Každý vaříme nějakou tu specialitku, na kterou nedáme dopustit, ale třeba nevíme, co rád jí soused. Přinášíme pár krajových specialit z Čech a Moravy, neznáte je náhodou?
Oharková máčka s hovězím
Mezi vyhlášené pochoutky jihomoravského regionu patřívaly znojemské okurky. Zdejší mikroklima se hodí k jejich pěstování, a tak měli místní dost materiálu k ladění dokonalého nálevu.
Zatímco jinde se nakládají hlavně okurky hladké, na Znojemsku jsou populární okurky hruboostné neboli bradavičnaté s typickými výčnělky.
(rozpis na 4 porce)
750 g zadního hovězího, 3 kyselé okurky, 30 g másla, 40 g hladké mouky, 250 ml smetany, lák z okurek dle chuti, sůl
1) Hovězí maso vložíme do litru a půl osolené vroucí vody. Přikryjeme pokličkou a vaříme doměkka, tedy asi dvě hodiny.
2) Z mouky a másla připravíme světlou jíšku, rozředíme ji půl litrem vývaru a chvíli povaříme. Pak vmícháme smetanu a na kostičky nakrájené okurky. Osolíme a ochutíme lákem. Necháme pět minut probublávat a pak podáváme s masem nakrájeným na plátky. Jako příloha se hodí knedlíky nebo vařené brambory.
Doba přípravy 180 minut
Energie v porci 2560 kJ
Náročnost 2
Řepance s pracharandou
Brukev řepák čili vodnice má bílé kulovité bulvy. Na Horácku se této dvouleté rostlině říkalo „bílá řepa“.
(rozpis na 4 porce)
8 menších vodnic, hladká mouka, 100 ml mléka, 4 lžíce másla, 2 lžíce sádla, 100 g sušených hrušek, sůl
1) Den předem dáme hruškové křížaly dosušit v troubě při nízké teplotě tak, aby se daly rozdrtit na prášek. Tím získáme koření zvané pracharanda či prachanda.
2) Bulvy vodnice očistíme, zbavíme dřevnatých částí a nastrouháme. Přidáme k nim zhruba stejné množství mouky, jako je vodnicové hmoty, a promícháme. Přilijeme mléko, osolíme, a pokud je těsto řídké, ještě přidáme mouku.
3) Pak z něj lžící tvarujeme placky, které pečeme z obou stran na pánvi lehce omaštěné sádlem. Opečené placky mastíme rozpuštěným máslem a sypeme pracharandou.
Doba přípravy 30 minut
Energie v porci 1500 kJ
Náročnost 1
Uhlířina čili hoďbidlo
Své stálé místo mají v kuchařce každé správné hospodyňky jídla, která lze shrnout do kategorie „zbytková“ – jejich základ totiž tvoří zbytky; třeba ty, co zůstaly od oběda.
To ovšem nijak nesnižuje jejich hodnotu, kupříkladu taková uhlířina, zvaná v některých polabských rodinách také hoďbidlo, je krmí bez debat výživnou.
(rozpis na 4 porce)
1 kg brambor, 100 g slaniny, 2 cibule, 250 g hladké mouky, 3 vejce, 1 lžíce sádla, sůl, kmín
1) Základem uhlířiny jsou doměkka vařené brambory (pokud nebude dost těch, co nám zbyly od nějaké jiné příležitosti, můžeme ještě dovařit), které nakrájíme na plátky silné asi centimetr. Mouku smícháme se špetkou soli, přidáme vejce a lžíci vody.
Vše zpracujeme v hladké těsto tužší konzistence. Necháme půl hodiny stát při pokojové teplotě. Potom z těsta tvarujeme maličké oblé nočky a dáme je na 3–5 minut vařit do osolené vody. Pak scedíme.
2) Slaninu nakrájíme na kostičky, stejně tak obě cibule. Sádlo rozpustíme na větší pánvi. Na sádle obojí opečeme dozlatova. Pak přidáme plátky brambor a noky a vše na pánvi důkladně, ale opatrně promícháme.
Doba přípravy 60 minut
Energie v porci 2602 kJ
Náročnost 1
Tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem
Z černých jahod, jak se říkalo borůvkám na Jindřichohradecku, se dělávala vydatná sladká omáčka zvaná žahour. Kvůli ní prý se místním lidem říkalo v okolí žahúři.
Žahour se někde dělá pouze z ovoce, smetany a cukru, jinde jej zahušťují strouhaným perníkem.
(rozpis na 4 porce)
500 g tvarohu, 2 vejce, špetka soli, 500 g borůvek, 250 ml smetany, 50 g cukru
1) Borůvky opereme a promícháme s cukrem. Máslo rozehřejeme v menším kastrolu, vsypeme borůvky, zalijeme trochou vody a necháme rozvařit. Když jsou měkké, přilijeme smetanu a necháme ještě chvilku probublávat.
2) Tvaroh, špetku soli a vejce spojíme, poté přidáváme krupičku, dokud nevznikne lepivé, ne moc tuhé těsto.
3) Z něj vykrajujeme kousky lžičkou a na ploše vysypané krupičkou z nich válíme kuličky o průměru mezi dvěma a třemi centimetry. Naráz vhodíme do vroucí vody a necháme je pět minut povařit, dokud nevyplavou. Pro jistotu jeden kontrolní knedlíček rozkrojte, jestli je uvnitř provařený.
4) Horké knedlíky přelíváme omáčkou a ihned servírujeme.
Doba přípravy 60 minut
Energie v porci 1691 kJ
Náročnost 1
Báč
Kramflek nebo báč (případně bác) jsou různá jména pro bramborové pokrmy, jejichž základ je dosti podobný bramborákům. Liší se v nuancích přípravy.
Na Domažlicku se báč podával jako příloha k houbové omáčce s uzeným masem, pokud se udělal se škvarky, jedli jej lidé samostatně.
(rozpis na 4 porce)
750 g syrových brambor, 50 g droždí, 1–2 vejce, 500 ml mléka, 250 g hladké mouky, 250 g polohrubé mouky, 250 g slaniny, sádlo na vymazání pekáče, 2 stroužky česneku, majoránka, sůl
1) Mléko rozdělíme na poloviny. Polovinu ohřejeme jen tak, aby byla vlažná, druhou budeme později vařit. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí a necháme vzejít.
2) Syrové brambory očistíme, nastrouháme najemno a osolíme. Po chvíli z nich jemně vymačkáme vodu.
3) Druhou část mléka přivedeme téměř k varu. Polovinu strouhaných brambor spaříme v horkém mléce a necháme vychladnout.
4) Slaninu nakrájíme na kostičky a vyškvaříme z ní drobné škvarečky. Smícháme oboje brambory, mouku, kvásek, česnek, sůl, vejce, slaninové škvarečky a majoránku rozetřenou v dlaních (nebo čerstvou posekanou nadrobno). Zpracujeme v těsto a necháme kynout.
5) Vymažeme pekáč sádlem. Jakmile těsto zdvojnásobí objem, vlijeme je do pekáče. Necháme ještě dvacet minut dokynout, mezitím předehřejeme troubu na 200 °C. Upečeme dozlatova, potrvá to asi tři čtvrtě hodiny.
Doba přípravy 160 minut
Energie v porci 1200 kJ
Náročnost 2
Brambory s rozhudou aneb Olupsobě
Tohle prosté, ale chutné jídlo najdete v mírných obměnách po celých Čechách. I v Plzni, kde mu některé babičky říkaly Olupsobě.
(rozpis na 4 porce)
1 kg menších, pokud možno nových brambor, 1 polotučný tvaroh, 1 lžíce zakysané smetany, trochu červené papriky, svazek pažitky, sůl
1) Brambory důkladně omyjeme a ve slupce je uvaříme doměkka.
2) Než budou hotové, připravíme rozhudu. Rozmícháme tvaroh se zakysanou smetanou, paprikou a solí a nakonec přidáme nasekanou pažitku.
3) Uvařené brambory slijeme a můžeme podávat rozkrojené na talíři s kopečkem rozhudy. Nebo je dáme do mísy a každý strávník si poslouží sám.
Doba přípravy 30minut
Energie v porci 878 kJ
Náročnost 2
Kulajda
Komu přisoudit tuhle oblíbenou polévku, nevíme. Jisté je, že se vaří zejména v podhorských oblastech a má spoustu variant. Tahle je ze Šumavy.
(rozpis na 4 porce)
5 brambor, 30 g sušených hub nebo přiměřené množství čerstvých, 200 ml smetany, 3 lžíce kopru, 2 lžíce mouky, 4 lžíce sádla, máslo na zjemnění, 4 vejce, kmín, sůl pepř, ocet
1) Sušené houby předem namočíme, minimálně na 1 hodinu, nejlépe přes noc, čerstvé stačí očistit a nakrájet na větší kousky
2) Brambory očistíme a nakrájíme na větší kostky, zalijeme vodou, přidáme namočené houby včetně vody, ve které byly namočené, osolíme, opepříme, přidáme kmín a vaříme, až jsou houby a brambory měkké, cca 15–20 minut.
3) Zalijeme smetanou, zahustíme jíškou ze sádla a mouky, kterou jsme si mezitím připravili, ochutíme octem, zjemníme máslem a přidáme pokrájený kopr.
4) Do mírně osolené a okyselené mírně vroucí vody vkládáme v naběračce rozklepnuté vejce a zavaříme tak, aby žloutek zůstal měkký a obalený vařeným bílkem. Po 4–5 minutách varu vejce vyjmeme a vložíme do studené vody, aby se vejce zatáhla.
5) Při podávání vkládáme do každé porce polévky jedno zastřené vejce. Můžeme je samozřejmě nahradit vejcem uvařeným natvrdo, rozkrojeným napůl.
Doba přípravy 30minut
Energie v porci 1276 kJ
Náročnost 2
Text a foto: Eva Hořánková podle Regionální kuchařky Petry Pospěchové nakladatelství Smart Press (Oharková omáčka s hovězím, řepance s pracharandou, uhlířina, báč, tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem), www.kozel.cz
Doporučujeme: Spoustu dalších inspirativních receptů najdete v Regionální kuchařce nakladatelství Smart Press