Jednou z nejpoetičtějších okrasných rostlin je vřes. Jeho kouzlo vynikne na zahradě, v květináči na balkóně i doma ve váze.
Je to rostlina nenáročná, kterou zvládne pěstovat i začátečník, a zároveň velmi odolná – dobře snáší mráz i sníh. Zdobit zahradu vám vydrží až patnáct let.
Kde ho pěstovat
Vřesu se daří všude tam, kde je dostatek slunce, případně lehký polostín. Pokud ho zasadíte do stínu, nevykvete vám.
Výběr místa si dobře promyslete i z toho důvodu, že vřes nesnáší přesazování, takže jeho vysazení na zahradu musíte dát, jak se říká, na první dobrou. Co se týká jeho sousedů, snáší se s rododendrony, azalkami, jehličnany a vysokou trávou.
Kdy sázet
Sázejte ho na podzim, od října do listopadu, pak na jaře, v době od března do května. A nezapomeňte mu dát dostatek prostoru – jednotlivé sazenice by měly být od sebe vzdálené asi 20 cm.
Vřes roste poměrně pomalu, ale lze ho snadno množit řízkováním (v červenci a srpnu). Vypěstovat se dá i ze semen.
Co potřebuje
Lehčí, dobře propustnou a dostatečně kyselou půdu. Když ji nemá, živoří nebo uhyne. Sázejte ho proto do zeminy složené z písku a rašeliny nebo také do klasické zahradní zeminy.
Pokud sázíte vřes do truhlíku, volte směs rašeliny a klasické zahradnické zeminy v poměru 2:1, nebo si kupte zeminu na rododendrony a vřes. Proti vysychání rostliny zahrňte volné plochy mezi keříky mulčovací kůrou. Zalévejte ho jen mírně, měkkou, nejlépe dešťovou vodou.
Péče
Aby byly vřesové keříky celistvé a košaté, jednou ročně je zastřihněte. Vhodná doba je po odkvětu, zpravidla na podzim. Každé jaro je pak dobré ho seříznout nebo sestříhat asi o jednu třetinu.
Kdy kvete
Od července prakticky až do prosince, drobnými kvítky různých barev. Od bílé a světle růžové přes fuchsiovou, červenou, až po modrou a fialovou. Například teď třeba kvete odrůda vřesu obecného s tmavorůžovými květy.
Vřesoviště, nádoby, truhlíky
Velká plocha pokrytá vřesem jedné či více barev, tzv. vřesoviště, je krásná, ale pokud nemáte v celé zahradě přirozeně kyselou půdu, je poměrně náročná na vybudování. Vřesy ale lze úspěšně pěstovat v květináčích či truhlících.
Mohou tak po celý rok zdobit váš balkon, terasu či zápraží. V nádobách navíc velmi snadno splníte speciální nároky vřesů na půdu. I když keříky vřesu snesou mráz a sníh, v zimě nádobu pro jistotu izolujte proti promrznutí. Mrazům nejlépe odolává zelený vřes.
Léčivka
Vřes se také hojně využívá jako léčivá rostlina. Je výborným pomocníkem při celkové detoxikaci těla, pomáhá pacientům s dnou, protože dokáže z těla odplavit kyselinu močovou a skvěle účinkuje při léčbě onemocnění močových cest nebo ledvin, mj.
účinně napomáhá rozpouštění a odplavování ledvinových kamenů. Mimo to má silné odvodňovací schopnosti, což příznivě podporuje léčbu otoků a zadržování vody v těle. Používá se také jako sedativum, či při léčbě revmatismu. Může se užívat dlouhodobě, nemá totiž žádné nepříznivé ani vedlejší účinky.
Trocha magie
Vřesu bývala v dřívějších dobách přisuzována magická moc. Staří Slované ho využívali v boji proti zlým silám, ženy nosily kytičky vřesu za pasem, aby je před nimi ochránil.
Bílý vřes měl zase nosit štěstí, proto si nevěsty vplétaly snítku vřesu do svatebního věnečku, aby manželství bylo šťastné.
Dekorace
Vřes je velmi dekorativní. V říjnu s ním můžete dotvořit halloweenskou dýňovou výzdobu, skvěle se vyjímá i ve vázách s podzimními květinami nebo jako dekorace na luxusně prostřených stolech.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock