Domů     Aby vás stáří nepředběhlo
Aby vás stáří nepředběhlo
23.4.2020

Jsme staří jako…. naše cévy, naše klouby, naše srdce. Tak se to říkává, že? A bývá to pravda, stačí, aby to na jednom místě v těle začalo drhnout, a rázem se cítíme celkově omezení.

Ztráta pružnosti se navíc nemusí týkat jen naší fyzické schránky, ale i psychiky.

Zabránit tělu ve stárnutí nedokážeme, ale můžeme hodně podniknout pro to, aby nepřišlo předčasně. Jak? Prevencí! Což neznamená, že si nemůžeme nic dopřát a užít, toho se nebojte.

Jde spíš o to vědět, čím stárnutí nechtěně urychlujeme a těmto rizikům se vyhnout. Vyplatí se to. Protože jakmile se naše klouby opotřebují a cévy zanesou aterosklerózou, náprava je obtížná a zdlouhavá, výsledek nejistý.

Naopak předejít jim znamená udržet si svěžest, což je k nezaplacení. Co si tedy ohlídat a jak?

Pořádek v tucích

Tuk je nejsledovanější položkou na jídelníčku, neboť má na kontě největší počet zdravotních rizik ze všech živin. Odtud je krok k zavržení tuku jako nežádoucí položky. Jenže tuky naše tělo nezbytně potřebuje, dokonce i živočišné a cholesterol. Takže první, co bychom měli pro své zdraví udělat, je zorientovat se v tucích.

Mýtus cholesterol

Osvěta vykonala své, a tak každý ví, že „zlý“ (LDL) cholesterol se v přebytku usazuje na vnitřních stěnách cév, tam ho časem překryje vápenatá krusta a problém zvaný arteroskleróza je na světě. Nebolí, dokud se neozve infarkt.

Podle zavedených zdravovědných návodů bychom se živočišným tukům měli vyhýbat, omezovat vejce, máslo i tučné maso.

Ovšem poslední dobou se čím dál častěji ozývají odborné hlasy, které s touto tradovanou pravdou nesouhlasí, neboť výzkumy ukazují, že škodlivost cholesterolu z potravin může být sporná.

Protože…

Polovina pacientů se srdečním infarktem má hladinu cholesterolu zcela v normě.

Množství cholesterolu na jídelníčku nemusí mít přímý vliv na jeho hladinu v cévách, jak se předpokládalo.

Většina cholesterolu se do těla nedostává s jídlem, ale vzniká v organismu. To není omyl přírody nebo nemoc, cholesterol plní v těle důležité funkce, je nepostradatelný například pro tvorbu buněčných stěn nebo hormonů.

Ani dříve omezovaná vejce už nejsou považována za zdravotní hrozbu, neboť se neprokázalo, že by jejich konzumace měla jakýkoliv negativní dopad na naše zdraví. Spíš naopak, jsou hodnotným zdrojem bílkovin, minerálů a vitaminů.

Jak tedy s živočišnými tuky?

Rozumně. I když se nejspíš nemusíme cholesterolu tak obávat, jak se dříve věřilo, každopádně nadmíra živočišných tuků organismu nesvědčí, narušuje správné prostředí v mozku a dříve či později vede k nadváze.

Ta je spolu s kouřením hlavním rizikovým faktorem pro vznik srdečně cévních onemocnění. Takže si klidně dejte vejce na slanině, ale jen občas. Zato denně věnujte chvilku zdravému protažení těla.

Rostlinné oleje

Zatímco kolem cholesterolu vznikl mýtus nebezpečnosti, rostlinné oleje mají pověst právě opačnou – jako zdroj zdraví. Na tom je hodně pravdy, jen musíme vzít v úvahu, že rostlinné oleje mají různé složení a tím i prospěšnost pro zdraví.

Jsou i takové, které se složením vyrovnají sádlu, jako kokosový nebo palmový olej. Ty organismu už nemají čím prospět, tuků tohoto typu máme na jídelníčku tak jako tak přebytek.

To, co tělo potřebuje, jsou tuky takzvaně nenasycené, z mořských ryb, ořechů a semen.

Čím nám prospívají?

Naprosto nezbytné jsou pro práci mozku a nervové soustavy.

Pomáhají snižovat vysokou hladinu LDL cholesterolu.

Doporučujeme: Olivový olej velké zdravotní účinky nemá, neškodí, ale ani nepomáhá, působí v organismu v zásadě neutrálně. Naopak vynikající je olej dýňový.

Obsahuje hodně vitaminu E, proto je v Korutanech, kde se tradičně pěstuje ve velkém, považován za elixír mládí. Vitamin E totiž podporuje tvorbou hormonů plodnost a udržuje kůži mladistvou. Používá se do salátů.

Velmi prospěšné složení má i podceňovaný olej řepkový, z pochoutkových druhů pak olej ořechový.

Pohyb a otužování

Není žádným tajemstvím, že hlavní příčinou úmrtí jsou v našich zeměpisných šířkách srdečně cévní onemocnění.

Kromě potíží s cholesterolem hraje významnou roli i špatná trénovanost srdce, zvláště v kombinaci s kouřením, neboť látky obsažené v cigaretovém kouři zužují cévy.

Cvičení a otužování je nejdostupnější prevencí, tělesný pohyb vám navíc vezme chuť na cigaretu i pojídání čehosi jen tak z nudy. Pokud budete cvičit jen rekreačně pro oddálení stárnutí těla, pak je vhodné sporty střídat:

Proti ubývání svalstva: gymnastika, cvičení v posilovně, plavání

Pro trénink srdce a oběhového systému: aerobik a jeho odnože, zumba, běh, nordic walking, jízda na kole nebo na rotopedu

Proč otužování?

Nejde jen o odolnost vůči infekcím, ale především o podporu prokrvení vnějších vrstev těla a kůže. Pod studenou sprchou se cévy okrajových partií nejprve prudce stáhnou, aby chránily tělesné teplo, a následně po sprchování prudce roztáhnou.

Tím přivedou ke tkáním obvykle jen chudě prokrveným ve zvýšené míře kyslík i živiny. Podobný účinek mají šetrnější střídavé sprchy vodou vlažnou a pak teplou.

Nezapomeňte: Všichni potřebujeme pevné cévy a jejich odolnost a pružnost má v kompetenci významně vitamin C. Nejlepším zdrojem je kiwi, čerstvá paprika a petrželová nať.

Ohlídejte si:

– Dobrá pohyblivost kloubů je pro pocit pohodlí ve vlastním těle zásadní. Jenže právě kloubní potíže a poruchy patří k nejhůře léčitelným. Proto si dávejte pozor zejména na velké klouby a nezatěžujte je riskantními sporty a pohyby. Naopak vhodná je jóga, která jejich pohyblivost šetrným způsobem zvyšuje.

– Zdravý sluch může utrpět nadměrným hlukem, který pak vyvolává nedoslýchavost nebo neustálý fantomový zvuk tzv. tinitus. Prognóza léčby je v těchto případech nejistá, takže si sluch chraňte, těžko vám ho pak lékaři vrátí.

Vedle nadměrně hlučné hudby, zejména ve sluchátkách, je hlavní příčinou mužská frajeřina, když nepoužívají ochranu sluchu v hlučném pracovním prostředí. Tady bychom měly partnery přesvědčit my ženy.

Hbitý mozek

Všimli jste si, že virtuozové a dirigenti koncertují i ve vysokém věku kolem 80 let? Kromě vrozené vitality na tom má podíl mimořádné zatížení mozku, který se celý život nepřestával učit.

Je jedno, čím se zabýváte, důležité je klást na svůj mozek vysoké požadavky a nenechat ho zpohodlnět. Tělo by totiž rychle následovalo. Čím hlavu zaměstnat?

Snažte se vytrhnout se z každodenní rutiny, i když je to namáhavé. Choďte do kina, na koncerty, výstavy, na turistické výpravy.

Výbornou metodou, jak se donutit dělat něco, co nemusíme, jsou zájmové kurzy. Je už na vás, jestli se budete učit šít, nebo ovládat grafické programy. Důležité je, aby to byl kurz docházkový, protože z učení doma brzy nebývá nic.

Velice prospěšné pro udržení duševní čilosti je stýkat se s novými lidmi mimo váš běžný okruh. A ačkoli to může být proti srsti, inspirací pro naše myšlení jsou zvláště ti, s nimiž nesouhlasíme, kteří nás rozčilují a nerozumíme jim.

Zkuste s nimi vydržet a hledat společné body, váš mozek to obohatí o mnoho nových neuronových spojení.

Tip pro manželky: Muži mají větší sklon než my upadnout do stereotypu, kdy se zabývají jen svými věcmi a ty jsou stále tytéž.

Pokuste se je z tohoto omezení vyvést co nejdříve, v důchodu už bude pozdě a budete mít vedle sebe člověka, který vám nestačí a nic ho nebaví.

Síla autosugesce

Také říkáte, když vás někde zabolí a píchne: „No jo, to už je stáří!“? Ačkoli je to míněno jako legrace, zčásti tomu věříme.

Autosugesce je mocný nástroj, ať už si to uvědomujeme nebo ne, a tyto myšlenky v nás pomalu upravují obraz nás samých jako stárnoucích a starých. Ten pak poslouchá nejen psychika, ale i tělo.

Podobné škodlivé věty jsou: „V tomhle věku už se to bude hojit/léčit špatně.“ „Po třicítce (čtyřicítce…) už je hubnutí dřina, dřív to šlo samo.“ „Takovou pleť jako dřív už mít nebudu.“

Špatné a dobré myšlení

Pokud si chcete udržet svěžest a oddálit stárnutí, pak se jím nezaobírejte a nesvádějte tělesné potíže na věk. Píchlo vás v koleni? Řekněte si třeba: „Mám špatné boty, musím si pořídit lepší.“ Nebo:

„Ten úraz z léta se ještě pořádně nezahojil.“ Prostě něco racionálního, co odpovídá situaci.

Pro ženské myšlení je vynikající cestou, jak se cítit dobře, dbát na upravený zevnějšek. Tím, že uslyšíte pochvaly od okolí, si pomalu zvyknete být ta, „které to sluší“, nikoli ta, „která stárne“.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Související články
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během