Zdá se vám, že vás miminko nesleduje očima a nereaguje na podněty kolem sebe? Anebo je stále uslzené, či dokonce jeho oči mají podivné zabarvení? Možná si jen něco namlouváte, ale přesto raději vyhledejte odborníka.
Oční lékaři už dnes dokážou velmi přesně vyšetřit i novorozence a malá miminka a hlavně – ve většině případů umí pomoci. Brzy po narození odhalí i závažné vrozené oční vady dítěte, a to díky screeningovému programu, zavedenému v porodnicích po celé republice.
Princip vyšetření je jednoduchý. Po porodu dětský lékař prosvítí novorozenci oči oftalmoskopem (oční zrcátko) a podle reakce zjistí, zda je prostředí v oku volné, bez překážek a poruch či odchylek.
Díky tomu může včas zjistit vrozený šedý zákal, který lze operovat už pár měsíců po porodu. Rychlost zákroku má pak velký vliv na budoucí rozvoj zraku dítěte.
Rodiče musí být ve střehu
Většina onemocnění a vad očí ale vzniká u dětí až v pozdějším věku. Mohou je odhalit pediatři při pravidelných povinných prohlídkách, ale hlavně rodiče a příbuzní, kteří jsou s dětmi v neustálém styku.
Kupříkladu zpozorují, že už brzy po porodu šilhá (stáčí jedno nebo obě oči k nosu, či naopak od sebe). Zvětšení nebo zešednutí jednoho či obou očí zas může signalizovat zelený zákal.
Šedý zákal a nitrooční nádor pak může odhalit šedavé zabarvení nebo lesk v zorničce oka. Bez povšimnutí neponechte ani trvalé slzení jednoho oka, které může být příznakem vrozeného zúžení slzných cest. K dalším příznakům tohoto problému patří opakované záněty spojivek jednoho oka.
Tipy Paní domu:
Sledujte vašeho potomka a dejte si pozor i na kmitavé nebo bloudivé pohyby očí či na nepřirozené naklánění hlavy.
Pokud je dítko v pořádku, už několik týdnů po porodu běžně reaguje na nabízené hračky a alespoň na chvilku se na ně oběma očima upřeně zadívá, případně je sleduje.
Rozsvítíte mu u postýlky lampičku, dítě by mělo stáčet pohled za světlem.
Kolem půl roku věku nastal čas na oblíbenou schovávanou (za noviny, pod deku, za závěs). Když na dítě „juknete“, baví se a pohledem sleduje, kam se příště ukryjete…
Co když má skutečně oční vadu?
Pokud však máte i jen stín pochybností, vyhledejte odbornou pomoc. Nikdy nečekejte na nějaký vývoj či zhoršení a vydejte se k očnímu lékaři. Oftalmolog provede dítěti několik testů, a především vyloučí závažné anatomické vady, znemožňující normální vidění.
I když lékař zjistí začínající onemocnění, umí ve většině případů pomoci. Někdy problém vyřeší brýle nebo třeba jen léky, jindy je zapotřebí operace.
Spoustu vad lze ale odoperovat během několika prvních měsíců života dítěte, takže v dalším životě na svět může hledět už jen „růžovými brýlemi“.
Nejčastější dětské oční vady
Novorozenci – Pro toto období jsou typické kojenecké záněty spojivek a problémy se slznými cestami (vrozené zúžení nebo neprůchodnost), projevující se opakovanými záněty a slzením většinou jen jednoho oka.
Léčba v těchto případech patří k těm jednodušším. Řeší se léky nebo menším zákrokem či průplachem slzných cest. U novorozenců se také objevuje šedý a zelený zákal. Obě vady patří na specializované pracoviště a léčba je náročná.
2 roky – V období kolem druhého roku dítěte se bohužel objevuje i zhoubný nádor sítnice (retinoblastom). Toto nádorové onemocnění se léčí pouze na specializovaném pracovišti a ve spolupráci s onkology.
Komplexní a včasné terapie ale mívají velmi dobré výsledky. V tomto věku se u dětí také objevuje vrozený pokles víčka, který vyřeší jednoduchá plastická operace.
3 roky – Pro období kolem třetího roku dítěte je typické šilhání neboli strabismus. Většina typů strabismu se operuje kolem 4.–5. roku. V průběhu léčby pak dítě musí nosit brýle.
Předškolní věk – U předškolních dětí se lékaři setkávají s alergickými reakcemi a virovými záněty spojivek nebo rohovky. V tomto věku také začínají dioptrické vady. Nejčastější je krátkozrakost, která vrcholí ve školním věku.
Za ní je dalekozrakost a na třetím pak astigmatismus (nestejnoměrné zakřivení oka, které dělá problémy při zaostřování). Ve všech případech jsou řešením brýle.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock