Domů     Věčně rozkvetlá Madeira
Věčně rozkvetlá Madeira
27.12.2019

Jarní květinový karneval, výstavy rostlin, květinové slavnosti a trhy, slavnosti citronů, třešní, cibule či banánů, koncem léta zas rally madeirského vína, slavnosti „cider“ burčáku, vinobraní, na podzim slavnosti kaštanů…

Portugalské souostroví Madeira najdete na jihozápad od Lisabonu a západně od Maroka, obklopené Atlantikem. Jedinými obydlenými ostrovy jsou Madeira s hlavním městem Funchalem a Porto Santo. Říká se, že na Madeiře je věčné jaro – tropická vedra tu nečekejte.

Počasí ovlivňují větry vanoucí od oceánu, Golfský proud, ale i deštivá horstva ve vnitrozemí.

Klima a příroda

Ostrov má reliéf hor a hlubokých údolí, kterými protékají dravé říčky s vodopády. Strmé kopce buď pokrývají terasovitá políčka, nebo jsou porostlé lesem. Nejčastěji tu rostou banány a vinná réva. Náhorní plošiny se zas jen málo liší od skotské vysočiny.

Fialový vřes, mystická mlha a pasoucí se krávy a ovce. Žádná exotická zvířata na Madeiře nenajdete. Skutečnou raritou je vavřínový prales, který tvoří téměř 30 % veškerého porostu.

Na ostrově květů najdete zelenou džungli, ale i důmyslný systém zavlažovacích kanálů (levad).

Ostrovy květin

Snad nejvíce specifickou je tamní flóra. Sopečné ostrovy kvetou a plodí v podstatě celoročně. Fasády domů nejčastěji zdobí pestrobarevné buganvilie a plané ibišky. Madeira je známá i jako ostrov orchidejí. Pěstují je květinové farmy, ale i malí soukromníci.

Kromě orchidejí nabízejí i další čerstvé květiny, které jsou k vidění rovněž ve volné přírodě. Kupříkladu divoké kaly a strelície. Na jaře a v létě se snad v každém městě můžete setkat s fantastickými květinovými festivaly.

Všude jsou osázené záhony a květinové instalace, kvůli kterým stojí za to se sem vydat na dovolenou právě v tomto období.

Návštěva metropole

Hlavní město souostroví Funchal tvoří centrum, staré město a turistická zóna. Chcete-li ho vidět celý, vydejte se do přístavu na molo Ilhéu de Pontinha. Přístav byl důležitým dopravním uzlem už v 15. století, nyní je centrem turizmu.

Kotví tu rybářské i obchodní lodě a zaoceánské parníky. Na nábřeží se tyčí pevnost proti pirátům , pocházející ze 16. století. Vstupní bránu hlídá stráž, protože tu sídlí vojenský správce ostrova.

Na hlavní třídě Avenida Arriaga stojí socha objevitele ostrova Joao Goncalvese Zarca. Je tu i Muzeum vína a Informační centrum.

Květinové zahrady

Pokud chcete vidět fantastickou květenu Madeiry pohromadě, rozhodně musíte navštívit největší botanickou zahradu ostrova.

Jardim Botanico se rozkládá na severovýchodě Funchalu, jak jinak než na prudkých svazích, takže je upravena do teras, z nichž je pěkný výhled na město i na moře.

Můžete se tu obdivovat krásné flóře z celé Madeiry, z jižní Afriky, a Brazílie, ale najdete tu i sbírku vycpaných zvířat. Hned pod botanickou zahradou je Park tropických ptáků s množstvím živých pestrobarevných ukřičených papoušků, pávů a jiných ptáků.

Opodál je také Orchidejová zahrada. Nejkrásnější však jsou u Zahrady Blandyů. Jde o soukromý statek, známý především šlechtěním kamélií.

Kam na výlet?

Severně od Funchalu leží městečko Monte s poutním kostelem a slavným tobogánem Carrinhos de Monte. Jezdí se na proutěných vozících, řízených místními krojovanými muži.

Dál na západ budete míjet zemědělskou oblast s políčky banánů a vinné révy a pak se vám otevře pohled na jeden z nejvyšších útesů na světě Cabo Girao. Nejzápadnějším velkým městem je Porto Moniz.

Zajímavým přírodním úkazem jsou zdejší vulkanická jezírka, která tvoří pobřeží hned pod městem. V termální vodě je velmi příjemné koupání. Na severozápadním pobřeží navštivte městečko Sao Vincente s úchvatnými sopečnými jeskyněmi a etnografickým muzeem.

Atrakce a sporty

Vzhledem k nerovnostem terénu tu nejsou větší sportoviště. Zapotit se dá při pěší turistice na stezkách podél zavlažovacích kanálů levadas. Těch je po celém ostrově 2150 km. Zachce-li se vám náročnějšího výstupu, můžete se vydat s průvodcem do hor.

Také se po Madeiře můžete svézt na koních, za vypůjčení a cestu s instruktorem zaplatíte od 7 do15 eur za hodinu. Po večerech můžete navštěvovat kasina, taneční bary, koncerty vážné hudby a zábavní kabarety.

Koupání a potápění

Madeiru vesměs obklopuje oceán a skaliska. Výjimku tvoří ostrov Porto Santo, na kterém je velká písčitá pláž. Jezdí sem výletní loď, nebo létá malé letadlo. Zde také najdete i menší písčité pláže. Teplota vody se pohybuje 4 °C pod teplotou vzduchu.

Stálost teploty vody zajišťuje Golfský proud. Díky vlnám a hloubce tu jsou skvělé podmínky k potápění. U města Garajau je jedna z prvních podmořských rezervací v Evropě, ideální místo pro potápění s přístroji.

Plave tu spousta pestrobarevných rybek a můžete prozkoumat vraky potopených lodí. Na ostrově je několik potápěčských škol.Na severozápadě v Porto Moniz je přírodní koupaliště v lávových jezírcích. Při potápění nebo na výletní lodi můžete obdivovat delfíny.

Cestování po ostrově

Autobusy jsou nejlevnější, nejezdí ale všude. Lze koupit i týdenní turistickou permanentku, která se vyplatí, pokud ve Funchalu bydlíte. Taxík je nejdražší varianta.

Můžete si ho najmout na celý den za 75 EUR. Chcete-li poznat celý ostrov, můžete si auto vypůjčit, ale je to dost drahé. Potřebujete platný mezinárodní řidičský průkaz starý nejméně rok a platný pas či občanku.

Lze si půjčit i skútry, ale ty se do madeirských kopců nehodí, protože mají slabý motor a navíc tu často prší. Půjčovny také nabízejí horská kola.

Lodí i lanovkou

Protože se Funchal rozkládá v kopci, můžete jako jeden z dopravních prostředků využít lanovku, která vás vyveze na Monte, nebo k botanické zahradě Jardim Botanico. Cesta trvá 15 minut, ale kabinky jezdí jen přes den.

Dál od metropole, na plážový ostrůvek Porto Santo, se zas můžete vydat malým letadlem, trajektem, ale také na lodi Kryštofa Kolumba Santa Maria, která kotví ve funchalském přístavu. Všechny potřebné informace se dozvíte v turistickém informačním centru.

Nakupování – v obchodech najdete obvyklý evropský sortiment, jen o něco málo dražší než v ČR. Lze koupit i balenou vodu, není to však nutné, protože voda tekoucí z kohoutků je pitná a nezávadná.

Většina obchodů včetně lékáren má otevřeno od 9.00 do 19.00, s hodinovou pauzou od 13.00. Supermarkety a obchodní centra jsou otevřené déle.

Rychlá občerstvení typu Mc Donnald’s nebo pizzerie najdete ve Funchalu především v centru a kolem přístavu. Jídla jsou levnější, např. cheesseburger stojí 1 euro.

Hotelové stravování – portugalské, potažmo madeirské, pohostinství lze doporučit, vybírat budete z kontinentální v podobě švédských stolů.

Bez stravování – lze si vařit v hotelovém pokoji, bývá vybaven kuchyňským koutem s nádobím a příslušenstvím.

Restaurace – ve Funchalu a dalších místech najdete podniky s místní stravou. Ceny nejsou nijak astronomické, i když vyšší než u nás, za běžnou porci zaplatíte 4–8 euro bez nápojů.

Tradiční pokrmy

Před jídlem se podává opečený nekvašený chléb s česnekem. Zdejší polévky jsou spíše husté, nejčastěji to bývá rajčatová s čerstvou cibulí a vejcem, zeleninová s brambory, zelím a kapustou, anebo poslední bývá česnečka s chlebem.

Jídelníček ostrovní země je samozřejmě bohatý na mořské plody a ryby. Dopřejte si krevety, mořské hlemýždě či kuželníky, uzeného mečouna a nejběžnější madeirskou rybu espada. Většinou se peče s banány, kterých je na ostrově hojnost.

Místní speciality

Obvyklé jsou tuňákové steaky v omáčce z madeirského vína. Dále v jídelníčku najdete spoustu jiných ryb, chobotnice a olihně, které se vaří nebo grilují. Maso místní upravují rožněné, nebo s omáčkami, hovězí s olivami.

Specialitou je volský jazyk s omáčkou z madeirského vína. Griluje se i ananas, nezvyklou tradiční přílohou jsou smažené kostičky z kukuřičné mouky, které svou konzistencí trochu připomínají krokety.

Dezerty jsou nejčastěji připravované z karamelu, zmrzliny a ovoce, které se často upravuje flambováním.

Madeirské nápoje

Přestože část ostrova pokrývají vinice plodící skvělou vinnou révu, jsou všechna stolní vína portugalská. Jsou velmi chutná a kvalitní. Výjimkou je jediné madeirské víno Atlantis Rose. Úroda zdejších vinic se spotřebovává na tzv.

madeiru, která se spolu se známějším portským pije jako dezertní víno. Před jídlem se podává suchý aperitiv, aby se „nabudil“ žaludek. Po jídle se servíruje sladší digestiv na podporu trávení.

Dalšími tradičními nápoji je pálenka z cukrové třtiny s citronem, pálenka z třešní nebo z maracuji. Pije se i pivo Coral.

Madeira je zkrátka ideální volbou pro toho, kdo chce prožít aktivní dovolenou plnou rozmanitých zážitků a nelpí jen na koupání a relaxaci na pláži. Pobyt je vhodný i pro rodiny s dětmi.

text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
epochaplus.cz
Zdánlivě neškodná panda: Mírumilovný vegetarián s kruhy pod očima
Za sklem se tísní desítky lidí, někteří nadšeně vytahují mobily a zběsile fotí. Na druhé straně si v klidu vysedává robustní pandí samec. S nezájmem chroupá bambus, když mu potrava dojde, stačí se převalit na bok a natáhnout pracku. Život pandy má do akčnosti hodně daleko. Když se řekne panda velká, většině populace okamžitě vytane na mysl
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,