Domů     Bolesti v kyčlích: Nejsou to jen klouby
Bolesti v kyčlích: Nejsou to jen klouby
27.9.2019

Partie kolem kyčlí nesou tíhu našeho těla a pohybů se všemi důsledky, které to může mít: Nadměrné zatížení i chorobné procesy se zde ozývají citelnou bolestivostí.

A oproti běžné představě příčinou zdaleka není jen předčasné opotřebování chrupavky kyčelních kloubů.

Oblast boků představuje stavebně složitý komplex: Pánevní kost jako nosník a klouby jako funkční napojení nohou jsou dokonalé inženýrské dílo přírody.

Za pomoci svalů, šlach, nervů, i tkání laicky neznámých zajišťují chůzi a pohyb, aniž bychom si tíhu jejich práce uvědomovali. Bohužel v tak složitém systému se lehce něco porouchá a náhle je každý krok, ba i stání a sezení utrpením.

Zdaleka nemusí jít vždy o potíže vycházející přímo z kyčelních kloubů. Bolesti mohou způsobovat také chorobné stavy cév a nervů v okolí kloubů, potíže s bederní páteří nebo revmatická onemocnění.

Možností je tedy vícero, pro tento článek jsme pro vás připravili přehled několika nejběžnějších příčin bolestí v oblasti kyčlí.

Neznámá, ale častá: Bursitida

Bursy patří k o něm zmiňovaným tkáním, o nichž nemáme jako laici ani ponětí. Přitom jich v těle máme na 150, umístěné jsou mezi svaly nebo kolem kloubů.

Jde o drobné váčky, které produkují mazlavou tekutinu pro zmenšení tření, které vzniká mezi svaly, šlachami a kostmi při pohybu. Pohyb je díky „promazávání“ hladší a bezbolestný. Jenže při přetížení se mohou bursy zanítit a to vede k velké bolesti.

Pokud se zanítí bursy v okolí kyčelního kloubu, pak to citlivě zaznamenáte v horní části vnější strany stehna.

Co zánět vyvolává?

V případě burs v okolí kyčle bývá častou příčinou dlouhé stání. Zanítit se mohou i bursy v hýžďovém svalu, kterým naopak škodí mnohahodinové sezení, hlavně na tvrdé podložce, například při jízdě na kole.

Zánět se ozve nejen bolestí, ale také ztuhlostí dané partie a otokem. Při pohybu se citlivost prudce zhoršuje, stejně tak vadí i tlak nebo teplo.

Pozor: Bursitida bývá často spojena s artrózou kyčelního kloubu nebo dnou. Pokud těmito nemocemi trpíte, buďte opatrnější při pohybu a vsedě používejte měkké podložky. Zánět burs může vyvolat i zranění nebo nadměrná námaha.

Léčení vyžaduje klid

Otoky a bolestivost nejrychleji ustoupí, když postiženému místu dopřejete fyzický klid. V případě kyčlí to znamená skutečně odpočívat a pohybovat se co nejméně. Je-li bolestivost výrazná, zkuste ji zmírnit ledovými obklady.

Pokud se vydáte k lékaři, pravděpodobně dostanete předpis na protizánětlivé přípravky. Do týdne, nejdéle do dvou by měly potíže zmizet.

Pokud pokračují, pak je zánět komplikovanější, k poškození burs se mohla např. přidružit bakteriální infekce, kterou je pak nutné léčit antibiotiky. Nejzávažnější případy bursitidy se řeší chirurgicky. Proto je lepší už od počátku bolesti nepodceňovat a zánět léčit včas.

Jak si trápení ušetřit

Při dlouhém stání myslete na úlevu pro nohy, např. je střídavě opírejte o stoličku a dělejte si přestávky. Při sklonu k bursitidě je ovšem lepší úplně se vyhýbat činnostem spojeným s dlouhým stáním.

Pokud to není možné a s dlouhým stáním je spojeno např. vaše zaměstnání, pak je vhodné zlepšit celkovou trénovanost těla, zpevněné svaly jsou pak lepší oporou.

Na prevenci bursitidy je ale třeba myslet i při sportu a nezapomínat na strečink před začátkem tréninku i po něm.

Utlačení stehenních nervů

Je to jedna z tzv. „džínových nemocí“, neboť ji často vyvolává nošení velmi úzkých nohavic z pevné látky. Odborně se nazývá meralgia paresthetica a jde vlastně o následek tlaku na podkožní nervy vystupující pod pánví z břišní oblasti na vnější stranu stehna.

Na kompresi nerv reaguje otokem, což pocítíme jako mravenčení, pálení, ale i jako tupou bolest vyzařující do třísel. Potíže mohou být oboustranné, ale častěji se vyskytují jen na jedné noze. Po svléknutí úzkého oblečení záhy samovolně zmizí.

Jenže při opakovaném dráždění nervu přestane otok v klidu ustupovat a vyvine se v zánět s trvalou palčivou bolestí. Ta se zhoršuje při pohybu, naopak úlevu přináší pokrčení nohy a přitažení stehna k trupu vleže na zádech.

Přitěžující okolnosti

I bez těsných nohavic může útlak těchto nervů způsobovat obezita. V tomto případě se nedají potíže odstranit bez redukce nadváhy. Obdobně těžko řešitelnou příčinou je vrozená zvýšená dráždivost nervů. Pak se dá doporučit hlavně pohodlné oblečení a omezení dlouhého stání a chůze.

Když bolest neustupuje

Pokud nepomáhá změna oblečení ani odpočinek a brnění nebo palčivá bolest přetrvávají, pak se stav obvykle řeší přípravky proti bolesti a proti otoku. Vzácně může být utlačení nervu trvalé, což je pak nutné řešit chirurgickým uvolněním.

Neuralgie trápí i diabetiky

Velmi podobné potíže jako při utlačení stehenního podkožního nervu mohou trápit i diabetiky, je to následek poruchy metabolismu při cukrovce.

Proto se jejich potíže jen těžko řeší, jistou prevencí je důslednost v léčbě a disciplína v dodržování doporučené životosprávy. V příznivých případech pak mohou neuralgické bolesti dokonce samovolně odeznít.

Přetížení šlach

To je další a velmi častá příčina bolesti v oblasti kyčlí. Šlachy propojují kosti se svaly a tím nesou podstatnou část zátěže při pohybu. Pokud zátěž přeženeme, pak šlachu poškodíme, nejčastěji dojde k tvorbě mikrotrhlin ve vláknech, z nichž je složená.

Trhliny vznikají v místech, kde jsou vlákna kvůli zátěži nejvíce napnutá. Když pohyby opakujeme, poškození se na stejném místě prohlubuje. V extrémním případě šlacha zcela praskne.

Přetížení může samozřejmě postihnout různé části pohybového aparátu, v okolí kyčle to bývá oblast třísla. K zahojení by stačilo dopřát tělu klid bez pohybu, jenže k tomu dojde zřídka. Obvykle v zátěži pokračujeme i přes ozývající se bolest a varovný otok.

Pak se potrhaná vlákna nejen že nehojí, ale popraskané konce se zkrátí a přestanou se dotýkat, což hojení ještě zkomplikuje. Vzniká tak chronická bolestivost (odborně entezopatie), která je znatelná i v klidu a na dotek. Funkčnost navazujícího svalu je omezená, takže se zhorší chůze.

Následek velkého úklidu

K poškození šlach přetížením nemají sklon jen sportovci. Dojít k němu může i při fyzické dřině v domácnosti nebo na zahradě, zvláště když jde o jednorázovou zátěž pro netrénované svaly.

Nejlepší léčbou je dostatečný klid v posteli bezprostředně po poškození šlach. V praxi ale běžně v práci pokračujeme, takže zánět může přejít do chronické fáze. Pak bohužel nestačí ani delší klid a fyzický odpočinek, k odstranění bolesti už je nutná léčba.

Používají se přípravky s protizánětlivým účinkem, obvykle se kombinují celkově působící léky s mastmi a gely pro snížení otoku a bolestivosti.

U závažnějších stavů bývají k dosažení úlevy nutné injekční aplikace kortikosteroidů, popřípadě operační zákrok, který urychlí hojení.

Deformace v kyčli

Nejde o artrózu, ale o stav, který k ní s velkou jistotou povede. Povrch kloubní hlavice totiž v těchto případech neodpovídá ideálně tvarem kloubní jamce, což může být problém vrozený i získaný, například následkem úrazu.

Při pohybu tak dochází k mechanickému poškozování uvnitř kloubu. Bolest se promítá nejčastěji do oblasti třísla, někdy i do hýždí nebo zevní strany stehna.

Velmi citlivě postižení reagují, když přehodí zdravou nohu přes nemocnou, protože pocítí píchnutí v kyčli.

Potíže se u této poruchy nikdy samovolně neupraví, ale naopak poškozování kloubu pokračuje a tím se zvyšují i problémy s pohybem. Postižený intuitivně nohu šetří, takže dělá menší a opatrné kroky. Později se objeví i pocit ztuhlosti a je čím dál obtížnější vůbec vykročit.

Léčit co nejdříve

Tento stav, kterému se odborně říká impingement kyčelního kloubu, totiž vede k postupné degeneraci kloubní jamky a hlavice. V kloubu se tvoří výrůstky, což už je příznak artrózy.

Léčení je obtížné, podávání přípravků proti zánětu a bolesti přináší jen omezené výsledky, ve vhodných případech je proto lepší podstoupit operační zákrok, při němž lékaři upraví tvar hlavice.

Obvykle se to provádí artroskopicky, tedy za použití tenkých sond vybavených kamerou, umožňující optickou kontrolu změn kloubu.

Svalový revmatismus

Postihuje především lidi starší 50 let a v drtivé většině jsou to ženy. Zánět (tzv. revmatická polymyalgie) napadá nejen svaly, ale i šlachy a vazivo.

Jedním z typických míst, kde se usazuje, je svalstvo v pánevní oblasti, většinou symetricky po obou stranách páteře. Počátky onemocnění se projevují ranní ztuhlostí a bolestmi. Ty časem sílí a stávají se trvalými.

Svaly pak bolí i v klidu a ještě více při pohybu, což je v této části těla zvláště nepříjemné. Bolest navíc nezůstává jen v oblasti pánve, ale vyzařuje zpravidla do stehen.

Bez léčby se potíže stupňují, k čemuž přispívá i to, že se kvůli zánětlivým změnám zhoršuje prokrvení a svalstvo ochabuje. Špatné držení těla pak vede ke křečím a druhotným bolestem.

Léčba kortikoidy

Tento typ revmatismu se dá velmi dobře léčit silnými protizánětlivými léky.

Odvrácenou stranou této dobré zprávy je ovšem fakt, že kortikoidy je nutné brát dlouhodobě, takže je třeba počítat i s nepříznivými účinky těchto léků, především s oslabením imunitního systému. Vedou také k nabývání na váze a zvyšují riziko rozvoje cukrovky.

Kromě toho podporují rozvoj osteoporózy, proto se k léčbě přidávají přípravky bránící řídnutí kostí.

Artróza kyčle

Nejde o nic jiného než o předčasné opotřebování kloubní chrupavky, ovšem dopad tohoto prostého faktu na zdraví je obrovský, zvláště u kyčlí. Přitom právě kyčelní kloub bývá touto degenerativní nemocí postižen nejčastěji.

Poškození chrupavky momentálně medicína nedokáže vyléčit a vrátit ji do původního stavu. Jak chrupavky ubývá, tak je povrch kloubu stále hrubší, což vyvolává sílící bolest.

Ta se zpočátku ozývá jen při rozhýbávání po delším odpočinku, typicky to bývá ráno a pohybem brzy ustoupí. Vrací se večer jako následek celodenní zátěže.

Pohyb tedy prospívá, je to tím, že podporuje produkci tekutiny, která kloub „promazává“, a tedy tlumí bolestivost. Ovšem na druhé straně zátěž podporuje další úbytek chrupavky, čímž artróza pokročí. Tím se postupně zkracují období úlevy mezi bolestmi.

Současně se zhoršuje také pohyblivost kloubu, takže utrpí plynulost a lehkost chůze. Během několika let může dojít až k rozrušení kloubu a následně k úplné ztrátě pohyblivosti.

Léčba je obtížná

Narušení chrupavky se bohužel nedá zvrátit. Při počátečním stadiu se tedy léčba zaměřuje hlavně na ochranu kloubu před rychlým postupem artrózy.

V první řadě se setkáte s požadavkem lékaře, abyste snížili nadváhu, neboť právě zbytečná tělesná zátěž urychluje degeneraci chrupavky. Už 1 kg úbytku na váze znamená snížení tlaku na kyčel při chůzi o 3 kg.

Vhodný je také léčebný tělocvik, který má zlepšit kondici svalů, čímž se sníží zatížení kloubů. Pohyb navíc pomáhá tlumit bolest a udržovat kloub v co největším rozsahu pohyblivosti.

Další vhodnou metodou pro snížení bolestivosti je fyzioterapie, zejména proto, že oproti používaným protizánětlivým lékům nemá nežádoucí účinky. Krajním řešením je pak operace a výměna kloubu. I ta ale vyžaduje pravidelné cvičení, a to nejlépe už před zákrokem. Zkrátí se tím doba rehabilitace i bolestivost po operaci.

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný