Domů     Křížem krážem po Čechách za zajímavostmi regionálních kuchyní
Křížem krážem po Čechách za zajímavostmi regionálních kuchyní
8.10.2019

Každý vaříme nějakou tu specialitku, na kterou nedáme dopustit, ale třeba nevíme, co rád jí soused. Přinášíme pár krajových specialit z Čech a Moravy, neznáte je náhodou?

Oharková máčka s hovězím

Mezi vyhlášené pochoutky jihomoravského regionu patřívaly znojemské okurky. Zdejší mikroklima se hodí k jejich pěstování, a tak měli místní dost materiálu k ladění dokonalého nálevu.

Zatímco jinde se nakládají hlavně okurky hladké, na Znojemsku jsou populární okurky hruboostné neboli bradavičnaté s typickými výčnělky.

(rozpis na 4 porce)

750 g zadního hovězího, 3 kyselé okurky, 30 g másla, 40 g hladké mouky, 250 ml smetany, lák z okurek dle chuti, sůl

1) Hovězí maso vložíme do litru a půl osolené vroucí vody. Přikryjeme pokličkou a vaříme doměkka, tedy asi dvě hodiny.

2) Z mouky a másla připravíme světlou jíšku, rozředíme ji půl litrem vývaru a chvíli povaříme. Pak vmícháme smetanu a na kostičky nakrájené okurky. Osolíme a ochutíme lákem. Necháme pět minut probublávat a pak podáváme s masem nakrájeným na plátky. Jako příloha se hodí knedlíky nebo vařené brambory.

Doba přípravy 180 minut

Energie v porci 2560 kJ

Náročnost 2

Řepance s pracharandou

Brukev řepák čili vodnice má bílé kulovité bulvy. Na Horácku se této dvouleté rostlině říkalo „bílá řepa“.

(rozpis na 4 porce)

8 menších vodnic, hladká mouka, 100 ml mléka, 4 lžíce másla, 2 lžíce sádla, 100 g sušených hrušek, sůl

1) Den předem dáme hruškové křížaly dosušit v troubě při nízké teplotě tak, aby se daly rozdrtit na prášek. Tím získáme koření zvané pracharanda či prachanda.

2) Bulvy vodnice očistíme, zbavíme dřevnatých částí a nastrouháme. Přidáme k nim zhruba stejné množství mouky, jako je vodnicové hmoty, a promícháme. Přilijeme mléko, osolíme, a pokud je těsto řídké, ještě přidáme mouku.

3) Pak z něj lžící tvarujeme placky, které pečeme z obou stran na pánvi lehce omaštěné sádlem. Opečené placky mastíme rozpuštěným máslem a sypeme pracharandou.

Doba přípravy 30 minut

Energie v porci 1500 kJ

Náročnost 1

Uhlířina čili hoďbidlo

Své stálé místo mají v kuchařce každé správné hospodyňky jídla, která lze shrnout do kategorie „zbytková“ – jejich základ totiž tvoří zbytky; třeba ty, co zůstaly od oběda.

To ovšem nijak nesnižuje jejich hodnotu, kupříkladu taková uhlířina, zvaná v některých polabských rodinách také hoďbidlo, je krmí bez debat výživnou.

(rozpis na 4 porce)

1 kg brambor, 100 g slaniny, 2 cibule, 250 g hladké mouky, 3 vejce, 1 lžíce sádla, sůl, kmín

1) Základem uhlířiny jsou doměkka vařené brambory (pokud nebude dost těch, co nám zbyly od nějaké jiné příležitosti, můžeme ještě dovařit), které nakrájíme na plátky silné asi centimetr. Mouku smícháme se špetkou soli, přidáme vejce a lžíci vody.

Vše zpracujeme v hladké těsto tužší konzistence. Necháme půl hodiny stát při pokojové teplotě. Potom z těsta tvarujeme maličké oblé nočky a dáme je na 3–5 minut vařit do osolené vody. Pak scedíme.

2) Slaninu nakrájíme na kostičky, stejně tak obě cibule. Sádlo rozpustíme na větší pánvi. Na sádle obojí opečeme dozlatova. Pak přidáme plátky brambor a noky a vše na pánvi důkladně, ale opatrně promícháme.

Doba přípravy 60 minut

Energie v porci 2602 kJ

Náročnost 1

Tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem

Z černých jahod, jak se říkalo borůvkám na Jindřichohradecku, se dělávala vydatná sladká omáčka zvaná žahour. Kvůli ní prý se místním lidem říkalo v okolí žahúři.

Žahour se někde dělá pouze z ovoce, smetany a cukru, jinde jej zahušťují strouhaným perníkem.

(rozpis na 4 porce)

500 g tvarohu, 2 vejce, špetka soli, 500 g borůvek, 250 ml smetany, 50 g cukru

1) Borůvky opereme a promícháme s cukrem. Máslo rozehřejeme v menším kastrolu, vsypeme borůvky, zalijeme trochou vody a necháme rozvařit. Když jsou měkké, přilijeme smetanu a necháme ještě chvilku probublávat.

2) Tvaroh, špetku soli a vejce spojíme, poté přidáváme krupičku, dokud nevznikne lepivé, ne moc tuhé těsto.

3) Z něj vykrajujeme kousky lžičkou a na ploše vysypané krupičkou z nich válíme kuličky o průměru mezi dvěma a třemi centimetry. Naráz vhodíme do vroucí vody a necháme je pět minut povařit, dokud nevyplavou. Pro jistotu jeden kontrolní knedlíček rozkrojte, jestli je uvnitř provařený.

4) Horké knedlíky přelíváme omáčkou a ihned servírujeme.

Doba přípravy 60 minut

Energie v porci 1691 kJ

Náročnost 1

Báč

Kramflek nebo báč (případně bác) jsou různá jména pro bramborové pokrmy, jejichž základ je dosti podobný bramborákům. Liší se v nuancích přípravy.

Na Domažlicku se báč podával jako příloha k houbové omáčce s uzeným masem, pokud se udělal se škvarky, jedli jej lidé samostatně.

(rozpis na 4 porce)

750 g syrových brambor, 50 g droždí, 1–2 vejce, 500 ml mléka, 250 g hladké mouky, 250 g polohrubé mouky, 250 g slaniny, sádlo na vymazání pekáče, 2 stroužky česneku, majoránka, sůl

1) Mléko rozdělíme na poloviny. Polovinu ohřejeme jen tak, aby byla vlažná, druhou budeme později vařit. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí a necháme vzejít.

2) Syrové brambory očistíme, nastrouháme najemno a osolíme. Po chvíli z nich jemně vymačkáme vodu.

3) Druhou část mléka přivedeme téměř k varu. Polovinu strouhaných brambor spaříme v horkém mléce a necháme vychladnout.

4) Slaninu nakrájíme na kostičky a vyškvaříme z ní drobné škvarečky. Smícháme oboje brambory, mouku, kvásek, česnek, sůl, vejce, slaninové škvarečky a majoránku rozetřenou v dlaních (nebo čerstvou posekanou nadrobno). Zpracujeme v těsto a necháme kynout.

5) Vymažeme pekáč sádlem. Jakmile těsto zdvojnásobí objem, vlijeme je do pekáče. Necháme ještě dvacet minut dokynout, mezitím předehřejeme troubu na 200 °C. Upečeme dozlatova, potrvá to asi tři čtvrtě hodiny.

Doba přípravy 160 minut

Energie v porci 1200 kJ

Náročnost 2

Brambory s rozhudou aneb Olupsobě

Tohle prosté, ale chutné jídlo najdete v mírných obměnách po celých Čechách. I v Plzni, kde mu některé babičky říkaly Olupsobě.

(rozpis na 4 porce)

1 kg menších, pokud možno nových brambor, 1 polotučný tvaroh, 1 lžíce zakysané smetany, trochu červené papriky, svazek pažitky, sůl

1) Brambory důkladně omyjeme a ve slupce je uvaříme doměkka.

2) Než budou hotové, připravíme rozhudu. Rozmícháme tvaroh se zakysanou smetanou, paprikou a solí a nakonec přidáme nasekanou pažitku.

3) Uvařené brambory slijeme a můžeme podávat rozkrojené na talíři s kopečkem rozhudy. Nebo je dáme do mísy a každý strávník si poslouží sám.

Doba přípravy 30minut

Energie v porci 878 kJ

Náročnost 2

Kulajda

Komu přisoudit tuhle oblíbenou polévku, nevíme. Jisté je, že se vaří zejména v podhorských oblastech a má spoustu variant. Tahle je ze Šumavy.

(rozpis na 4 porce)

5 brambor, 30 g sušených hub nebo přiměřené množství čerstvých, 200 ml smetany, 3 lžíce kopru, 2 lžíce mouky, 4 lžíce sádla, máslo na zjemnění, 4 vejce, kmín, sůl pepř, ocet

1) Sušené houby předem namočíme, minimálně na 1 hodinu, nejlépe přes noc, čerstvé stačí očistit a nakrájet na větší kousky

2) Brambory očistíme a nakrájíme na větší kostky, zalijeme vodou, přidáme namočené houby včetně vody, ve které byly namočené, osolíme, opepříme, přidáme kmín a vaříme, až jsou houby a brambory měkké, cca 15–20 minut.

3) Zalijeme smetanou, zahustíme jíškou ze sádla a mouky, kterou jsme si mezitím připravili, ochutíme octem, zjemníme máslem a přidáme pokrájený kopr.

4) Do mírně osolené a okyselené mírně vroucí vody vkládáme v naběračce rozklepnuté vejce a zavaříme tak, aby žloutek zůstal měkký a obalený vařeným bílkem. Po 4–5 minutách varu vejce vyjmeme a vložíme do studené vody, aby se vejce zatáhla.

5) Při podávání vkládáme do každé porce polévky jedno zastřené vejce. Můžeme je samozřejmě nahradit vejcem uvařeným natvrdo, rozkrojeným napůl.

Doba přípravy 30minut

Energie v porci 1276 kJ

Náročnost 2

Text a foto: Eva Hořánková podle Regionální kuchařky Petry Pospěchové nakladatelství Smart Press (Oharková omáčka s hovězím, řepance s pracharandou, uhlířina, báč, tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem), www.kozel.cz

Doporučujeme: Spoustu dalších inspirativních receptů najdete v Regionální kuchařce nakladatelství Smart Press

Související články
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
iluxus.cz
Breitling vzdává hold italským cyklistickým legendám Faustu Coppimu a Ginovi Bartalimu
Byli soupeři, přesto přátelé. Fausto Coppi a Gino Bartali – dvě jména, která ve 40. letech minulého století nejen definovala cyklistiku, ale i symbolizovala sílu sportovního ducha v poválečné Itálii.
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
21stoleti.cz
Antivirová žvýkačka bránící přenosu viru chřipky nebo oparu
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pen
Co vše odhalil deník babičky?
skutecnepribehy.cz
Co vše odhalil deník babičky?
Když jsem při vyklízení domu narazila na prababiččin deník, začetla jsem se do něho a objevila jsem příběh velké lásky. Ne všechny příběhy se v rodinách vykládají, i když by za to stály. Když moje babička Markéta zemřela, čekalo nás vyklízení domu. Vzala jsem si na starost zaprášenou půdu a našla poklad – staré deníky její matky ze začátku
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
historyplus.cz
Velikonoce ve světě: Proč mají francouzští kuchaři napilno?
Krev stéká z rukou muže, který ještě před chvílí visel na kříži. On ale v duchovním vytržení nevnímá bolest. Těch, kteří na Filipínách chtějí na Velký pátek zakusit Kristovo utrpení na vlastní kůži, nebo se alespoň zmrskat důtkami, je navzdory nelibosti katolické církve stále dost. Oslavy Velikonoc mají ve světě různou podobu… Austrálie: Bazar
Bismarck z krále udělal císaře
epochalnisvet.cz
Bismarck z krále udělal císaře
Od mládí si mladík z nevýznamného pruského šlechtického rodu vytkl za cíl prosadit se ve velké politice. Jen málokdo o sobě může říct, že se mu to s takovým úspěchem podařilo.   Narodil se na apríla, tedy 1. dubna 1815, do aristokratické rodiny. O láskyplném prostředí si ale Otto Eduard Leopold von Bismarck-Schönhausen (†1898) mohl nechat jen
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
epochaplus.cz
Od měsíčních stromů po superbakterie: Jak vesmír mění život na buněčné úrovni
Semena stromů obletěla Měsíc, bakterie ve vesmíru zmutovaly do agresivnějších forem a myši ztratily svaly – vesmírné prostředí má zásadní vliv na živé organismy. Co tyto experimenty prozrazují o dlouhodobém pobytu lidí v kosmu? Měsíční stromy Během mise Apollo 14 obletěla semena pěti druhů stromů (včetně sekvojí) Měsíc. Po návratu na Zemi vyrostly v normální
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
epochanacestach.cz
Hrad Buchlov: Lípa neviny stojí na nádvoří už čtyři století
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
enigmaplus.cz
Záhadná civilizace se vynořila ze šera dávnověku: Kdy dokážeme přečíst její písmo?
Mohlo by se zdát, že pod drobnohledem historiků a archeologů již dějiny lidstva nedokážou ukrýt žádná velká tajemství. O to větší senzaci vzbudilo objevení neznámé civilizace na území současného Íránu
Kratinová mu utekla mu s jiným!
nasehvezdy.cz
Kratinová mu utekla mu s jiným!
Obrovský šok přichystal nejen pro své fanoušky, ale také pro své kolegy herec Vladimír Kratina (73). Ten měl totiž přímo před nimi oznámit, že je po dvaatřiceti letech opět rozvedený, a chtěl, aby
Magické Velikonoce kouzlí
nejsemsama.cz
Magické Velikonoce kouzlí
Velikonoce jsou svátkem jara, obnovy a nových začátků. Příroda se probouzí, energie se mění a my máme jedinečnou příležitost využít tento čas k rituálům, které nám pomohou přivolat lásku, štěstí, zdraví nebo také očistit naši mysl i domov. Chcete přivítat svěží energii a zbavit se všeho, co vás tíží? Velikonoční období je ideální pro očistné rituály. Velikonoční vykuřování bylinami Vykuřování
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký