Domů     Aby vás stáří nepředběhlo
Aby vás stáří nepředběhlo
23.4.2020

Jsme staří jako…. naše cévy, naše klouby, naše srdce. Tak se to říkává, že? A bývá to pravda, stačí, aby to na jednom místě v těle začalo drhnout, a rázem se cítíme celkově omezení.

Ztráta pružnosti se navíc nemusí týkat jen naší fyzické schránky, ale i psychiky.

Zabránit tělu ve stárnutí nedokážeme, ale můžeme hodně podniknout pro to, aby nepřišlo předčasně. Jak? Prevencí! Což neznamená, že si nemůžeme nic dopřát a užít, toho se nebojte.

Jde spíš o to vědět, čím stárnutí nechtěně urychlujeme a těmto rizikům se vyhnout. Vyplatí se to. Protože jakmile se naše klouby opotřebují a cévy zanesou aterosklerózou, náprava je obtížná a zdlouhavá, výsledek nejistý.

Naopak předejít jim znamená udržet si svěžest, což je k nezaplacení. Co si tedy ohlídat a jak?

Pořádek v tucích

Tuk je nejsledovanější položkou na jídelníčku, neboť má na kontě největší počet zdravotních rizik ze všech živin. Odtud je krok k zavržení tuku jako nežádoucí položky. Jenže tuky naše tělo nezbytně potřebuje, dokonce i živočišné a cholesterol. Takže první, co bychom měli pro své zdraví udělat, je zorientovat se v tucích.

Mýtus cholesterol

Osvěta vykonala své, a tak každý ví, že „zlý“ (LDL) cholesterol se v přebytku usazuje na vnitřních stěnách cév, tam ho časem překryje vápenatá krusta a problém zvaný arteroskleróza je na světě. Nebolí, dokud se neozve infarkt.

Podle zavedených zdravovědných návodů bychom se živočišným tukům měli vyhýbat, omezovat vejce, máslo i tučné maso.

Ovšem poslední dobou se čím dál častěji ozývají odborné hlasy, které s touto tradovanou pravdou nesouhlasí, neboť výzkumy ukazují, že škodlivost cholesterolu z potravin může být sporná.

Protože…

Polovina pacientů se srdečním infarktem má hladinu cholesterolu zcela v normě.

Množství cholesterolu na jídelníčku nemusí mít přímý vliv na jeho hladinu v cévách, jak se předpokládalo.

Většina cholesterolu se do těla nedostává s jídlem, ale vzniká v organismu. To není omyl přírody nebo nemoc, cholesterol plní v těle důležité funkce, je nepostradatelný například pro tvorbu buněčných stěn nebo hormonů.

Ani dříve omezovaná vejce už nejsou považována za zdravotní hrozbu, neboť se neprokázalo, že by jejich konzumace měla jakýkoliv negativní dopad na naše zdraví. Spíš naopak, jsou hodnotným zdrojem bílkovin, minerálů a vitaminů.

Jak tedy s živočišnými tuky?

Rozumně. I když se nejspíš nemusíme cholesterolu tak obávat, jak se dříve věřilo, každopádně nadmíra živočišných tuků organismu nesvědčí, narušuje správné prostředí v mozku a dříve či později vede k nadváze.

Ta je spolu s kouřením hlavním rizikovým faktorem pro vznik srdečně cévních onemocnění. Takže si klidně dejte vejce na slanině, ale jen občas. Zato denně věnujte chvilku zdravému protažení těla.

Rostlinné oleje

Zatímco kolem cholesterolu vznikl mýtus nebezpečnosti, rostlinné oleje mají pověst právě opačnou – jako zdroj zdraví. Na tom je hodně pravdy, jen musíme vzít v úvahu, že rostlinné oleje mají různé složení a tím i prospěšnost pro zdraví.

Jsou i takové, které se složením vyrovnají sádlu, jako kokosový nebo palmový olej. Ty organismu už nemají čím prospět, tuků tohoto typu máme na jídelníčku tak jako tak přebytek.

To, co tělo potřebuje, jsou tuky takzvaně nenasycené, z mořských ryb, ořechů a semen.

Čím nám prospívají?

Naprosto nezbytné jsou pro práci mozku a nervové soustavy.

Pomáhají snižovat vysokou hladinu LDL cholesterolu.

Doporučujeme: Olivový olej velké zdravotní účinky nemá, neškodí, ale ani nepomáhá, působí v organismu v zásadě neutrálně. Naopak vynikající je olej dýňový.

Obsahuje hodně vitaminu E, proto je v Korutanech, kde se tradičně pěstuje ve velkém, považován za elixír mládí. Vitamin E totiž podporuje tvorbou hormonů plodnost a udržuje kůži mladistvou. Používá se do salátů.

Velmi prospěšné složení má i podceňovaný olej řepkový, z pochoutkových druhů pak olej ořechový.

Pohyb a otužování

Není žádným tajemstvím, že hlavní příčinou úmrtí jsou v našich zeměpisných šířkách srdečně cévní onemocnění.

Kromě potíží s cholesterolem hraje významnou roli i špatná trénovanost srdce, zvláště v kombinaci s kouřením, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Cvičení a otužování je nejdostupnější prevencí, tělesný pohyb vám navíc vezme chuť na cigaretu i pojídání čehosi jen tak z nudy. Pokud budete cvičit jen rekreačně pro oddálení stárnutí těla, pak je vhodné sporty střídat:

Proti ubývání svalstva: gymnastika, cvičení v posilovně, plavání

Pro trénink srdce a oběhového systému: aerobik a jeho odnože, zumba, běh, nordic walking, jízda na kole nebo na rotopedu

Proč otužování?

Nejde jen o odolnost vůči infekcím, ale především o podporu prokrvení vnějších vrstev těla a kůže. Pod studenou sprchou se cévy okrajových partií nejprve prudce stáhnou, aby chránily tělesné teplo, a následně po sprchování prudce roztáhnou.

Tím přivedou ke tkáním obvykle jen chudě prokrveným ve zvýšené míře kyslík i živiny. Podobný účinek mají šetrnější střídavé sprchy vodou vlažnou a pak teplou.

Nezapomeňte: Všichni potřebujeme pevné cévy a jejich odolnost a pružnost má v kompetenci významně vitamin C. Nejlepším zdrojem je kiwi, čerstvá paprika a petrželová nať.

Ohlídejte si:

– Dobrá pohyblivost kloubů je pro pocit pohodlí ve vlastním těle zásadní. Jenže právě kloubní potíže a poruchy patří k nejhůře léčitelným. Proto si dávejte pozor zejména na velké klouby a nezatěžujte je riskantními sporty a pohyby. Naopak vhodná je jóga, která jejich pohyblivost šetrným způsobem zvyšuje.

– Zdravý sluch může utrpět nadměrným hlukem, který pak vyvolává nedoslýchavost nebo neustálý fantomový zvuk tzv. tinitus. Prognóza léčby je v těchto případech nejistá, takže si sluch chraňte, těžko vám ho pak lékaři vrátí.

Vedle nadměrně hlučné hudby, zejména ve sluchátkách, je hlavní příčinou mužská frajeřina, když nepoužívají ochranu sluchu v hlučném pracovním prostředí. Tady bychom měly partnery přesvědčit my ženy.

Hbitý mozek

Všimli jste si, že virtuozové a dirigenti koncertují i ve vysokém věku kolem 80 let? Kromě vrozené vitality na tom má podíl mimořádné zatížení mozku, který se celý život nepřestával učit.

Je jedno, čím se zabýváte, důležité je klást na svůj mozek vysoké požadavky a nenechat ho zpohodlnět. Tělo by totiž rychle následovalo. Čím hlavu zaměstnat?

Snažte se vytrhnout se z každodenní rutiny, i když je to namáhavé. Choďte do kina, na koncerty, výstavy, na turistické výpravy.

Výbornou metodou, jak se donutit dělat něco, co nemusíme, jsou zájmové kurzy. Je už na vás, jestli se budete učit šít, nebo ovládat grafické programy. Důležité je, aby to byl kurz docházkový, protože z učení doma brzy nebývá nic.

Velice prospěšné pro udržení duševní čilosti je stýkat se s novými lidmi mimo váš běžný okruh. A ačkoli to může být proti srsti, inspirací pro naše myšlení jsou zvláště ti, s nimiž nesouhlasíme, kteří nás rozčilují a nerozumíme jim.

Zkuste s nimi vydržet a hledat společné body, váš mozek to obohatí o mnoho nových neuronových spojení.

Tip pro manželky: Muži mají větší sklon než my upadnout do stereotypu, kdy se zabývají jen svými věcmi a ty jsou stále tytéž.

Pokuste se je z tohoto omezení vyvést co nejdříve, v důchodu už bude pozdě a budete mít vedle sebe člověka, který vám nestačí a nic ho nebaví.

Síla autosugesce

Také říkáte, když vás někde zabolí a píchne: „No jo, to už je stáří!“? Ačkoli je to míněno jako legrace, zčásti tomu věříme.

Autosugesce je mocný nástroj, ať už si to uvědomujeme nebo ne, a tyto myšlenky v nás pomalu upravují obraz nás samých jako stárnoucích a starých. Ten pak poslouchá nejen psychika, ale i tělo.

Podobné škodlivé věty jsou: „V tomhle věku už se to bude hojit/léčit špatně.“ „Po třicítce (čtyřicítce…) už je hubnutí dřina, dřív to šlo samo.“ „Takovou pleť jako dřív už mít nebudu.“

Špatné a dobré myšlení

Pokud si chcete udržet svěžest a oddálit stárnutí, pak se jím nezaobírejte a nesvádějte tělesné potíže na věk. Píchlo vás v koleni? Řekněte si třeba: „Mám špatné boty, musím si pořídit lepší.“ Nebo:

„Ten úraz z léta se ještě pořádně nezahojil.“ Prostě něco racionálního, co odpovídá situaci.

Pro ženské myšlení je vynikající cestou, jak se cítit dobře, dbát na upravený zevnějšek. Tím, že uslyšíte pochvaly od okolí, si pomalu zvyknete být ta, „které to sluší“, nikoli ta, „která stárne“.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
enigmaplus.cz
Biolog prý spatřil záhadnou dračí rybu: Více než devadesát let se o tom vedou spory!
V roce 1932 spatřil William Beebe (1877-1962) okénkem ponorného zařízení – batysféry podivného tvora. Místem mysteriózního setkání byl Atlantský oceán u Bermudského souostroví. Co biolog v hloubce 640
Stále mi píše zamilované básně
skutecnepribehy.cz
Stále mi píše zamilované básně
Byla jsem rozmazlená až hrůza. Přitom moji rodiče nebyli nijak bohatí, nemohli si dovolit bůhvíco, ale mně by snesli modré z nebe. Už ve školce jsem mívala nejkrásnější oblečky ze všech a nejvíc hraček i obrázkových knížek. A protože moje knihovna praskala ve švech, hodně jsem četla, nejraději romantické příběhy o lásce. Snila jsem o tom, že se seznámím s anglickým hrabětem,
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
epochaplus.cz
Asketismus jako protipól bezuzdného chování?
Náboženství a víra provázejí lidstvo již od pradávna. Dodržovat pravidla určená církvemi však často není vůbec jednoduché a zkrotit vlastní mysl je zřejmě jedním z nejobtížnějších úkolů… Myšlenka asketismu byla inspirována starověkou řeckou školou stoiků, kteří tvrdili, že bychom měli popírat své nižší smyslové touhy, aby se naše duše mohla osvobodit. Stoikové se učili potlačovat
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
historyplus.cz
Korejský poloostrov dokázal spojit jen ping-pong
Zatímco na bedlivě střežené hranici dál hlídkují vojáci obou zemí, ve sportovní hale je nepřátelství zapomenuto. Dnes existuje jen jedna Korea, a ta se právě chystá udivit celý svět. Na mistrovství světa ve stolním tenisu, které se koná v roce 1991 v japonském městě Čiba, se v kategorii ženských družstev žádné překvapení nečeká. Vždyť už osmkrát za sebou,
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
iluxus.cz
Rado opět spojilo své renomé s japonským návrhářem
V roce 2017 se značka Rado spojila s japonským módním vizionářem Kunihiko Morinagou, aby společně vytvořili limitovanou edici hodinek. Ty kombinují tradiční řemeslné umění značky s inovativní technolo
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
21stoleti.cz
Umožní umělá inteligence hovory ze záhrobí?
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza Doktorka Stephenie Lucas One
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
nasehvezdy.cz
Co Krejčíkovou tak moc trápí?
Poslední dobou působí herečka ze seriálu Ulice Aneta Krejčíková (32) smutně, jako kdyby snad v životě prožívala velké trápení. Všímají si toho i její sledující na sociálních sítích. Vznikat pochopit
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
nejsemsama.cz
Za svoji dobrotu jsem těžce zaplatila
Chtěla jsem pomoci cizí ženě, ale přineslo mi to nakonec zklamání. Pravidelně chodívám dělat větší týdenní nákup do některého ze supermarketů. Jednoho dne jsem si povšimla mladé ženy s asi šestiletým synkem. Měla s sebou pouze malý košík. Místo do něj si ale pár věcí strčila do kapes bundy. Přemýšlela jsem, jak mám reagovat a jestli chci