Prázdniny jsou tu a k nim odjakživa neodmyslitelně patří sklizeň tolik oblíbených třešní. A když už jsou žaludky plné a trouba má odpečeno, na řadu přicházejí odšťavňovače a zavařovací hrnce…
Pokud už nevíte, co si počít s bohatou třešňovou úrodou, známé už jste obdarovala a ještě vám tchyně přiveze plnou tašku, nezbývá, než nahlédnout do kuchařských kniha začít experimentovat.
Rumová bublanina
Suroviny: 400 g třešní, 250 g másla, 200 g cukru krupice, 2 lžičky rumu nebo likéru amaretto, 3 vejce, 250 g hladké mouky, 70 g mandlí, 3/4 prášku do pečiva, 150 g bílého jogurtu
1. Z másla, cukru a likéru ušleháme krém. Postupně zašleháme vejce. Dále vmícháme mouku s práškem do pečiva, mleté mandle a nakonec jogurt.
2. Těsto nalijeme do vymazané a vysypané dortové formy a povrch posypeme vypeckovanými třešněmi.
3. Upečeme ve vyhřáté troubě.
Domácí griotka
Nedá moc práce, protože plody není nutné vypeckovat. Chuť vylepšíme pikantními višněmi.
Potřebujeme: 2 hrnky třešní, 2 hrnky višní, 2 hrnky cukrového sirupu svařeného z 1 a ½ hrnku vody a 1 a ½ hrnku cukru, 2 hrnky vodky, brendy či koňaku, 1 celá skořice, hřebíček
1. Do velkého kastrolu nalijte jen pár centimetrů ode dna vodu, přisypte ovoce a rozvařte ho i s peckami. Nechte vychladnout a slijte do velké lahve s širokým hrdlem a těsným uzávěrem. Přidejte skořici a hřebíček podle chuti.
2. Přilijte vychlazený cukrový sirup – množství i sladkost závisí na vaší chuti. Čím bude hustší, tím hustší bude griotka. Můžete použít i trochu medu, třtinový cukr či melasu.
3. Směs dolijte alkoholem a dobře promíchejte. Ovoce má být ponořené, nejlépe, když je hladina těsně pod víčkem. Uzavřete sklenici a postavte ji na tři týdny při pokojové teplotě na stinné místo.
4. Hotovou griotku přeceďte, slijte do lahví a můžete ochutnávat. Co uděláte s ovocem vylouhovaným v alkoholu, záleží na vás. Výborně se hodí do moučníků pro dospělé.
Rýžový nákyp s třešněmi
Suroviny: 1 l mléka, sůl, 200 g rýže, 60 g másla, 3 vejce, 100 g cukru, citrónová kůra, 300 g třešní
1. Z mléka, rýže a špetky soli uvaříme hustou kaši. V misce utřeme žloutky, máslo a cukr do pěny, přidáme citrónovou kůru a vychlazenou rýžovou směs. Nakonec vmícháme sníh ušlehaný z bílků.
2. Zapékací mísu vymažeme tukem a vysypeme strouhankou. Dáme do ní vrstvu hmoty a poklademe ji třešněmi, pokryjeme zbylou hmotou a navrch poklademe zbylým ovocem. Nákyp v předehřáté troubě zapečeme.
Třešňové chutnej čili povidla
Potřebujeme: 1 kg vypeckovaných třešní, 400 g cukru krystal, 1 vanilkový cukr, skořici, rum
1. Vypeckované třešně dáme do velkého hrnce vařit, podlijeme 1,5 l vody. Při vaření můžeme třešně pomačkat mačkadlem na brambory, připraví se rychleji.
2. Třešně vaříme přibližně hodinu a půl, až budou rozvařené. Dáme vychladnout.
3. Druhý den si připravíme vymyté sklenice s víčky a taky samozřejmě rum. Vaříme ty samé třešně znovu. Opět tak hodinu a půl. Přidáme skořici a sáček vanilkového cukru. Po hodině a půl nasypeme cukr a znovu vaříme nejméně další půlhodinu.
4. Ochutnáme, zda jsou povidla dostatečně sladká, rozvařená a hustá. Pokud se při míchání vytváří za vařečkou cestička, povidla se dají považovat za uvařená. Samozřejmě, čím déle vaříme, tím lépe.
Jakmile vyhodnotíme povidla za uvařená, vypláchneme sklenice i víčka rumem a plníme povidly. Dobře uzavřeme.
TIP Paní domu: Opilé třešně
Libovolné množství třešní omyjeme a po „patrech“ naskládáme do sklenic. Každou vrstvu třešní posypeme krystalovým cukrem. Když jsou nádobky plné, zalijeme proslazené ovoce rumem nebo vodkou tak, aby je alkohol aspoň o 2 cm převyšoval.
Pak sklenici uzavřeme a dáme do chladu a tmy asi na tři týdny uležet. Aby byl pikantnější, můžeme „kompot“ prosypat také kuličkami pepře.
Třešně ve vlastní šťávě
Místo kompotu s nálevem se třešně mohou konzervovat jen ve vlastní šťávě.
Omyté a osušené třešně nasypeme do čistých vypařených sklenic, zavíčkujeme a sterilujeme 25 minut při 85 °C. Lze je také vypeckovat a napěchovat do připravených sklenic – můžeme použít i menší, protože se do nich vměstná hodně třešňové masy.
Prosypeme je krystalovým cukrem v množství 1 lžíce na jednu sklenici, zavíčkujeme a sterilujeme – opět 25 minut při 85 °C. Třešně ve vlastní šťávě můžeme v zimě používat do moučníků, do ovocných dezertů, knedlíků či pohárů.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock