Správně jíte, pravidelně cvičíte, a přesto ne a ne zhubnout? Pravděpodobně máte pomalejší metabolismus. Poradíme vám, jak ho můžete zrychlit.
Jste-li ve středním a vyšším věku, musíte se smířit s tím, že už prostě nebudete vážit tolik jako v osmnácti letech, protože s postupujícím časem se tuk ukládá jinak a jinde. To však nebrání tomu, abyste si udrželi váhu v přijatelných mezích.
A k tomu potřebujete výkonný metabolismus. Ten se však lety zpomalil kvůli vašemu nevhodnému stravování, zběsilým dietám, nedostatku pohybu a také vlivem stárnutí – z výkonného stroje se zkrátka stal lenoch. Pokuste se tedy rozhýbat své spalování pomocí těchto triků:
1. Začněte od rána
Když spíte, nejíte a váš metabolismus se zpomaluje. Takže jakmile ráno vstanete, snadno ho nastartujete nějakým rázným cvičením, při kterém se zvýší srdeční frekvence. Pak si dopřejte dobrou snídani, která obsahuje bílkoviny, třeba ovesnou kaši s ovocem.
2. Pravidelně svačte
Jídlo pětkrát denně nejen zabrání tomu, aby se vám ukládaly tukové zásoby, ale zároveň zrychlí spalování. Poctivě střídejte hlavní jídla a svačiny. Pokud tělu dodáte jídlo méně než pětkrát denně, začne šetřit na horší časy a ukládat tuk. A pamatujte na to, že jídlo by s postupujícím dnem mělo být lehčí a lehčí.
3. Pijte více vody
Čistá voda může zvýšit rychlost metabolismu až o 30 %. Navíc obsahuje stopové prvky, jako sodík, draslík a chloridy, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu.
4. Jezte vlákninu
Metabolismus úzce souvisí s funkcí střev. Pokud jsou znečištěné a nejsou osídlené správnými bakteriemi, není divu, že trávení stagnuje. Snažte se maximum vlákniny, která střeva pročistí, získat ze zeleniny a ovoce.
Nebraňte se ale ani lněným semínkům, jablečnému pektinu nebo otrubám. Střevní bakterie si také můžete hýčkat konzumováním kysaných výrobků, případně užíváním probiotik.
5. Posilujte
Abyste nepřibírali, potřebujete svaly místo tukových zásob. Čím více svalové hmoty totiž budete mít, tím rychlejší bude vaše spalování. A tak se chopte třeba činek a posilujte.
Jen dejte pozor, abyste si neuškodili, proto se raději ve fitnesscentru zeptejte odborníka, v jaké váze a v kolika opakováních bystě měli nářadí zvedat, aby to vyhovovalo vašemu tělu.
6. Střídejte pohybové aktivity
Dali jste se na běhání a s váhou jste se nehnuli ani o deko? Ustavičně stejný trénink je pro vaše tělo jednotvárný, a tak mu stačí vydávat stále méně energie pro dosažení stejného výkonu.
Na příště proto běžte rychleji či jinou cestou nebo běh prostřídejte s posilovnou, plaváním, cvičením jógy či chůzí. Ale nešolíchejte to. Dejte si pořádně do těla alespoň třikrát týdně.
Díky pohybu získáte více svalů a ty samy o sobě zase spálí více energie než tukové zásoby.
7. Používejte pálivé koření
Skořice, chilli, kari, zázvor a další ostré koření dokáže váš metabolismus rozproudit a rozehřát, protože nutí trávicí ústrojí víc pracovat. Tělo se pak ale také musí zchladit a na to znovu potřebuje vydat energii.
8. Dodejte tělu selen
Spolu s jódem je pro látkovou výměnu (a také pro produkci hormonů štítné žlázy) důležitý také selen. Mezi potraviny bohaté na tento minerál patří ústřice, losos, sezamová semínka a para ořechy.
9. Vynechávejte sacharidy
Metabolismus nemá rád stereotyp nejen při cvičení, ale ani v jídle. Zkuste na dva až tři týdny vyřadit z jídelníčku sacharidy. To znamená nejen sladkosti, ale i ty obsažené v pečivu nebo přílohách, a přidejte zeleninu (ovoci se vyhněte).
Po čtrnácti až dvaceti dnech začněte sacharidy zase pomalu zařazovat, samozřejmě hlavně ty vhodné, jako je třeba cereální pečivo. Ale pozor, proteinů jezte stále dostatek.
Zdroje proteinů a sacharidů
Proteiny, bílkoviny, sacharidy, s těmito pojmy se setkáváte u každého textu, týkajícího se správné výživy. Víte ale, jaké potraviny jsou jejich zdrojem?
*Proteiny neboli bílkoviny jsou nezbytnou složkou pro růst svalové hmoty a jsou užitečné i při hubnutí, protože výborně zasytí.
Jejich zdrojem je maso (libové), drůbež, ryby, vejce (raději jen bílky) a netučné mléčné výrobky, ale najdete je například i v luštěninách nebo obilovinách.
*Sacharidy dodají vašim svalům energii, aby mohly správně pracovat. Zdraví prospěšné sacharidy najdete například v rýži, bramborách, ovesné kaši nebo banánech. Naopak ty, které bychom neměli moc jíst, jsou mj. cukr, med, ovoce, cukrovinky, oplatky, sušenky, sirupy a sladké nápoje.
Foto: Shutterstock