V kotlíku nad ohněm lze tavit a ohřívat nepřeberné množství pochutin, zdaleka to není jen sýr. Fondue můžete připravit masové s vývarem, zeleninové či ovocné a čokoládové. Pokud nevíte, jak na to, zde je pár tipů pro výběr ingrediencí.
Fondue, jednoduše fondy. Původně sýrová pochoutka pochází z hornatého Švýcarska, kde ji poprvé připravili ze směsi dvou sýrů, bílého vína a mouky, do které se namáčel chléb.
Sýrů a chleba bylo v každé domácnosti dost, přes zimu však rychle tvrdly, a proto byl tento postup zpočátku spíš praktickou než gurmánskou záležitostí.
Správné ingredience
Pro sýrové fondue vybírejte kvalitní sýry, tučnější a aromatické, z těch dostupnějších vyzkoušejte např. čedar, ementál, goudu či gruyere.
Při dochucování se meze nekladou, záleží na vašich chutích: hodí se česnek, bílé víno, třešňovice, muškátový oříšek, kayenský pepř…
K namáčení použijte chléb, bagetu či toustový chléb, kostičky můžete předem lehce orestovat.
U masové varianty pokrájejte suroviny na tenčí proužky, ať se snadněji v oleji propečou. Vyzkoušejte vepřovou kýtu, svíčkovou, kuřecí játra, chorizo, slaninu.
A jestli milujete sladké nebo chcete připravit zajímavé zpestření pro děti, vrhněte se na čokoládové fondue. Do horké čokolády můžete nořit ovoce, marshmallows, sušené ovoce.
Prostě fantazii se u fondue meze nekladou!
Klasické sýrové fondue
Několik druhů sýrů, starších i čerstvých, roztavíme v troše vody s spolu s bílým vínem nebo kapkou alkoholu. Zahustíme moukou a provaříme. Okořeníme. Poté odstavíme z plotny a nad malým plaménkem zahříváme. Ve směsi máčíme starší chléb a pečivo (i čerstvé).
Fondue jako zákusek
Do roztavené čokolády (mléčné i hořké) se namáčí ovoce, piškoty, sušenky… Namísto čokolády se může použít hustá káva, karamel, puding, vaječná vinná pěna aj.
Originální Raclette
Název se ujal podle švýcarského sýra Raclette jemně ořechové chuti, vyráběného z kravského mléka. Raclette se na rozdíl od fondue servíruje na kraj stolu. Půlka či celé kolo sýra se nahřívá a pak odškrabuje. Podává se s vařenými brambory, tmavým chlebem a nakládanou zeleninou.
Bagna Cauda
Pochází Itálie a název v překladu znamená „horká lázeň“. Máslo, olivový olej, česnek a ančovičky jsou zahřívány v kotlíku a hosté v této směsi pomocí dřevěných jehel namáčejí čerstvou zeleninu.
Zeleninové variace
Zeleninu pokrájíme na menší kousky. V kotlíku na sporáku ohřejeme zeleninový vývar. Okořeníme a kotlík postavíme nad ohřívač. Strávníci si nabírají do síťových naběraček zeleninu a vaří ji v horkém vývaru. K zeleninovému fondue podáme na stůl krajíce chleba.
Rybí s vývarem
Ohřejeme rybí vývar se zeleninou. Další ryby a zeleninu nakrájíme na sousta. Pečivo nakrájíme na kostky. Konzumenti si sami napichují kusy zeleniny, ryby a mořské plody a vaří je ve vývaru. K hotovým fondue podáváme omáčky podle chuti. Vývar na závěr přelijeme do šálku a podáváme jako polévku.
Vývary a bujóny
Další možností, jak připravit fondue, je uvařit klasický zeleninový nebo masový bujón, ve kterém si pak každý stolovník vaří kousky masa, ryb nebo zeleniny a poté je namáčí do omáček.
Jak správně stolovat:
Servírování – při fondue se chléb napichuje dlouhou vidličkou, kousky se obalí v sýrové omáčce a nechají se okapat, až sýr zchladne.
Protože budete vidličku znovu máčet ve společné omáčce, kousky hned nepolykejte, ale položte si je na talířek a teprve pak jezte. Při fritování fondue se kousky masa napichují a vkládají do rozpáleného oleje, kde se usmaží.
Pak se položí na talíř a obyčejnou vidličkou se namáčejí do omáček. Předejdete tak ušpinění náčiní i fritovacího oleje.
Chléb – nejčastěji se používá francouzská bageta. Při krájení na kousky dbejte, aby na každém soustu zbyla kůrka. Ta zaručí, že se chléb po namočení nerozpadne. Oblíbený je též chléb nakrájený na kostky a opečený v oleji.
Omáčky – používejte ty, které máte sami rádi – majonézové, s kečupem a hořčicí, bylinkové, s koprem, křenové i s česnekem, s povidly a medem, ovocné i zeleninové…
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock a Wikipedie