Domů     Pomoc pro bolavé klouby
Pomoc pro bolavé klouby
3.4.2020

Také vás občas loupe v zádech, bodá v kyčli a koleno rozbolí tak, že se nemůžete na nohu ani postavit?

Bolesti kloubů ale netrápí jen seniory, běžně obtěžují už i čtyřicátníky. Ale co s tím?

U občasných příznaků nemusíte hned propadat panice a běžet za ortopedem. Na odbornou lékařskou péči máte ještě dost času.

Ale i když vás už prokazatelně trápí artróza, revmatizmus anebo osteoporóza a bez užívání léků a rehabilitace se neobejdete, od záchvatů bolesti vám hodně pomůže správně zvolená strava a odpovídající nenáročný pohyb.

Změňte stravování

V první řadě zásadně omezte solení. Sůl zatěžuje ledviny, v těle se zvedá hladina kyseliny močové, což je jedna z příčin onemocnění dnou. Tato nemoc, dřív častá až po šedesátce, se stále častěji objevuje i u čerstvých třicátníků.

Krystaly kyseliny močové se usazují v kloubech nebo v ledvinách, kde způsobují zánět. Ze stejného důvodu neholdujte alkoholu. Ten často funguje jako spouštěč bolestivých záchvatů v kloubech.

Omezte potraviny s vysokým obsahem purinů – například vnitřnosti, telecí, kuřecí a jehněčí masa, různá ochucovadla – polévkové koření, sojovou omáčku, masové kostky, vyhněte se i některým rybám, kakau a čokoládě, luštěninám, smaženým jídlům… A vyhýbejte se hladovkám a bílkovinným a proteinovým dietám s drastickým hubnutím.

Některé potraviny působí jako lék

• Banány jsou významným pomocníkem při léčbě kloubů. Obsahují hodně vitaminu A a C, ale pro klouby jsou důležité hlavně minerální látky – draslík a hořčík. Jejich nedostatek se projevuje právě bolestmi kloubů.

Draslík navíc prospívá i svalům, hořčík ulevuje od svalových křečí a pomáhá ukládat v kostech vápník.

• Cibule je další „jedničkou“ pro bolavé klouby. Likviduje infekce, dokáže toho ale daleko víc. Regeneruje unavené svaly a potlačuje záněty. Síra, kterou obsahuje, pomáhá obnovit chrupavky, kosti a pojivové tkáně. V cibuli je i hodně antioxidantů zpomalujících stárnutí.

Tip Paní domu: Je pro vás cibule těžko stravitelná? Lze ji využít i jako obklad: nakrájenou na plátky a zabalenou v gáze ji přiložte na bolestivé místo. Nechte působit aspoň 2 hodiny.

• Lněné semínko je svým protizánětlivým účinkem dalším skvělým přírodním léčitelem. Lze jej nahradit i lněným olejem. Zvyšuje odolnost kloubů a pružnost šlach.

Tip Paní domu: Před požitím je nutné semínka rozemlít, aby se rozbil jejich nestravitelný obal. Můžete je pak přidávat do jogurtů, různých kaší nebo do pomazánek.

• Losos působí téměř zázračně. Jíst ho můžete i třikrát do týdne. Obsahuje prospěšné mastné kyseliny působící protizánětlivě. Je plný bílkovin a vitaminů – A a B12, dále obsahuje selen, draslík i důležité Déčko, jeho nedostatek revmatické potíže víc zhoršuje.

Tip Paní domu: Ale pozor, vyhněte se uzenému lososu. Obsahuje hodně soli.

• Špenát je pro klouby přímo balzámem. Tato listová zelenina patří mezi nejbohatší zdroje kyseliny listové. Tělu dodává bílkoviny, vitaminy A, E, K a C, které jsou důležité pro správnou tvorbu pojivových tkání kloubu.

Ve velkém množství obsahuje i tolik důležitý vápník, hořčík a železo. Špenát nesmí v našem jídelníčku chybět. Vyživuje tkáně a svaly a neobsahuje téměř žádný tuk.

Léčba podomácku

Bolavé klouby se od pradávna hýčkaly léčivými koupelemi. Pokud však nebydlíte na venkově, ingredience budete shánět poněkud hůř. Výbornými prostředky jsou:

1. Koupel z jehličí: Vezměte po 100 g jehličí jalovce, jehličí borovice, borových šišek, ovesné slámy, mateřídoušky, oddenků puškvorce a vrbové kůry. Přidejte 50 g tymiánu a vše pečlivě promíchejte.

Odeberte ¼ směsi, zalijte ji 5 l vody a 2 hodiny vařte na malém plameni. Poté ji přelijte do vany a tu naplňte do poloviny horkou vodou. Tuto koupel si dopřávejte obden a během koupání masírujeme bolestivá místa. Do měsíce budete běhat jak gazela!

Tip Paní domu: Můžeme využívat i některé suroviny ze směsi samostatně. Jedna léčivá lázeň se dá připravit jen z borových jehliček a šišek namíchaných v libovolném poměru.

Přibližně 500 g „borovičí“ nasypejte do hrnce, zalijte 2 l studené vody, pomalu uveďte k varu a vařte přibližně ¼ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijeme do koupele.

2. Ovesná koupel: Budete potřebovat přibližně 1 kg ovesné slámy, zalijte ji 4 l teplé vody a nechte 3 hodiny stát. Pak vše uveďte do varu a pod pokličkou vařte na malém plameni ½ hodiny. Přecezenou tekutinu nalijte do koupele.

3. Koupel á la „zelňačka“: K léčivé lázni lze použít i obyčejné zelí. Ve vodě povaříte dvě zelné hlávky, scedíte a poté přelijete do koupele. Přidejte i zelné listy zabalené do plátěného pytlíčku. Koupejte se ½ hodiny.

Léčivé lázně ze zelí, ovsa a šišek s jehličím lze používat kdykoli, jakmile budete mít potíže.

Domácí obklady

Po každé léčivé koupeli je nutné bolavé klouby udržovat v teple a obklad ještě pečlivě zakrýt fólií nebo mikrotenem (kvůli zapaření a následném zvýšení účinku) a zakrýt dekou nebo ručníkem. Běžné jsou zelné obklady, ke kterým nám stačí obyčejná hlávka zelí.

Vezmete 2–3 velké listy, seřízněte tlustší žebra a naklepejte je. Přiložte na klouby a zakryjte. Přikládáme na noc, ale obklad je možné používat i během dne, jen je dobrého přibližně třikrát vyměnit.

Dalším užitečným pomocníkem jsou hořčičná semínka. Dvě vrchovaté lžíce semen umelte na prášek a zalijte 1 l teplé (nikoliv vařicí) vody. Zamíchejte, odstavte na 5 minut, znova zamíchejte a do tekutiny namočte gázu, kterou pak přiložte na bolavé klouby.

Po ¼ hodině obklad rozbalte, gázu vyperte, znovu namočte a znovu přiložte. Celý postup opakujte asi čtyřikrát. Tento způsob léčby kloubů provádějte každý den, dokud nepřestanou bolet.

Rozhýbejte bolavé klouby

Kloubům, i nemocným, prospívá pohyb. Samozřejmě že se nejedná o vrcholový sport či o náročné posilování, ale některé sportovní aktivity dokážou klouby rozhýbat.

Vhodné sporty

Obecně mezi doporučené sporty při bolavých a namožených kloubech patří třeba plavání, pěší turistika, jízda na kole a na koni, v zimě běžkování… Další vhodné sporty jsou běh, aquaaerobic, jednoduché posilování, pilates, kalanetika a cyklistika.

U nich je však třeba dodržovat určitá pravidla, jinak hrozí přetížení nebo úraz.

Nevhodné sporty

Naopak mezi zcela nevhodné sporty se řadí tenis, fotbal, házená, volejbal, box, gymnastika, balet a tanec a některé typy jógy, jako třeba Ashtanga Vinyasa jóga. Problematické může být také in-line bruslení a lední bruslení.

I sjezdové lyžování a snowboarding se řadí mezi sporty nevhodné pro lidi s kloubními problémy, a to zejména z důvodu pádů. Vždy je ale třeba individuálně vyzkoušet, jak na vás konkrétní sport působí a zda se potíže nezhoršují.

Obecně nevhodné cviky jsou ty, při nichž dochází k prudké změně směru pohybu, rotaci nebo zvětšování rozsahu pohybu v kloubech.

Pomoc při zlomeninách

Nejen při zlomeninách, ale obecně k posílení kostí je určen přípravek FEMORALEX od výrobce Pharma Suisse Laboratories.

Balení 30 tablet Femoralexu obsahuje laktoferin a přírodní vitamin K2 a vitamin D3, které napomáhají vstřebávání vápníku z potravy a jeho ukládání v kostech. Mohou se uplatnit i při hojení zlomenin. Více na: www.pharmasuisse.cz.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso