Domů     Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
19.9.2019

Oteklé, zanícené dásně, choboty, viklavé zuby – parodontitida, lidově paradentóza, není nic příjemného. Může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých, a ještě navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak a proč vzniká, jaké má příznaky a rizika?

K základním pravidlům péče o chrup patří čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a mezizubní kartáčky a chodit k zubaři nejméně dvakrát ročně. Kdo to nedělá, koleduje si o zubní kazy a zánět dásní, který, když se neléčí, vede až k paradentóze.

V hlavní roli plak

Parodontitida neboli paradentóza či parodontóza je zánětlivé chronické onemocnění tkáně, která obklopuje zub, fixuje ho v jeho pozici a slouží jako hráz, jež brání vstupu bakterií a nečistot.

Vzniká špatnou hygienou ústní dutiny, kvůli níž se na zubech a dásních usazuje měkký povlak, tzv. plak, v němž mikroorganismy sídlí. Bohužel i když si čistíte zuby, plak se nejpozději za 6–12 hodin obnoví.

Proto je nutné čistit si zuby alespoň ráno a večer, nejlépe však půl hodiny po každém jídle.

Příliš mnoho sladkostí

Příčinou paradentózy je kromě zmíněné špatné ústní hygieny také nadměrná konzumace sladkostí a sycených sladkých nápojů, které ulpívají na zubech a dásních, kde vytvářejí vhodné prostředí pro množení škodlivých bakterií.

Další příčinou je zubní kámen, což není nic jiného než mineralizací ztvrdlý plak, takže už nejde odstranit zubním kartáčkem.

Na vzniku paradentózy se rovněž podílí kouření a nadměrné požívání alkoholu, stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém, nebo poruchy zažívání či látkové výměny.

První příznaky

Paradentózu předchází zánět dásní – zarudnou, otečou a začnou krvácet. Krvácení se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání potravy.

Už v tomto počátečním stadiu je dobré nechat si chrup zkontrolovat a ošetřit lékařem, protože zánět dásní je možné zcela vyléčit. Můžete také zajít k dentální hygienistce na profesionální čištění. Hygienistka vám také ukáže správnou techniku odstraňování plaku.

Profesionální čištění bystě měli absolvovat alespoň jednou za půl roku, v případě rozvinutého onemocnění i častěji, a jednou za čtvrt roku si u stomatologa nechat odstranit zubní kámen.

Symptomem jsou choboty

S rozvojem neléčeného zánětu se začnou obnažovat krčky zubů, jež mohou být zvýšeně citlivé.

Objevuje se zápach z úst a občasné nepříjemné pocity brnění, napětí a tlaku v dásních nebo i bolestivost v důsledku nahromadění hnisu v některém z parodontálních chobotů. A právě choboty jsou hlavním příznakem parodontitidy.

Jedná se o jakési kapsy či štěrbiny, které vznikají mezi dásní a zubem v důsledku činnosti bakterií žijících v zubním plaku. V chobotech totiž existuje ideální prostředí pro jejich množení.

Bakterie produkují jedy, které dráždí tkáně kolem zubů a způsobují jejich zánět. Pokud se tento stav neléčí, začínají se dosud těsně u sebe stojící zuby viklat a rozestupovat. V konečné fázi paradentózy nakonec vypadnou.

Rizika

Nebezpečí paradentózy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Když se neléčí, může zhoršovat některé nemoci. Např. aterosklerózu (kornatění tepen), onemocnění srdce, při němž hrozí infarkt, cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice, u žen pak potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností. Důsledný boj se zubním plakem a bakteriemi jako hlavní příčinou nemoci má tedy doslova životní význam.

Paradentóza versus diabetes

Zajímavý je vztah těchto dvou nemocí. Paradentóza může vzniknout jako důsledek diabetu, ale zároveň diabetes zapříčinit.

Diabetikům se hůře a pomaleji hojí ranky vznikající v souvislosti se zánětem dásní, a tak u nich často dochází k rozvoji paradentózy – podle statistiky 3–4 krát častěji než u zdravých lidí.

Ti, kteří cukrovku nemají, ale mají paradentózu, zase trpí tím, že se z jejich parodontálních chobotů dostávají do krve škodlivé bakterie, které tam mohou (po určitých medicínských procesech) způsobit třeba diabetes.

Prevence

Velmi důležité je správné čištění zubů. Zubní plak musíte odstraňovat i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. Také jazyk a dásně je třeba čistit, protože na nich rovněž ulpívají bakterie.

Na jazyk existují speciální kartáčky, v případě nouze lze jako škrabku použít kávovou lžičku. Důležité je používat správnou techniku čištění. Kartáček na zuby, který by měl být měkký, byste měli vyměnit vždy jednou za 4–8 týdnů. I volba zubní pasty je důležitá.

Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Po čištění zubů, ale i několikrát během dne je vhodné vypláchnout si ústa antibakteriální ústní vodou. Doporučuje se také žvýkat po jídle žvýkačku bez cukru.

Žvýkání zvyšuje produkci slin a pomáhá tak zbavovat zuby zbytků potravy a zubního plaku.

Jak si správně čistit zuby

Přiložte kartáček tak, aby jeho vlákna směřovala asi pod úhlem 45 stupňů od korunky ke krčkům zubů a drobnými vibračními pohyby a mírně stoupajícím tlakem se snažte vlákna kartáčku vtlačit do ústí mezizubních prostor a po krčku zubu i do dásňového žlábku.

Celý postup je třeba opakovat vždy na jednom místě několikrát (nejlépe pětkrát). Kartáček by měl mít menší hlavici, abyste se dobře dostali i k zadním zubům – ty často trpí nedostatečným čištěním. Lepší je používat měkký kartáček, protože tvrdý zbytečně dráždí dásně.

Léčba

Pokud jste se o svůj chrup dobře nestarali a paradentóza už začala, nevěště hlavu, stále ještě není pozdě. Postup onemocnění lze zpomalit nebo zakonzervovat několika způsoby.

*První je samozřejmě pečlivé čištění zubů správnou technikou spolu s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

* Čištění zubů lze doplnit použitím irigátoru – ústní sprchy. Tlak proudu vody čistí zuby, můstky i korunky, a to i na obtížně dosažitelných místech.

*Základem vyzkoušené péče jsou masáže dásní opakované mnohokrát za den. Nepotřebujete ani žádnou mechanickou pomůcku, stačí prsty. Mírným tlakem přejíždějte od dásně k zubu a přitlačujte tak sliznici k čelistní kosti a k zubu.

*Bakterie můžete ničit pomocí dezinfekčních výplachů antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

*V případech těžké paradentózy vám lékař nasadí antibiotika.

*Jestliže pečlivá hygiena při odstraňování zubního plaku a kamene nevyhojí parodontální choboty, je v záloze léčba chirurgická.

Při ní vám stomatolog v místním znecitlivění odklopí s pomocí skalpelu dásně a vyčistí povrch kořene od zubního kamene, plaku a zánětlivých granulací a odstraní zanícené části dásně ve vnitřní stěně chobotu.

I po této terapii je však důležité dbát na dokonalou hygienu ústní dutiny a využít při ní všechny způsoby likvidace nebezpečného plaku.

Chytrá houba

Pomoci s paradentózou vám může i revoluční objev českých vědců – Chytrá houba (Pythium oligandrum). Mikroskopická houba působí na nepřátelské buňky jako upír – čerpá z nich látky, které potřebuje pro výživu, a když svou úlohu splní, ztratí se.

V lékárně si můžete pořídit speciální výplachovou ústní vodu využívající účinků této houby, která příznivě působí na zmírnění zánětů dásní.

Je to jen podpůrný prostředek, pravidelnou hygienu dutiny ústní ale nenahrazuje.

Přírodní preparáty

V prevenci onemocnění dásní a paradentózy účinně pomáhá také příroda.

Tymián: V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu a pak louhujte dalších 15 minut. Nálev přeceďte a kloktejte (měl by mít pokojovou teplotu). Nakonec dásně promasírujte.

Hřebíček: Působí jako prevence paradentózy i zubního kazu. Pro léčebné účely je nejvhodnější tinktura složená z hřebíčku, skořice a 60% lihu. Ve skleněné nádobě (nechte ji na teplém místě) vše máčejte 14 dní a každý den dvakrát protřepte.

Pro potírání dásní je třeba tinkturu zředit – na dvě dcl destilované vody dávejte jednu polévkovou lžíci lihového výtažku.

Šalvěj: Jako kloktadlo pomáhá při zánětech dutiny ústní. Odvar připravíte tak, že jednu polévkovou lžíci drogy přelijete dvěma dcl vroucí vody a necháte dvacet minut louhovat. Poté přecedíte a vlažným odvarem pětkrát denně vyplachujete ústa. Odvar byste měli držet v ústech dvě až tři minuty.

Propolis: Tento včelí produkt je antiseptický, působí velmi hojivě a navíc obsahuje řadu účinných látek. Při zánětech dásní dobře účinkuje denní žvýkání drceného nebo práškového propolisu.

Zaplní mezery mezi zuby a odtud léčebně působí, zejména přes noc. Můžete použít i propolisovou tinkturu, kterou si budete třikrát denně potírat dásně. Používejte samozřejmě jen v případě, že nemáte alergii na včelí produkty.

Aloe vera: Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme třikrát denně dásně.

Lžičník lékařský: Čerstvou šťávu z natě lžičníku naneste na nemocné dásně a měkkým kartáčkem nebo polštářky prstů provádějte jemnou masáž.

Zubní olej: Obsahuje éterické oleje, mj. z mateřídoušky, šalvěje, rozmarýnu a máty, a rostlinné oleje, např. sojový, z vlašských ořechů, mandlový, olivový. Jemně a důkladně čistí ústní dutinu.

Při pravidelném používání chrání před paradentózou, záněty dásní (odbourává zubní kaz), krvácením z dásní i vznikem zubního kazu.

Nová čelist

Paradentóza může postihnout jediný zub, několik zubů nebo všechny zuby. Když o ně přijdete, nahradí je zuby umělé, a to buď pevně ukotvené či snímací. Jenže chronický zánět způsobuje i úbytek kostní tkáně, v níž je zub ukotvený, a to už je veliký problém.

Moderní stomatologie si s tím naštěstí umí poradit. Stejně jako dokáže nahradit zub implantátem, umí nahradit i čelistní kost. Je to krajní řešení a velký zákrok, tak dělejte všechno pro to, abyste ho nemuseli absolvovat.

Text: Laura Skrčená

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované