Domů     Křížem krážem po Čechách za zajímavostmi regionálních kuchyní
Křížem krážem po Čechách za zajímavostmi regionálních kuchyní
8.10.2019

Každý vaříme nějakou tu specialitku, na kterou nedáme dopustit, ale třeba nevíme, co rád jí soused. Přinášíme pár krajových specialit z Čech a Moravy, neznáte je náhodou?

Oharková máčka s hovězím

Mezi vyhlášené pochoutky jihomoravského regionu patřívaly znojemské okurky. Zdejší mikroklima se hodí k jejich pěstování, a tak měli místní dost materiálu k ladění dokonalého nálevu.

Zatímco jinde se nakládají hlavně okurky hladké, na Znojemsku jsou populární okurky hruboostné neboli bradavičnaté s typickými výčnělky.

(rozpis na 4 porce)

750 g zadního hovězího, 3 kyselé okurky, 30 g másla, 40 g hladké mouky, 250 ml smetany, lák z okurek dle chuti, sůl

1) Hovězí maso vložíme do litru a půl osolené vroucí vody. Přikryjeme pokličkou a vaříme doměkka, tedy asi dvě hodiny.

2) Z mouky a másla připravíme světlou jíšku, rozředíme ji půl litrem vývaru a chvíli povaříme. Pak vmícháme smetanu a na kostičky nakrájené okurky. Osolíme a ochutíme lákem. Necháme pět minut probublávat a pak podáváme s masem nakrájeným na plátky. Jako příloha se hodí knedlíky nebo vařené brambory.

Doba přípravy 180 minut

Energie v porci 2560 kJ

Náročnost 2

Řepance s pracharandou

Brukev řepák čili vodnice má bílé kulovité bulvy. Na Horácku se této dvouleté rostlině říkalo „bílá řepa“.

(rozpis na 4 porce)

8 menších vodnic, hladká mouka, 100 ml mléka, 4 lžíce másla, 2 lžíce sádla, 100 g sušených hrušek, sůl

1) Den předem dáme hruškové křížaly dosušit v troubě při nízké teplotě tak, aby se daly rozdrtit na prášek. Tím získáme koření zvané pracharanda či prachanda.

2) Bulvy vodnice očistíme, zbavíme dřevnatých částí a nastrouháme. Přidáme k nim zhruba stejné množství mouky, jako je vodnicové hmoty, a promícháme. Přilijeme mléko, osolíme, a pokud je těsto řídké, ještě přidáme mouku.

3) Pak z něj lžící tvarujeme placky, které pečeme z obou stran na pánvi lehce omaštěné sádlem. Opečené placky mastíme rozpuštěným máslem a sypeme pracharandou.

Doba přípravy 30 minut

Energie v porci 1500 kJ

Náročnost 1

Uhlířina čili hoďbidlo

Své stálé místo mají v kuchařce každé správné hospodyňky jídla, která lze shrnout do kategorie „zbytková“ – jejich základ totiž tvoří zbytky; třeba ty, co zůstaly od oběda.

To ovšem nijak nesnižuje jejich hodnotu, kupříkladu taková uhlířina, zvaná v některých polabských rodinách také hoďbidlo, je krmí bez debat výživnou.

(rozpis na 4 porce)

1 kg brambor, 100 g slaniny, 2 cibule, 250 g hladké mouky, 3 vejce, 1 lžíce sádla, sůl, kmín

1) Základem uhlířiny jsou doměkka vařené brambory (pokud nebude dost těch, co nám zbyly od nějaké jiné příležitosti, můžeme ještě dovařit), které nakrájíme na plátky silné asi centimetr. Mouku smícháme se špetkou soli, přidáme vejce a lžíci vody.

Vše zpracujeme v hladké těsto tužší konzistence. Necháme půl hodiny stát při pokojové teplotě. Potom z těsta tvarujeme maličké oblé nočky a dáme je na 3–5 minut vařit do osolené vody. Pak scedíme.

2) Slaninu nakrájíme na kostičky, stejně tak obě cibule. Sádlo rozpustíme na větší pánvi. Na sádle obojí opečeme dozlatova. Pak přidáme plátky brambor a noky a vše na pánvi důkladně, ale opatrně promícháme.

Doba přípravy 60 minut

Energie v porci 2602 kJ

Náročnost 1

Tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem

Z černých jahod, jak se říkalo borůvkám na Jindřichohradecku, se dělávala vydatná sladká omáčka zvaná žahour. Kvůli ní prý se místním lidem říkalo v okolí žahúři.

Žahour se někde dělá pouze z ovoce, smetany a cukru, jinde jej zahušťují strouhaným perníkem.

(rozpis na 4 porce)

500 g tvarohu, 2 vejce, špetka soli, 500 g borůvek, 250 ml smetany, 50 g cukru

1) Borůvky opereme a promícháme s cukrem. Máslo rozehřejeme v menším kastrolu, vsypeme borůvky, zalijeme trochou vody a necháme rozvařit. Když jsou měkké, přilijeme smetanu a necháme ještě chvilku probublávat.

2) Tvaroh, špetku soli a vejce spojíme, poté přidáváme krupičku, dokud nevznikne lepivé, ne moc tuhé těsto.

3) Z něj vykrajujeme kousky lžičkou a na ploše vysypané krupičkou z nich válíme kuličky o průměru mezi dvěma a třemi centimetry. Naráz vhodíme do vroucí vody a necháme je pět minut povařit, dokud nevyplavou. Pro jistotu jeden kontrolní knedlíček rozkrojte, jestli je uvnitř provařený.

4) Horké knedlíky přelíváme omáčkou a ihned servírujeme.

Doba přípravy 60 minut

Energie v porci 1691 kJ

Náročnost 1

Báč

Kramflek nebo báč (případně bác) jsou různá jména pro bramborové pokrmy, jejichž základ je dosti podobný bramborákům. Liší se v nuancích přípravy.

Na Domažlicku se báč podával jako příloha k houbové omáčce s uzeným masem, pokud se udělal se škvarky, jedli jej lidé samostatně.

(rozpis na 4 porce)

750 g syrových brambor, 50 g droždí, 1–2 vejce, 500 ml mléka, 250 g hladké mouky, 250 g polohrubé mouky, 250 g slaniny, sádlo na vymazání pekáče, 2 stroužky česneku, majoránka, sůl

1) Mléko rozdělíme na poloviny. Polovinu ohřejeme jen tak, aby byla vlažná, druhou budeme později vařit. Do vlažného mléka rozdrobíme droždí a necháme vzejít.

2) Syrové brambory očistíme, nastrouháme najemno a osolíme. Po chvíli z nich jemně vymačkáme vodu.

3) Druhou část mléka přivedeme téměř k varu. Polovinu strouhaných brambor spaříme v horkém mléce a necháme vychladnout.

4) Slaninu nakrájíme na kostičky a vyškvaříme z ní drobné škvarečky. Smícháme oboje brambory, mouku, kvásek, česnek, sůl, vejce, slaninové škvarečky a majoránku rozetřenou v dlaních (nebo čerstvou posekanou nadrobno). Zpracujeme v těsto a necháme kynout.

5) Vymažeme pekáč sádlem. Jakmile těsto zdvojnásobí objem, vlijeme je do pekáče. Necháme ještě dvacet minut dokynout, mezitím předehřejeme troubu na 200 °C. Upečeme dozlatova, potrvá to asi tři čtvrtě hodiny.

Doba přípravy 160 minut

Energie v porci 1200 kJ

Náročnost 2

Brambory s rozhudou aneb Olupsobě

Tohle prosté, ale chutné jídlo najdete v mírných obměnách po celých Čechách. I v Plzni, kde mu některé babičky říkaly Olupsobě.

(rozpis na 4 porce)

1 kg menších, pokud možno nových brambor, 1 polotučný tvaroh, 1 lžíce zakysané smetany, trochu červené papriky, svazek pažitky, sůl

1) Brambory důkladně omyjeme a ve slupce je uvaříme doměkka.

2) Než budou hotové, připravíme rozhudu. Rozmícháme tvaroh se zakysanou smetanou, paprikou a solí a nakonec přidáme nasekanou pažitku.

3) Uvařené brambory slijeme a můžeme podávat rozkrojené na talíři s kopečkem rozhudy. Nebo je dáme do mísy a každý strávník si poslouží sám.

Doba přípravy 30minut

Energie v porci 878 kJ

Náročnost 2

Kulajda

Komu přisoudit tuhle oblíbenou polévku, nevíme. Jisté je, že se vaří zejména v podhorských oblastech a má spoustu variant. Tahle je ze Šumavy.

(rozpis na 4 porce)

5 brambor, 30 g sušených hub nebo přiměřené množství čerstvých, 200 ml smetany, 3 lžíce kopru, 2 lžíce mouky, 4 lžíce sádla, máslo na zjemnění, 4 vejce, kmín, sůl pepř, ocet

1) Sušené houby předem namočíme, minimálně na 1 hodinu, nejlépe přes noc, čerstvé stačí očistit a nakrájet na větší kousky

2) Brambory očistíme a nakrájíme na větší kostky, zalijeme vodou, přidáme namočené houby včetně vody, ve které byly namočené, osolíme, opepříme, přidáme kmín a vaříme, až jsou houby a brambory měkké, cca 15–20 minut.

3) Zalijeme smetanou, zahustíme jíškou ze sádla a mouky, kterou jsme si mezitím připravili, ochutíme octem, zjemníme máslem a přidáme pokrájený kopr.

4) Do mírně osolené a okyselené mírně vroucí vody vkládáme v naběračce rozklepnuté vejce a zavaříme tak, aby žloutek zůstal měkký a obalený vařeným bílkem. Po 4–5 minutách varu vejce vyjmeme a vložíme do studené vody, aby se vejce zatáhla.

5) Při podávání vkládáme do každé porce polévky jedno zastřené vejce. Můžeme je samozřejmě nahradit vejcem uvařeným natvrdo, rozkrojeným napůl.

Doba přípravy 30minut

Energie v porci 1276 kJ

Náročnost 2

Text a foto: Eva Hořánková podle Regionální kuchařky Petry Pospěchové nakladatelství Smart Press (Oharková omáčka s hovězím, řepance s pracharandou, uhlířina, báč, tvarohové knedlíčky s borůvkovým žahourem), www.kozel.cz

Doporučujeme: Spoustu dalších inspirativních receptů najdete v Regionální kuchařce nakladatelství Smart Press

Související články
22.11.2024
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála fronta u automatu Koruna na
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný