Má vaše maminka křečové žíly, tatínka zlobí žlučník a oba navíc trápí alergie na pyl? Nemáme pro vás dobrou zprávu. S velkou pravděpodobností jejich nemoci budete mít také. Geny, které jste od nich dostali do vínku, se o to postarají.
Každý z rodičů předá svému potomkovi 23 chromozomů, které se různě poskládají do párů a určí, jestli budeme mít nos po tatínkovi, bradu po mamince a jestli onemocníme chorobami, které měli oni nebo jejich předci.
Pomůže změna životního stylu
O tom, jak funguje přenos genů z rodičů na děti, se nedávno celý svět dozvěděl z kauzy americké herečky Angeliny Jolie, která si preventivně nechala odstranit prsa, dělohu i vaječníky, protože na rakovinu těchto orgánů zemřela v poměrně mladém věku její maminka, teta i babička.
K radikálnímu kroku se rozhodla poté, co jí genetici po speciálním vyšetření sdělili, že zdědila mutaci genů odpovědných za tyto choroby a že existuje až osmdesátiprocentní riziko, že onemocní.
Genetickou zátěž ovlivnit nelze, ale naštěstí v mnoha případech méně fatálních geneticky podmíněných chorob můžete své zdraví pozitivně ovlivnit svým životním stylem.
Infarkt
Všimli jste si, že ať navštívíte neurologa, kardiologa či jiného specialistu, vždycky se vás podrobně vyptá na nemoci vašich rodičů? Je to důležité, pokud má určit pravděpodobnost, zda vás může postihnout například infarkt.
To, že díky špatným genům od rodičů máte zvýšené riziko této nemoci ještě neznamená, že vás musí skolit. Může ho vyvolat také váš nezdravý způsob života. Kouříte?
Existuje dvojnásobně až čtyřnásobně větší nebezpečí, že vás postihne srdeční záchvat, než nekuřáka. Dopřáváte si jídlo bohaté na tuky? Vysoký cholesterol zacpe vaše tepny a infarkt nebo mrtvice jsou tu. Žijete v neustálém stresu?
Vaše srdce to po čase nevydrží a pukne jako ořech. Takže si najděte čas na odpočinek, nekuřte, zdravě jezte a cvičte. Pravidelné cvičení snižuje nejen riziko obezity, ale i vysokého tlaku, který je dalším ze zabijáků srdce.
Křečové žíly
Postižení křečovými žilami je až z 90 procent dědičné a pokud je mají vaši rodiče, budete mít „křečáky“ také. Něco pro to, abyste onemocnění předešli, nebo ho co nejvíc oddálili, ale udělat můžete.
V první řadě nesmíte ztloustnout, nadměrná váha nohám škodí ze všeho nejvíc. Stav zhoršuje i to, když v práci stále jen sedíte nebo naopak stojíte. To sice změnit nemůžete, tak se alespoň v každé pauze trošku projděte a s nohama si všelijak cvičte.
Nohám žen může škodit i špatně zvolená antikoncepce. Jestli se vás gynekolog ještě nezeptal, tak mu samy připomeňte rodinné zatížení křečovými žilami. A když už křečové žíly máte, pomůže jediné – dát si je odoperovat. Je to bezbolestné a vaše problémy se už nikdy nevrátí.
Migréna
O migréně se často hovoří jako o rodinném prokletí, protože postihuje i několik generací. Charakterizují ji velmi silné bolesti levé či pravé poloviny hlavy, nevolnost až zvracení. Každý z nás má dvacetiprocentní pravděpodobnost, že ho migréna postihne.
Pokud jí trpěl jeden z rodičů, je tato možnost dvojnásobná, v případě, že ji měli oba, vzroste pravděpodobnost na osmdesát procent. Kromě dědičnosti má na migrénu vliv i tzv. spouštěcí signál.
Bývá to například stres, únava a také třeba jen malá sklenka červeného vína.
To všechno do jisté míry ovlivnit můžete, když se naučíte odpočívat a vzdáte se alkoholu, jestli vám ale migrénu spouští změna počasí, nenaděláte s tím nic, můžete jen brát utišující léky.
I když migréna postihuje více ženy než muže, „slabší“ pohlaví je na tom o chlup lépe – v těhotenství či v klimakteriu většinou mizí, ne však stoprocentně.
Alergie
V případě alergií nejsou prognózy moc optimistické. Mají-li oba z rodičů alergii, jejich potomek ji určitě bude mít také. Jestliže jí trpí jen jeden z rodičů, riziko přenosu je až třicetiprocentní. Někdy se alergie také dědí ob generaci, tzn. po prarodičích.
Bohužel, i zdravým rodičům se může narodit alergické dítě, pravděpodobnost je 5 – 10 procent. Šance předejít alergii takřka žádná není, situace se řeší, až když nastane.
Zuby
Že dědíme špatné zuby po rodičích, je jeden velký mýtus. Zdědit můžete více nebo méně kvalitní sklovinu, která se snadno naruší, tvar zubů a jejich postavení v dásních.
Buď jsou jako perličky, jeden jako druhý stejně velké a rovné, nebo přes sebe všelijak křivě přeložené. Kazivost zubů však dědičná rozhodně není. Hodně si za ni můžeme sami špatnými návyky při čistění.
Stačí pečlivě a pravidelně odstraňovat zubní plak, čistit mezizubní prostory, používat fluoridové pasty a neládovat se sladkostmi a vznik kazů omezíme na minimum.
Osteoporóza
Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí a častým zlomeninám a z 60-80 procent je podmíněna dědičnými faktory. Ženy, jejichž maminky či babičky prodělaly zlomeninu krčku stehenní kosti, jsou tímto onemocněním ohrožené více.
Ale i přes výrazný podíl dědičných faktorů na vznik osteoporózy lékaři dnes v mnoha případech dokážou různými preventivními a léčebnými postupy zabránit rozvoji onemocnění a předejít komplikacím.
Po kom je?
Geny neovlivňují jenom naše sklony k různým chorobám, ale také inteligenci, výšku, temperament a krásu. To je celý tatínek, celá maminka slýcháme od lidí, když komentují zjev vašeho potomka.
Přitom jsou po genetické stránce za to všechno odpovědní oba rodiče stejně – polovinu genů dědí dítě od matky a polovinu od otce. Některé geny jsou ale dominantní, to znamená, že se v nezměněné podobě dědí opakovaně.
Takže se v rodině neustále objevuje velký nos, plné rty, velké oči nebo podivné znaménko na zádech.
Co se týká nemocí, někdy stačí, aby potomkovi předal chorobu pouze jeden z rodičů, některé se naopak projeví jen v tom případě, kdy potomek dostal mutovanou genetickou informaci od obou rodičů zároveň.
Genetika
Pokud se ve vaší rodině vyskytují dědičné choroby a vy chcete vědět, jestli jste dispozice k nim podědili, měli byste navštívit klinického genetika. Prostřednictvím tzv.
prediktivních genetických testů vám může potvrdit nebo vyloučit různé genetické choroby či vady a také může odhadnout rizika těchto chorob pro potomky.
Testy poznají, jaké nemoci vám v budoucnu hrozí, ať už to jsou různé formy rakoviny, infarkt, vysoký krevní tlak, osteoporóza, cukrovka a podobně.
Odhalí možnosti jestli se právě u vás může choroba rozvinout, a nabídne vhodnou preventivní péči cílenou přesně pro vás. Jenom tak se budete moci mnoha závažným nemocem či zdravotním komplikacím zcela vyhnout nebo je zachytit včas. O to snazší pak bude léčba.
Takové genetické testy jsou vlastně malý zázrak, lékaři však upozorňují, že žádný není schopný odhalit všechny dědičné choroby a vady.
Rady
Doporučení pro návštěvu u klinického genetika vám vystaví váš praktický lékař nebo gynekolog. Komplexní prediktivní genetická analýza pro ženy, vč. USB disku s výslednou genetickou zprávou stojí 4550 Kč.
Jinak zaměřené testy ale mohou vyjít i na více než 20 000 korun, některé testování zase hradí pojišťovna. Podrobnější informace vám poskytne ošetřující lékař, nebo vaše zdravotní pojišťovna.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock