Domů     Jitka Zelenková: Domov ve stylu feng-šuej
Jitka Zelenková: Domov ve stylu feng-šuej
13.9.2019

Zatímco venku byla zatažená obloha a schylovalo se k dešti, v půvabném bytě zpěvačky Jitky Zelenkové vládla pohodová atmosféra, díky níž jsme si mohli v klidu povídat o všem možném.

Jitko, dvaatřicet let žijete tady v centru Prahy na Vinohradech. Nezatoužila jste někdy po vlastním domě někde na okraji, kde je klidněji?

V poslední době o tom uvažuji, ale nikoliv o domě, ale o jiném bytu. Přitom mé bydlení již jen ze strategických důvodů je svojí polohou jedno z nejvýhodnějších – rovně to mám na Mladou Boleslav, doleva na Teplice a doprava na Moravu.

Kousek je Palác Flora, všechny nákupy se dají zvládnout pěšky, když nemáte auto.

Knihu Jitka Zelenková Sem tam pokřtily herečka Simona Stašová a S. M. Konsoláta Mgr. Miroslava Frýdecká, představená Domova sv. Karla Boromejského.
Knihu Jitka Zelenková Sem tam pokřtily herečka Simona Stašová a S. M. Konsoláta Mgr. Miroslava Frýdecká, představená Domova sv. Karla Boromejského.

Ale vy přece auto máte…

No právě, auto je v mém profesním životě nejdůležitější. Tam, co bydlím, je modrá parkovací zóna, platím si parkovací kartu, měla bych tedy jako rezident parkovat bez problémů, opak je však pravdou.

Se zavazadly přijedu hluboko v noci, musím je postupně vynosit a pak jít znovu do auta a najít nějaké místo na parkování. Často se stává, že jezdím kolem dokola hodinu…

Bydlíte přímo pod střechou, to si dáte.

Výtah jede do pátého patra a pak mne čekají ještě jedny schody. Ale obrovská výhoda toho bytu je neuvěřitelné soukromí, klid, částečná romantika díky miniterásce, krásný výhled na světla velkoměsta i do zeleně. Bohužel ale začínají nad klady převažovat minusy.

O parkování jsem už mluvila, tím dalším je horko. Nemám klimatizaci, v létě se pod střechou nedá vydržet, jaké je tam horko. K tomu připočítejte neřesti starších bytů, kde pořád něco nefunguje. Stále tak řeším něco, co přestávám zvládat, psychicky i fyzicky.

Uvažuji tedy o novostavbě a klidně i na okraji Prahy, abych to měla kousek do přírody, ale hlavně parkovací stání nebo garáž.

Na charitativním dni nadačního fondu Kapka naděje v showroomu s nábytkem a doplňky Kare.
Na charitativním dni nadačního fondu Kapka naděje v showroomu s nábytkem a doplňky Kare.

Váš byt je ovlivněn čínskou filozofií feng-šuej, umožňující nastolení harmonie energií. Věříte na její působení?

O feng-šuej mám desítky knih a byt mám zavalený časopisy o bydlení. Ty mám raději než módní časopisy, přečíst si, kdo jak bydlí a různé nápady, mě to hrozně zajímá. Energie má proudit, hodně na to dám.

Ale zcela podle feng-šuej byt nemám, protože kdyby tomu tak bylo, tak bych tam neměla tolik krámů.

Volné chvíle trávíte na chatě ve Skryjích na Berounce, kterou postavil ještě váš tatínek. Zahradničíte, nebo jenom relaxujete?

Jsem spíše hotelový tip, chci přijet na chatu a kochat se, nedělat nic. Vzít si knížku, mít krásný večer s nějakým světýlkem, dát si kytičku na stůl. Nepěstuji, nenatírám, nebaví mne to. Nejsem manuálně zručná, ani nevím, jak se co dělá.

Mne baví vzít si batoh na záda a jít se projít do vesničky, pozdravit se tam se známými… Ve Skryjích žije řada báječných lidí, třeba fenomenální, světově uznávaný klasický kytarista Pavel Steidl či báječný starosta Josef Jedlička.

A také skvělý Rom Milan Čonka, který pracuje v místním zastupitelstvu a na chatě mi se svou paní pomáhá.

Zpíváte si tam také?

Zpívám. Dokonce dvě CD jsem natočila nedaleko, v Rokycanech, v takovém malém studiu, byly to Moje Vánoce a Pod kůží. Jezdila jsem spát na chatu a písničky jsem se tam učila.

Na Křivoklátsku roste v létě hodně hub. Houbaříte?

Ráda jím houby, dělám si smaženici, ale nerada chodím do lesa se skloněnou hlavou. Mám hlavu nahoře a dívám se, jak je to kolem krásné. A nahoře houby nerostou.

„O feng-šuej mám desítky knih a byt mám zavalený časopisy o bydlení.“
„O feng-šuej mám desítky knih a byt mám zavalený časopisy o bydlení.“

Koncem roku vyšla vaše biografie Sem tam, která vznikala plných pět let. Je v ní úplně všechno?

Tu knížku začal psát Jaroslav Kříženecký a dokončil ji Jan Adam. Chtěla jsem nebulvární knihu a to se podařilo. Je tam kompletní výčet mé práce, co nejvíce o práci a o lidech, kteří mně pracovně vstoupili do života, jsou tam i jejich profily.

Je důležité, aby se i o nich vědělo. Zásadní vztahové věci tam samozřejmě jsou také, bez nich by nebyl život.

Nedávno jste oslavila pětašedesátiny. Brala jste to jako zlom? Nebo vám vrásky nevadí?

Vrásky nevadí, vadí výraz. V životě je nejdůležitější mít pořád plány. Plány a dobrá energie vám dává dobrý výraz. Pětašedesát. Mně nevadí ani to číslo.

K narozeninám jsem měla krásný koncert v Divadle Studio dva, vyšla ta knížka a na závěr roku jsem absolvovala 35 vánočních koncertů jako host orchestru Václava Hybše, jehož kapela měla 55 a sám Václav Hybš 80 let, takže dohromady nám to dalo dvoustovku.

Jak se udržujete v kondici?

Miluji pohyb venku, ale dostat mne do tělocvičny představuje nadlidské úsilí. Neuvěřitelně dobře mně dělají hory.

Jezdím na Jizerku nebo do Harrachova, kde v zimě chodím na běžkách a i mrazivý vzduch mně dělá dobře, v létě hodně chodím, v roce 2006 jsem objevila nording walking, tehdy se to tady příliš ještě nepraktikovalo.

V létě také jezdím rehabilitovat do lázní, do Třeboně, kde mám řád a pravidelný režim, cvičím, rehabilituji, žádné večírky či chození po hospůdkách.

„Miluji velké zeleninové saláty, jakékoliv, i z posledních zbytků zeleniny, nemám ráda, když se potraviny vyhazují.“
„Miluji velké zeleninové saláty, jakékoliv, i z posledních zbytků zeleniny, nemám ráda, když se potraviny vyhazují.“

Co jídelníček a diety?

Jsem známý dietář, čas od času projdu opravdovou dietní kúrou. Proteinová keto dieta je jediná dieta, u které se udržím a kdy kila jdou dolů. Musíte ale dodržovat dietní režim a nejíst cukry a tuky, hlavně ne večer. A chce to taky pohyb, minimálně třicet minut denně na rotopedu.

Jaká jídla máte ráda?

Mé obědy a večeře nejsou příliš pro gurmány. Protože jsem dietář, tak jím vysušená masa, dušená, to by nikomu nechutnalo. Ale miluji velké zeleninové saláty, jakékoliv, i z posledních zbytků zeleniny, nemám ráda, když se potraviny vyhazují.

Pravidelně si kupuji množství zeleniny a ovoce. Nejím vepřové maso, nejraději mám krůtí, kuřecí a ryby.

„Dieta nestačí, chce to taky pohyb, minimálně třicet minut denně na rotopedu.“
„Dieta nestačí, chce to taky pohyb, minimálně třicet minut denně na rotopedu.“

Lze se nějak naučit optimismu? Ten váš je záviděníhodný…

Asi ne, ale dá se na tom pracovat. Nesmíte si k sobě pouštět negativní lidi. Anebo lidi, kteří jsou takovými „vysavači“ a sají z vás energii. Nepouštět k sobě ani špatné informace, jež vás uvrhávají do špatné nálady.

A když se přesto cítíte mizerně, jak si dokážete zvednout náladu?

Když se dobře vyspím a když mne čeká nějaká dobrá práce, na niž se mohu těšit. A když se mi podaří dobrý koncert, to mi zvedne náladu asi nejvíc.

Co od vás mohou letos vaši příznivci očekávat?

V letošním roce to budou recitály s Františkem Rabou a Lvem Rybalkinem, také nějaký hezký pražský koncert. Ale už mám plány na příští rok, protože v roce 2017 budu mít padesát let umělecké činnosti a na to se chci zaměřit. Takže i nějaký velký koncert a CD bude, nechte se překvapit.

Ve zkratce:

• Narodila se 5. června 1950 v Brně v hudební rodině, její otec byl dirigent a matka zpěvačka.

• V roce 1967 vyhrála celostátní soutěž Talent 67.

• Už před maturitou hostovala v divadlech Apollo a Rokoko a hrála ve filmu Bylo čtvrt a bude půl.

• Od roku 1973 do roku 1987 vystupovala ve skupině Ladislava Štaidla po boku Karla Gotta.

• V roce 1980 vydala své první album Zázemí a prosadila se jako sólová zpěvačka.

Text: Bohumil Brejžek, foto: Štěpán Luťanský, Jan Adam, Shutterstock, NextFoto, herminapress

Předchozí článek
Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
3.4.2025
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko, barevné chipsy, vá
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během