Domů     Mallorská preludia
Mallorská preludia
19.9.2019

Slunce, moře, více než sedmdesát bílých písečných pláží a až tři sta slunečných dní v roce, ale také hory, památky, dobré jídlo a příjemní lidé. Kdo by odolal?

Ti, kteří už okusili cestování ke Středozemnímu moři, vědí, že jarní měsíce bývají nejkrásnější.

Není takové horko, vše je ještě svěží , i lidé, a pokud vás unaví válení na slunci, můžete na chvíli opustit pláž a vydat se na výlet, aniž by vám hrozilo riziko udušení vedrem. Možností je mnoho a my jsme pro vás některé vybrali.

Do Palmy de Mallorca musíte

Už proto, že je to hlavní město ostrova, ale také proto, že je tu opravdu na co koukat. V historickém jádru města najdete směs mnoha stavebních slohů a kulturních vlivů.

Úzké uličky střídají městské domy se zajímavou fasádou, dřevěnými okenicemi, lucerničkami a romantickými vnitřními dvorky s bohatou výzdobou. Neměli byste vynechat gotickou katedrálu La Seu, neboli katedrálu světla.

Její stavba (začala 1230) a trvala stovky let a je považována za jednu z nejimpozantnějších církevních staveb v Evropě. Na její rekonstrukci se podílel dokonce nejznámější španělský architekt Antonio Gaudí.

Palma de Mallorca je živé město s mnoha památkami a impozantní katedrálou Panny Marie.
Palma de Mallorca je živé město s mnoha památkami a impozantní katedrálou Panny Marie.

I pocestný má hlad

Když při potulováním Palmou vyhládne, snadná pomoc, V jejím historickém centru najdete spoustu vyhlášených restaurací, příjemných kavárniček i barů a galerií. Pokud holdujete vegetariánské stravě, pak vás určitě nadchne restaurace Marsim bistrobarante.

A mořské plody vám naopak připraví na jedničku v restauraci s mořem přímo v názvu ­ Ola del Mar. Mallorská kuchyně se vyznačuje svou jednoduchostí, lidé tu zkrátka vaří z čerstvých a snadno dostupných surovin.

V místní kuchyni najdete pozůstatky z kuchařského umění civilizací, které Mallorku v minulosti obývaly. Hlavní slovo zde má kuchyně arabská, ale výjimkou nejsou ani jídla španělská či italská.

Na Mallorce najdete i skalnaté útesy s romantickým výhledem na moře.
Na Mallorce najdete i skalnaté útesy s romantickým výhledem na moře.

Do Port de Sóller už nemusíte přes hory

Městečko Sóller se rozprostírá se v prosluněném údolí obehnaném horským masivem Sierra de Alfabia, pohořím L’Orfe a rozeklaným 1 445 metrů vysokým vrcholkem Puig Major, který je zároveň nejvyšší horou ostrova.

Dostanete se sem dobře autem několika tunely, ale jste-li duší romantici, zvolte úzkorozchodnou železnici, která byla postavena roku 1912 a přinesla historicky první spojení s okolním světem po souši.

Část cesty vede třinácti tunely, ale jinak vám pohled z vláčku nabídne úchvatné výhledy na okolní přírodu a citrusové plantáže. Cesta trvá asi hodinu a každý směrem jezdí 5x denně, v neděli 6x. Z městečka do přístavu vám každou chvilku jede tramvaj.

Tradiční suvenýr, barevné píšťalky siurell potěší nejen děti.
Tradiční suvenýr, barevné píšťalky siurell potěší nejen děti.

Za Chopinem do Valldemossy

Většina návštěvníků Palmy si vyhradí alespoň část dne na návštěvu horského městečka přímo v centru pohoří Serra de Tramuntana.

Tady totiž najdou kartuziánský klášter, kde poslední roky svého života trávil polský skladatel  Fryderyk Chopin se spisovatelkou George Sandovou.

Pár si chtěl původně v Palmě najít bydlení, ale jelikož nebyli manželé, a měli s sebou dvě děti, byli mnohokrát odmítnuti.

Nakonec se jim podařilo bydlení nalézt, ale když Chopin onemocněl, pronajímatel bytu se bál tuberkulózy, vystěhoval je a všechen nábytek raději spálil.

I když Chopinovo zdraví bylo křehké, pobyt na Mallorce v letech 1838 až 1839 se ukázal jako jedno z nejplodnějších období jeho kariéry.

Sandové se ovšem tu ovšem zjevně nelíbilo, protože ve své knize Zima na Mallorce popsala zdejší obyvatele jako barbary, opice a zloděje…

Tip Paní domu: V prostorách kláštera se koná každoročně v srpnu kulturní akce s názvem Festival Internacional Chopin de Valldemossa.

V letošním roce to bude už jeho 36. ročník, a jako vždy se ho zúčastní známí klavírní mistři, kteří v rámci několika koncertů zahrají nejen Chopinovy skladby.

Paella
Paella

Joan Miró Mallorku miloval

Máte-li rádi moderní umění, nemělo by vám uniknout Miróovo muzeum.

Malíř se do rodiště své matky přestěhoval definitivně v roce 1956, koupil dům a studio v Cala Major (je součástí Palmy de Mallorca a dostanete se tam autobusem z centra) a tady, s výhledem na nekonečné moře, tvořil až do své smrti.

Jeho manželka Pilar přeměnila pak dům i bývalý ateliér umělecké centrum. Moderní budova, které španělský tisk přezdívá „pevnost z alabastru“, je dílem předního španělského architekta Rafaela Moneoa.

Najdete tu stálou expozici Miróových obrazů, kreseb a skulptur, ale také knihovnu, posluchárnu a umělcův ateliér. Dnes už město toto původně klidné město dostihlo, ale při troše fantazie si dokážete představit, jak tu bylo krásně

Co si dáte na Mallorce?

Sopa mallorquín ­ silný a hustý vývar s masem, zeleninou a kousky bílého chleba je typickou místní pochoutkou.

Gazpacho – studená polévka z rajčat, paprik, okurek a cibule. Doporučujeme za parných letních dní, je velmi osvěžující.

Tumbet – zeleninový „guláš“ z lilků, rajčat, cibule a brambor ocení především vegetariáni.

Frito mallorquín ­ je smažené jídlo, které se připravuje z různých druhů vnitřností a zeleniny.

Coco de patatas – specialita z Valldemosy. Základní suroviny tohoto slaného koláče jsou brambory, vejce a cibule. Někdy se přidávají houby, ryby nebo špenát. Záleží na kuchařově fantazii.

Oblíbeným jídlem je selátko na rožni (asados de lechona) nebo vepřové se zelím (lomo con col).

Do Sólleru vás sveze historický vláček.
Do Sólleru vás sveze historický vláček.

Paella ­ šafránem barvené rizoto s mořskými živočichy, masem a zeleninou. Národní pokrm Španělska a samozřejmě nechybí ani na místním jídelníčku.

Paella má mnoho variant např. s malými nudličkami místo rýže (fideua) nebo s černou rýží, obarvenou černým „inkoustem“ ze sépií (arroz negro).

Mallorskou specialitou je pa amb oli (čte se „pámboli“) – plátky chleba potřené olivovým olejem a šťávou z poloviny rajčete, ke kterému se podává sušená šunka (jamón serrano), olivy (aceitunas), sýr (queso) či klobása (chorizo).

Tipy paní domu:

Doprava: Na Mallorce existuje mnoho půjčoven aut, ale pokud chcete cestovat po svých, využijte síť klimatizovaných autobusů.

Pozor na parkování ve městech, nebudete-li dodržovat zákazy, policie vaše auto odtáhne

Jazyky: Domluvíte se německy, anglicky, ale i francouzsky a italsky a samozřejmě španělsky

Suvenýry a dárky: Levným suvenýrem jsou figurky siurell, typická mallorská keramika, skleněné figurky, známé jsou kožené výrobky a mallorské umělé perly. Likérem Hierbas také nenarazíte.

Foto: Shutterstock, Invia.cz

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale