Možná se vám to stalo poprvé, možná se plíseň jako každou zimu na prsty u nohou vrátila. Neprodyšné zimní boty a propocené ponožky pro ni vytvářejí ideální prostředí.
V první řadě je třeba si i pro sebe říct, že plíseň na nohou není žádná ostuda, ale prostě jen nemoc. Neznamená to, že byste zanedbávali hygienu. Plísně jsou velmi přizpůsobivé a úporné.
Kde jednou zapustí kořeny, skoro doslova, tam se dají velmi špatně vymýtit. V boji s nimi se proto musíte obrnit obrovskou trpělivostí. Zbavit se jich vyžaduje měsíce soustavné léčby. A zdravý nehet naroste místo poškozeného za rok i déle.
Cukrovka je riziko
Kromě zapařeného vlhka v zimní obuvi existuje ještě jeden podstatný rizikový faktor – diabetes. A protože cukrovkářů je u nás kolem jednoho milionu, mají plísně dostatek příležitostí k šíření.
Důvodem větší náchylnosti k plísňové infekci při diabetu je horší prokrvení prstů a také vyšší hladina cukru v krvi, což plísním vyhovuje.
A jestli je kompletní vyléčení plísňového napadení obtížné u zdravých lidí, pak u diabetiků to proces zdlouhavý a s častými recidivami a nemalými riziky.
Zdeformované nehty s ostrými okraji mohou poškodit okolní kůži a při špatné imunitě diabetiků vést ke vzniku vředu, a následně dokonce sněti.
Na kůži i na nehtech
Onemocnění způsobují mikroskopické houby, které napadají jak kůži, tak i nehty. Zatímco změn na nehtech si obvykle každý všimne, kožní formy někdy dlouho unikají pozornosti a plísně se mohou zatím nerušeně šířit.
Týká se to především plísní, které se projevují zesíleným růstem zrohovatělých vrstev na ploskách nohou. Zvláště starší lidé je považují jednoduše za mozolnatou kůži. Naopak nápadné a obtěžující jsou projevy plísně meziprstní a puchýřkové. Kůže zrudne, popraská, mokvá, což bolí i výrazně svědí.
Mléčná skvrnka
Neléčená kožní plíseň se nezřídka přenese i na nehty. Může tam ale vzniknout i jako původní ložisko, například po zranění nehtu. První, čeho si asi všimnete, je mléčná skvrnka, nejčastěji bývá na palci a malíčku.
Časem zežloutne a začne se zvětšovat, takže je jasné, že nejde o obyčejné poškození nehtu. Plísně se množí mezi vrstvami rohoviny, proto nehet obvykle nabere na tloušťce a zhrubne, vrstvy se odchlipují.
Nejčastěji tyto změny zahájí nadzvedávající se růžek volného okraje nehtu a pak se deformity šíří k nehtovému lůžku. Možné jsou ale i jiné projevy, nehet může zkřehnout a ztratit lesk, přitom není deformovaný.
Kde se vzaly?
Plísně jsou všudypřítomné a běžně žijí na kůži. Samotný kontakt se tedy nerovná onemocnění, plísně musí nejdříve prorazit obranné mechanismy kůže. Jejich šance výrazně zvedá poranění, a to i nehtu, dále imunitní porucha a zhoršené prokrvení prstů nohou.
Právě z těchto důvodů jsou plísňová onemocnění nohou častější ve vyšším věku, kdy klesá celková obranyschopnost a zhoršuje se stav cév. Naopak u dětí se kožní plísně objevují zřídka.
Léčba je dlouhodobá
S volně prodejnými přípravky proti plísním uspějete jen v počátečních stadiích infekce. Většina s postižených však brzy poleví a plísňové onemocnění se objeví znovu a s větší silou. Pak není proč váhat, je čas se vydat ke kožnímu lékaři.
Tam vám odeberou vzorek z postiženého místa na kůži či nehtu, je to bezbolestné. Důležité je, abyste před odběrem několik týdnů nepoužívali protiplísňové přípravky, jinak bude výsledek nepřesný.
Kultivací vzorku se pak určí příčina, aby byla léčba cílená, kromě plísní to mohou být i kvasinky.
Vnitřní i vnější léčba
Základem léčby jsou přípravky proti mikroskopickým houbám – antimykotika. Na kožní formy se používají roztoky a spreje, které se nanášejí mezi prsty, masti a krémy na chodidla.
U infekcí, které způsobují „zmozolnatění“ chodidla, je zapotřebí zrohovatělé vrstvy ztenčit, což se dělá aplikací salicylové vazelíny. U úporných kožních forem se pak místní léčba kombinuje s podáváním tablet. Totéž platí při napadení nehtů.
Pokud plíseň zasahuje více než třetinu nehtu, pak místní antimykotika nestačí. Léčba je každopádně zdlouhavá, počítejte s mnoha měsíci. Pokud polevíte v aplikaci léků, můžete si tyto potíže nepříjemně prodloužit.
Nehty se nestrhávají!
Od tohoto postupu už medicína ustoupila. Proto se dnes nehet jen šetrně ztenčí, bolesti se bát nemusíte.
Na ztenčenou plochu se pak aplikují léky, nejlépe se osvědčila forma laku, neboť vytvoří umělý povrch na nehtu a lék se dostává i do hlubších vrstev a ničí i spory plísní.
Aby se nevrátily
• Po vyléčení není ještě vyhráno, plísně se s oblibou vracejí. Dobrou prevencí je dvakrát týdně promazat kůži chodidel i prstů antimykotickým krémem, u plísně nehtů nanést dvakrát za měsíc antimykotický lak.
• Obuv vystříkejte jednou týdně antimykotickým sprejem.
• Nenoste příliš úzké boty, otlaky a odřeniny se mohou stát vstupní branou infekce. Každý z nás zná citlivá místa svých nohou, ať už je to vbočený palec, kladívkové prsty či jinak vystupující partie chodidel, těm dopřejte pohodlí v botě.
• Vybírejte ponožky podle savosti. Ideální vlastnosti mají výrobky outdoorové, z merino vlny nebo bambusových vláken. Naopak laciná syntetika, ale i jinak příjemná bavlna udržují v ponožkách vlhkost.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock