Domů     Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
19.9.2019

Oteklé, zanícené dásně, choboty, viklavé zuby – parodontitida, lidově paradentóza, není nic příjemného. Může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých, a ještě navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak a proč vzniká, jaké má příznaky a rizika?

K základním pravidlům péče o chrup patří čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a mezizubní kartáčky a chodit k zubaři nejméně dvakrát ročně. Kdo to nedělá, koleduje si o zubní kazy a zánět dásní, který, když se neléčí, vede až k paradentóze.

V hlavní roli plak

Parodontitida neboli paradentóza či parodontóza je zánětlivé chronické onemocnění tkáně, která obklopuje zub, fixuje ho v jeho pozici a slouží jako hráz, jež brání vstupu bakterií a nečistot.

Vzniká špatnou hygienou ústní dutiny, kvůli níž se na zubech a dásních usazuje měkký povlak, tzv. plak, v němž mikroorganismy sídlí. Bohužel i když si čistíte zuby, plak se nejpozději za 6–12 hodin obnoví.

Proto je nutné čistit si zuby alespoň ráno a večer, nejlépe však půl hodiny po každém jídle.

Příliš mnoho sladkostí

Příčinou paradentózy je kromě zmíněné špatné ústní hygieny také nadměrná konzumace sladkostí a sycených sladkých nápojů, které ulpívají na zubech a dásních, kde vytvářejí vhodné prostředí pro množení škodlivých bakterií.

Další příčinou je zubní kámen, což není nic jiného než mineralizací ztvrdlý plak, takže už nejde odstranit zubním kartáčkem.

Na vzniku paradentózy se rovněž podílí kouření a nadměrné požívání alkoholu, stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém, nebo poruchy zažívání či látkové výměny.

První příznaky

Paradentózu předchází zánět dásní – zarudnou, otečou a začnou krvácet. Krvácení se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání potravy.

Už v tomto počátečním stadiu je dobré nechat si chrup zkontrolovat a ošetřit lékařem, protože zánět dásní je možné zcela vyléčit. Můžete také zajít k dentální hygienistce na profesionální čištění. Hygienistka vám také ukáže správnou techniku odstraňování plaku.

Profesionální čištění bystě měli absolvovat alespoň jednou za půl roku, v případě rozvinutého onemocnění i častěji, a jednou za čtvrt roku si u stomatologa nechat odstranit zubní kámen.

Symptomem jsou choboty

S rozvojem neléčeného zánětu se začnou obnažovat krčky zubů, jež mohou být zvýšeně citlivé.

Objevuje se zápach z úst a občasné nepříjemné pocity brnění, napětí a tlaku v dásních nebo i bolestivost v důsledku nahromadění hnisu v některém z parodontálních chobotů. A právě choboty jsou hlavním příznakem parodontitidy.

Jedná se o jakési kapsy či štěrbiny, které vznikají mezi dásní a zubem v důsledku činnosti bakterií žijících v zubním plaku. V chobotech totiž existuje ideální prostředí pro jejich množení.

Bakterie produkují jedy, které dráždí tkáně kolem zubů a způsobují jejich zánět. Pokud se tento stav neléčí, začínají se dosud těsně u sebe stojící zuby viklat a rozestupovat. V konečné fázi paradentózy nakonec vypadnou.

Rizika

Nebezpečí paradentózy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Když se neléčí, může zhoršovat některé nemoci. Např. aterosklerózu (kornatění tepen), onemocnění srdce, při němž hrozí infarkt, cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice, u žen pak potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností. Důsledný boj se zubním plakem a bakteriemi jako hlavní příčinou nemoci má tedy doslova životní význam.

Paradentóza versus diabetes

Zajímavý je vztah těchto dvou nemocí. Paradentóza může vzniknout jako důsledek diabetu, ale zároveň diabetes zapříčinit.

Diabetikům se hůře a pomaleji hojí ranky vznikající v souvislosti se zánětem dásní, a tak u nich často dochází k rozvoji paradentózy – podle statistiky 3–4 krát častěji než u zdravých lidí.

Ti, kteří cukrovku nemají, ale mají paradentózu, zase trpí tím, že se z jejich parodontálních chobotů dostávají do krve škodlivé bakterie, které tam mohou (po určitých medicínských procesech) způsobit třeba diabetes.

Prevence

Velmi důležité je správné čištění zubů. Zubní plak musíte odstraňovat i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. Také jazyk a dásně je třeba čistit, protože na nich rovněž ulpívají bakterie.

Na jazyk existují speciální kartáčky, v případě nouze lze jako škrabku použít kávovou lžičku. Důležité je používat správnou techniku čištění. Kartáček na zuby, který by měl být měkký, byste měli vyměnit vždy jednou za 4–8 týdnů. I volba zubní pasty je důležitá.

Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Po čištění zubů, ale i několikrát během dne je vhodné vypláchnout si ústa antibakteriální ústní vodou. Doporučuje se také žvýkat po jídle žvýkačku bez cukru.

Žvýkání zvyšuje produkci slin a pomáhá tak zbavovat zuby zbytků potravy a zubního plaku.

Jak si správně čistit zuby

Přiložte kartáček tak, aby jeho vlákna směřovala asi pod úhlem 45 stupňů od korunky ke krčkům zubů a drobnými vibračními pohyby a mírně stoupajícím tlakem se snažte vlákna kartáčku vtlačit do ústí mezizubních prostor a po krčku zubu i do dásňového žlábku.

Celý postup je třeba opakovat vždy na jednom místě několikrát (nejlépe pětkrát). Kartáček by měl mít menší hlavici, abyste se dobře dostali i k zadním zubům – ty často trpí nedostatečným čištěním. Lepší je používat měkký kartáček, protože tvrdý zbytečně dráždí dásně.

Léčba

Pokud jste se o svůj chrup dobře nestarali a paradentóza už začala, nevěště hlavu, stále ještě není pozdě. Postup onemocnění lze zpomalit nebo zakonzervovat několika způsoby.

*První je samozřejmě pečlivé čištění zubů správnou technikou spolu s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

* Čištění zubů lze doplnit použitím irigátoru – ústní sprchy. Tlak proudu vody čistí zuby, můstky i korunky, a to i na obtížně dosažitelných místech.

*Základem vyzkoušené péče jsou masáže dásní opakované mnohokrát za den. Nepotřebujete ani žádnou mechanickou pomůcku, stačí prsty. Mírným tlakem přejíždějte od dásně k zubu a přitlačujte tak sliznici k čelistní kosti a k zubu.

*Bakterie můžete ničit pomocí dezinfekčních výplachů antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

*V případech těžké paradentózy vám lékař nasadí antibiotika.

*Jestliže pečlivá hygiena při odstraňování zubního plaku a kamene nevyhojí parodontální choboty, je v záloze léčba chirurgická.

Při ní vám stomatolog v místním znecitlivění odklopí s pomocí skalpelu dásně a vyčistí povrch kořene od zubního kamene, plaku a zánětlivých granulací a odstraní zanícené části dásně ve vnitřní stěně chobotu.

I po této terapii je však důležité dbát na dokonalou hygienu ústní dutiny a využít při ní všechny způsoby likvidace nebezpečného plaku.

Chytrá houba

Pomoci s paradentózou vám může i revoluční objev českých vědců – Chytrá houba (Pythium oligandrum). Mikroskopická houba působí na nepřátelské buňky jako upír – čerpá z nich látky, které potřebuje pro výživu, a když svou úlohu splní, ztratí se.

V lékárně si můžete pořídit speciální výplachovou ústní vodu využívající účinků této houby, která příznivě působí na zmírnění zánětů dásní.

Je to jen podpůrný prostředek, pravidelnou hygienu dutiny ústní ale nenahrazuje.

Přírodní preparáty

V prevenci onemocnění dásní a paradentózy účinně pomáhá také příroda.

Tymián: V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu a pak louhujte dalších 15 minut. Nálev přeceďte a kloktejte (měl by mít pokojovou teplotu). Nakonec dásně promasírujte.

Hřebíček: Působí jako prevence paradentózy i zubního kazu. Pro léčebné účely je nejvhodnější tinktura složená z hřebíčku, skořice a 60% lihu. Ve skleněné nádobě (nechte ji na teplém místě) vše máčejte 14 dní a každý den dvakrát protřepte.

Pro potírání dásní je třeba tinkturu zředit – na dvě dcl destilované vody dávejte jednu polévkovou lžíci lihového výtažku.

Šalvěj: Jako kloktadlo pomáhá při zánětech dutiny ústní. Odvar připravíte tak, že jednu polévkovou lžíci drogy přelijete dvěma dcl vroucí vody a necháte dvacet minut louhovat. Poté přecedíte a vlažným odvarem pětkrát denně vyplachujete ústa. Odvar byste měli držet v ústech dvě až tři minuty.

Propolis: Tento včelí produkt je antiseptický, působí velmi hojivě a navíc obsahuje řadu účinných látek. Při zánětech dásní dobře účinkuje denní žvýkání drceného nebo práškového propolisu.

Zaplní mezery mezi zuby a odtud léčebně působí, zejména přes noc. Můžete použít i propolisovou tinkturu, kterou si budete třikrát denně potírat dásně. Používejte samozřejmě jen v případě, že nemáte alergii na včelí produkty.

Aloe vera: Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme třikrát denně dásně.

Lžičník lékařský: Čerstvou šťávu z natě lžičníku naneste na nemocné dásně a měkkým kartáčkem nebo polštářky prstů provádějte jemnou masáž.

Zubní olej: Obsahuje éterické oleje, mj. z mateřídoušky, šalvěje, rozmarýnu a máty, a rostlinné oleje, např. sojový, z vlašských ořechů, mandlový, olivový. Jemně a důkladně čistí ústní dutinu.

Při pravidelném používání chrání před paradentózou, záněty dásní (odbourává zubní kaz), krvácením z dásní i vznikem zubního kazu.

Nová čelist

Paradentóza může postihnout jediný zub, několik zubů nebo všechny zuby. Když o ně přijdete, nahradí je zuby umělé, a to buď pevně ukotvené či snímací. Jenže chronický zánět způsobuje i úbytek kostní tkáně, v níž je zub ukotvený, a to už je veliký problém.

Moderní stomatologie si s tím naštěstí umí poradit. Stejně jako dokáže nahradit zub implantátem, umí nahradit i čelistní kost. Je to krajní řešení a velký zákrok, tak dělejte všechno pro to, abyste ho nemuseli absolvovat.

Text: Laura Skrčená

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
enigmaplus.cz
Děsivá červenooká monstra: Na koho narazil lovec v temných kanadských lesích?
Kanadský lovec Melvin Georgekish zažije v srpnu roku 2013 šok. V lese v kanadské provincii Québec totiž spatří dva páry červených očí, které na něj upřeně zírají. V mechu navíc později nalezne záhadné
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Křupavá kachna v těstíčku
tisicereceptu.cz
Křupavá kachna v těstíčku
Suroviny 2 kachní prsa 3 kuličky celého pepře 2 lžíce rýžového vína 2 lžíce sójové omáčky 1 celá skořice 1 bobkový list 1 lžička soli Na těstíčko 100 g hladké mouky 1 dcl ledové vody
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
skutecnepribehy.cz
Na sletu čarodějnic jsme zhmotnily svá přání
Kolem zapáleného ohně se nás sešlo devět. Myslely jsme si, že to bude jenom zábava, naše kouzlení ale začalo působit. Proutěná koštátka čarovala a plnila naše přání. Na tento svátek se vždycky těšíme. Dodnes hledáme se sestrou Madlou, kam bychom vyrazily a pořádně si filipojakubskou noc neboli čarodějnice užily. Jednou v mládí jsme vzaly i naše dvě kamarádky Soňu
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
21stoleti.cz
Čokoláda v ohrožení, pomoci má očkování i matematika
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 19
Portugalsko je rajský kout – Evropa
nejsemsama.cz
Portugalsko je rajský kout – Evropa
Na Pyrenejském poloostrově se vedle Španělska nachází barevné Portugalsko, jehož pobřeží ohraničuje Atlantský oceán. Proč je skvělou volbou pro jarní prodloužený víkend i letní dovolenou? Země mořeplavců nabídne nejen chuť Pastéis de Nata – jednoho z nejlepších dezertů na světě. Můžete tu degustovat portská vína u legendární řeky Douro v Portu, objevovat krásnou architekturu i přírodu. Vybere si tu zkrátka každý! Z hospůdek
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
iluxus.cz
BMW Motorrad invelt ve znamení novinek: Cestovní endura ve střední třídě nadchla
Při koupi motorky jsou klíčové testovací jízdy. Společnost Invelt, která se řadí mezi první dealery BMW v Čechách, připravila pro milovníky a nadšence motorek den pro zákazníky s dispozicí jedenácti z
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
nasehvezdy.cz
Dcera Rybové se zakoukala do pěkného frajírka
Herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice život dětí obvykle nekomentuje, tentokrát však zřejmě nemá na vybranou! Její nejstarší dcera Rozálie Prachařová (20) se totiž při natáčení seriálu Lež na pl
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
historyplus.cz
5 sídel Velké Moravy: Kde leželo hlavní město dávné říše?
Plameny stravují dřevěné trámoví. Obyvatelé vyděšeně zírají, jak v oblaku dýmu mizí jejich domovy. Dnes přespí pod širým nebem, ale hradiště ve Valech u Mikulčic nezanikne. Vrhnou se do práce a brzy tu bude stát nové.   Karavana kupců dorazí k dřevěnému mostu přes řeku Moravu. Po krátkém uvítání následuje hostina, poté pozvání do baziliky, pýchy
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
epochaplus.cz
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane