Také vás občas loupe v zádech, bodá v kyčli a koleno rozbolí tak, že se nemůžete na nohu ani postavit?
Bolesti kloubů ale netrápí jen seniory, běžně obtěžují už i čtyřicátníky. Ale co s tím?
U občasných příznaků nemusíte hned propadat panice a běžet za ortopedem. Na odbornou lékařskou péči máte ještě dost času.
Ale i když vás už prokazatelně trápí artróza, revmatizmus anebo osteoporóza a bez užívání léků a rehabilitace se neobejdete, od záchvatů bolesti vám hodně pomůže správně zvolená strava a odpovídající nenáročný pohyb.
Změňte stravování
V první řadě zásadně omezte solení. Sůl zatěžuje ledviny, v těle se zvedá hladina kyseliny močové, což je jedna z příčin onemocnění dnou. Tato nemoc, dřív častá až po šedesátce, se stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.
Krystaly kyseliny močové se usazují v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět. Ze stejného důvodu neholdujte alkoholu. Ten často funguje jako spouštěč bolestivých záchvatů v kloubech.
Omezte potraviny s vysokým obsahem purinů – například vnitřnosti, telecí, kuřecí a jehněčí masa, různá ochucovadla – polévkové koření, sojovou omáčku, masové kostky, vyhněte se i některým rybám, kakau a čokoládě, luštěninám, smaženým jídlům… A vyhýbejte se hladovkám a bílkovinným a proteinovým dietám s drastickým hubnutím.
Některé potraviny působí jako lék
• Banány jsou významným pomocníkem při léčbě kloubů. Obsahují hodně vitaminu A a C, ale pro klouby jsou důležité hlavně minerální látky – draslík a hořčík. Jejich nedostatek se projevuje právě bolestmi kloubů.
Draslík navíc prospívá i svalům, hořčík ulevuje od svalových křečí a pomáhá ukládat v kostech vápník.
• Cibule je další „jedničkou“ pro bolavé klouby. Likviduje infekce, dokáže toho ale daleko víc. Regeneruje unavené svaly a potlačuje záněty. Síra, kterou obsahuje, pomáhá obnovit chrupavky, kosti a pojivové tkáně. V cibuli je i hodně antioxidantů zpomalujících stárnutí.
Tip Paní domu: Je pro vás cibule těžko stravitelná? Lze ji využít i jako obklad: nakrájenou na plátky a zabalenou v gáze ji přiložte na bolestivé místo. Nechte působit aspoň 2 hodiny.
• Lněné semínko je svým protizánětlivým účinkem dalším skvělým přírodním léčitelem. Lze jej nahradit i lněným olejem. Zvyšuje odolnost kloubů a pružnost šlach.
Tip Paní domu: Před požitím je nutné semínka rozemlít, aby se rozbil jejich nestravitelný obal. Můžete je pak přidávat do jogurtů, různých kaší nebo do pomazánek.
• Losos působí téměř zázračně. Jíst ho můžete i třikrát do týdne. Obsahuje prospěšné mastné kyseliny působící protizánětlivě. Je plný bílkovin a vitaminů – A a B12, dále obsahuje selen, draslík i důležité Déčko, jeho nedostatek revmatické potíže víc zhoršuje.
Tip Paní domu: Ale pozor, vyhněte se uzenému lososu. Obsahuje hodně soli.
• Špenát je pro klouby přímo balzámem. Tato listová zelenina patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny listové. Tělu dodává bílkoviny, vitaminy A, E, K a C, které jsou důležité pro správnou tvorbu pojivových tkání kloubu.
Ve velkém množství obsahuje i tolik důležitý vápník, hořčík a železo. Špenát nesmí v našem jídelníčku chybět. Vyživuje tkáně a svaly a neobsahuje téměř žádný tuk.
Léčba podomácku
Bolavé klouby se od pradávna hýčkaly léčivými koupelemi. Pokud však nebydlíte na venkově, ingredience budete shánět poněkud hůř. Výbornými prostředky jsou:
1. Koupel z jehličí: Vezměte po 100 g jehličí jalovce, jehličí borovice, borových šišek, ovesné slámy, mateřídoušky, oddenků puškvorce a vrbové kůry. Přidejte 50 g tymiánu a vše pečlivě promíchejte.
Odeberte ¼ směsi, zalijte ji 5 l vody a 2 hodiny vařte na malém plameni. Poté ji přelijte do vany a tu naplňte do poloviny horkou vodou. Tuto koupel si dopřávejte obden a během koupání masírujeme bolestivá místa. Do měsíce budete běhat jak gazela!
Tip Paní domu: Můžeme využívat i některé suroviny ze směsi samostatně. Jedna léčivá lázeň se dá připravit jen z borových jehliček a šišek namíchaných v libovolném poměru.
Přibližně 500 g „borovičí“ nasypejte do hrnce, zalijte 2 l studené vody, pomalu uveďte k varu a vařte přibližně ¼ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijeme do koupele.
2. Ovesná koupel: Budete potřebovat přibližně 1 kg ovesné slámy, zalijte ji 4 l teplé vody a nechte 3 hodiny stát. Pak vše uveďte do varu a pod pokličkou vařte na malém plameni ½ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijte do koupele.
3. Koupel á la „zelňačka“: K léčivé lázni lze použít i obyčejné zelí. Ve vodě povaříte dvě zelné hlávky, scedíte a poté přelijete do koupele. Přidejte i zelné listy zabalené do plátěného pytlíčku. Koupejte se ½ hodiny.
Léčivé lázně ze zelí, ovsa a šišek s jehličím lze používat kdykoli, jakmile budete mít potíže.
Domácí obklady
Po každé léčivé koupeli je nutné bolavé klouby udržovat v teple a obklad ještě pečlivě zakrýt fólií nebo mikrotenem (kvůli zapaření a následném zvýšení účinku) a zakrýt dekou nebo ručníkem. Běžné jsou zelné obklady, ke kterým nám stačí obyčejná hlávka zelí.
Vezmete 2–3 velké listy, seřízněte tlustší žebra a naklepejte je. Přiložte na klouby a zakryjte. Přikládáme na noc, ale obklad je možné používat i během dne, jen je dobrého přibližně třikrát vyměnit.
Dalším užitečným pomocníkem jsou hořčičná semínka. Dvě vrchovaté lžíce semen umelte na prášek a zalijte 1 l teplé (nikoliv vařicí) vody. Zamíchejte, odstavte na 5 minut, znova zamíchejte a do tekutiny namočte gázu, kterou pak přiložte na bolavé klouby.
Po ¼ hodině obklad rozbalte, gázu vyperte, znovu namočte a znovu přiložte. Celý postup opakujte asi čtyřikrát. Tento způsob léčby kloubů provádějte každý den, dokud nepřestanou bolet.
Rozhýbejte bolavé klouby
Kloubům, i nemocným, prospívá pohyb. Samozřejmě že se nejedná o vrcholový sport či o náročné posilování, ale některé sportovní aktivity dokážou klouby rozhýbat.
Vhodné sporty
Obecně mezi doporučené sporty při bolavých a namožených kloubech patří třeba plavání, pěší turistika, jízda na kole a na koni, v zimě běžkování… Další vhodné sporty jsou běh, aquaaerobic, jednoduché posilování, pilates, kalanetika a cyklistika.
U nich je však třeba dodržovat určitá pravidla, jinak hrozí přetížení nebo úraz.
Nevhodné sporty
Naopak mezi zcela nevhodné sporty se řadí tenis, fotbal, házená, volejbal, box, gymnastika, balet a tanec a některé typy jógy, jako třeba Ashtanga Vinyasa jóga. Problematické může být také in-line bruslení a lední bruslení.
I sjezdové lyžování a snowboarding se řadí mezi sporty nevhodné pro lidi s kloubními problémy, a to zejména z důvodu pádů. Vždy je ale třeba individuálně vyzkoušet, jak na vás konkrétní sport působí a zda se potíže nezhoršují.
Obecně nevhodné cviky jsou ty, při nichž dochází k prudké změně směru pohybu, rotaci nebo zvětšování rozsahu pohybu v kloubech.
Pomoc při zlomeninách
Nejen při zlomeninách, ale obecně k posílení kostí je určen přípravek FEMORALEX od výrobce Pharma Suisse Laboratories.
Balení 30 tablet Femoralexu obsahuje laktoferin a přírodní vitamin K2 a vitamin D3, které napomáhají vstřebávání vápníku z potravy a jeho ukládání v kostech. Mohou se uplatnit i při hojení zlomenin. Více na: www.pharmasuisse.cz.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock