Všimli jste si, jak často se ve výčtu vlivů poškozujících zdraví opakuje stres? Tak často, až na tohle slovo přestáváme slyšet. Tím ovšem jeho ničivé dílo ze světa nezmizí. Raději bychom se mu měli postavit čelem. Ničí nám imunitu, poškozuje cyklus, a dokonce zhoršuje i pleť.
O tom, co s naším tělem dělá stres, by se měly učit už děti ve škole. Stres je největší nepřítel našeho zdraví, dokáže napáchat větší škody než mikroby, s nimiž se denně potkáváme.
Což je také tím, že působí vytrvale a my se mu nebráníme, naopak, necháváme se znovu a znovu zatáhnout do úzkosti kvůli starostem, utíkajícím termínům a pocitu, že musíme stíhat mnohem víc.
Co v těle páchá stres?
V první řadě nám bere energii. Zpočátku, dokud stres působí zatím krátkou dobu, to tak nemusí vypadat. Naopak, můžeme mít pocit, že máme najednou hodně energie a jsme neklidní a akční. To je dílo zvýšené hladiny stresových hormonů.
Jenže jimi uvolněná energie se rychle spotřebuje. Pak na nás padne o to větší únava, která je vlastně upozorněním, že máme energii honem doplnit. Máme se vyspat a dobře najíst.
Pokud to neuděláme nebo pokud stres stále pokračuje, což je bohužel běžné, začne převažovat negativní stránka působení stresových hormonů.
Únava se protáhne, neboť stresové hormony budou zasahovat do hospodaření se živinami a místo přímé spotřeby budou tlačit na ukládání energie do zásob.
Pro tělo je to rozumná reakce, zdá se mu, že nastaly těžké časy a s energií se musí šetřit a střádat ji na později. Únava se prohlubuje, navíc tloustneme, a to především v oblasti břicha.
Únavou to jen začíná
Když stres trvá příliš dlouho nebo na něj náš hormonální systém reaguje přehnaně silně, začnou nás trápit opakované infekce. Čím to? Stresové hormony snižují cíleně imunitní reakce. Tělo už nemá dostatek energie, aby se dokázalo bránit byť jen banální rýmě.
Kromě infekcí hrozí i vážné degenerativní choroby. Nebo se imunitní systém „zblázní“ a spustí útočnou akci proti vlastním buňkám těla. Vyvolá zánět, kterým ničí část našeho těla.
Může to být alergie, revmatismus nebo třeba roztroušená skleróza, prostě některé z těžko léčitelných autoimunitních onemocnění.
Banální, ale nepříjemné
Nedostatek energie se ukáže i na stavu kůže. Objeví se kruhy pod očima a otoky, důsledek slabé imunity a váznoucího oběhu lymfy. Kůže je špatně prokrvená, získá našedlou barvu, vlasy mohou začít řídnout. Pohled do zrcadla pak vyvolává další stres a vše se dál zhoršuje.
Potíže s cyklem
Stresové hormony vyrábí tělo přednostně, neboť mu podle všeho jde o přežití. Ženské hormony, které vyrůstají ze stejného kmene, musí jít stranou, je to, jako by na ně už nezbylo dostatek stavebního materiálu.
Právě proto míváme potíže s nepravidelností cyklu, příliš silným nebo slabým krvácením a další gynekologické obtíže. Nedaří se otěhotnět, což může být následek stresu na organismus ženy, ale i muže.
Čím více se pak na problém soustředíme, tím větší stres kolem něj v mysli vytváříme a vše se opět jen zhoršuje.
Co všechno je stres?
Stres není jen záležitost duševní, nejde jen o nepříjemné pocity, že se topíme v nějakém problému. Stejně ničivý je i stres dopadající na tělo, což jsou například:
– silné nebo dlouhotrvající bolesti
– chronická únava a nedostatek spánku
– hladovění a opakované diety
– nepřiměřeně velká fyzická námaha
– pobyt v zakouřeném prostředí a nevětrané kuchyni s plynovým sporákem
– pobyt ve velkém hluku
– dokonce i příliš mnoho slunce, protože UV záření představuje stres pro kůži.
Pomáhá hořčík
Při vysokém stresu bychom měli dbát na to, abychom dobře a kvalitně jedli. Prospěšné jsou hlavně potraviny bohaté na hořčík, prvek nezbytný pro nervovou soustavu.
Bohaté jsou na něj hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.
Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sojového oleje.
Byliny na uklidnění
Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.
Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.
K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.
Meditace: wellness pro hlavu
Meditační techniky jsou velmi mocným nástrojem, jak uklidnit rozbouřené emoce a snížit hladinu úzkosti i agresivity. Už jste někdy meditovali?
Meditačních metod je řada, od starých jógových praktik, zaměřených hlavně na meditační sledování dechu, až po moderní, k níž je k dispozici řada publikací v knihkupectví.
Pro začátečníky je obvykle největším kamenem úrazu soustředění, hlava nechce opustit kolotoč zběsile poletujících myšlenek. Doporučuje se nepřerušovat je násilně a trpělivě čekat, až samy vyhasnou. Nevšímejte si jich a věnujte se meditačnímu programu. Záhy zjistíte, že byl velmi osvěžující pro psychiku.
Odstraňování spleti starostí meditací
Následující návod je z knihy Léčivá síla mysli, autorem je tibetský mnich Tulku Thondup Rinpočhe. Napoprvé zabere cvičení více času, ale čím častěji ho budete opakovat, tím bude snazší. Přináší velkou úlevu psychice.
Usaďte se na klidném místě, narovnejte záda a přivřete oči. Počkejte, až se v mysli přestanou honit aktuální myšlenky.
Vzpomeňte si na své starosti a obavy a vyzvěte je, aby se ukázaly. Sledujte, jestli přicházejí z různých částí těla nebo jsou pohromadě. Klidně a do podrobností si je prohlížejte, nebojte se jich.
Pak si představte, že tvoří tmavé stíny. Ty blokují světlo, které vnitř ve vás je. Představte si, jak toto světlo najednou září a tím stíny zmizí. Starosti a obavy se rozplývají. Dívejte se, jak se ztrácejí. Pak byste se měli cítit uvolněně a klidně.
UV záření je stres pro kůži
Po dlouhých měsících s omezeným slunečným svitem je kůže choulostivá a snadno ji prudké slunce poškodí. Chránit bychom měli především místa s předchozím poškozením, jako jsou jizvy, zahojené ranky i zanícené plochy.
Kůže se jinak sama bude pokoušet bránit proti UV záření zbraní, kterou k tomu má – zesílenou tvorbou tmavého barviva. Velmi rychle se na nich mohou objevit pigmentové skvrny. Znatelněji vystoupí i ty, které přes zimu vybledly.
Pigmentace se bude po celé teplejší období zhoršovat, pokud tomu nezačneme už teď bránit. Jak? V poledních hodinách používáme i teď na jaře ochranné přípravky s UV filtrem.
Hodí se nejen krémy na opalování, filtry s vyšším SPF už mají běžně i BB a CC krémy, dále make upy a podkladové báze, které se dají používat i bez make-upu.
Tip: Podkladová báze pod make-up od Ryoru!
Příznivkyně české kosmetiky mohou vyzkoušet novinku od značky RYOR, která přichází s podkladovou bází pod make-up a líčidla. Prodlužuje efekt nalíčení, zabraňuje rozmazání make-upu, očních stínů, pudru i rtěnky a dodává pokožce sametový pocit.
Navíc vyrovnává veškeré nedokonalosti pleti, jako jsou rozšířené póry, vrásky či jizvičky. Stojí 113 Kč. Více informací na www.ryor.cz.
Regenerace pro pleť
Na pleti je vidět nejen stres, který prožíváme vnitřně, ale i ten z vnějšího prostředí. Vedle UV záření je to znečistěné ovzduší, někdy i nešetrná péče a hygiena. Pleť pak ztrácí pružnost a lesk a zdravou barvu.
Klesá v ní podíl funkčních tkání, jako je kolagen, elastin a mezibuněčná hmota, ale i hladina přirozených růstových faktorů. Tím se její obnova zpomaluje, pleť stárne.
Proti tomuto vývoji kůže se dá působit použitím růstových faktorů z prvního mléka čili kolostra v omlazujících kosmetických přípravcích. Klinické studie jasně dokazují významný vliv růstových faktorů obsažených v kolostru na kvalitu pokožky.
Tip: Omlazující pleťové sérum s kozím kolostrem Platine S obsahuje přírodní růstový faktor z kozího kolostra, který prokazatelně urychluje obnovu buněk pokožky.
Kozí kolostrum současně stabilizuje imunitní systém v kůži, což je především důležité pro zralou citlivou pleť. Sérum kromě toho obsahuje i blahodárně působící avokádový olej, kadidlovník indický nebo D-panthenol.
Při pravidelném používání se viditelný efekt dostaví do 4-6 týdnů. Více na www.lachevre.eu.
Byliny na ženské potíže
Jemný a citlivý systém postavený na ženských hormonech se od pradávna při poruchách léčil šetrně bylinami. Používají se dodnes, jako osvědčená pomoc při poruchách cyklu i v přechodu. Ale znáte nejúčinnější „ženské byliny?
Kontryhel – dodnes se používá v lidovém léčitelství při silné menstruaci a preventivně k potlačení klimakterických příznaků. Má i mírný protikřečový a močopudný účinek.
Řebříček – tlumí křeče při menstruaci a je vhodný i při inkontinenci.
Hluchavka – výborná hlavně při menstruačních bolestech, neboť zmírňuje křeče, kromě toho lehce zklidňuje a působí mírně protizánětlivě
Červený jetel – patří k rostlinám s vysokým obsahem fytoestrogenů, látek příbuzných s ženskými hormony
Tip: Čaj Gynoton obsahuje směs tradičních bylin na menstruační potíže s mátou, která uvolňuje křeče, příznivě působí na koliky a posiluje nervovou soustavu.
Pro snížení zmírnit nepříjemné příznaky v období klimakteria se v tradiční medicíně používají bylinné přípravky. Vhodným přípravkem je bylinný čaj Klimakterin obsahuje květ jetele lučního a nať meduňky. Blahodárně působí při zvýšené únavě a podrážděnosti. Jeho pravidelné pití pomáhá ženskému organismu zmírnit obtíže tohoto období.
Jak podpořit mužskou plodnost?
Medicínské studie za posledních 10 či 15 let ukazují, že příčina neplodnosti u párů, které se nemohou dočkat potomka, bývá častěji na straně mužů.
Málokdy jde o problém vrozený, většinou se jeho vznik přičítá negativním vlivům jako kouření, znečištěné životní prostředí, stres, špatný jídelníček. Překvapivě často postihuje i mladé muže. Problémem jsou často nekvalitní spermie, čímž trpí asi 40 % mužů.
Co s tím?
V první řadě je nutné omezit stres a zavést domácí pohodit. Pokuste se s mužem vyřešit zatěžují záležitosti v práci i v rodině.
Důležitý je pestrý jídelníček. Určitě by měl obsahovat zeleninové saláty s dýňovým olejem, který obsahuje pro mužskou plodnost nepostradatelný zinek a potřebné zdravé tuky. Obdobně pak tučné mořské ryby, nejraději opět se zeleninovou přílohou..
Tip: Fertilan dodává látky, podporující mužskou plodnost jako L-arginin, L-karnitin, mateří kašičku, vitamin E, koenzym Q10, zinek a další. Nechybí ani selen, který přispívá k normální spermatogenezi.
Spermatogeneze je ovlivňována také pohlavními hormony, zejména testosteronem. K udržení jeho normální hladiny přispívá zinek. Fertilan je k dostání v lékárnách nebo na www.vegall.cz
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock, archiv firem