak se s ním vypořádat. Nadbytek ovocného cukru navíc urychluje práci střeva. To je důvod, proč po míse třešní dostaneme průjem.

Rozmanité obilné vločky se dají přidávat do těst i nádivek, kde chuťově neruší ani vybíravé.

Kde brát glukózu?

Nejlepším zdrojem jsou obiloviny, z nichž se glukóza uvolňuje během trávení postupně. Výborné jsou neupravované obilné vločky, k mání jsou nejen ovesné, ale i pšeničné, špaldové, žitné, dokonce i ječné a vločky z luštěnin.

Mohou se přidávat do polévek, do nádivek, sekané, karbanátků, lívanečků a podobných jídel. Dalším významným zdrojem je celozrnné pečivo, u toho je ale třeba dávat pozor, zda jde skutečně o výrobky z celozrnné mouky nebo z bílé přibarvené karamelem.

To je neškodné, ale bílá mouka stejně jako cukr má v těle velmi krátkou účinnost, kdy dodává energii. Jakmile z nich tělo získá glukózu, okamžitě ji využije a vzápětí se objeví únava. Platí to pro spotřebu ve svalech stejně jako v mozku.

Řešit to opakovanými porcemi cukru situaci jen zhoršuje, nejen že budeme tloustnout, ale mozkové buňky při nadměrném přísunu paliva pracují stále na vysoké obrátky, což je po čase začne poškozovat, vědci tomu říkají, že trpí oxidačním stresem.

A kromě toho potřebujeme…

… řadu dalších živin, ideální je pestrý jídelníček, který se nevyhýbá žádnému druhu zeleniny a ovoce, ani luštěninám, rybám či houbám. Zde je přehled živin zcela nezbytných pro práci nervového systému:

Bílkoviny: V mozku působí bezprostředně nebo v pozměněné formě jako neuropřenašeče. Čím plynulejší proud přenašečů, tím rychleji mozek pracuje.

Vhodné jsou bílkoviny z libového masa, ryb a mořských plodů, netučných mléčných výrobků, luštěnin a ořechů.

Hořčík: Je nezbytný pro hladkou práci nervového systému, při nedostatku hořčíku dochází k podrážděnosti, na vážný úbytek reagují svaly křečemi, srdce má problémy s pravidelným rytmem.

Dobrým zdrojem jsou minerálky, dále přírodní kakaový prášek, ořechy a mandle, sušené fíky a datle.

Vápník: Naprosto nezbytný je nejen pro kosti, ale také pro nervovou soustavu. Uklidňuje, usnadňuje přenos nervových impulzů, udržuje nervy v dobrém zdravotním stavu, pomáhá při nervozitě a nespavosti.

Vápník doplníte především prostřednictvím tvrdých sýrů, dále sardinek, sezamu a výrobků z něj, jako je pasta tahini.

Vitaminy B

Že posilují nervy, je dobře známé. Méně často si uvědomujeme, že si tělo tyto vitaminy nedokáže ukládat do zásoby a že každý stres jejich spotřebu zvyšuje. Takže je nezbytné vitamíny B dodávat dennodenně.

Hlavním zdrojem jsou nízkotučné mléčné výrobky, pivovarské kvasnice, ovesné vločky a obilné klíčky. Některé z nich se vyskytují v zelené listové zelenině.

Inspirace: Večeře pro bystrou hlavu

Pečený sleď

Cenově velmi dostupná mořská ryba, kterou ke své škodě známe jen nakládanou jako herinky. Chlazený sleď se dá přitom připravovat podobně jako pstruh a má stejně jemnou chuť. Zkuste ho pečený na víně.

Na 4 porce budete potřebovat: 4 sledě, 50 ml bílého vína, kousek másla, 1 citron, sůl a olej

Postup. Očištěné a osolené sledě pokapeme citronovou šťávou a necháme 20 minut marinovat v lednici. Poté je osušíme papírovou utěrkou, potřeme trochou oleje a naskládáme je do zapékací misky vymazané olejem.

Podlijeme vínem a pak pečeme 20 minut při 160 °C. Pak ryby vyjmeme a osmažíme na pánvi na másle pro pěknou kůrčičku.

Salát s vlašskými ořechy

Saláty jsou ideální možností pro využití lahůdkových druhů olejů, pro mozek je absolutní jedničkou olej z vlašských ořechů. Podobnou chuť a vlastnosti má i olej sezamový, cenově dostupnější.

Na dresink tyto jemné oleje smícháme s trochu ovocného octa, osolíme, podle ingrediencí pro salát přidáme i trochu medu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
27.3.2024
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, nechte se inspirovat japonskou ike
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Lazura: Tak trochu jiná barva
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.