Domů     Příliš dobrého najednou?
Příliš dobrého najednou?
23.5.2020

Kombinace několika léků je náročná i pro nás v roli pacientů. Není lehké ohlídat, abychom je brali správně, a navíc nám mohou hrozit i skrytá nebezpečí.

Jeden, dva, možná ještě tři pilulky denně, to se ještě dá s trochou disciplíny uhlídat. Ale jakmile nám jich lékař naordinuje víc, jde do tuhého.

Když bereme pět a víc léků denně, označuje se takové množství jako „polymedikace“ a my si musíme dát velký pozor, abychom neudělali nějakou chybu.

Samozřejmě hlavně starší ročníky často polykají tolik prášků, že by si z nich mohli, s velkou dávkou nadsázky, dělat ráno müsli s mlékem.

Pilulky, kam se podíváme

Bereme léky na nějaký neduh, a rovnou k nim dostaneme jiný lék na odstranění nežádoucích účinků toho prvního léku, k tomu něco na bolest, to kvůli bolavým kloubům, nějaký prášek na spaní, pak i pilulku na paměť a nádavkem vitaminy tak nějak na všechno.

Spousta seniorů tak má na nočním stolku pět a víc krabiček, a čím víc léků, tím větší rizika: jednak že spolu budou léky nějak nechtěně reagovat, jednak že se nám užívání poplete, na něco zapomeneme, něco vezmeme později.

Nebojte se lékaře „otravovat“

Podle informací odborníků užívá průměrný český senior čtyři až šest léků na předpis zároveň.

Přitom těch zmíněných pět druhů pilulek, o kterých jsme se zmínili, se považuje za kritickou mez, kdy počet nežádoucích účinků a ovlivňování léků navzájem prudce vzrůstá.

Samozřejmě to neznamená, že musí všichni, koho se to týká, okamžitě sepsat závěť a začít propadat panice. Ale je to rozhodně na pováženou a stálo by za to zeptat se svého lékaře, jestli je náš „koktejl“ bezpečný.

Nevinné hrozby

Samozřejmě by to měla být starost lékaře, aby pečlivě zvážil, jestli jeho pacient neužívá zároveň něco, co by mohlo způsobit problémy.

Jenže málokdo chodí jen k jednomu lékaři, a může se docela snadno stát, že dva lékaři, třeba obvoďák a specialista, svoje recepty „nesladí“. Kromě toho je ve stresu snadné zapomenout, co vlastně bereme.

A hodně často člověka ani nenapadne vyjmenovat i léky, které užívá jako „lentilky“ a jsou běžně dostupné – třeba právě léky na bolest nebo různé doplňky stravy na spaní, na nervy, na zažívání.

A přitom obyčejný acylpyrin vás může ohrozit na životě, když užíváte léky na ředění krve.

S bylinkami opatrně

Na vitaminy a doplňky prodávané bez předpisu pozor. Příliš mnoho dobrého může škodit, nenamlouvejme si, že třeba bylinkami nemůžeme nic zkazit. Hodně obrazně řečeno, představte si, že vám doktor předepsal na váš neduh štamprdli slivovice denně.

A vy, abyste léčbu trochu „popostrčili“, si dopřejete ještě malé pivo a pojistíte to dvěma deci vína. A k tomu šláftruňk před spaním. S trochou štěstí trefíte večer do postele. Ale u kombinace mnoha neškodných přípravků na jeden problém to může být horší.

Pomozte babičce se seznamem

Aby člověk na nic nezapomněl, bude nejlepší si před návštěvou lékaře poctivě sepsat všechny léky, které užíváte. A poctivě znamená, že nevynecháme ani ty bez předpisu včetně vitaminů. Hlavně starším členům rodiny by měl někdo pomoct a dohlédnout na to.

Takový seznam je vůbec dobrá věc. Poslouží vám i v lékárně: když si půjdete vyzvednout něco nového, nechte si pro jistotu zkontrolovat, jestli se to „nepopere“ s ostatními léky.

Kdo jiný by měl umět poradit než lékárník (i proto je nejlepší mít „svou“ lékárnu, kde cítíte, že se vám věnují).

Jak si zachovat přehled?

Abyste se v lécích neztratili, pořiďte si speciální krabičku na dávkování léků. Můžete si v ní do jednotlivých přihrádek nasypat „zobání“ na celý den, odděleně na ráno, poledne a večer, nebo dokonce třeba na celý týden.

Místo abyste si lámali hlavu, jestli jste si nezapomněli vzít ranní prášek na tlak tak dlouho, až vám tlak spolehlivě stoupne rozčílením, nebo jako někteří „experti“ složitě počítali zbylé léky v lavičce a odčítali od nich, kolik jste jich už využívali, budete mít jasný přehled.

Pozor na grapefruit

Vitaminy jsou důležité a vitamin C jsme si zvykli považovat málem za všelék na všechny nemoci, snad s výjimkou zlomené nohy, i když ani tam by to člověka nepřekvapilo. Čaj s citronem, pomerančový nebo grapefruitový džus má na nočním stolku málem každý marod. Ovšem pozor, takový vitaminy nabitý grapefruit může být záludný.

Grapefruitová šťáva totiž ve spojení s mnoha léky vyvolává nežádoucí účinky. Může za to enzym, jehož název sestává jen z písmen a čísel a který máme v játrech a ve střevní stěně.

Tenhle enzym odbourává část účinných látek léků už ve stěně tenkého střeva, takže se nám „do těla“ dostane jen část léčivé látky z polknuté pilulky. Jenže látky obsažené v grapefruitu nám tyhle enzymy „vyřadí“ z provozu a to je problém.

Do těla se nám dostane mnohem větší procento z léku, než kdybychom grapefruit nejedli. S tím se ale při dávkování léků samozřejmě nepočítá.

Text: Kateřina Rodná, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej