Uvědomili jste si někdy, že většinu života prosedíte? U televize, u počítače, ve škole, v kanceláři, v restauraci, v autě,… Průměrně to prý dělá 10 až 16 hodin denně. Zdravé to není, proto je potřeba začít přemýšlet o zdravém sezení.
Lékaři a fyzioterapeuti nedoporučují sedět denně déle než čtyři hodiny. To znamená, že každý, kdo setrvává vsedě déle, bude mít dříve či později zdravotní potíže. K tomu, aby to nebylo dříve, je potřeba pořídit si správnou židli.
Zdravotní důsledky
Když dlouho sedíte na nevhodné židli, začne vás bolet za krkem, zádové svaly ztuhnou a bolest cítíte i v bedrech. Zpočátku si to neuvědomujete – jste zabraní do práce, hrbíte se nad stolem, ale bolest zad vás většinou rychle probere.
Pokud s tím nic neděláte a nadále sedíte tak, jak jste zvyklí, můžete si přivodit nepříjemné následky na celý život – skoliózu páteře či vyhřeznuté ploténky.
Pohyblivost pánve
Předejít problémům se zády dokáže tzv. dynamické neboli aktivní sezení a to umožňují zdravotní židle. Dovolí, aby se pánev, odkud většina pohybů, které při sezení děláme, vychází (do stran a dopředu nad stůl), pohybovala. A to je nejdůležitějším kritériem při výběru správné židle.
Výběr židle
Většina lidí neví, podle čeho poznat vhodnou židli, proto volí, aby byla pěkná „na oko“ a moc nestála. Málokdo řeší, jaký vliv bude mít na jeho zdraví. Zda bolesti zad skutečně odstraňuje, či naopak způsobuje.
Pokud sedíte na židli denně více jak tři hodiny, měli byste si dát záležet na výběru židle přímo na vaši postavu. Udělejte si čas 2-3 hodinky na výběr ve specializované prodejně a osobně si ji vyzkoušejte.
Zásady správného sezení
*Židle musí mít synchronní mechanismus – při naklánění se dozadu se také sedák mírně dozadu nakloní.
*Opěrák i sedák musí být správně tvarované. Opěrák s vyboulením v oblasti bederních obratlů správně kopíruje tvar páteře, sedák zase nesmí dovolit klouzání pozadí dopředu.
*Je třeba sedět úplně vzadu. Pokud jsme poposunutí jen o pár centimetrů dopředu, bederní opěra je k ničemu.
*Musíme sedět ve správné výšce, aby při všech nakloněních zůstaly paty na zemi. Sedíme-li příliš nízko, máme extrémně stlačené tkáně kolem sedacích kostí. A naopak, při příliš vysokém sedu máme extrémně stlačené tkáně na spodku stehen, což neprospívá srdci.
*Područky musí podpírat pouze lokty a ne zápěstí a klávesnice musí být ve správné výšce tak, aby ruce nebyly v zápěstí ohnuté nahoru.
Ergonomické židle
Výhodou ergonomických židlí oproti obyčejným kancelářským je ergonomický tvar sklopné opěrky a sedáku a nastavitelné područky i sedák. Ten je však bohužel nepohyblivý. I tak je sezení na této židli o hodně lepší než na obyčejné.
Zdravotní židle
Správné a zdravé sezení zaručují zdravotní židle. Mají výkyvný sedák, který se pohybuje do všech stran a tím kopíruje přirozené pohyby těla.
Zajišťuje tak pánevní pohyblivost, která zpevňuje břišní a zádové svaly a páteř udržuje ve správné poloze, takže vás přestanou bolet záda.
Foto: archiv firem