Domů     Veronika Freimanová: Hlavně mít štěstí na lidi
Veronika Freimanová: Hlavně mít štěstí na lidi
19.8.2020

Tmavé vlasy, příjemný hlas a nestárnoucí vzhled. To jsou synonyma pro herečku Veroniku Freimanovou. Řekli byste vůbec, že v loňském roce oslavila šedesátku?

Její babička se dožila 104 let, a možná je to tedy genetickou výbavou, že tak dobře vypadá. I když, jak zdůrazňuje, dobrý vzhled záleží především na psychické pohodě. Tím spíš oceňuje, že má štěstí na lidi kolem sebe.

Kvůli lidem, které má ráda, se prý nebojí přibývajících let, naopak se dokonce těší na důchod, protože bude mít víc času v klidu posedět a popovídat si.

Těší se také, že se bude starat o rodinu a divadlo bude na vedlejší koleji, prý jen tak jednou či dvakrát do měsíce chce dojíždět do divadla na představení.

O rodičích

Veronika Freimanová se narodila v Praze v rodině operního režiséra Přemysla Freimana a Mileny Freimanové.

Z obou stran má zajímavé předky – v jejích žilách koluje krev jak zakladatele československé jednotky Cizinecké legie ve Francii, tak i zakladatele vlasteneckých spolků v česko-německém pohraničí.

Jedním jejím dědečkem byl poslanec Revolučního národního shromáždění v letech 1918 až 1920 Václav Freimann, druhým důstojník Ladislav Preiniger, popravený v roce 1941 nacisty za odbojovou činnost.

Chtěla být baletkou

Díky tatínkovi už jako malá sledovala divadelní zkoušky, přesto neměla ambice stát se herečkou. Přípravu ale měla. Již jako dítě chodila do baletu i dramatického kroužku, objevovala se na televizní obrazovce v populárním Studiu kamarád.

V patnácti přešla do divadla Křesadlo a po dvou letech na ekonomické škole zamířila na pražskou konzervatoř. Ovšem na tom, že zamířila na hereckou dráhu, měla podíl náhoda.

Musela totiž zaskočit v amatérském představení Schovávané na schodech, které kdysi zkoušela její sestra. Divadlo ji tak nadchlo, že se přihlásila na konzervatoř. Její herecká kariéra se rozjela.

Před filmovou kamerou stanula poprvé v roce 1973, ještě v době studií, v romantickém dramatu Karla Kachyni Láska. Do širšího diváckého povědomí se zapsala v roce 1982 rolí učitelky Hanky v komedii Karla Smyczka Sněženky a machři.

V současnosti ji můžeme spatřit na divadelních prknech zejména v jejím mateřském Divadle Bez zábradlí, kde hraje již dvacet let.

O hubnutí

Před pár lety vzbudila pozornost lehkostí, s níž shodila šest kilo a rozkvetla. A to blížící se šedesátce navzdory. Jak se zmínila, dlouho nenápadné přibývání na váze neřešila.

A pak si jednoho dne uvědomila, že to chce zarazit, že se nechce s tloustnutím prostě smířit. Rozhodla se pro radikální změnu jídelníčku a nakonec se ukázalo, že jde vlastně spíš o úpravu životního stylu.

Odborníci na výživu jí totiž vysvětlili, že vlastně jí málo, proto jí přibývají kila. Dvě jídla denně, kdy prvním je až oběd, dřív nebo později vedou tělo k úspornému režimu, kdy energii zadržuje.

Největším problémem tedy bylo, jak si nově zorganizovat den, aby si stíhala připravit snídani a jídlo s sebou.

Nakonec se doporučením přizpůsobila a skutečně vstávala třeba v pět hodin ráno a chystala si krabičky s jídlem, aby s nimi pak vyrazila na celý den na natáčení. Úsilí se jí ale vyplatilo, po čtyřech měsících, kdy jedla víc než dřív, měla o šest kilogramů méně.

Angažmá v boji proti rakovině

Veronika Freimanová se angažuje i v charitě. Stala se patronkou Ligy proti rakovině prsu kosmetické značky Avon i patronkou občanského sdružení Luka, jehož cílem je plnohodnotné začlenění hendikepovaných do společnosti.

Součástí Ligy je i bezplatná telefonní linka, jíž před deseti lety propůjčila svou tvář a jež má dodávat naději, ale také zprostředkovat užitečné informace. Jsou na ní k dispozici i lékaři a psychologové.

Za tuto dobu se také zúčastnila různých akcí s ní spojených – zvedala telefony od volajících, absolvovala pochod proti rakovině prsu, snažila se linku a její záslužnou činnost medializovat.

Problémy zvládá s gracií

V civilu byla odjakživa spíš nenápadná a žádné skandály nepřitahovala.

Tím víc si pak bulvár zgustl na aféře jejího dnes již bývalého manžela, režiséra Jaroslava Brabce, který se zakoukal do mladé manželky kolegy Jiřího Menzela Olgy a zplodil s ní nemanželskou dceru.

Přestože to pro ni znamenalo obrovskou ránu, nikdy o manželovi neřekla v médiích jediné špatné slovo, v tichosti se nechala rozvést a opustila byt na Malé Straně, kde předtím s manželem bydlela.

V rámci porozvodového vypořádání ho později prodali a ona si za sedm milionů korun pořídila luxusní byt o rozloze přes 100 čtverečních metrů v novostavbě v pražské Michli.

O dcerách

Veronika bydlí ve stejném komplexu, kde má byt 2+kk její starší dcera Tereza, která je ředitelkou a spolumajitelkou kosmetického salonu v centru Prahy.

Ze začátku s Veronikou bydlela mladší dcera Markéta, ta ale nyní studuje antropologii a archeologii v Anglii. Z obou dcer má radost a je spokojená i s tím, že si vybraly jiná povolání než herectví.

Je to prý tím, že od útlého věku viděly, co všechno herectví od člověka požaduje, kolik času a energie stojí.

Láska si ji našla, když už ji nečekala

V září 2012 řekla na píseckém zámku „ano“ svému příteli Vladimíru Boučkovi, architektovi z jižních Čech, jenž má za sebou tvorbu mnoha interiérů a výstavních expozic doma i v zahraničí.

Poznali se, když se Veronika před šesti lety v nejstarší části historického sálu píseckého hradu zúčastnila čtení básní a próz. „Bylo to opravdu velmi šťastné setkání, za které můžu jen a jen děkovat,“ usmívá se spokojeně dnes, když hovoří o svém manželství.

„Myslím, že klíčové bylo, že jsem si v sobě udělala pořádek a láska přišla ve chvíli, když jsem nic nehledala, po ničem netoužila, byla jsem klidná, spokojená a vyrovnaná s tím, že kapitolu muži jsem si již odškrtla jako vybavenou věc – zkusila jsem to, nevyšlo to, jde se dál,“ uvedla v jednom rozhovoru.

K jejím největším vášním patří cestování, přičemž miluje cestování na vlastní pěst, polehávání na přeplněné pláži je jí cizí. „Ráda bych viděla věci, jež jsem až dosud neměla čas vidět,“ říká.

V posledních letech byla v Kambodži a Thajsku, několikrát na různých místech v Řecku, chtěla by do Mexika, ale pochybuje, že se jí něco takového v jejím nabitém časovém harmonogramu v nejbližší době podaří.

Ve zkratce:

* Narodila se 24. září 1955 v Praze.

* Už při studiu na konzervatoři začala hostovat v Činoherním klubu, zanedlouho tam dostala angažmá a hrála tam až do roku 1995. Nyní vystupuje v Divadle Bez zábradlí.

* Mezi její nejznámější filmové role patří učitelka ve snímku Sněženky a Machři či role matky Randyho ve filmu Snowboarďáci a matka Danyho ve filmu Rafťáci.

* V televizi hrála v seriálech Místo nahoře, Hraběnky a měla jednu z hlavních rolí v seriálu Vyprávěj a Cesty domů.

* Je vdaná za architekta Vladimíra Boučka, z předchozího manželství s režisérem Jaroslavem Brabcem má dceru Terezu (28) a Markétu (21).

Recept na šneky po italsku

Veronika Freimanová je jednou z osobností, které přispěly svým receptem do publikace Dobroty s příběhem, kterou vydal Portus Praha. Výnos z jejího prodeje měl posloužit rozvoji pracovních příležitostí pro hendikepované.

Přidala dobrotu na výrobu jednoduchou, která ale prý zaručeně rychle zmizí ze stolu.

Budete potřebovat:

Listové těsto + rajský protlak + česnek (lze vynechat) + plátkový 30% eidam + šunka + lístky bazalky + provensálské koření

Těsto rozválíme na obdélník, rajský protlak smícháme s česnekem a kořením a rozetřeme na placku. Poklademe plátky sýra, potom šunky a lístky bazalky.

Svineme jako roládu a pak ostrým nožem pokrájíme na kousky a tyto „šneky“ rovnou pokládáme na plech vyložený pečicím papírem. Můžeme potřít rozšlehaným vejcem. Pečeme na střední teplotu.

Foto: Herminapress, Nexfoto, Shutterstock

Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.