Domů     Nedaří se vám zhubnout? Máte líný metabolismus!
Nedaří se vám zhubnout? Máte líný metabolismus!
21.7.2020

Správně jíte, pravidelně cvičíte, a přesto ne a ne zhubnout? Pravděpodobně máte pomalejší metabolismus. Poradíme vám, jak ho můžete zrychlit.

Jste-li ve středním a vyšším věku, musíte se smířit s tím, že už prostě nebudete vážit tolik jako v osmnácti letech, protože s postupujícím časem se tuk ukládá jinak a jinde. To však nebrání tomu, abyste si udrželi váhu v přijatelných mezích.

A k tomu potřebujete výkonný metabolismus. Ten se však lety zpomalil kvůli vašemu nevhodnému stravování, zběsilým dietám, nedostatku pohybu a také vlivem stárnutí – z výkonného stroje se zkrátka stal lenoch. Pokuste se tedy rozhýbat své spalování pomocí těchto triků:

1. Začněte od rána

Když spíte, nejíte a váš metabolismus se zpomaluje. Takže jakmile ráno vstanete, snadno ho nastartujete nějakým rázným cvičením, při kterém se zvýší srdeční frekvence. Pak si dopřejte dobrou snídani, která obsahuje bílkoviny, třeba ovesnou kaši s ovocem.

2. Pravidelně svačte

Jídlo pětkrát denně nejen zabrání tomu, aby se vám ukládaly tukové zásoby, ale zároveň zrychlí spalování. Poctivě střídejte hlavní jídla a svačiny. Pokud tělu dodáte jídlo méně než pětkrát denně, začne šetřit na horší časy a ukládat tuk. A pamatujte na to, že jídlo by s postupujícím dnem mělo být lehčí a lehčí.

3. Pijte více vody

Čistá voda může zvýšit rychlost metabolismu až o 30 %. Navíc obsahuje stopové prvky, jako sodík, draslík a chloridy, které jsou nezbytné pro správné fungování metabolismu.

4. Jezte vlákninu

Metabolismus úzce souvisí s funkcí střev. Pokud jsou znečištěné a nejsou osídlené správnými bakteriemi, není divu, že trávení stagnuje. Snažte se maximum vlákniny, která střeva pročistí, získat ze zeleniny a ovoce.

Nebraňte se ale ani lněným semínkům, jablečnému pektinu nebo otrubám. Střevní bakterie si také můžete hýčkat konzumováním kysaných výrobků, případně užíváním probiotik.

5. Posilujte

Abyste nepřibírali, potřebujete svaly místo tukových zásob. Čím více svalové hmoty totiž budete mít, tím rychlejší bude vaše spalování. A tak se chopte třeba činek a posilujte.

Jen dejte pozor, abyste si neuškodili, proto se raději ve fitnesscentru zeptejte odborníka, v jaké váze a v kolika opakováních bystě měli nářadí zvedat, aby to vyhovovalo vašemu tělu.

6. Střídejte pohybové aktivity

Dali jste se na běhání a s váhou jste se nehnuli ani o deko? Ustavičně stejný trénink je pro vaše tělo jednotvárný, a tak mu stačí vydávat stále méně energie pro dosažení stejného výkonu.

Na příště proto běžte rychleji či jinou cestou nebo běh prostřídejte s posilovnou, plaváním, cvičením jógy či chůzí. Ale nešolíchejte to. Dejte si pořádně do těla alespoň třikrát týdně.

Díky pohybu získáte více svalů a ty samy o sobě zase spálí více energie než tukové zásoby.

7. Používejte pálivé koření

Skořice, chilli, kari, zázvor a další ostré koření dokáže váš metabolismus rozproudit a rozehřát, protože nutí trávicí ústrojí víc pracovat. Tělo se pak ale také musí zchladit a na to znovu potřebuje vydat energii.

8. Dodejte tělu selen

Spolu s jódem je pro látkovou výměnu (a také pro produkci hormonů štítné žlázy) důležitý také selen. Mezi potraviny bohaté na tento minerál patří ústřice, losos, sezamová semínka a para ořechy.

9. Vynechávejte sacharidy

Metabolismus nemá rád stereotyp nejen při cvičení, ale ani v jídle. Zkuste na dva až tři týdny vyřadit z jídelníčku sacharidy. To znamená nejen sladkosti, ale i ty obsažené v pečivu nebo přílohách, a přidejte zeleninu (ovoci se vyhněte).

Po čtrnácti až dvaceti dnech začněte sacharidy zase pomalu zařazovat, samozřejmě hlavně ty vhodné, jako je třeba cereální pečivo. Ale pozor, proteinů jezte stále dostatek.

Zdroje proteinů a sacharidů

Proteiny, bílkoviny, sacharidy, s těmito pojmy se setkáváte u každého textu, týkajícího se správné výživy. Víte ale, jaké potraviny jsou jejich zdrojem?

*Proteiny neboli bílkoviny jsou nezbytnou složkou pro růst svalové hmoty a jsou užitečné i při hubnutí, protože výborně zasytí.

Jejich zdrojem je maso (libové), drůbež, ryby, vejce (raději jen bílky) a netučné mléčné výrobky, ale najdete je například i v luštěninách nebo obilovinách.

*Sacharidy dodají vašim svalům energii, aby mohly správně pracovat. Zdraví prospěšné sacharidy najdete například v rýži, bramborách, ovesné kaši nebo banánech. Naopak ty, které bychom neměli moc jíst, jsou mj. cukr, med, ovoce, cukrovinky, oplatky, sušenky, sirupy a sladké nápoje.

Foto: Shutterstock

Související články
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během