Čatní (anglicky chutney) je hustá pikantní omáčka připravená z rozličných surovin, jako je ovoce, zelenina, rozinky, česnek, cibule, hořčice, ocet, a nekonečného množství dalších přísad. Pojďme se na ni podívat trochu blíže.
Domovem čatní je Indie. Tady je podávají jako zvlášť servírovanou omáčku dochucující základní jídlo. Mohou to být pokrmy z masa, kdy je zvlášť vhodná k minutkám nebo grilovaným jídlům. Ale docela dobře chuťově zvýrazní i jídla zeleninová nebo jídla z těstovin.
V zemi původu se čatní podávalo především k pokrmům z rýže. Z Indie si je přivezli během koloniálních časů Britové, zvláště si oblíbili Mango chutney, a odtud už byl jen krůček k rozšíření do dalších kolonií a posléze do světa.
A jako všechno i čatní se vyvíjí a dá se říci, že existují stovky receptů. Vyrábí se samozřejmě i průmyslově, ale každé kuchařce udělá radost, když si udělá to své, a ještě k tomu může zpracovat část úrody.
Z čeho čatní vyrobit
K výrobě čatní lze použít snad všechny druhy ovoce a zeleniny. Existuje taková poučka, že vše, z čeho se dá udělat marmeláda nebo protlak, je vhodné na čatní.
Ze zeleniny se hodí především ta dužnatá, jako jsou rajčata, papriky a všelijaké tykve, a z ovoce téměř všechno běžné domácí i exotické. Od již zmiňovaného manga, po pomeranče a grepy. Fantazii se meze nekladou, ta je omezena snad jen chutěmi budoucích strávníků.
Dochucování
K zelenině i ovoci se přidávají během přípravy rozinky, cibule, česnek, dochucuje se octem, cukrem a různými druhy koření. Ocet lze použít obyčejný, vinný nebo některý z ovocných, většinou se dává jablečný.
Z cukrů přidáváme bílý krystal, ale můžeme dát i třtinový cukr nebo med. Nebylo by to ono, kdybychom nevybrali ta správná koření.
Nejčastěji se přidává zázvor, muškátový květ, pepř a nové koření, řebíček, ale uplatnění najdou i exotičtější druhy, jako jsou různá kari koření, kardamom a kurkuma, a nesmíme zapomenout na chilli.
Samozřejmě ti méně zkušení kuchaři se budou řídit receptem, ti zkušenější si ale mohou zaexperimentovat.
Pro inspiraci nabízíme dva jednoduché recepty na podzimní čatní.
Cibulové čatní
1 lžíce hořčičného semínka, 150 g třtinového cukru, 100 ml červeného vína, 50 ml vinného octa, 3 červené cibule, 2 lžíce medu, 3 stroužky česneku
Červenou cibuli oloupeme, nakrájíme na kolečka a vložíme do kastrolu. Přidáme oloupaný a na plátky nakrájený česnek, cukr, med, nové koření a hořčičné semínko.
Vše zalijeme vínem a octem, přidáme asi půl lžičky soli a zvolna za stálého míchání přivedeme k varu. Vaříme bez zakrytí tak dlouho, dokud se tekutina zcela neodpaří. Křehkou cibuli necháme vychladnout.
Tip Paní domu
250 g tvarohu prošleháme se 150 g krémovité zakysané smetany a vmícháme vychlazené cibulové čatní. Směs osolíme, opepříme a necháme rozležet v chladu alespoň 20 minut. Hotovou pomazánku mažeme na plátky pečiva a podáváme s vejci vařenými natvrdo. Zdobíme usekanou pažitkou.
Švestkové čatní
900 g švestek, 2–3 šalotky, 5 cm nastrouhaného čerstvého zázvoru, 220 ml čerstvé pomerančové šťávy, 100 ml suchého červeného vína, 140 g rozinek, 1 ks celé skořice, hvězdička badyánu, 50–70 g třtinového cukru, půl lžíce mletého chilli, snítka tymiánu.
Všechny přísady na čatní vložte do mělkého, spíš širšího kastrolu. Přiveďte k varu a na mírném ohni vařte čtyřicet až pětačtyřicet minut, až švestky změknou. Nejprve míchejte jen občas, ke konci častěji.
Čatní je hotové ve chvíli, kdy mírně zhoustne, ale přitom je stále tekuté. Servírujte ihned nebo přelijte do teplých sterilizovaných sklenic a uzavřete. V ledničce vydrží dva až tři měsíce.
Tip Paní domu
Švestkové čatní se hodí k drůbežímu masu, k rostbífu, k sýrovým talířům, ale např. i k obalovanému hermelínu. A nezapomeňte, že tohle velmi oblíbené čatní dělá každý jinak, takže si je nebojte vyladit podle své chuti.
A poznámka na závěr: Kouzlo čatní není v množství, které uvaříte od jednoho druhu, ale v různých chuťových variantách. Jen tak je můžete opravdu vychutnat.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock