Domů     Promazejte závity!
Promazejte závity!
9.6.2020

Skutečně, když se budete pídit po tom, co jíst pro bystřejší mozek, zjistíte, že nejdůležitější jsou tuky. Samozřejmě, že ne všechny, mozek je velmi vybíravý. Ale pojďme se na výživu pro šedou kůru mozkovou podívat zblízka.

Jídelníček pro bystřejší mozek se vyplatí v každém věku, prospívá malým dětem stejně jako seniorům. Právě pro ty dříve narozené je podstatné, že pozitivní změny jsou dlouhodobé, duševní kondice a schopnosti mozku se zlepší a udrží se v tomto stavu. Máte chuť? Tak pojďte, budeme krmit mozek vtipnou kaší.

Ořechy pro chytrost

Traduje se to o nich: Vlašské ořechy jsou dobré pro mozek, protože se mu tvarem podobají. A je to pravda, žádný mýtus, jako by nám příroda sama ukazovala, po čem sáhnout. Vlašské ořechy skutečně patří k významným zdrojům zdravých tuků.

Těm, které jsou známé jako omega-3 (nenasycené mastné kyseliny). Právě ty tělo potřebuje pro výstavbu mozkové hmoty. Pokud jíme hlavně vepřové a máslo, pak má organismus vhodných tuků nedostatek a mozková tkáň nedosahuje té kvality, kterou by měla mít.

A nejde jen o stavbu mozku. Zdravé tuky využívá nervový systém také k přenosu signálů. Když je jich nedostatek, přenosy neprobíhají správným způsobem, což vede ke snížení duševní výkonnosti a na druhé straně i k hyperaktivitě a podrážděnosti.

Pro maminky: Zatímco u dospělých tyto tuky udržují mozek v dobré kondici, u nejmenších dětí jsou základním předpokladem pro zdravý růst mozku. Jen si to představte: Tři pětiny hmoty mozku tvoří právě tuky, a to ne ledajaké, nýbrž specifického složení.

Jejich dostatečný přísun může v raném věku až o 10 % zlepšit nácvik koordinace pohybů i poznávací schopnosti dítěte, současně chrání před rozvojem hyperaktivity.

Příroda to kojeným dětem zařídila tak, že potřebné tuky dostávají s mateřským mlékem, i kdyby na to měla matka doplatit. Což se může stát, pokud má sama na jídelníčku zdravých tuků málo.

Nesmírně důležitý tuk DHA, jeden z omega-3, který tvoří největší část tukové hmoty mozku, organismus odebírá z mozkové tkáně matky, neboť dítě ho potřebuje víc. V tu dobu mu překotně roste mozek.

Úbytek nezbytných tuků v mozku matky má pak vliv na spuštění psychických potíží jako poporodní deprese a laktační psychóza.

Kde brát tuky pro mozek:

mořské ryby jsou zdrojem nejdůležitějšího tuku pro stavbu mozku, označovaného DHA, nejvyšší obsah má losos, sardinky, sardele, makrely, sledi

lněné semeno (má až 70% obsah omega-3-nenasycených mastných kyselin)

oleje z řepky, sóji a vlašských ořechů

Pro zachování duševní čilosti

Uvedené tuky jsou nejlepší prevencí proti úbytku duševních schopností ve vyšším věku, protože zajišťuje zdravou obnovu mozkových buněk. Nečekejte zázrak, rozumný přísun těchto tuků je nutné zabudovat dlouhodobě do rodinného jídelníčku.

V praxi to představuje pamatovat na rybí jídla a hlavně výběr tuků pro studenou kuchyni. Ale pozor: Do obecného povědomí pronikl hlavně olivový olej, ten však tyto tuky nedodává.

Tip: Jednoduchým způsobem, jak obohatit jídelníček o omega-3 nenasycené mastné kyseliny, je postavit na stůl dózu s opraženým lněným semínkem.

Připravíme ho tak, že semena na sucho krátce prohřejeme na pánvi, hlídáme, aby se nezačala pálit, k tomu může rychle dojít pro vysoký obsah tuku. Opražený len nasypeme do talíře a necháme vychladnout.

Pak na hrubo pomeleme nebo rozmixujeme a promícháme s malou špetkou soli. Sypání je hotovo. Je příjemně pražené chuti a hodí se na posypání téměř každého jídla.

Energie: Cukr!

Myšlení sice nebolí, ale namáhá, mozek spálí asi pětinu z celkové denní spotřeby energie těla. Překvapeni? To je také důvod, proč studium a duševní práce vyčerpává, ačkoli sedíme na židli. Na tělo pak zbyde méně energie.

Přitom je důležité vědět, že mozek jede na glukózu. To je jednoduchý cukr, který si tělo vytváří nejčastěji rozkládáním cukrů složitějších, běžným zdrojem je řepný cukr, stejný je i třtinový.

Ale pozor: Pokud se snažíte žít zdravě a místo obvyklého druhu cukru používáte ovocný cukr čili fruktózu, mozku energii nedodáváte. Neobsahuje totiž glukózu, takže není okamžitým přísunem energie.

V těle prochází přeměnou v játrech a ta mají omezenou kapacitu, jak se s ním vypořádat. Nadbytek ovocného cukru navíc urychluje práci střeva. To je důvod, proč po míse třešní dostaneme průjem.

Rozmanité obilné vločky se dají přidávat do těst i nádivek, kde chuťově neruší ani vybíravé.

Kde brát glukózu?

Nejlepším zdrojem jsou obiloviny, z nichž se glukóza uvolňuje během trávení postupně. Výborné jsou neupravované obilné vločky, k mání jsou nejen ovesné, ale i pšeničné, špaldové, žitné, dokonce i ječné a vločky z luštěnin.

Mohou se přidávat do polévek, do nádivek, sekané, karbanátků, lívanečků a podobných jídel. Dalším významným zdrojem je celozrnné pečivo, u toho je ale třeba dávat pozor, zda jde skutečně o výrobky z celozrnné mouky nebo z bílé přibarvené karamelem.

To je neškodné, ale bílá mouka stejně jako cukr má v těle velmi krátkou účinnost, kdy dodává energii. Jakmile z nich tělo získá glukózu, okamžitě ji využije a vzápětí se objeví únava. Platí to pro spotřebu ve svalech stejně jako v mozku.

Řešit to opakovanými porcemi cukru situaci jen zhoršuje, nejen že budeme tloustnout, ale mozkové buňky při nadměrném přísunu paliva pracují stále na vysoké obrátky, což je po čase začne poškozovat, vědci tomu říkají, že trpí oxidačním stresem.

A kromě toho potřebujeme…

… řadu dalších živin, ideální je pestrý jídelníček, který se nevyhýbá žádnému druhu zeleniny a ovoce, ani luštěninám, rybám či houbám. Zde je přehled živin zcela nezbytných pro práci nervového systému:

Bílkoviny: V mozku působí bezprostředně nebo v pozměněné formě jako neuropřenašeče. Čím plynulejší proud přenašečů, tím rychleji mozek pracuje.

Vhodné jsou bílkoviny z libového masa, ryb a mořských plodů, netučných mléčných výrobků, luštěnin a ořechů.

Hořčík: Je nezbytný pro hladkou práci nervového systému, při nedostatku hořčíku dochází k podrážděnosti, na vážný úbytek reagují svaly křečemi, srdce má problémy s pravidelným rytmem.

Dobrým zdrojem jsou minerálky, dále přírodní kakaový prášek, ořechy a mandle, sušené fíky a datle.

Vápník: Naprosto nezbytný je nejen pro kosti, ale také pro nervovou soustavu. Uklidňuje, usnadňuje přenos nervových impulzů, udržuje nervy v dobrém zdravotním stavu, pomáhá při nervozitě a nespavosti.

Vápník doplníte především prostřednictvím tvrdých sýrů, dále sardinek, sezamu a výrobků z něj, jako je pasta tahini.

Vitaminy B

Že posilují nervy, je dobře známé. Méně často si uvědomujeme, že si tělo tyto vitaminy nedokáže ukládat do zásoby a že každý stres jejich spotřebu zvyšuje. Takže je nezbytné vitamíny B dodávat dennodenně.

Hlavním zdrojem jsou nízkotučné mléčné výrobky, pivovarské kvasnice, ovesné vločky a obilné klíčky. Některé z nich se vyskytují v zelené listové zelenině.

Inspirace: Večeře pro bystrou hlavu

Pečený sleď

Cenově velmi dostupná mořská ryba, kterou ke své škodě známe jen nakládanou jako herinky. Chlazený sleď se dá přitom připravovat podobně jako pstruh a má stejně jemnou chuť. Zkuste ho pečený na víně.

Na 4 porce budete potřebovat: 4 sledě, 50 ml bílého vína, kousek másla, 1 citron, sůl a olej

Postup. Očištěné a osolené sledě pokapeme citronovou šťávou a necháme 20 minut marinovat v lednici. Poté je osušíme papírovou utěrkou, potřeme trochou oleje a naskládáme je do zapékací misky vymazané olejem.

Podlijeme vínem a pak pečeme 20 minut při 160 °C. Pak ryby vyjmeme a osmažíme na pánvi na másle pro pěknou kůrčičku.

Salát s vlašskými ořechy

Saláty jsou ideální možností pro využití lahůdkových druhů olejů, pro mozek je absolutní jedničkou olej z vlašských ořechů. Podobnou chuť a vlastnosti má i olej sezamový, cenově dostupnější.

Na dresink tyto jemné oleje smícháme s trochu ovocného octa, osolíme, podle ingrediencí pro salát přidáme i trochu medu.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého