Domů     Aby vás stáří nepředběhlo
Aby vás stáří nepředběhlo
23.4.2020

Jsme staří jako…. naše cévy, naše klouby, naše srdce. Tak se to říkává, že? A bývá to pravda, stačí, aby to na jednom místě v těle začalo drhnout, a rázem se cítíme celkově omezení.

Ztráta pružnosti se navíc nemusí týkat jen naší fyzické schránky, ale i psychiky.

Zabránit tělu ve stárnutí nedokážeme, ale můžeme hodně podniknout pro to, aby nepřišlo předčasně. Jak? Prevencí! Což neznamená, že si nemůžeme nic dopřát a užít, toho se nebojte.

Jde spíš o to vědět, čím stárnutí nechtěně urychlujeme a těmto rizikům se vyhnout. Vyplatí se to. Protože jakmile se naše klouby opotřebují a cévy zanesou aterosklerózou, náprava je obtížná a zdlouhavá, výsledek nejistý.

Naopak předejít jim znamená udržet si svěžest, což je k nezaplacení. Co si tedy ohlídat a jak?

Pořádek v tucích

Tuk je nejsledovanější položkou na jídelníčku, neboť má na kontě největší počet zdravotních rizik ze všech živin. Odtud je krok k zavržení tuku jako nežádoucí položky. Jenže tuky naše tělo nezbytně potřebuje, dokonce i živočišné a cholesterol. Takže první, co bychom měli pro své zdraví udělat, je zorientovat se v tucích.

Mýtus cholesterol

Osvěta vykonala své, a tak každý ví, že „zlý“ (LDL) cholesterol se v přebytku usazuje na vnitřních stěnách cév, tam ho časem překryje vápenatá krusta a problém zvaný arteroskleróza je na světě. Nebolí, dokud se neozve infarkt.

Podle zavedených zdravovědných návodů bychom se živočišným tukům měli vyhýbat, omezovat vejce, máslo i tučné maso.

Ovšem poslední dobou se čím dál častěji ozývají odborné hlasy, které s touto tradovanou pravdou nesouhlasí, neboť výzkumy ukazují, že škodlivost cholesterolu z potravin může být sporná.

Protože…

Polovina pacientů se srdečním infarktem má hladinu cholesterolu zcela v normě.

Množství cholesterolu na jídelníčku nemusí mít přímý vliv na jeho hladinu v cévách, jak se předpokládalo.

Většina cholesterolu se do těla nedostává s jídlem, ale vzniká v organismu. To není omyl přírody nebo nemoc, cholesterol plní v těle důležité funkce, je nepostradatelný například pro tvorbu buněčných stěn nebo hormonů.

Ani dříve omezovaná vejce už nejsou považována za zdravotní hrozbu, neboť se neprokázalo, že by jejich konzumace měla jakýkoliv negativní dopad na naše zdraví. Spíš naopak, jsou hodnotným zdrojem bílkovin, minerálů a vitaminů.

Jak tedy s živočišnými tuky?

Rozumně. I když se nejspíš nemusíme cholesterolu tak obávat, jak se dříve věřilo, každopádně nadmíra živočišných tuků organismu nesvědčí, narušuje správné prostředí v mozku a dříve či později vede k nadváze.

Ta je spolu s kouřením hlavním rizikovým faktorem pro vznik srdečně cévních onemocnění. Takže si klidně dejte vejce na slanině, ale jen občas. Zato denně věnujte chvilku zdravému protažení těla.

Rostlinné oleje

Zatímco kolem cholesterolu vznikl mýtus nebezpečnosti, rostlinné oleje mají pověst právě opačnou – jako zdroj zdraví. Na tom je hodně pravdy, jen musíme vzít v úvahu, že rostlinné oleje mají různé složení a tím i prospěšnost pro zdraví.

Jsou i takové, které se složením vyrovnají sádlu, jako kokosový nebo palmový olej. Ty organismu už nemají čím prospět, tuků tohoto typu máme na jídelníčku tak jako tak přebytek.

To, co tělo potřebuje, jsou tuky takzvaně nenasycené, z mořských ryb, ořechů a semen.

Čím nám prospívají?

Naprosto nezbytné jsou pro práci mozku a nervové soustavy.

Pomáhají snižovat vysokou hladinu LDL cholesterolu.

Doporučujeme: Olivový olej velké zdravotní účinky nemá, neškodí, ale ani nepomáhá, působí v organismu v zásadě neutrálně. Naopak vynikající je olej dýňový.

Obsahuje hodně vitaminu E, proto je v Korutanech, kde se tradičně pěstuje ve velkém, považován za elixír mládí. Vitamin E totiž podporuje tvorbou hormonů plodnost a udržuje kůži mladistvou. Používá se do salátů.

Velmi prospěšné složení má i podceňovaný olej řepkový, z pochoutkových druhů pak olej ořechový.

Pohyb a otužování

Není žádným tajemstvím, že hlavní příčinou úmrtí jsou v našich zeměpisných šířkách srdečně cévní onemocnění.

Kromě potíží s cholesterolem hraje významnou roli i špatná trénovanost srdce, zvláště v kombinaci s kouřením, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Cvičení a otužování je nejdostupnější prevencí, tělesný pohyb vám navíc vezme chuť na cigaretu i pojídání čehosi jen tak z nudy. Pokud budete cvičit jen rekreačně pro oddálení stárnutí těla, pak je vhodné sporty střídat:

Proti ubývání svalstva: gymnastika, cvičení v posilovně, plavání

Pro trénink srdce a oběhového systému: aerobik a jeho odnože, zumba, běh, nordic walking, jízda na kole nebo na rotopedu

Proč otužování?

Nejde jen o odolnost vůči infekcím, ale především o podporu prokrvení vnějších vrstev těla a kůže. Pod studenou sprchou se cévy okrajových partií nejprve prudce stáhnou, aby chránily tělesné teplo, a následně po sprchování prudce roztáhnou.

Tím přivedou ke tkáním obvykle jen chudě prokrveným ve zvýšené míře kyslík i živiny. Podobný účinek mají šetrnější střídavé sprchy vodou vlažnou a pak teplou.

Nezapomeňte: Všichni potřebujeme pevné cévy a jejich odolnost a pružnost má v kompetenci významně vitamin C. Nejlepším zdrojem je kiwi, čerstvá paprika a petrželová nať.

Ohlídejte si:

– Dobrá pohyblivost kloubů je pro pocit pohodlí ve vlastním těle zásadní. Jenže právě kloubní potíže a poruchy patří k nejhůře léčitelným. Proto si dávejte pozor zejména na velké klouby a nezatěžujte je riskantními sporty a pohyby. Naopak vhodná je jóga, která jejich pohyblivost šetrným způsobem zvyšuje.

– Zdravý sluch může utrpět nadměrným hlukem, který pak vyvolává nedoslýchavost nebo neustálý fantomový zvuk tzv. tinitus. Prognóza léčby je v těchto případech nejistá, takže si sluch chraňte, těžko vám ho pak lékaři vrátí.

Vedle nadměrně hlučné hudby, zejména ve sluchátkách, je hlavní příčinou mužská frajeřina, když nepoužívají ochranu sluchu v hlučném pracovním prostředí. Tady bychom měly partnery přesvědčit my ženy.

Hbitý mozek

Všimli jste si, že virtuozové a dirigenti koncertují i ve vysokém věku kolem 80 let? Kromě vrozené vitality na tom má podíl mimořádné zatížení mozku, který se celý život nepřestával učit.

Je jedno, čím se zabýváte, důležité je klást na svůj mozek vysoké požadavky a nenechat ho zpohodlnět. Tělo by totiž rychle následovalo. Čím hlavu zaměstnat?

Snažte se vytrhnout se z každodenní rutiny, i když je to namáhavé. Choďte do kina, na koncerty, výstavy, na turistické výpravy.

Výbornou metodou, jak se donutit dělat něco, co nemusíme, jsou zájmové kurzy. Je už na vás, jestli se budete učit šít, nebo ovládat grafické programy. Důležité je, aby to byl kurz docházkový, protože z učení doma brzy nebývá nic.

Velice prospěšné pro udržení duševní čilosti je stýkat se s novými lidmi mimo váš běžný okruh. A ačkoli to může být proti srsti, inspirací pro naše myšlení jsou zvláště ti, s nimiž nesouhlasíme, kteří nás rozčilují a nerozumíme jim.

Zkuste s nimi vydržet a hledat společné body, váš mozek to obohatí o mnoho nových neuronových spojení.

Tip pro manželky: Muži mají větší sklon než my upadnout do stereotypu, kdy se zabývají jen svými věcmi a ty jsou stále tytéž.

Pokuste se je z tohoto omezení vyvést co nejdříve, v důchodu už bude pozdě a budete mít vedle sebe člověka, který vám nestačí a nic ho nebaví.

Síla autosugesce

Také říkáte, když vás někde zabolí a píchne: „No jo, to už je stáří!“? Ačkoli je to míněno jako legrace, zčásti tomu věříme.

Autosugesce je mocný nástroj, ať už si to uvědomujeme nebo ne, a tyto myšlenky v nás pomalu upravují obraz nás samých jako stárnoucích a starých. Ten pak poslouchá nejen psychika, ale i tělo.

Podobné škodlivé věty jsou: „V tomhle věku už se to bude hojit/léčit špatně.“ „Po třicítce (čtyřicítce…) už je hubnutí dřina, dřív to šlo samo.“ „Takovou pleť jako dřív už mít nebudu.“

Špatné a dobré myšlení

Pokud si chcete udržet svěžest a oddálit stárnutí, pak se jím nezaobírejte a nesvádějte tělesné potíže na věk. Píchlo vás v koleni? Řekněte si třeba: „Mám špatné boty, musím si pořídit lepší.“ Nebo:

„Ten úraz z léta se ještě pořádně nezahojil.“ Prostě něco racionálního, co odpovídá situaci.

Pro ženské myšlení je vynikající cestou, jak se cítit dobře, dbát na upravený zevnějšek. Tím, že uslyšíte pochvaly od okolí, si pomalu zvyknete být ta, „které to sluší“, nikoli ta, „která stárne“.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale