Domů     Dobroty z Orientu
Dobroty z Orientu

Už se těšíte na léto a s největší pravděpodobností vyrazíte k Středozemnímu či Černému moři do Turecka? Anebo vám to letos nevyjde? Tak si aspoň tamní typickou kuchyni s Paní domu připomeňte.

Pro tureckou kuchyni je typická její rozmanitost. Na své si přijdou milovníci rožněných mas, stejně tak jako vyznavači zdravé stravy plné ryb a zeleniny.

Příznivé středomořské klima umožňuje pěstování spousty druhů ovoce, zeleniny a dalších plodin, proto mohou Turci hojně využívat čerstvé suroviny, podobně jako je tomu i ve většině středomořských kuchyní.

Typickou přísadou je olivový olej, který je obsažen téměř v každém jídle.

Dále se hojně používají rajčata, papriky, lilky, cukety, cibule, brambory, fazole, z ovoce zas melouny, broskve, hroznové víno, fíky… Jídla se dochucují místním kořením a bylinkami, nejčastěji oreganem či mátou.

S chlebem…

Turecká kuchyně se neobejde bez těsta z pšeničné mouky. Peče se z něj chléb ve tvaru placky pide. Nejoblíbenější je bílý chléb beyaz ekmek a sezamový kroužek simit. Ze stejného základu se vyrábí i listové těsto yufka. Chléb nesmí chybět u žádného tureckého pokrmu.

Co určitě ochutnat

Kebab – Nejtypičtějším a zároveň nejznámějším tureckým pokrmem je kebab z telecího či jehněčího masa. Opéká se na svislé jehle nebo na klasickém grilu. Tento pojem zahrnuje většinu masových jídel.

Nejrozšířenější je döner kebab, kdy se z velké otočné jehly odkrajují plátky opečeného masa. Podává se s opečenou zeleninou, jogurtem a rýží.

Jinou specialitou je grilovaný sis kebab, kdy se kousky masa napichují na špíz spolu s rajčaty, cibulí a paprikou.

Další variantou je iskender kebab, kdy se maso podává s rajčatovou omáčkou, jogurtovým máslem a plackou chleba.

Výrazně se liší adana kebab, což jsou vlastně ostře kořeněné uzenky z mletého masa opečené na špízu.

Izgara – výběr kousků z jehněčích kotlet, jater, ledvinek a karbanátků z telecího či hovězího masa podávaný na jednom talíři.

Köfte – karbanátky, další velmi oblíbené turecké jídlo. Jde o kuličky z mletého masa, obvykle jehněčího nebo hovězího, smíchané s kořením a cibulí.

Lahmacun – je obdobou francouzského quiche či italské pizzy. Na tenké těsto se navrství směs mletého masa a zeleniny. Obvykle se dochucuje citronovou šťávou.

Manti – plněné těstoviny s jogurtem, rajčatovým kapáním a mátou.

Kumpir – vydlabaná brambora naplněná bramborovou kaší se sýrem a máslem posypaná směsí zeleniny.

Pilaf (i pilav) – základ jídla tvoří rýže nebo pšenice osmažená na oleji a poté vařená v kořeněném vývaru. Může obsahovat různé příměsi – maso, zeleninu, ovoce a koření.

Zeleninové pokrmy

Zelenina se v Turecku servíruje téměř ke každému jídlu. Smažená na olivovém oleji nebo na másle, podává se jako salát, nebo jako dolma – plněná zelenina.

Ta se jí buď zastudena s rýží, a nebo plněná masem, jako hlavní chod. Veškerá zelenina se dochucuje rozmanitými kořeněnými omáčkami. Kromě oliv, rajčat a cukety je jedním z nejdůležitějších druhů zeleniny lilek.

Pro přípravu této fialové zeleniny existuje v Turecku nesmírné množství receptů.

Mořské plody

Turecko je ideální pro rybolov. Jeho břehy omývá Černé, Středozemní a Marmarské moře, proto patří ryby a ostatní mořští živočichové k základům turecké kuchyně. Pojídají se především v zimě místo masových pokrmů, ke kterým schází čerstvá zelenina.

Čím prolít hrdlo

Nejoblíbenějším nápojem v Turecku je čaj, zejména černý, velmi silný, podávaný ve sklenicích ve tvaru tulipánu. Populární je také ayran, kyselý nápoj vyrobený z jogurtu a vody, někdy se do něj přidává i trocha soli.

Místo vody lze použít i okurkovou šťávu a k dochucení česnek. V zimě se pije boza, nápoj vyrobený z mírně kvašeného prosa s chutí podobnou vaječnému koňaku, nebo sahlep, nápoj z rozmělněných hlíz divoké orchideje. Je velice sladký, podává se sypaný skořicí.

Z Turecka pocházejí vynikajících suchá vína, ale nejtypičtějším alkoholem je raki, vyrobený z anýzu. Pije se s vodou a říká se mu „lví mléko“.

A něco na ochutnání…

Imám omdlel – Imam Bayildi

Základem nejslavnějšího tureckého receptu je baklažán. Název prý vznikl tak, že starověký turecký vůdce omdlel blahem po ochutnání této lahůdky.

Suroviny na 4 porce:

1kg lilku•400 g rajčat•2 lžíce nasekané petrželky•1 lžička oregana (dobromysl)•2 lžíce hrozinek•½ lžičky mleté skořice•čerstvý mletý pepř•1 cibule nasekaná nadrobno•2 stroužky česneku rozmačkané a nasekané nadrobno•0,1 l rajčatové šťávy•0,1 l olivového oleje•2 lžíce citronové šťávy•1 lžička cukru•sůl

1. Lilky nakrájíme na půlky, propícháme vidličkou, potřeme olejem a dáme na cca 10 minut péct do horké trouby. Vyjmeme, necháme vychladnout a lžící vyškrabeme dužninu tak, abychom vytvořili korýtka.

2. Na rozpáleném oleji na pánvi osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, po chvíli přidáme česnek, na kostičky nakrájená rajčata i se slupkou, hrozinky, oregano, petržel.

3. Připravíme si nálev z citronové a rajčatové šťávy, cukru a soli, kterým zalijeme naplněné lilky a dáme do trouby zapéct na cca 20 minut. Potom zakryjeme a ještě dopékáme asi 10 minut. Tradičně se servíruje jako letní předkrm.

Lokum – turecký med

Suroviny na cca 1,2 kg hmoty:

250 g rýžové mouky•1kg jemného krystalového cukru (nebo med) •¼ lžičky kyseliny citronové•250 g vlašských opražených ořechů (pistácie, lískové oříšky, mandle)•3 lžíce růžové vody (z obchodu se zdravou výživou)•1 a ¼ l vody

1. Polovinu rýžové mouky smícháme s cukrem a vodou. Přivedeme k varu, přidáme kyselinu citronovou a vaříme za stálého míchání. Když směs začne pěnit, snížíme teplotu a pomalu vaříme. Občas zamícháme. Po 2 hodinách sejmeme.

Na zkoušku nabereme lžičku hmoty a vložíme do ledové vody, vytvoříme kuličku. Je-li pružná a lze zmáčknout, směs je hotová. Opražíme ořechy a vmícháme je do hmoty společně s růžovou vodou.

2. Formu asi 25 cm x 25 cm vyložíme mušelínem tak, aby na všech stranách přesahoval okraje formy. Posypeme zbytkem rýžové mouky. Směs vlijeme do připravené formy, uhladíme povrch a necháme 24 hodin stát. Med pak vyklopíme na plech a hustě jej pocukrujeme.

Pomocí velice ostrého nože, nebo sekáčku nakrájíme čtverečky, nebo obdélníky a znovu je obalíme v cukru.

Tip Paní domu: Nemáme-li rýžovou mouku, lze si ji namlít z rýže v kávovém mlýnku.

Bulgur s houbami

Suroviny na 4 porce:

150 g pšeničného bulguru•0,4 l vývaru nebo vody•4 lžíce oleje•2 cibule•zelená petrželka•bazalka•zelená cibulová nať•kořenící směs•300 g hub•100 g nakrájeného celeru•1 střední mrkev nakrájená na plátky•2 stroužky prolisovaného česneku•1 paprika nakrájená na nudličky•100 ml smetany•100 g strouhaného sýra

1. Houby nakrájíme na plátky a osmahneme na oleji. Přidáme cibuli, celer, mrkev, česnek, podlijeme trochou vody a dusíme 15 minut.

2. Pak přidáme bulgur, zalijeme vývarem a společně dusíme ještě 15 minut. Nakonec přidáme nakrájenou petrželku a bazalku. Dochutíme kořením a vmícháme smetanu. Podáváme posypané sýrem.

Tip Paní domu: Vynikající je se salátem z bílého a červeného zelí.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno ale přišli na to, že Pe
1.5.2024
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,