Domů     Ivana Jirešová: Otravuje mě moje přecitlivělost
Ivana Jirešová: Otravuje mě moje přecitlivělost
12.8.2019

S herečkou Ivanou Jirešovou jsem se sešel ve foyeru pražského Divadla Broadway. Nevyhýbala se žádné otázce, naopak, na všechny odpovídala se šarmem a vtipem.

Před několika lety jste vyměnila bydlení v centru Prahy za klidnější na jejím okraji. Když to hodnotíte s odstupem času: Bylo to dobré rozhodnutí?

Absolutně, ale tím jsem si byla jistá už od začátku. Jsem introvert, takže hledám především klid. To, že jsem se takhle stěhovala, bylo dáno především finančními možnostmi, protože jsem si to dlouho nemohla dovolit.

Podle čeho jste váš dům vybírala?

Byla jsem limitována financemi, tím, na co jsem mohla dostat hypotéku, takže jsem půl roku objížděla všechny lokality, které připadaly do úvahy.

Věděla jsem ale, že nechci do satelitního městečka. V Hájku jsem našla projekt, který byl navázán na starou zástavbu, nebylo to vymyšlené místo na poli, jsou tam i starousedlíci.

Tím vás Hájek okouzlil?

Samozřejmě, ta vesnička má prostě svého ducha. Navíc mám z jedné strany domu krásné staré borovice a mohu tak pozorovat ptáčky, jít na procházku, nebo si zaběhat, sednout si trávu… prostě cítím se tam dobře.

Dům jste si navrhovala sama?

Ne, to ne. Je to developerský projekt, ale když se začalo stavět, tak jsem si o některé změny řekla. Třeba kde mají ostatní koupelnu, tam jsem nechala zvětšit kuchyň, dát více oken, kotel jsem nechala dát dolů, nahoře by byl příliš hlučný. Pár změn jsem tedy udělala a jsem za ně ráda.

Vnitřní zařízení je práce architekta, nebo vaše?

Moje. Vím, co mám ráda, na to nikoho nepotřebuji. Zařizuji se z věcí, které mne nějak osloví. Ke každé mám svůj vztah, není to, že by mi architekt něco naimplantoval nebo řekl, že tahle barva se ke mně hodí.

Doposud jsem zatím nepřemýšlela, aby mi do mého bydlení zasahovala nějaká cizí osoba.

Jaké barvy u vás převládají?

Určitě bílá, také hnědá, ta je jako barva dřeva.

Co ve svém bytě považujete za nejoriginálnější, na co jste opravdu pyšná?

Jsem pyšná na změny, o nichž jsem už hovořila. A protože ráda cestuji, tak si občas něco přivezu. Třeba starý lustr z Egypta. Po babičce zase mám tereziánský lustr, já to prostě tak nějak míchám. Mám zábradlí udělané na míru od uměleckého kováře….

Je o vás známo, že jste propadla zdravému životnímu stylu. Jaké je vaše oblíbené jídlo?

Tak to vám neřeknu. Navíc poslední měsíce nemám čas se zdravé stravě věnovat. Miluji ale polévky, dobré vývary, v Ecuadoru jsem si dala i hovězí steak. K snídani mám ráda chleba, který mi peče maminka. Zbožňuji ovoce, zeleninu už méně.

Bez čeho se v kuchyni neobejdete?

Bez trouby. Hodně peču, ale dělám v ní třeba i guláš. Troubu tedy využívám a pak také vietnamský hrnec na rýži. Z něho je rýže úplně jiná než z obyčejného hrnce.

Stále máte doma malý zvěřinec?

Až tak velký není, už jenom dvě kočičky a venku v jezírku rybičky, želvu a morče už nemáme. V zimě krmíme ptáčky a čtrnáct dnů v měsíci máme psa, to když s ním přijede maminka.

Jak vypadá vaše pohoda? Káva na terase při východu slunce?

To záleží na ročním období. Úplně nejvíc miluji podzimní večery, když je venku zima a v domečku teplo, to popíjím bylinné čaje a čtu si. Rána jsou taková, že většinou pospíchám, moc si je neužiju.

Ale když jsou prázdniny, tak ráda snídám na terase, dám si kávu a poslouchám ptáčky, kterých je u nás hodně.

Co vám pomáhá, když vás někdo zklame?

Vždycky mne zklidní jóga. Ale čím jsem starší, tak vím, že s některými věcmi není třeba ztrácet čas. Záleží také na tom, jestli člověk zklame vědomě a záměrně, to mne pak samozřejmě mrzí. Pokud nevědomě, je to jiné.

Předpokládám, že jóga je pro vás taková ta životní danost… Jak dlouho ji již cvičíte?

Už to bude jedenáct let. Když jsem pracovala jako redaktorka časopisu Harper’s Bazaar, tak jsem měla za úkol ji vyzkoušet a napsat o ní článek. To byl první kontakt a už jsem u ní zůstala.

V říjnu jste se vydala na dobrodružnou cestu do Amazonie. Co vás k tomu vedlo?

Podívat se do míst, kam bych se s cestovní kanceláří nikdy nedostala, byla pro mne samozřejmě velká výzva.

Co jste si vzala s sebou z domova?

Akorát olejíček, kterým jsem se tam potírala, a polštářek ve tvaru srdíčka, na němž jsem usínala a na závěr jsem ho darovala místním.

Jak jste tam bydleli a čím jste se živili?

Bydleli jsme ve stanech přímo uprostřed džungle. Všechno pro nás bylo profesionálně připravené…mám na mysli stany, ochrannou plachtu proti velkým dešťům, skvělý „palmový” záchod a dostatek dobrého jídla a vody.

Byli jsme daleko od civilizace, takže nám místní rodina o třech lidech vařila z nakoupených ingrediencí, především připravovali maso. A i když normálně příliš nejím vepřové, tam jsem se jím pěkně cpala:).

Nebála jste se ochutnávat místní jídla?

Kdo se bojí, nesmí do lesa :). Moc mi chutnaly banány připravované naslano a yucca.

Byl s vámi rybář Jakub Vágner. Ten vám žádnou rybu neulovil?

Jakub ryby nejí. A lovil samé vzácné ryby, takže ty jsme zase pouštěli zpátky do vody, což byl takový velmi příjemný pocit. Akorát kvůli jedné mé krásné fotce s velkým rejnokem jsme ho zabili a snědli. A musím říct, že nám všem chutnal!

Ivana Jirešová ve zkratce

NARODILA SE: 15. července 1976 v Písku.

VYSTUDOVALA: Státní konzervatoř v Praze.

KARIÉRA: Po absolvování konzervatoře získala angažmá v Divadle F. X. Šaldy v Liberci, nyní působí v několika pražských i mimopražských divadlech. V televizi je známá zejména ze seriálu Ordinace v růžové zahradě.

OCENĚNÍ: V televizní anketě Tý Tý 2006 byla zvolena Objevem roku.

RODINA: Je vdaná za herce a hudebníka Viktora Dyka. Z předchozího vztahu má devítiletou dceru Sofii.

Foto: Herminapress, Nextfoto

Související články
25.6.2025
Mistr slova! Několik generací tu rozesmál, tu nasměroval k zamyšlení. Autor či spoluautor písní, které zlidověly. Spoluzakladatel divadla, principál, textař, básník, zpěvák, herec… … skladatel, dramatik, spisovatel, grafik, sběratel… Renesanční muž mnoha zájmů a dovedností, kterým se věnuje s pílí a entuziasmem i ve svých více než devadesáti! Doma bylo v Klatovech „V Klatovech jsem objevoval s
23.6.2025
Květnové Hovory W, pravidelný hudebně zábavný pořad, jehož publikum vždy zaplní rozhlasovou kavárnu Radiocafé do posledního místečka, měl opět velmi atraktivního a hlavně vtipného hosta. Než se však jaksepatří „rozjel“, už v úvodu se svěřil moderátor Jiří Werich Petrášek publiku, že jej stačil Josef Fousek ještě před jeho začátkem pořádně naštvat, a to hned třikrát. Dlužno upřesnit, že tak činil s
27.5.2025
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní domu, a tak jsou pro vás připravené ty
27.5.2025
První opravdu podložená zmínka o rodu Kinských je skutečně úctyhodného data. Jde o závěť Bohuslava z Vchynic a Žernosek, kterou jmenovaný rozděluje majetek mezi své syny. Listina pochází z roku 1282, takže současného příslušníka rodu Františka Kinského dělí od jeho předka úctyhodný kus české historie. Pokud se jej optáte, zda ještě dnes něco cítí k místu, které je spjato s počátky tohoto slavného
20.5.2025
Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí. Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus. Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla. P
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během